PALUBA
March 29, 2024, 01:41:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Sukobi u Nigeriji  (Read 58744 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #105 on: September 29, 2019, 10:08:53 am »


Dva napada džihadista u Nigeriji, devet mrtvih


Devet osoba, među kojima su vojnik i policajac, ubijeno je u dva odvojena napada džihadista na severoistoku Nigerije, saopštili su danas zvaničnici.

Ekstremisti Islamske države u Zapadnoj Africi (ISWAP), grupe koja se odvojila od Boko harama, sinoć su napali vojnike Nigerije i Čada u mestu Gadžiram, udaljenom 80 kilometara od grada Maidugurija, posle čega je počela intenzivna borba.

Predstavnica lokalne vlasti Šetima Majna rekla je za Frans pres da je u tom napadu ubijeno osam ljudi - policajac, lovac i šest meštana.

U drugom sinoćnom napadu, ekstremisti, najverovatnije pripadnici Boko harama, napali su vojni punkt u mestu Banki, na granici s Kamerunom, ubili vojnika i uništili vojno vozilo, naveli su izvori iz armije.

Tokom desetogodišnje pobune džihadista na severoistoku Nigerije ubijeno je više od 27.000 ljudi, a oko dva miliona raseljenih još uvek ne može da se vrati kućama.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #106 on: September 30, 2019, 10:05:34 am »


"Ako se moliš, tući će te, ako učiš, tući će te"


Preživeli iz nigerijske "kuće za mučenje", takozvane škole u kojoj je policija izvršila raciju, opisao je kako je tamo živeo.

"Ako se moliš, oni će te istući. Ako učiš, oni će te istući", rekao je Bi-bi-siju 29-godišnji Isa Ibrahim.

Gotovo 500 muškaraca i dečaka spaseno je iz zgrade u gradu Kaduni, koja je služila kao islamska škola i popravni dom.

Policija je objavila da je reč o mestu ljudskog ropstva, jer su mnogi zatočenici pronađeni u lancima.

Neke su žrtve bile mučene i seksualno zlostavljane, objavile su vlasti.

Reporter BBC Isak Kalid, koji je posetio zgradu u severnoj Nigeriji, kaže da postoji bojazan da se slična zlostavljanja dogadjaju i u drugim takvim institucijama.

Mnoge porodice u ovom većinski muslimanskom delu zemlje ne mogu da sebi priušte da pošalju svoju decu u školu, a i oni koji mogu, često ih upisuju u institucije poput ove, objasnio je Kalid.

Natpis na ulazu u zgradu opisuje ga kao "Centar za islamske učenja Ahmada bin Hambala", ali korišćen je i kao mesto za prevaspitavanje mladih muškaraca sa problemima u ponašanju.

Ibrahim opisuje da su ga vezali ga za stari generator i ostavili da visi sa plafona.

Rekao je da je dan pre dolaska policije pokušao da pobegne.

Opisao je da su ga vezali za stari generator i da je bio podvrgnut posebno okrutnom kažnjavanju, poznatom kao „Tarkila", pri čemu su mu ruke zavezane i ostavljen je da visi sa plafona.

„Imam mnogo ozleda. Gotovo na svim delovima tela imam povrede. Čak i kada spavate, oni će vas probuditi batinom", rekao je Ibrahim, prenosi portal Indeks.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #107 on: September 30, 2019, 05:22:33 pm »


Islamska država preuzela odgovornost za napad na vojnu kasarnu


Islamska država preuzela je odgovornost za napad u kom je ubijeno ili ranjeno 18 nigerijskih vojnika u državi Borno, na severoistoku zemlje.

To je objavila novinska agencija Amak, bliska Islamskoj državi, navodeći da se napad odigrao u nedelju.

Islamska država je, kako se navodi, napala vojnu kasarnu u mestu Gubio i zaplenila je vozila i oružje.

Pozivajući se na neimenove izvore, Rojters prenosi da je napad počeo oko 16.30 i trajao do 21 sat po lokalnom vremenu.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #108 on: October 04, 2019, 06:23:29 am »

Nepoznati napadači upali u školu i oteli dva radnika i šest devojčica
Srna 03.10.2019.

Nepoznati napadači oteli su šest devojčica školskog uzrasta i dva radnika škole u državi Kaduna na severu Nigerije, saopštila je danas policija.

U saopštenju se navodi da su devojčice i radnici oteti rano jutros iz škole nedaleko od sela Kakau Dadži u udaljenoj oblasti države Kaduna. Nije poznato ko su otmičari. Džihadisti iz "Boko Harama" i ogranak "Islamske države" aktivni su na severu Nigerije, ali su česte i otmice radi otkupa.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #109 on: October 04, 2019, 08:11:18 am »


UNICEF: Nigerijska vojska oslobodila 25 dece


Nigerijska vojska je oslobodila danas 25 dece nakon što je utvrdila da nemaju veze sa islamističkim grupama na severoistoku zemlje, saopštio je UNICEF.

Oslobođenja deca, 23 dečaka i dve devojčice, predata su vlastima u Bornou, državi koja je najviše pogođena sukobima, naveo je UNICEF, preneo je Rojters.

"To su deca odvedena od svojih porodica i zajednice, lišena detinjstva, obrazovanja, zdravstvene zaštite i šanse da odrastaju u sigurnom i dobrom okruženju", rekla je vršilac dužnosti predstavnika UNICEF-a za Nigeriju Pernil Ajronsajd.

Deci će biti omogućen pristup medicinskoj podršci, obrazovanju i stručnom usavršavanju, naveo je Dečji fond UN.

U sukobima vladinih snaga sa islamističkom grupom Bokom Haram u Nigeriji je poginulo više od 30.000 ljudi tokom proteklih 10 godina.

Ne zna se koliko je tačno dece uvučeno u oružane grupe, uključujući u Boko Haram niti kako su regrutovani.

Od 2016. godine utvrđeno je da ukupno 2.499 osoba, uključujući 1.627 dece, nemaju veze sa oružanim grupama u Nigeriji, saopštio je UNICEF.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #110 on: October 15, 2019, 11:49:50 am »


Oslobođeno 70 muškaraca iz još jedne Islamske škole


Policija Nigerije spasila je 70 muškaraca i dečaka iz navodno islamske škole u kojoj su bili zatvoreni i podvrgnuti "nečovecnim i ponižavajućim postupcima".

Pre manje od mesec dana na severozapadu Nigerije oko 300 muškaraca i dečaka je oslobođeno iz jedne Islamske škole, gde su navodno mučeni i seksualno zlostavljani, prenosi Rojters.

"U sklopu istrage 67 muških osoba starosti od 7 do 40 godina pronađeno je u školi i bili su vezani lancima. Otkriveno je da su žrtve podvrgavane nehumanim i ponižavajućim postupcima", navela je nigerijska policija.

Jedna od žrtava rekao je da su oni seksualno iskorišćavani, a pojedini od njih i tučeni do smrti tokom dve godine koliko su se nalazili u školi.

Policija je uhapsila 78-godišnjeg muškarca.

Islamske škole, poznate kao Almadžiris, uobičajene su u Nigeriji pretežno naseljenoj muslimanima, a prema podacima jedne NVO oko 10 miliona dece ih pohađa.

Nigerijski predsednik Buhari izjavio je u junu ove godine da vlada planira da zabrani te škole, ali do danas to nije učinjeno.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #111 on: December 12, 2019, 04:22:07 pm »



"Spasite hrišćane od verskog čišćenja"


Jedan uporedni, okrutni rat, s rastućim brojem ubijenih i proteranih, odvija se u Nigeriji, najvećoj ekonomskoj sili Afrike.

To je masakr nad hrišćanima koji svet ne vidi i samo pojedini u SAD-u i Evropi su o njemu govorili, piše francuski filozof i pisac Bernard-Henri Levu u autorskom tekstu koji je ustupio za portal Klix.ba.

Tekst ovog savremenog francuskog mislioca Klix. ba prenosi u celost:



O svemu me je obavestio nigerijski pentekostalistički hrišćaanin, profesor u Lagosu i direktor nevladine organizacije koja radi na promociji razumevanja između muslimana i hrišćana, dve najveće verske grupe u Nigeriji. Ima 36 godina i svojim karakterom podjeća na Baraka Obamu.

"Da li ste čuli za Fulane", pitao me je prilikom našeg prvog susreta u Parizu, govoreći tečnim engleskim jezikom karakterističnim za nigerijsku elitu.

"Zvanično, oni su šarmantni pastiri koji, navodno, zbog klimatskih promena sa svojim stadima hode prema jugu u potrazu za novim pašnjacima. Zapravo, oni su islamski ekstremisti novog kova koji su, manje-više, povezani s Boko Haramom. Globalni indeks terorizma rangirao je ovu grupu među četiri najsmrtonosnija džihadistička pokreta - odmah nakon Islamske države, talibana i Boko Harama. Ako mi ne verujete dođite, preklinjem vas. Dođite i vidite".

Znajući šta je Boko Haram, ekstremistička grupa ukopana u planine severoistočne Nigerije, ali ne znajući ništa o Fulanima, prihvatio sam Ikiebeov poziv.

Doputovao sam u Godogodo u samom središtu zemlje, gde sam snimio susret s lepom ženom Jumai Viktor koja nema jednu ruku. To nije odmah primetno zbog njenog specifičnog načina stajanja - bočno.

Bila je to noć 15. jula. Fulani su došli na svojim motociklima uzvikujući "Alahu Ekber". Palili su kuće i ubili četvoro njene dece. Kada je na nju došao red, primetili su da je trudna, što je među njima izazvalo raspravu: neki nisu hteli da joj stomak bude rasečen pa su napravili kompromis - odseći će njenu ruku, kao što to rade mesari. Počeće sa prstima pa preći na šaku, podlakticu i ostalo. Ona se prisetila događaja bez vidljivih emocija, brzo, gledajući u prazninu, kao da je umesto ruke ostala bez lica. Seoski starešina, koji mi je prevodio njene reči, imao je knedlu u grlu i suze na licu.

Krenuo sam prema severu u Adan, u regiju Kagoro, gde sam zabeležio priču druge žene Lindije David, koja je preživela masakr.

U jutro 15. marta u njeno selo je došla vest da Fulani prave nered u njihovoj blizini. Ona se pripremala za odlazak u crkvu, a njen suprug je s drugim muškarcima krenuo na brdo kako bi čuvali stražu. Rekao joj je da sklonište potraži kod sestre u susednom selu.

Prve noći probudila ju je buka. Izašla je iz kuće i shvatila da je okružena vatrom. Pokušala je pobeći. Jedan Fulani joj je stao na put, a drugi je zaustavio. Gde god da krene, Fulani su stezali obruč. Iz tame se čuo glas koji joj je na njenom jeziku ponudio pomoć: "Prođi ovuda". Poverovavši glasu biva napadnuta: odsekao je njena tri prsta, posekao je mačetom po vratu i upucao.

Pomislivši da je mrtva ili da umire, polio ju je benzinom i zapalio. Nekoliko sedmica kasnije, prekrivena otvorenim ranama, došla je do svoga sela. Fulani su ga sravnili sa zemljom ubivši 72 osobe, uključujući njenog muža.

U mestu Daku posetio sam vandalizovanu crkvu. Imala je srušen krov i crnu garež na mestu gde je nekada stajao krst. Na periferiji mesta Jos naišao sam na netaknutu crkvu, a na njenom trgu video sam grupu pokrivenih devojčica obučenih u belo. Pojavio se muškarac koji je počeo vikati na mene rekavši na engleskom jeziku kako nemam šta raditi tu. Bio je to Turčin zadužen za gradnju verskih škola na severu i u središtu države, koje pohađaju ćerke pripadnika naroda Fulani.

Tog dana sam uz pratnju policije obišao područje širine 30 kilometara. Uništeni putevi, mostovi i kuće u čijoj razorenoj senci se, među kuhinjskim predmetima, može videti trag pepela i krvi. Drveće je ogoljeno do stabala, a polja kukuruza trunu, jer nijedan hrišćanin nije ostavljen živ - ili se oni živi ne usuđuju doći i brati.

U daljini se vide bele mrlje. To su životinje zbog kojih su seljani oterani. Stada poseduju naoružani pastiri Fulani koji nisu hteli razgovarati. Biskup iz Josa ostao je bez svojih životinja, jer su mu ih Fulani oteli pod pretnjom uz pušku na čelu. Spasila ga je njegova vera i helikopter koji je tada oterao napadače.

Biskup mi je predočio šablon događaja koji ukazuju, sve više i više, na etničko i versko čišćenje. Fulani stižu najčešće noću, bosi, tako da ih niko ne čuje, osim kada nisu na motociklima. Ponekad seljane upozori pas, a ponekad stražar.

Dolaze u stampedu i oblaku prašine, oglašavaju se divljim uzvicima kao da jedni druge žele ohrabriti. I tada, pre nego seljani uspeju pobeći, Fulani ulaze u kuće, mašu mačetama, love, traže trudne žene, pale, ruše i siluju. Ne ubijaju uvek sve koje stignu, jer u određenom trenutku stanu, izrecituju ajet iz Kurana, okupe stoku od seljana i nestanu u pravcu iz kog su došli. Preživele ostavljaju da šire priču i strah od sela do sela, priču o Fulanima koji se boje samo Boga i koji su sposobni za sve.

Lideri sedamnaest hrišćanskih zajednica sreli su se sa mnom u gradu Abuja. Neki su putovali danima, zaobilazeći barikade i krijući se tokom noći. Došli su sa svedocima, njih 40-ak preživelih muškaraca i žena. Jedan preživeli sa sobom nosi USB, jedan pismeno svedočanstvo, jedan folder pun fotografija.

Proslediće ih ne kao bocu u moru, nego direktno u ruke neznanih ljudi za koje se nadaju da će proširiti vest i biti nositelji priče o patnji. Uzeo sam dokumente i divim se ulozi ljudi koji su mi ih s poverenjem dali. Da li će ove fotografije biti seme sećanja na užas koji se dešava?

Preživeli potvrđuju ono što mi je govorio biskup iz Josa. Unakažene žene. Nemi čovek koji je nateran da se odrekne svoje vere pre nego je sasečen mačetom. Devojka koju su udavili lančićem na kojem je bio krst. Druga je slomljena uz stablo drveta ispred svoga doma.

Sve ih spaja zlo koje ne može da se shvati. Da li je ono propovedano u džamijama radikalnih grupa koje niču jednakom brzinom kao što crkve bivaju spaljene? Da li je sve umno delo zlih pastira? Ili je sve samo divlji čovjek, plod zle magije?

Kako god bilo, ovo je pravi rat koji vode Fulani u kojima vidim prošireni Boko Haram. Zločin Fulana skrivena je šuma koja se ne vidi od drveta Boko Harama i čini se da ih niko nije svestan. Dve grupe su povezane, a dokazi se nalaze u svedočanstvima o instruktorima Boko Harama koji uče Fulane da rukuju oružjem.

Fulani ne priznaju granice. za razliku od Boko Harama, oni predstavljaju divljaštvo usmereno protiv nevernika, hrušćana, ali i muslimana u Nigeriji, Čadu, Nigeru, Kamerunu i šire.

Često seljane zapadno od Josa razoruža državna vojska, jer njihova oružja koja koriste u odbrani (koplja, bodeži, praćke i bičevi) nije legalno posedovati. Računao sam udaljenost nekih napadnutih sela od vojnih baza čiji su vojnici mogli da ih zaštite. Vojnici ne bi pristigli u pomoć, a kada bi došli, tada bi već bilo kasno. Tvrdili bi da nisu primili poziv za pomoć, da nisu primili naredbu ili da su kasnili zbog neprohodog puta. Moj vozač je rekao kako misli da vojska radi Fulanima. "Oni idu ruku na ruku", rekao je.

Daliop Salomon Mantiri, jedan od retkih advokata koji zastupa žrtve, kaže da to nije čudno, jer su čelnici sigurnosnih snaga i paravojski pripadnici Fulana. Starešina iz područja Josa kaže da je i sam predsednik Buhari, afrička mešavina Erdogana i Muhameda bin Salmana, zapravo Fulani.

Veza je i dokazana u slučajevima poput napada Fulana na selo "Nkiedonwhro". Vojska je došla pre napada da naizgled upozori građane. Savetovala je ženama i deci da se sakriju u školu što su seljani i učinili. Vojnik je ispalio metak u zrak čime je dao signal. U daljini čuo se pucanj kao odgovor. Vojnici su potom navodno krenuli u poteru za izgrednicima. Ali, prema svedočanstvu, Fulani su se pojavili, ušli u školu i otvorili vatru.

U selu Kvi čuo sam priču o tri groba. Mladići su 20. aprila odbili napad Fulana. Vojska je došla kasno i umesto da krene za napadačima, uhapsila je više mladića pod optužbom za izazivanje nasilja. Četrnaest ih se vratilo, a trojica su odvedena i ubijena, a njihova tela su korišćena u praktičnoj nastavi studenata medicine u lokalnoj bolnici. Kada je bolnica pitala lokalne vlasti šta da radi s telima kada su seljani počeli da postavljaju pitanja, došao je odgovor: "Radite šta hoćete. Ako ćete ih zakopati, ne postavljajte obeležja".

Sreo sam se i s Fulanima. Prvi put slučajno, kada smo naišli na barikadu i kućicu u kojoj su bila dvojica muškaraca. Mlađi je nosio kožnu jaknu s ispisanim tekstom na arapskom i turskom. "Ovo je zemlja Fulana, sveta zemlja Usmana Dan Fodija, našeg kralja, i vi belci ne možete ući", rekao je.

Fodio je bio kreator kalifata Sokoto pre 200 godina i čini se da sećanje na njega nije nestalo.

Drugi susret bio je u selu odsečenom od sveta. Iz kuća su izašla deca i žene pokrivene od glave do pete. Muškarac se pojavio niotkuda i optužio nas da špijuniramo njihove žene u vreme petka kada su muževi u džamiji. "To Kuran zabranjuje".

Nosio je majicu sa svastikom i pitao sam ga da li zna da taj simbol također nije u skladu s Kuranom. Bio je zbunjen, ali se potom nasmejao i rekao kako je svestan "nemačkog znaka", ali da misli da su svi ljudi braća, osim nekih koji mrze muslimane.

Sreo sam ih i na pijaci u Lagosu. Jedan koji je bio najpričljiviji kazao je da su hrišćani psi i deca pasa, da su to izdajnici koji su preuzeli veru belaca i da za njih ovde nema mesta.

Profesionalni dezinformatori će reći kako je nasilje sporadično i deo "etničkih ratova" koji postoje širom Afrke. Pretpostavljam da će naći i slučajeve napada na Fulane. Ali na kraju ovog putovanja imam osećaj da sam ponovo u 2007. godini kada se smrt sejala selima Darfura. Još dalje, u Južni Sudan. Ili još dalje - u 1994. godinu i Ruandu.

Da li ćemo dozvoliti da se u Nigeriji ponovi istorija. Hoćemo li čekati, kao i obično, da tragedija prođe pa da je uočimo? Hoćemo li mirno gledati kako islamski ekstremizam otvara novi front u Africi, tamo gde Abrahamova deca vekovima žive zajedno? To je suština kampanje za spas hriščana Nigerije koju sam pokrenuo.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #112 on: December 14, 2019, 08:58:27 am »



Naoružana grupa ubila četvoro talaca


Naoružana grupa koja je pre pet meseci otela humanitarne radnike na severoistoku Nigerije tvrdi da je ubila četiri taoca.

To je u petak objavila međunarodna humanitarna organizacija Akcija protiv gladi.

Šestoro ljudi oteto je u julu nedaleko od grada Damasak, u nigerijskoj državi Borno, gde su aktivni islamistički pobunjenici, preneo je Rojters.

Britanska agencija podseća da je Islamska država provincije zapadne Afrike (ISWAP), koja se odvojila od militanne grupe Boko Haram, postala dominantna islamistička grupa u regionu, ne navodeći, međutim, ko stoji iza otmice i ubistva talaca.

Boko Haram je, inače, pre 10 godina pokrenula islimističku pobunu u regionu, tokom koje je oko 30.000 ljudi izgubilo život, dok je dva miliona moralo da napusti svoje domove.

Organizacija Akcija protiv gladi saopštila je da je oteto troje njenih zaposlenih i troje zaposlenih u nigerijskom Ministarstvu zdravlja.

Ta humanitarna organizacija je u septembru saopštila da je ubijen jedan od otetih, dok je danas navela da je ubijeno još četvoro od preostalih petoro talaca.

"Akcija protiv gladi najoštrije osuđuje poslednja ubistva i izražava duboko žaljenje što njeni pozivi za oslobađanje talaca nisu urodili plodom", navodi se u saopštenju.

Akcija protiv gladi ujedno je pozvala na "trenutno oslobađanje" poslednjeg preostalog taoca, zaposlenog te humanitarne organizacije.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #113 on: December 24, 2019, 10:26:05 am »



Napad džihadista u Nigeriji, poginulo šest vojnika


Šest nigerijskih vojnika poginulo je u napadu džihadista grupe Boko haram na severoistoku Nigerije, saopštile su u ponedeljak tamošnje vlasti.

Džihadisti su napali vojni konvoj oko 20 kilometara od Majdugurija.

Izvori bliski vojsci naveli su da su džihadisti pucali u konvoj, a na prvo vozilo je bačena bomba, i dodali da je šest vojnika stradalo.

Boko haram, čiji naziv znači protivljenje zapadnjačkom obrazovanju, zagovara radikalno tumačenje šerijatskog zakona, a u sukobu sa nigerijskim snagama bezbednosti od 2009. stradalo je oko 35.000 ljudi dok je oko dva miliona napustilo svoje domove.

Sukobi su se proširili na susedne zemlje, Niger, Čad i Kamerun.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #114 on: December 28, 2019, 06:48:32 am »



Islamska država objavila snimak, tvrde da su ubili 11 hrišćana na Božić


Islamska država objavila je snimak pogubljenja 11 hrišćana u Nigeriji, rekavši da se radi o osveti za ubistvo Abu Bakra al-Bagdadija i njegova portparola.

Militantna skupina postavila je snimak na svom kanalu Telegram u četvrtak, dan nakon Božića.

Na snimku se vide maskirani muškarci u smeđim uniformama kako stoje iza zarobljenika svezanih očiju. Najprije jednoga ustrijele, a potom drugima odrubljuju glave. Radi se o ljudima otetima iz Maidgurija i Damaturua na severoistoku Nigerije, gde se militanti već godinama bore za uspostavu islamske države.

Islamska država u pokrajini zapadna Afrika (ISWAP) odvojila se 2016. od militantne skupine Boko Harama i postala je vodeća džihadistička skupina u regiji.

Vođa ID-a al-Bagdadi ubijen je u američkoj operaciji u Siriji, a njegov portparol Muhajir u odvojenoj akciji, obojica istoga vikenda krajem oktobar, prenosi Index.hr.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #115 on: January 16, 2020, 11:41:16 am »



Islamski ekstremisti oslobodili taoce


Islamski ekstremisti oslobodili su troje humanitarnih radnika i druge civile na severoistoku Nigerije koje su držali kao taoce od kraja decembra.

Informaciju je saopštio koordinator UN za humanitarna pitanja u toj zemlji.

Oni su oteti 22. decembra prošle godine.

Oteli su ih islamski ekstremisti koji su obučeni u vojne uniforme zaustavili konvoj vozila koji se kretao ka Majduguriju, glavnom gradu države Borno na severoistoku zemlje, podseća Rojters.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #116 on: February 11, 2020, 08:29:36 am »



Ekstremisti zapalili vozila, 30 ljudi ubijeno


Najmanje 30 osoba je ubijeno u oblasti Borno, na severoistoku Nigerije pošto su, kako se sumnja, pripadnici grupe Boko Haram zapalili kamione i druga vozila.

Kako javlja Rojters, pozivajući se na svedoke, za sada niko nije preuzeo odgovornost za napad, ali u pripadnici Boko Harama i rivalske Islamske države Zapadne Afrike (ISWA) često izvode napade u toj oblasti.

Putnici u kamionima su u nedelju uveče ostali kod vojnog kontrolnog punkta zbog policijskog časa koji je vojska uvela u gradu Auno, a potom su napadnuti, rekao je Buno Ali, svedok napada.

Svedoci navode da su napadači nasumice pucali i da su zapalili najmanje 18 vozila, kao i da su oteli nekoliko osoba. BBC dodaje da među otetima ima i žena i dece.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #117 on: March 02, 2020, 07:11:29 pm »



Banda u 5 sela ubila najmanje 50 ljudi


Oružana banda ubila je najmanje 50 ljudi u napadima na sela u severnoj nigerijskoj državi Kaduna.

Guverner Kaduna Nasiru El-rufai obišao je opštine pogođene nasiljem i rekao da se sumnja da napadači dolaze iz susednih država Katsine, Zamfare i Nigere i dodao da su u ugroženo područje poslate trupe, preneo je Rojters.

Portparol policije Muhamed Džalige rekao je da je oružana banda napala pet sela Hašimavu, Marinu, Keravu, Unguvan Musu i Zariavu juče od 05.00 do 08.00 časova.

Na severozapadu zemlje ubijene su na stotine ljudi u Nigeriji od prošle godine u napadima koje vlada pripisuje razbojnicima, koji pljačkaju i otimaju ljude.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #118 on: March 24, 2020, 06:45:32 pm »



Oko 70 nigerijskih vojnika ubijeno u zasedi islamističkih ekstremista


Oko 70 nigerijskih vojnika ubijeni su u zasedi islamističkih ekstremista u severoistočnoj državi Borno, saopštili su neimenovani vojni i bezbednosni izvori.

Oni su rekli su da su napadači sinoć koristili raketne granate i drugo teško naoružanje u napadu na selo Gorgi, preneo je Rojters .

Povređeni vojnici su prebačeni u glavni grad Maiduguri, dok su tela poginulih prebačena u vojnu bolnicu u Maimalariju. Portparol vojske Sagir Musa potvrdio je da je došlo do napada, ali je osporio broj ubijenih vojnika. On je odbio da iznese detalje o napadu.

Za sada se niko nije preuzeo odgovornost za napad.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #119 on: April 20, 2020, 09:04:14 am »



"Naoružani banditi od kojih su neki imali kalašnjikove, izveli su napad"


Najmanje 47 ljudi je ubijeno u napadima naoružanih napadača na sela u severozapadnom delu Nigerije, saopštila je danas policija nigerijske države Kacina.

"Naoružani banditi od kojih su neki imali kalašnjikove, izveli su napade u subotu u jutarnjim časovima", navedeno je u saopštenju.

Kriminalne bande ubile su tokom prošle godine više stotina ljudi prilikom pljačkaških napada i otmica na severozapadu Nigerije, podseća Rojters.

izvor
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.