PALUBA
March 29, 2024, 10:30:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 97   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketne topovnjače Tipa 401  (Read 511106 times)
 
0 Members and 10 Guests are viewing this topic.
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #330 on: March 30, 2011, 01:52:55 pm »

Kardum je 29. klasa MVA, unapređen je u potporučnika 1978. godine, a Golub je 30. klasa MVA, školovanje je završio 1979, godine.
Pre MVA, Kardum je završio podoficirsku školu.
Unapređen u čin potporučnika ili se proizvodi u čin potporučnika posle uavršetka Vojne akademije (MVA, VVA VAKoV) ? I kako to ide sa podoficirima koji upišu naknadno Akademiju, da li je to redovno ili vanredno školovanje? Ima više nedoumica a samim tim i pitanja.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #331 on: March 30, 2011, 02:09:05 pm »

Kardum je 29. klasa MVA, unapređen je u potporučnika 1978. godine, a Golub je 30. klasa MVA, školovanje je završio 1979, godine.
Pre MVA, Kardum je završio podoficirsku školu.
Unapređen u čin potporučnika ili se proizvodi u čin potporučnika posle uavršetka Vojne akademije (MVA, VVA VAKoV) ? I kako to ide sa podoficirima koji upišu naknadno Akademiju, da li je to redovno ili vanredno školovanje? Ima više nedoumica a samim tim i pitanja.


A bilo je različitih situacija. Uzmimo sve do 70-tih i neke,  Mlađi oficiri (podoficiri) nisu mogli uopšte ići u Akademiju nego samo iz građanstva.
Poslije se moglo i kad su Kardum i slični išli u akademiju trajala je 4 godine i po izlasku su unapređivani u čin poručnika. Kasnije su mogli stići čak i do admirala ako su po procjeni bili za to. Postojala je mogućnost i da mlađ. oficiri polažu i vanredno za oficira, ali su u tom slučaju mogli samo kasnije stići do čina kap. I klase, odnosno pbb. Naravno kasnije stići do nekog čina uslovljavano je s masu uslova kroz praćenje svakog pojedinca tokom službe. Globalno gledajući zbog svake se greška žestoko sankcionisalo. Tu nije bilo protekcije i na taj način je vršena selekcija pojednostavljeno rečeno.
« Last Edit: March 30, 2011, 02:18:34 pm by ORIĆAREB » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #332 on: March 30, 2011, 04:19:10 pm »

 
 Devedesete se vratila jedna klasa bivših podoficira sa školovanja. Dve godine su bili na Akademiji.  Unapređeni su u potporučnike mt službe (Petrović) i por. korvete ( Grcić).
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #333 on: March 30, 2011, 04:28:02 pm »

Iz moje kase (XXI) je pet najboljih moglo otiči na Akademiju, pa su i išli (Marinac,Ristov,Samarđić,Rapajić,?). Nakon nekoliko godina su još neki išli (Zaklan, Zolj...) i završili akademiju-(znači sa podoficirskih dužnosti su otišli na redovno školovanje) Nebi mogao tvrditi, ali čini mi se, za vrijeme školovanja jim se računao i radni staž.

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #334 on: March 30, 2011, 04:28:47 pm »

Korošec je bio i na TČ.

Znam da je bio, sjećaš li se na kojem?
Čini mi se na TČ 211?
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #335 on: March 30, 2011, 04:32:33 pm »

Iz moje kase (XXI) je pet najboljih moglo otiči na Akademiju, pa su i išli (Marinac,Ristov,Samarđić,Rapajić,?). Nakon nekoliko godina su još neki išli (Zaklan, Zolj...) i završili akademiju-(znači sa podoficirskih dužnosti su otišli na redovno školovanje) Nebi mogao tvrditi, ali čini mi se, za vrijeme školovanja jim se računao i radni staž.


Da, računao im se radni staž. A ima i primer da je čovek otišao na studije u Zagreb posle srednje škole. Na odsek za Ratnu Brodogradnju.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #336 on: March 30, 2011, 04:47:05 pm »


 Devedesete se vratila jedna klasa bivših podoficira sa školovanja. Dve godine su bili na Akademiji.  Unapređeni su u potporučnike mt službe (Petrović) i por. korvete ( Grcić).

Pa nemogu se sjetiti da li je bilo baš tako , a ako je bilo to je bilo doškolovanje. Imali su platu normalno starešinsku za vreme
školovanja kao i staž i mogli su "krešiti" samo do kap. I klse tj. pbb. To je mislim završio i Pokojni Bojović Milenko i Bjelanović Branko. Ali to je bila samo ja mislim jedna generacija. Nije stalno bilo to tako svake godine. Procjenjivala se situacija i odobravala od strane Savezne Uprave. Svake godine je bila samo redovna akademija, a broj je bio promjenjljiv zavisno od potrebe. Neka generacija je bila i sa preko 50 a neka tek 10-tak ljudi.
« Last Edit: March 30, 2011, 04:52:11 pm by ORIĆAREB » Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #337 on: March 30, 2011, 04:48:08 pm »

Spomenuli ste Kruno Ivančić....
Ne znam kakav je bio čovek na brodu,ali ga znam,kad je bio komandant 203 ORD-a,88 i 89-te godine...
Narod kaže,govno uvek ispliva na vrh,tako je bilo i kod njega.Od svih 20 i kusur oficira u ORD-u,nijedan ga nije voleo...
Meni osobno nije ništa slabo napravio,ali je *ebavao druge sve po redu,od nižih oficira,mornara pa do viših oficira...više se ne sečam imena oficira ali znam da je tada u leto 88 bila afera oko činova i neka svadja(stvarno se ne sečam,zbog čega se je išlo)ali kad je došao za komandanta ostrva Kf Marinković(pre je bio major Luka Džanko),tek on je poslije izgladio neke svadje izmedju glavnih oficira...
« Last Edit: March 30, 2011, 05:56:45 pm by Boro Prodanic, Reason: Psovka » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #338 on: March 30, 2011, 05:09:17 pm »

Spomenuli ste Kruno Ivančić....
Ne znam kakav je bio čovek na brodu,ali ga znam,kad je bio komandant 203 ORD-a,88 i 89-te godine...
Narod kaže,govno uvek ispliva na vrh,tako je bilo i kod njega.Od svih 20 i kusur oficira u ORD-u,nijedan ga nije voleo...
Meni osobno nije ništa slabo napravio,ali je jebavao druge sve po redu,od nižih oficira,mornara pa do viših oficira...više se ne sečam imena oficira ali znam da je tada u leto 88 bila afera oko činova i neka svadja(stvarno se ne sečam,zbog čega se je išlo)ali kad je došao za komandanta ostrva Kf Marinković(pre je bio major Luka Džanko),tek on je poslije izgladio neke svadje izmedju glavnih oficira...

Neznam, svašta u životu može biti, ali to mi ne liči na osobu koju sam ja poznavao. Koji je čin tad imao i gde je taj ORD bio. Undecided
Nešto mi se tu neslaže, jedino da je poludio.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #339 on: March 30, 2011, 05:16:31 pm »

Neznam, svašta u životu može biti, ali to mi ne liči na osobu koju sam ja poznavao. Koji je čin tad imao i gde je taj ORD bio. Undecided
Nešto mi se tu neslaže, jedino da je poludio.

Radi se o Lastovu, odakle je otisao u prekomandu iz MVA gdje je asistirao/predavao Vojnu andragogiju u tandemu sa kbb Sibinom Petrovicem.

Kao predavac na Akademiji, bio je korektan, mozda ne dovoljno iskusan u problematici, ali mu se u svakom slucaju tada nije to moglo uzeti kao mana.
« Last Edit: March 30, 2011, 05:57:28 pm by Boro Prodanic, Reason: Popravak citata » Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #340 on: March 30, 2011, 05:16:55 pm »

Lastovo 203 ORD,VP 7615,kad sam došao u junu 88-god.bio je pbb,u septembru je dobio kk..
203 ORD,obalsko raketni divizion,pre je bio BROM..na slici je sigurno on,ne da se ga mašit..
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #341 on: March 30, 2011, 05:32:19 pm »

Lastovo 203 ORD,VP 7615,kad sam došao u junu 88-god.bio je pbb,u septembru je dobio kk..
203 ORD,obalsko raketni divizion,pre je bio BROM..na slici je sigurno on,ne da se ga mašit..

Neznam "Alfa", ako se radi o istoj osobi onda se naši pogledi na međuljudske i međustarešinske odnose drastično razlikuju.
Ako je po Vašem bio niko i ništa kako je došao do tog čina i položaja. I posle svega na mjesto predavača u MVA.
Ja ipak ostajem pri svom stavu. Uostalom i ostali članovi posade u kojoj smo bili (RTOP-404) mogu reći svoje, pa da vidimo
štono naš narod kaže ni po babu ni po stričevima. Još je neko ovde i za zas. Čedu Miljevića skoro rekao nešto slično, a ja ga
znam kao perfektnog starešinu i kao čovjeka. A što je neko odgovorniji na čelu ostalih, pa to mu je dužnost uostalom. Pozivam ovom prilikom sve one koji posećuju ovaj forum i koji znaju mog nekadšnjeg saradnika KRUNU IVANČIĆA da kažu
ovde svoju istinu o navedenoj ličnosti.
« Last Edit: March 30, 2011, 05:37:38 pm by ORIĆAREB » Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #342 on: March 30, 2011, 05:39:09 pm »

Znaš kako kažu:ako hočeš vidjet,ko je kakav čovek,samo staviš ga na vlast,a on ju je imao kao komandant druge največe raketne baze na Jadranu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #343 on: March 30, 2011, 05:46:53 pm »

Znaš kako kažu:ako hočeš vidjet,ko je kakav čovek,samo staviš ga na vlast,a on ju je imao kao komandant druge največe raketne baze na Jadranu.

Recite mi molim Vas ako ste od volje u kom svojstvu ste vi tad boravili u toj jedinici.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #344 on: March 30, 2011, 06:03:59 pm »

 
 Ali u temi "Ko nam je komandovao". Ovde smo Debelo u OFF-u.
Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 97   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.