PALUBA
March 29, 2024, 03:33:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... 97   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketne topovnjače Tipa 401  (Read 511026 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #345 on: March 30, 2011, 06:24:28 pm »


 Devedesete se vratila jedna klasa bivših podoficira sa školovanja. Dve godine su bili na Akademiji.  Unapređeni su u potporučnike mt službe (Petrović) i por. korvete ( Grcić).

Pa nemogu se sjetiti da li je bilo baš tako , a ako je bilo to je bilo doškolovanje. Imali su platu normalno starešinsku za vreme
školovanja kao i staž i mogli su "krešiti" samo do kap. I klse tj. pbb. To je mislim završio i Pokojni Bojović Milenko i Bjelanović Branko. Ali to je bila samo ja mislim jedna generacija. Nije stalno bilo to tako svake godine. Procjenjivala se situacija i odobravala od strane Savezne Uprave. Svake godine je bila samo redovna akademija, a broj je bio promjenjljiv zavisno od potrebe. Neka generacija je bila i sa preko 50 a neka tek 10-tak ljudi.
Sigurno je bilo tako. Njima je to bila nagrada, kao nekima mogučnost biranja garnizona službe. Ja to govorim samo za moju klasu, kako je bilo prije i kasnije neznam. A platu sigurno nisu imali, barem ova petorica što su išli direktno iz srednje škole. Imali si pitomačku platu (vodnika pitomca). Sjeti se Samarđića, bio je u 17. brigari TČ- mislim nešto za elektroniku.( u stvari, ti si onda več otišao iz brigade.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #346 on: March 30, 2011, 07:47:04 pm »


 Devedesete se vratila jedna klasa bivših podoficira sa školovanja. Dve godine su bili na Akademiji.  Unapređeni su u potporučnike mt službe (Petrović) i por. korvete ( Grcić).

Pa nemogu se sjetiti da li je bilo baš tako , a ako je bilo to je bilo doškolovanje. Imali su platu normalno starešinsku za vreme
školovanja kao i staž i mogli su "krešiti" samo do kap. I klse tj. pbb. To je mislim završio i Pokojni Bojović Milenko i Bjelanović Branko. Ali to je bila samo ja mislim jedna generacija. Nije stalno bilo to tako svake godine. Procjenjivala se situacija i odobravala od strane Savezne Uprave. Svake godine je bila samo redovna akademija, a broj je bio promjenjljiv zavisno od potrebe. Neka generacija je bila i sa preko 50 a neka tek 10-tak ljudi.
Sigurno je bilo tako. Njima je to bila nagrada, kao nekima mogučnost biranja garnizona službe. Ja to govorim samo za moju klasu, kako je bilo prije i kasnije neznam. A platu sigurno nisu imali, barem ova petorica što su išli direktno iz srednje škole. Imali si pitomačku platu (vodnika pitomca). Sjeti se Samarđića, bio je u 17. brigari TČ- mislim nešto za elektroniku.( u stvari, ti si onda več otišao iz brigade.

Slažem se s tobom za ove iz srednje škole. Ali ovi kao Grcić, Bojović i ostali, oni su sigurno imali platu i radni staž. Pa bili su između ostalog porodični ljudi, vraga bi pristali u to vreme na nešto bez ikakvih primanja.
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #347 on: March 30, 2011, 11:20:22 pm »



Neznam "Alfa", ako se radi o istoj osobi onda se naši pogledi na međuljudske i međustarešinske odnose drastično razlikuju.
Ako je po Vašem bio niko i ništa kako je došao do tog čina i položaja. I posle svega na mjesto predavača u MVA.
Ja ipak ostajem pri svom stavu. Uostalom i ostali članovi posade u kojoj smo bili (RTOP-404) mogu reći svoje, pa da vidimo
štono naš narod kaže ni po babu ni po stričevima. Još je neko ovde i za zas. Čedu Miljevića skoro rekao nešto slično, a ja ga
znam kao perfektnog starešinu i kao čovjeka. .
           @Oricareb , nisam ja rekao nista slicno kao Alfa u opisivanju tog oficira JRM. a zastavnika Cedu Miljevica bolje  ti poznajes normalno . Samo sam rekao da ga nismo simpatisali jer se tako postavio prema vojnicima mozda je to bilo i ispravno znam da je off ali osetio sam se prozvanim ipak ne kvalifikujem ljude bas kao Alfa koje nisam upoznao dovoljno .  Sa Miljevicem sam imao samo jedan mali konflikt i nista vise a mozda je bila i moja krivica i generalno nije bio omiljen kod vojnika . Samo toliko izvinjavam se za off a i tebi Oricareb ako sam te kojim slucajem iznervirao zbog stava . Pozz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #348 on: March 30, 2011, 11:34:45 pm »



Neznam "Alfa", ako se radi o istoj osobi onda se naši pogledi na međuljudske i međustarešinske odnose drastično razlikuju.
Ako je po Vašem bio niko i ništa kako je došao do tog čina i položaja. I posle svega na mjesto predavača u MVA.
Ja ipak ostajem pri svom stavu. Uostalom i ostali članovi posade u kojoj smo bili (RTOP-404) mogu reći svoje, pa da vidimo
štono naš narod kaže ni po babu ni po stričevima. Još je neko ovde i za zas. Čedu Miljevića skoro rekao nešto slično, a ja ga
znam kao perfektnog starešinu i kao čovjeka. .
           @Oricareb , nisam ja rekao nista slicno kao Alfa u opisivanju tog oficira JRM. a zastavnika Cedu Miljevica bolje  ti poznajes normalno . Samo sam rekao da ga nismo simpatisali jer se tako postavio prema vojnicima mozda je to bilo i ispravno znam da je off ali osetio sam se prozvanim ipak ne kvalifikujem ljude bas kao Alfa koje nisam upoznao dovoljno .  Sa Miljevicem sam imao samo jedan mali konflikt i nista vise a mozda je bila i moja krivica i generalno nije bio omiljen kod vojnika . Samo toliko izvinjavam se za off a i tebi Oricareb ako sam te kojim slucajem iznervirao zbog stava . Pozz.

Ma sve je OK. Možda su i moji kriteriji malo izoštreniji, jer ja sam sa ljudima radio skoro 40 godina, moraš priznati da je to veliko,
veliko iskustvo.
Logged
buva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 164


« Reply #349 on: March 31, 2011, 06:29:39 pm »

Evo malo i relaksirajućih trenutaka. U potkopu početkom ljeta 1980 god.
Izmješana posada RTOP-404 i RTOP-402 na zadatku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Čuči zas Korošec, RTOP402, električar, XIII klasa.
Sjedi st.vod. I kl. Bera Ćiro, RTOP-404, 9LV-202, XIV klasa.
Stoje sliva na desno: pbb. Horvat Anton k-dant RTOP402.
Zas. Gačić Ratko-Gale, RTOP-404, Glavni brodarski i kormilarac.
Treceg koji stoji polusagnut ne sećam se imena, ali je bio K-dir V BO. Upomoć.. :'(

Da nije Zomborčević Petar
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #350 on: March 31, 2011, 07:22:45 pm »

Iz moje kase (XXI) je pet najboljih moglo otiči na Akademiju, pa su i išli (Marinac,Ristov,Samarđić,Rapajić,?). Nakon nekoliko godina su još neki išli (Zaklan, Zolj...) i završili akademiju-(znači sa podoficirskih dužnosti su otišli na redovno školovanje) Nebi mogao tvrditi, ali čini mi se, za vrijeme školovanja jim se računao i radni staž.

Zajedno sa Marincem, Ristovom, Samardžićem i Rapajićem u akademiju je došao i Prljić Momir - sada već pokojni. Bili su u mojoj, 29. klasi MVA, smer elektronika. Mi smo bili prva generacija elektroničara koja se školovala 10 semestara na MVA i po zvaršetku akademije proizvedeni smo u čin poručnika.

Što se tiče radnog staža - upravo za vreme školovanja na akademiji su se izborili da im se školovanje računa u radni staž (bez beneficija). Njihova težnja je bila takođe usmerena da za vreme školovanja dobijaju platu aktivnog podoficira, međutim, to nije išlo - dobijali su pitomačku platu kao i svi ostali.
Prljić je napustio akademiju još u prvoj godini, a ovi ostali su bili svi veoma vredni i dobri pitomci. Ristov je bio drugi po rangu ....
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #351 on: March 31, 2011, 07:29:44 pm »

Evo malo i relaksirajućih trenutaka. U potkopu početkom ljeta 1980 god.
Izmješana posada RTOP-404 i RTOP-402 na zadatku.

Treceg koji stoji polusagnut ne sećam se imena, ali je bio K-dir V BO. Upomoć.. :'(

Da nije Zomborčević Petar

Neznam možda, još bi to neko trebao potvrditi. Undecided
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #352 on: March 31, 2011, 07:40:50 pm »

Iz moje kase (XXI) je pet najboljih moglo otiči na Akademiju, pa su i išli (Marinac,Ristov,Samarđić,Rapajić,?). Nakon nekoliko godina su još neki išli (Zaklan, Zolj...) i završili akademiju-(znači sa podoficirskih dužnosti su otišli na redovno školovanje) Nebi mogao tvrditi, ali čini mi se, za vrijeme školovanja jim se računao i radni staž.

Zajedno sa Marincem, Ristovom, Samardžićem i Rapajićem u akademiju je došao i Prljić Momir - sada već pokojni. Bili su u mojoj, 29. klasi MVA, smer elektronika. Mi smo bili prva generacija elektroničara koja se školovala 10 semestara na MVA i po zvaršetku akademije proizvedeni smo u čin poručnika.

Što se tiče radnog staža - upravo za vreme školovanja na akademiji su se izborili da im se školovanje računa u radni staž (bez beneficija). Njihova težnja je bila takođe usmerena da za vreme školovanja dobijaju platu aktivnog podoficira, međutim, to nije išlo - dobijali su pitomačku platu kao i svi ostali.
Prljić je napustio akademiju još u prvoj godini, a ovi ostali su bili svi veoma vredni i dobri pitomci. Ristov je bio drugi po rangu ....

Ristov je samnom 80-te išao prvo na kurs engleskog, a posle sve do avgusta 1991 samnom bio i u timu za KIS (9C3 STINA JADRAN). Bili smo skupa i na specijalizaciji u Švedskoj. I eto majka domovina uloži u njega i slične 10-tak godina obrazovanja, a na kraju balade on joj reče, - Ćao mače neračunaj name -. Napustio je JRM polovinom avgusta 1991 god.
Živi u splitu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #353 on: April 21, 2011, 09:13:49 pm »

SISTEM ZA UPRAVLJANJE ART/RAKETNOM VATROM   9LV-202/209

Sistem za upravljanje art/raketnom vatrom (SUV) 9LV-202/209 je proizvod švedskog Filipsa sredinom 70-tih godina. Suštinski su isti po funkcionalnosti i mogućnostima s tim da je 202 tehnološki iz domene analogne tehnologije dok je 209  u velikoj mjeri  unapređen upotrebom integrirane tehnologije i procesora. Sa stanovišta radarske tehnike SUV se sastoji od dvaju radara, OSMATRAČKOG i NIŠANSKOG (direktora), koji su međusobno neovisni. Sama imena im govore kakva im je namjena, osmatrački služi za osmatranje i otkrivanje prvenstveno vazdušni objekata, a nakon toga na intervenciju operatora praćenje preuzima nišanski tj. direktor. Podaci o praćenju se obrađuju u računaru koji se nakon toga prosleđuju art/raketnim sistemima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U sastavu osmatračkog radara je antena koja se okreće sa 60 okretaja u minuti i sa mogućnošću rotacije u nivou horizanta ili skeniranja po verikali da bi se otkrili objekti do visine 5 km i udaljenosti 40 km. Antensko postolje sa kompletnom antenom je stabilizirano zahvaljujući podacima iz žiro-azimut stabilizatota, “Speri”, i pritisku iz hidraulične pumpe koja je u sastavu sistema. Također, raspolaže i vlastitim primopredajnikom u kojem su dva snažna i frekventno agilna magnetrona sa promenjljivom frekvencijom rada. Talasovod i kompletna talasovodna sekcija od primopredajnika do antene je pod vazdušnim pritiskom koji se obezbeđuje iz posebnog sklopa za tu namjenu. To je ustvari mali kompresor za nabijanje i isušivanje zraka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Direktor, tj nišanski radar je svijet za sebe. Ima svoju antenu i svoj primopredajnik sa svojim agilnim magnetronom i to sve skupa u jednom kućištu. Pokretanje je hidrauličnim sklopovima i pritiskom ulja iz hidraulične pumpe. Stabiliziranje kompletnog direktora je također obezbeđeno podacima iz žiro-azimut stabilizatora. Kompletan je pod pritiskom zraka iz sklopa za zrak. Raspolaže i svojim vlastitim žiroskopskim zvrkovima koje koristi kod brzinske regulacije otklona. Osnovna namjena mu je da nakon odabira cilja od strane operatera i naznake o njemu, preuzme praćenje istog. To radi tako da na osnovu oznake naglo se po horizontali i vertikali otkloni prema toj tačci,  izvrši krstasto skeniranje 2-3 puta preko cilja da bi ga detektovao, a potom nakon detekcije izvrši zahvat i nastavi sa praćenjem. Podatke o praćenju direktno šalje u računar na dalju obradu. Ako se ukaže potreba, može da radi i u varijanti osmatranja (ukoliko otkaže osmatrački radar), u kom slučaju osmatra kružno u nivou horizonta sa 10 okretaja u minuti. Na direktoru je fizički smještena i optička kamera koja sa istim nema nikakve druge veze sem da joj služi kao nosač. Slika sa kamere u uslovima vidljivosti prikazuje se na monitoru u prostoriji poslužioca. Jedna od varijanata praćenja cilja je i sa tog monitora tj. moguće je praćenje cilja na osnovu optičke slike kad se sistem nakon određene procedure operatera “zalijepi” (na osnovu kontrasta crno/bjelo) za cilj i tako ga drži. Podaci se u tom slučaju također šalju u računar na isti način kao i u slučaju praćenja sa direktorom .

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U prostoriji operatera nalaze se dva pokazivača, Panoramski ( PPI ) i B-pokazivač za praćenje cilja. Na PPI pokazivaču prikazuje se panoramska slika sa osmatračkog radara bilo u varijanti osmatranja vazdušni objekata kad se koristi skeniranje antene osmatračkog radara, ili bez skeniranja kao u klasičnom bilo kom slučaju. Također je moguća i varijanta rada brisanja stalnih odraza kad se na PPI ekranu prikazuju samo pokretni objekti. U rezervnoj varijanti, kad se direktor koristi za osmatranje, također se njegova panoramska slika prikazuje na PPI monitoru. Na B-pokazivaču prikazuje se slika cilja koji se prati od strane direktora, a koji je prethodno označen i intervencijom operatera na PPI monitoru prebačen u fazu zahvata i praćenja. Sliku na B-pokazivaču kontroliše K-dir II BO u čijoj su ingerenciji art/raketni sistemi. On je zadužen i za otvaranje artiljeriske vatre u saglasnosti sa komadantom broda. Treći, udaljeni pokazivač nalazi se u BOC-u (Brodskom operativnom centru), na kom se također prikazuje panoramska slika u fazi osmatranja i sa koga je komadant ili neko već nadležan za to, u mogućnosti odabira i naznake cilja.
Jedna od mogućnosti s kojom 209 raspolaže , a 202 ne je komuniciranje tj. predaja i prijem podatka o nekom cilju pomoću CIC linka. To je obična naznaka cilja bez bilo kakvih elemenata kretanja.



* Nacelna sema 9LV202_209.jpg (55.73 KB, 1106x564 - viewed 415 times.)

* SUV 9LV-209.JPG (52.75 KB, 639x514 - viewed 381 times.)

* SUV 9LV-202.JPG (40.59 KB, 640x480 - viewed 374 times.)
Logged
bmt70
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 296



« Reply #354 on: April 22, 2011, 02:11:35 am »

Da ne pisem puno,svi znate koji su brodovi u pitanju........


* rtop kraljevica.jpg (75.37 KB, 638x668 - viewed 238 times.)
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #355 on: April 22, 2011, 12:16:55 pm »

Posle skoro 40 godina prvi put vidim nacrt nasih RTOP.........................................
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #356 on: April 22, 2011, 12:49:27 pm »

Orićareb - može li se nešto više reći o programu modernizacije i rekonstrukcije RTOP tipa 401 koji je započeo krajem 80-tih, završen na prva dva broda pre izbijanja rata, sa malim zakašnjenjem započet na RTOP-403 u Sa-Ko 90-tih i nikada završen (brod očerupan, završio u starom gvožđu).

Na bazi kakvih studija i planova je rađena ova modernizacija i dali su svi brodovi bili u planu da prođu kroz takav zahvat?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #357 on: April 22, 2011, 01:05:24 pm »

Orićareb - može li se nešto više reći o programu modernizacije i rekonstrukcije RTOP tipa 401 koji je započeo krajem 80-tih, završen na prva dva broda pre izbijanja rata, sa malim zakašnjenjem započet na RTOP-403 u Sa-Ko 90-tih i nikada završen (brod očerupan, završio u starom gvožđu).

Na bazi kakvih studija i planova je rađena ova modernizacija i dali su svi brodovi bili u planu da prođu kroz takav zahvat?
Cenjeni "FF", mogu ali samo po pitanju SUV-a 9LV-202. Već sam neke stvari naglasio u postu 299 po ovoj temi. Usput, izvršena je nadogradnja i modifikacija jedino na RTOP-401 i ni na jednom drugom objektu. Moram malo pripremiti tekst pa ću ga "lansirati".
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #358 on: April 22, 2011, 01:13:14 pm »

Poštovani G. Ćiro  Smiley

kada je onda izvršena rekonstrukcija RTOP-402, a danas RTOP-21 "Šibenik" u HRM? Taj brod ostao je nakon povlačenja JNA iz Hrvatske u MTRZ "V.Škorpik". na prvim fotografijama tog broda pod zastvaom HRM, vidi se da je brod, makar spolja gledano, prošao istu rekonstrukciju kao i RTOP-401.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* RTop-21 Sibenik 03.jpg (95.63 KB, 939x650 - viewed 351 times.)

* RTop-21 Sibenik - crtez.jpg (105.76 KB, 900x561 - viewed 368 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #359 on: April 22, 2011, 01:42:07 pm »

Ma nikako da se nađemo. Krivo smo se razumjeli. To što pišete u gornjem postu ste u pravu. Sve ostalo što je bilo predviđeno rekonstrukcijom na RTOP-402  je i urađeno osim ugradnje podsistema 9C3-202 kao dodatka SUV-u 9LV-202 da bi se isti mogao
uklopiti u KIS Stina Jadran. To znam sigurno jer su kupljena 4 kompleta, jedan ugrađen na RTOP-401, a tri preostala prebačeni u
Boku znate već kad. Ali na RTOP-402 to je vjerovatno nadomješteno ugradnjom DLT-200 jer ih je nekoliko ostalo u Splitu ili naknadnom kupnjom 9C3-202 podsistema. Naravno to se sve nemože vidjeti po vanjskim fotografijama brodova. Inače slike su fantastične, hvala.
Valjda smo sad konačno na istoj f-ji.
Logged
Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... 97   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.