PALUBA
April 16, 2024, 08:53:46 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 97   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketne topovnjače Tipa 401  (Read 513550 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #300 on: March 24, 2011, 10:19:12 am »

Da razjasnimo pitanje komandnog kadra na topovnjačama - vidim da niko nije znao tačne odgovore na postavljena pitanja:

Prvi komandant na 401 je bio Kozole Martin, a njegov zamenik je bio Slobo Kozarić.
Pervanski Ferenc je preuzeo brod od Martina, a Kozarić je postavljen za komandanta 403, u novogradnji.
Prvi komandant na 402 je bio Horvat Anton.

Prvi komandant diviziona RTOP je bio Živković Slobodan, zvani Era, a njegov načelnik štaba je bio Ilija Miletić zvaki Šaka.

Eto to je za početak!
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #301 on: March 24, 2011, 11:38:11 am »

A što sam ja kriv zaćo ? ? ? ( ako ste na mene mislili ? )


Ma, ništa važno. "kilirali" ste me tamo na topiku za TČ u vezi Save Jovovića, kad sam se prvi put javio.
A ja se i Savo znamo ko "stare kante". Bio mi je pomoćnik K-danta davne 1979 god. na TC-213, a ja
sam ga samo spomenuo po nacionalnosti. Ma nije bitno, nismo se znali i u redu je u takvim prilikama ići
na prvu loptu. Bez ljutnje...... pozdrav. pravilo

Da nije to bilo 1969., a ne1979. Na 213 je bio baklanđija netko drugi- jedan moj klasić (barem koliko se ja sječam
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #302 on: March 24, 2011, 11:45:12 am »

Da razjasnimo pitanje komandnog kadra na topovnjačama - vidim da niko nije znao tačne odgovore na postavljena pitanja:

Prvi komandant na 401 je bio Kozole Martin, a njegov zamenik je bio Slobo Kozarić.
Pervanski Ferenc je preuzeo brod od Martina, a Kozarić je postavljen za komandanta 403, u novogradnji.
Prvi komandant na 402 je bio Horvat Anton.

Prvi komandant diviziona RTOP je bio Živković Slobodan, zvani Era, a njegov načelnik štaba je bio Ilija Miletić zvaki Šaka.

Eto to je za početak!

Ilija Miletić-Šaka bio je poznet po svojoj Volgi. Koliko se sječam, u nju je ugradio mercedesov dizel motor. Čini mi se, da sam u Slobodnoj Dalmaciji, prije neku godinu, pročitao, da je umro.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #303 on: March 24, 2011, 12:54:48 pm »

Da razjasnimo pitanje komandnog kadra na topovnjačama - vidim da niko nije znao tačne odgovore na postavljena pitanja:

Prvi komandant na 401 je bio Kozole Martin, a njegov zamenik je bio Slobo Kozarić.
Pervanski Ferenc je preuzeo brod od Martina, a Kozarić je postavljen za komandanta 403, u novogradnji.
Prvi komandant na 402 je bio Horvat Anton.

Prvi komandant diviziona RTOP je bio Živković Slobodan, zvani Era, a njegov načelnik štaba je bio Ilija Miletić zvaki Šaka.

Eto to je za početak!

Ima jedan događaj u vezi “Velike Šake”. Kad je izvršeno uspješno raketno gadjanje sa RTOP mislim 404, a Miletić već u to vrijeme bio k-dant diviziona , bili smo u Boki. Posle svega “Velika Šaka” se nakvasio ko mila majka.  Donesu ga oni u neko doba noći i stave na RTOP-404 u kabinu pomoćnika na donji krevet. Pre toga na gornjem krevetu je zaspao pom. na RTOP-404 Kruno Ivančić.  Ujutro ustaju, “Velika Šaka” gleda Krunu koji se tetura i drži za glavu, a on bistar i čio se isčuđava i pita ovog: “Ma gdje se ti narolja majke ti”.
A eto nešto i nisam znao da ga više nema. Bože koliko ću još puta ovde napisati laka mu zemlja Balkanska.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #304 on: March 24, 2011, 01:01:46 pm »

Da razjasnimo pitanje komandnog kadra na topovnjačama - vidim da niko nije znao tačne odgovore na postavljena pitanja:

Prvi komandant na 401 je bio Kozole Martin, a njegov zamenik je bio Slobo Kozarić.
Pervanski Ferenc je preuzeo brod od Martina, a Kozarić je postavljen za komandanta 403, u novogradnji.
Prvi komandant na 402 je bio Horvat Anton.

Prvi komandant diviziona RTOP je bio Živković Slobodan, zvani Era, a njegov načelnik štaba je bio Ilija Miletić zvaki Šaka.

Eto to je za početak!

Bravo "Lovac" i hvala pošto sam ja sve i pokrenuo pitanjem , ko su bili prvi. Vidim da ste dobro upućeni i bilo bi poželjno
da nam se još setite ponekog i to podelite s nama
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #305 on: March 24, 2011, 03:12:43 pm »

Ilija Miletić Šaka je umro pre dve godine od kancera na plućima. Kremiran je, a pepeo mu je posuto po moru na ulazu u Boku. Ispraćaj urne - vod vojnika - je bio na pristaništu u Herceg Novom, zatim je urna ukrcana na vojni gliser, i otplovili su ka pučini ..... to je bila poslednja želja pokojnika.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #306 on: March 24, 2011, 04:04:41 pm »

Ilija Miletić Šaka je umro pre dve godine od kancera na plućima. Kremiran je, a pepeo mu je posuto po moru na ulazu u Boku. Ispraćaj urne - vod vojnika - je bio na pristaništu u Herceg Novom, zatim je urna ukrcana na vojni gliser, i otplovili su ka pučini ..... to je bila poslednja želja pokojnika.

Tako je bilo napisano i u osmrtnici u Slobodnoj Dalamaciji. Nisam bio baš siguran, zato nisam pisao te detalje.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #307 on: March 24, 2011, 07:16:08 pm »

Ilija Miletić Šaka je umro pre dve godine od kancera na plućima. Kremiran je, a pepeo mu je posuto po moru na ulazu u Boku. Ispraćaj urne - vod vojnika - je bio na pristaništu u Herceg Novom, zatim je urna ukrcana na vojni gliser, i otplovili su ka pučini ..... to je bila poslednja želja pokojnika.
Da i tako ode naš Ilija "Velika Šaka" u legendu, mirno ti more MORNARU. marinero
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 880



« Reply #308 on: March 24, 2011, 07:26:45 pm »

Zamisljeni su kao nadopuna  SUV 9LV-209. Funkcionalno se skoro sve poklapa sa gore vec opisanim 9C3-202 . Nikad nisu ugradjeni na doticne brodve ali ne zbog nemogusnosti velikog remonta nego iz nekih drugih razloga sto za sada nije za pricu jer su jos uvijek u operativi, za sad “blek boks” sto bi rekli Englezi, a po naski napisano. Na njih su takodjer ugradjeni  podsistemi DLT-200 kao privremeno resenje. Takodjer su prebaceni u Boku.

Bilo bi ipak interesantno saznati zašto DLT-209 nije ugrađen na brodove. Prošlo je vrijeme kada se, možda, moralo ćutati o tome iz bilo kog razloga.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #309 on: March 24, 2011, 07:31:50 pm »

Pa da rezimiramo:

Prvi Komadant Diviziona RTOP......................kap.frg. Živković Slobodan -  Era
Pomoćnik..........................................................kak.kor. Miletić Ilija -  Šaka

Prvi Komadant RTOP:

RTOP-401.........................................................pbb. Martin Kozole
RTOP-402.........................................................pbb. Horvat Anton
RTOP-403.........................................................pbb. Kozarić Slobodan
RTOP-404.........................................................pbb. Šarinić Ivan
RTOP-405......................................................... :'(
RTOP-406......................................................... :'(

"Lovac" pomagajte!!!!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #310 on: March 24, 2011, 07:40:20 pm »

Zamisljeni su kao nadopuna  SUV 9LV-209. Funkcionalno se skoro sve poklapa sa gore vec opisanim 9C3-202 . Nikad nisu ugradjeni na doticne brodve ali ne zbog nemogusnosti velikog remonta nego iz nekih drugih razloga sto za sada nije za pricu jer su jos uvijek u operativi, za sad “blek boks” sto bi rekli Englezi, a po naski napisano. Na njih su takodjer ugradjeni  podsistemi DLT-200 kao privremeno resenje. Takodjer su prebaceni u Boku.

Bilo bi ipak interesantno saznati zašto DLT-209 nije ugrađen na brodove. Prošlo je vrijeme kada se, možda, moralo ćutati o tome iz bilo kog razloga.

Sorry, Rasho, ovog puta ni taj dalekozor (dvogled) neće Vam pomoći. Operativa je operativa.
Ja sam stari vojničina. Kad odu u staro željezo čućemo se.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 880



« Reply #311 on: March 24, 2011, 07:45:54 pm »

Eh, da su barem zaista operativne pa prosto im bilo...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #312 on: March 24, 2011, 07:50:06 pm »

Eh, da su barem zaista operativne pa prosto im bilo...

A moj Rasho, to je već drugi par opanaka.  Undecided
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #313 on: March 25, 2011, 01:18:30 pm »

Evo dijela prve posade RTOP-404. Topovnjača je bila na zadatku u Boki i tom
prilikom je upriličen odlazak na Lovćen početkom ljeta 1980 god.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Poznaje li ko ove momke Cool


* Deo posade RTOP-404 Lovcen Maj 1980.jpg (137.3 KB, 2040x2076 - viewed 345 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #314 on: March 25, 2011, 02:00:53 pm »

 
  Donesu ga oni u neko doba noći i stave na RTOP-404 u kabinu pomoćnika na donji krevet. Pre toga na gornjem krevetu je zaspao pom. na RTOP-404 Kruno Ivančić. 

[/quote]

Zna li se gdje je, sta sada radi Kruno Ivancic?
Logged
Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 97   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.