PALUBA
March 29, 2024, 10:38:49 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: JNA porcija - tipovi  (Read 22491 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
cuculo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #15 on: February 21, 2019, 11:53:34 am »

Kao rezervista u Kosovo -Prizren(ukopani i u satore na Sar Planina)Mart-Maj 1989  godina odlicno mi je sluzila 2 meseca na terenu cuvao sam je ko oci u glavi a dobili smo i ono GOR za zagrevanje hrane,pribor za jelo na opasacu levo do gas maske ,a cuturica plasticna u borbeni ranac. i sada je imam ta ista kao dodatna oprema u Nissan Patrolu posto sam strastven off road vozac za talkanje u vukojebene i planine
« Last Edit: February 21, 2019, 11:59:38 am by cuculo » Logged
pilot_hr
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #16 on: February 24, 2019, 04:58:17 pm »

Zanimljiva fotografija, pretpostavljam da je slika zasigurno poslje 1969 a padobranci koriste stari tip porcija.

https://imgur.com/a/ylmV5Lk
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #17 on: February 24, 2019, 05:13:46 pm »

Ova se prodavala 2012. za 15 evra.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

https://www.oglasi.rs/oglasi/ostalo/kolekcionarstvo/kolekcionarstvo/militarija/407831/beograd-porcija


* original-1.jpg (17.43 KB, 500x375 - viewed 135 times.)

* original-2.jpg (19.59 KB, 500x375 - viewed 125 times.)

* original-3.jpg (21.11 KB, 500x375 - viewed 125 times.)

* original-4.jpg (19.44 KB, 500x375 - viewed 121 times.)

* original-5.jpg (21.93 KB, 500x375 - viewed 103 times.)
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #18 on: February 24, 2019, 07:49:32 pm »

Rekao bih po boji da je ova NVA?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #19 on: February 25, 2019, 11:41:21 pm »

ја користим порцију врло активно лети по мото скуповима. лакше ми је и слађе да једем из ње него из оних једнократних пластичних тањира. ово бар неће да се расипа и не пече руке док се носи. а више стане Wink поред гомиле пластичних флаша чутурица је непотребна, али ми је ту и увек је пуна за не дао бог. знало се ту кувати и кафа, чај, супа из кесице, и никад није било проблема. прибор за јело је екстра и имам неколико комплета у активној употреби. иначе за тај прибор знам одкад знам за себе, јер је ћале некако набавио један прекобројни (вероватно нађен или дигнут на некој вежби, ко би знао, никад га нисам питао откуд му). нарочито је нож био у функцији отварања конзерви у оно време  кад нису биле на потез, а факат се много лакше и брже отвара од оних малих што су били актуелни тада. да се ја питам не бих је ни мењао, добра је иради посао, а има толико других ствари које вриште за заменом.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #20 on: February 26, 2019, 12:45:58 am »




   Meni je čak i ova sa prethodnih slika humanija od JNA četvrtaste porcije. Kod kuće imam čuturicu sličnog oblika ali ne znam da li se i ona umetala u tu porciju. Što se tiče jela u prirodi meni je najpogodnija standardna vojnička okrugla bela činija kojoj na dnu piše INA-JNA. Lako se pere, najviše podseća na pravi tanjir a zaprema skoro litar. Za sve vrste jela je neprevaziđena a može se smestiti u svaki automobil u pretinac za rukavice. Bela plastična šolja je takođe  vrh a iz nje sam jeo i supu i čorbu, pio kompot,mleko i čaj, a bogami jeo i puding. Ove dve posude + escajg iz porcije bi bile Must have za svaku vrstu preživljavanja u prirodi, pa čak i letovanje u ekonomik klasi. Mana im je što se u njima ne može spremati hrana ali zašto služe šerpe.

   Da neko ne pomisli da imam nešto protiv intendanture dodao bih da su oni najvažniji segment vojske, jer tenkovi i avioni idu na gorivo a vojnik na pasulj i kiseli kupus. Koliko su bitni govori i činjenica da su intendanti najpoželjniji kada  se hvata tzv. "živi jezik" jer ako iko zna približno brojno stanje onda je to kuvar! Svaki dan spremaju minimum tri obroka bez obzira da li je vikend, praznik, Božić ili Uskrs i nikad ne kasne. Kad god stigne hrana dobro je. Svi to znaju ali im retko kad odaju priznanje koje su sto puta zaslužili.

   Na Palubi nisam uspeo da nađem tematiku isključivo vezanu za intendante pa ću ovde okačiti brošuru sa VA KoV gde su samo navedene TT karakteristike pokretnih vojničkih kuhinja od 200,300 i 400 litara. Inače, za one koji ne znaju u ovim kuhinjama se hrana može pripremati i u pokretu što je jako pogodno kada je jedinica na maršu. Sastojci se ubace na polasku, naloži se vatra a dimnjak postavi u pravcu suprotnom od smera kretanja vozila koje vuče kuhinju i za sat i po do dva vremena na kratkom zastanku kuvari zaprže jelo i vrše podelu posle koje se nastavlja marš. Veće kuhinje poseduju i multiplikator koji pomoću glicerinskog ulja prenosi toplotu iz ložišta do kazana i pećnice što sprečava da hrana zagori, tako da se u ovim kuhinjama mogu pripremati sve vrste obroka, peći meso, kolači sve kao u kasarni.

   https://scindeks-clanci.ceon.rs/data/pdf/0042-8469/2010/0042-84691004180T.pdf


Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #21 on: February 26, 2019, 06:42:47 am »

   Meni je čak i ova sa prethodnih slika humanija od JNA četvrtaste porcije. Kod kuće imam čuturicu sličnog oblika ali ne znam da li se i ona umetala u tu porciju. Što se tiče jela u prirodi meni je najpogodnija standardna vojnička okrugla bela činija kojoj na dnu piše INA-JNA. Lako se pere, najviše podseća na pravi tanjir a zaprema skoro litar. Za sve vrste jela je neprevaziđena a može se smestiti u svaki automobil u pretinac za rukavice. Bela plastična šolja je takođe  vrh a iz nje sam jeo i supu i čorbu, pio kompot,mleko i čaj, a bogami jeo i puding. Ove dve posude + escajg iz porcije bi bile Must have za svaku vrstu preživljavanja u prirodi, pa čak i letovanje u ekonomik klasi. Mana im je što se u njima ne može spremati hrana ali zašto služe šerpe.
Нека ме исправи неко ако грешим, али мислим да стара алуминијумска чутурица не може да се затвори у алуминијумску порцију. Када је ЈНА прешла на нове порције, тих старих порција и чутутрица је било на војним отпадима колико хоћеш, било их је и потпуно нових. Сећам се да су се те старе војничке чутурице у једном тренутку појавиле и у цивилној продаји, само су биле споља обложене чојом и у црној боји.

Нови четвртасти прибор за јело је представљао прогрес, свиђало се то нама или не. Војска је добила шансе да на терену добије јело са салатом, или супу и главно јело. То са старим порцијама једноставно није било могуће. Четвртасти облик је био погодан за складиштење, а сматрало се да неће правити проблеме војницима, јер је био предвиђен да се носи у борбеном ранцу.

Ово је јако битан детаљ,  јер се ЈНА у то време модернизује и моторизује. Транспортна врећа и борбени ранац замењују старе војничке ранчеве. (Онај ко је носио транспорту врећу на леђима а борбени ранац на грудима је вероватно плакао за старим војничким ранцем и псовао милу мајку будали која је то направила, али генерална идеја је била да врећа иде у возилима, за војском.)

 Није ЈНА била ни прва ни последња која је увела пластичне чутурице и делове прибора за јело. Када дуже стоји, вода у пластичним чутурицама смрди. Тачно, али смрди и у алуминијумским, и то не само у старим ЈНА чутурицама, него и у швајцарским Sigg флашама. Чутурице су биле предвиђене за воду, а не за алкохол и топле напитке, што се понекад догађало. (Сећам се, на повратку са полигона који је био ван касарне, војник код сељака купио ракију и унео у касарну. Цео павиљон је смрдео на ракију, а не његова пластична чутурица  Grin ) Што се тиче подгревања јела, нема разлога да се четвртасте порције понашају другачије од оних старих , у питању је исти материјал. Ни једне ни друге нису биле предвиђене за кување него за подгрејавање. Ако дође до тога да војник у њима мора сам да кува, онда је последња брига да ли ће да поцрни.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #22 on: February 26, 2019, 02:11:43 pm »

стара чутурица се качила на опасач, на бомбашицу, и има на себи карабињер за ту намену. где је ишла порција појма немам. вероватно у или на ранац. а кад смо већ код ранца, у њега стаје мање него у врећу, јер је шињел био предвиђен да се сложи и спакује преко ранца. ранац је бољи јер боље лежи на леђима и лакше се носи, али како рече фазан није предвиђена за дуго ношење него за превоз у возилу. а боја на ал делу порције не црни тако лако. мрзи ме да претурам сад по опреми и да је тражим, али није то толико страшно. добра је то ствар.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #23 on: February 28, 2019, 09:45:54 pm »



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


   Na ovu čuturicu sam mislio






* IMG_20190228_210549_1.jpg (32.33 KB, 300x400 - viewed 129 times.)

* IMG_20190228_210603_1.jpg (36.92 KB, 300x400 - viewed 124 times.)
Logged
cuculo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #24 on: March 01, 2019, 08:04:40 am »

Moj ratni komplet je deo opreme off road Nissan Patrola


* 53003690_451857898686261_5706903748354244608_n.jpg (729.35 KB, 2448x3264 - viewed 206 times.)

* 53136659_2268548486726915_9027001738330112000_n.jpg (952.86 KB, 3264x2448 - viewed 150 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #25 on: March 01, 2019, 07:38:38 pm »

Moj ratni komplet je deo opreme off road Nissan Patrola

A gde je ašov i sekira? Wink
Logged
cuculo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #26 on: March 04, 2019, 07:57:33 am »

Asov je odma do kutije alata a sekira je u vreci ispod mreze(u vreci ima konzerve i rakija u rezervi) hahah
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #27 on: March 04, 2019, 10:20:23 pm »

Неко је већ рекао, порција (ова "четвртаста") се носила иза заштитне маске, дакле на леђном делу опасача. Чутирица је требала бити у борбеном ранцу (колико се сећам постоји пропис паковања и садржаја борбеног ранца, као и постављања опреме на опасач). Могла је (порција са торбицом) да се учврсти (да не шета) тако што би се онај задњи део упртача (онај један који иде позади) постави између носача ("гајки") на торбици порције (на платненим су биле две "гајке"). Када се добро и правилно наниже опрема на опасач пре обуке или маршевања могло се сасвим добро ходати, трчати и залегати.

Осим платнене торбице за порцију била је и једна врста пластифициране, од мало дебљег и чвршћег материјала. Закопчавала се само уметањем језичка у гајку. Није било "дрикер -копче" као што је код платнене торбице. Тај материјал је био доста осетљив на хабање и порцију су лако испадале из ње. Једина предност је та што се порција лако вадила и враћала јер је чвршћи материјал чувао форму. Код платнене, када се комплет извади тешко је то било вратити, посебно ако је ношена на леђима. Морао је да помогне друг поред тебе.

Без обзира на неке оштре критике ја ценим да је ова порција била за оно време сасвим добро решење, посебно прибор за јело (нож, кашика, виљушка). Користио сам је и као питомац и официр у теренским условима више стотина пута и немам неки велику замерку. Уосталом, свако решење има добре и лоше стране.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 130


« Reply #28 on: March 05, 2019, 12:41:56 am »

Колико ме сећање служи, ми смо порције носили у борбеном ранцу, а не на опасачу. Мало сам прочачкао по интернету и изгледа да је по правилу и било предвиђено да иде у борбени ранац:

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #29 on: March 06, 2019, 08:43:59 pm »

То правило које је то регулисало је из 1983-4. године. Мислим да је то правило "Војник, одељење пешадије" (или тако некако)
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.