PALUBA
March 29, 2024, 04:17:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Novi juznokorejski tenk K-2 Crni Panter (흑표;黑豹 Heukpyo)  (Read 17893 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« on: November 29, 2008, 07:17:34 pm »

Posle uspesnog razvoja i eksploatacije tenka K-1, poznatog i kao Hyundai Type 88, i posle prijema 35 ruskih tenkova T-80U, juznokorejska vojska je pristupila izradi TT specifikacija za novi tenk, koji bi nadopunjavao K-1, i koji bi zahvaljujuci svojoj opremljenosti mogao uspesno da parira bilo kom severnokorejskom, kineskom ili ruskom tenku koji bi mogao da se nadje severno od demilitarizovane zone, i koji bi zamenio 850 vec prilicno zastarelih tenkova americke proizvodnje M-48A5K, istini za volju modernizovanih (novi top 105 mm, laserski daljinomer, dizel motor, digitalni racunar, itd.). Preliminarna istrazivanja su bila gotova do 1995., a 2. Marta 2007. prva tri tenka iz nulte serije su vec isporucene jedinicama radi evaluacije. Tenk K-2 ima ugradjen radar, RWR, snorkel, bacace IC mamaca, a postoji mogucnost da sluzi i kao komandno vozilo za daljinski upravljano lako izvidjacko vozilo XAV, sto bi omogucilo posadi bolje pregled takticke situacije. Za glavno naoruzanje je izabran Rheinmetall L55, sa automatskim punjacem. Suspenzija se moze hidraulicki regulisati.  
Sve te drangulije imaju i svoju cenu, sto znaci da je ovo trenutno najskuplji tenk na svetu, koji kosta 8,5 miliona dolara po komadu.
TT karakteristike:
Masa: 60.3 t
Pogon: dizel motor 1,500 KS, jedna gasna turbina 100 KS (za proizvodnju el. energije)
Naoruzanje: Top Rheinmetall L55, koaksijalni mitraljez 7,62 mm, PA mitraljez 12,7 mm
Brzina: 70 km/h (ubrzanje od 0 do 32 km/h postize za 7 sekundi) na putu, do 52 km/h na terenu.
Posada: 3 coveka

Video prezentacije:

http://www.youtube.com/watch?v=k-wx6DLhdBo&feature=related
« Last Edit: July 25, 2010, 05:23:50 pm by Broker, Reason: ubačeni youtube tagovi » Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #1 on: November 29, 2008, 10:21:50 pm »

Jos jedan video ove korejske zverke:

http://www.youtube.com/watch?v=ZdmU_vGwVXc&feature=related

Inace, tenk ce se licencno proizvoditi i u Turskoj.

« Last Edit: July 25, 2010, 05:24:06 pm by Broker, Reason: ubačeni youtube tagovi » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2 on: November 30, 2008, 07:25:20 am »

Dobar tenk nema šta, samo kada se pomene njegova cifra malo se zavrti u glavi. Ipak sve u svemu ja mislim da se najveći ceh palaća upravo što su se tu "ugradile" nekolika strana, i Rusi i Turci i ko zana ko još.

Samo mi nije jasno zašto samo 105 mm kalibar topa. Huh?
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #3 on: November 30, 2008, 10:43:11 am »

Pomenuti top 105mm je ugradjen na stari M-48A5K, a naoruzanje K2 je Rheinmetall L55 120mm, pise gore verovatno si prevideo Smiley
Quote
Naoruzanje: Top Rheinmetall L55, koaksijalni mitraljez 7,62 mm, PA mitraljez 12,7 mm
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #4 on: November 30, 2008, 06:39:44 pm »

Moja greška, jer nisam naveo kalibar, pa možda deluje zbunjujuće. Izvinjotinja!
Da se vratimo na temu, pravu riznicu fotografija K-2 možete naći ovde: http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?t=128883&page=3
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #5 on: December 03, 2008, 11:48:26 am »

Automatski menjac,... Ipak nista bez njega. Smiley
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 898



« Reply #6 on: December 03, 2008, 12:20:00 pm »

Ne znam za vas al meni se ovo čudo(vište) baš sviđa. Jeste da je pomalo gabaritan ali šta sad. Ovo sa hidraulikom mi se posebno sviđa.

Quote
Pusti ti tenAk, vidi šta ovi likovi rade!
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #7 on: December 03, 2008, 12:36:58 pm »

黑豹
Je li crni panter ili crni leopard?
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #8 on: December 03, 2008, 01:53:57 pm »

Na korejskom mu to dođe na isto...
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #9 on: December 03, 2008, 05:13:01 pm »

Nažalost, korejski ne znam, tako da ne mogu da kažem da li je to crni leopard ili crni panter. Ali, znam da je ovo 黑豹 na starom pismu, koje se zove Handža, koje se više ne koristi. Sada je u upotrebi Hangul, koje je fonetsko pismo, tako da se Crni Panter ili Crni Leopard piše ovako: 흑표.
Izvinite na offtopicu.   Smiley
Da se vratimo na temu, u početku je bila predviđena ugradnja novog Rheinmetallovog topčeta od 140 mm, ali su Nemci zaustavili razvoj, tako da je usvojen top L55 120 mm. 
http://www.dtic.mil/ndia/gun/kruse.pdf
« Last Edit: December 03, 2008, 05:20:58 pm by ZastavnikDjemo » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #10 on: December 03, 2008, 05:31:48 pm »

Ovo staro pismo je vrlo bratsko kineskom, a preko njih i japanskom.
U stvari, verovatno je isto, samo ga drugacije zovu. I bilo mi je cudno da si napisao naziv i na kineskom...

Nego, tvoj avatar sam video na slici DMZ muzeja. Sta predstavlja?
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #11 on: December 03, 2008, 05:36:32 pm »

Kada sam bio u Koreji (naravno, južnoj), obišao smo i onaj hladnoratovski cirkus u Panmundžomu na DMZ. To je maskota južnokorejske vojske, koristi se popularizaciju vojnog poziva (zašto, pojma nemam, kada je tamo vojni rok obavezan, i guli se dve godine  Grin ), a pošto patim od manjka mašte, stavio sam ga za avatar.  Smiley
Što se naziva na starokorejskom tiče, nisam ga napisao, već kopirao Smiley
« Last Edit: December 03, 2008, 06:12:01 pm by ZastavnikDjemo » Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #12 on: December 04, 2008, 02:43:02 pm »

Evo još jedan video zapis ovog tenka, prekjuče stavljen na youtube  Cheesy

« Last Edit: July 25, 2010, 05:24:32 pm by Broker, Reason: ubačeni youtube tagovi » Logged
GAGI
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 193



« Reply #13 on: May 10, 2009, 03:26:08 pm »

黑豹
Je li crni panter ili crni leopard?

Crni panter zapravo nije zasebna vrsta, vec samo crni varijetet leoparda koji je cest u jugoistocnoj Aziji. Verovatno je ovo uzrok konfuzije. U istom leglu mogu da se pojave i crni i pegavi potomci. (mali OT)
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #14 on: May 10, 2009, 10:43:04 pm »

黑豹
Je li crni panter ili crni leopard?

Crni panter zapravo nije zasebna vrsta, vec samo crni varijetet leoparda koji je cest u jugoistocnoj Aziji. Verovatno je ovo uzrok konfuzije. U istom leglu mogu da se pojave i crni i pegavi potomci. (mali OT)

Hvala na pojašnjenju! Smiley
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.