PALUBA
March 29, 2024, 01:28:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 97   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketne topovnjače Tipa 401  (Read 511152 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #390 on: May 22, 2011, 07:05:49 pm »

Ali zato sam ja zaljubljenik u torpedo kao oružje. Gde ono pogodi ( u principu danas ne gađa nego se podvuče pod cilj) tu trava ne raste. Nema tog plovila koje bi se šmucalo po Jadranu da ga s jednim ili u vrh glave dva torpeda nebi poslali u svijet školjki i korala.  
Wink
Svaka čast "Motorista", genije si.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #391 on: May 22, 2011, 09:39:53 pm »

momo, već je bilo reči na palubi o ta dva raketna sistema, malo pročačkaj prethodne postove kod protivbrodskih raketa, rubeža i RTOP.

U glavnom, ono što je rečeno apsolutno stoji:

RBS-15 je tehnološki ravremenija raketa od P-20, čak i model Mk-I kojim su naoružane Hrvatske topovnjače. Teško ih je uporediti kao pojedinačno oružje, jer osim što su oba tipa namenjena protivbrodskoj borbi, tehnološki gledano imaju malo šta zajedničkoga. Jednostavno ne pripadaju istoj generaciji raketa. Neću da detaljišem – već sam dosta pisao o ovome, posebno o raketama Sovjetskog porekla.

Brzine su im približne, domet isti (govorim za RBS-15 Mk-I), teoretski gledano sistem vođenja im je veoma sličan: autopilot i radarski visinomer vode raketu po programiranoj putanji na delu autonomnog leta, zatim aktivna radarska glava preuzima vođenje i vodi raketu do samog cilja.

Neću ponavljati što su u prethodnih nekoliko postova napisali FF i Kumbor, sve to savršeno stoji!

Po mom ubeđenju RBS-15 u odnosu na P-20 najveću prednost ima u tehnologiji čuvanja i bojeve pripreme i ukrcaja na brod nosioc. Naime, RBS se u raketnoj bazi čuvaju u hermetičnom kontejneru – lanseru. Pre krcanja na brod vrši se provera elektronike, zatim se raketa puni kerozinom i to je sve. Nakon toga, raketa se zajedno sa kontejnerom krca na brod. Nakon gađanja prazan kontejenr se jednostavno može baciti u more i umesto njega ukrcati naredni, sa spremnom raketom.

Kod P-20 je ceo proces bojeve pripreme veoma komplikovan i dosta dugotrajan, a vreme čuvanja napunjenih raketa na nosiocima je ograničeno – relativno kratko. Ukoliko se raketa ne upotrebi, nakon iskrcaja sa broda ona se mora remontovati zbog štetnih uticaja raketnog goriva i oksidatora na sistem.  
  
Međutim, moram naglasiti sledeće: znalački upotrebljene, plotunskim gađanjem iz više pravaca, pojedinačni cilj bi imao veoma malo šanse da izbegne pogodak barem sa jednom raketom, bez obzira da li se radi o RBS ili P-20, a to je sasvim dovoljno za brodove veličine razarača, čak i veće.

Treba imati na umu da je u Foklandskom ratu HMS Sheffild potonuo od jednog pogotka Exocet rakete, a da pri tome bojeva glava uopšte nije eksplodirala.  

Sve u svemu - detaljno uspoređenje taktičko - tehničkih karakterisitka tih raketa bi zahtevao veoma veliki prostor, bio bi to dosta obiman elaborat!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #392 on: May 22, 2011, 10:09:41 pm »

Onaj klip sa engleskom fregatom je spektakularan, tim pre što je mislim reč ne o spearfish torpedu koje je danas u naoružanju, već o starijem Mk24- tigerfish, koje ima prilično slabiju b/g od novijeg torpeda. Fregata se jednostavno prelomila popola.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #393 on: May 23, 2011, 07:40:05 pm »

momo, već je bilo reči na palubi o ta dva raketna sistema, malo pročačkaj prethodne postove kod protivbrodskih raketa, rubeža i RTOP.

U glavnom, ono što je rečeno apsolutno stoji:

RBS-15 je tehnološki ravremenija raketa od P-20, čak i model Mk-I kojim su naoružane Hrvatske topovnjače. Teško ih je uporediti kao pojedinačno oružje, jer osim što su oba tipa namenjena protivbrodskoj borbi, tehnološki gledano imaju malo šta zajedničkoga. Jednostavno ne pripadaju istoj generaciji raketa. Neću da detaljišem – već sam dosta pisao o ovome, posebno o raketama Sovjetskog porekla.

Brzine su im približne, domet isti (govorim za RBS-15 Mk-I), teoretski gledano sistem vođenja im je veoma sličan: autopilot i radarski visinomer vode raketu po programiranoj putanji na delu autonomnog leta, zatim aktivna radarska glava preuzima vođenje i vodi raketu do samog cilja.

Neću ponavljati što su u prethodnih nekoliko postova napisali FF i Kumbor, sve to savršeno stoji!

Po mom ubeđenju RBS-15 u odnosu na P-20 najveću prednost ima u tehnologiji čuvanja i bojeve pripreme i ukrcaja na brod nosioc. Naime, RBS se u raketnoj bazi čuvaju u hermetičnom kontejneru – lanseru. Pre krcanja na brod vrši se provera elektronike, zatim se raketa puni kerozinom i to je sve. Nakon toga, raketa se zajedno sa kontejnerom krca na brod. Nakon gađanja prazan kontejenr se jednostavno može baciti u more i umesto njega ukrcati naredni, sa spremnom raketom.

Kod P-20 je ceo proces bojeve pripreme veoma komplikovan i dosta dugotrajan, a vreme čuvanja napunjenih raketa na nosiocima je ograničeno – relativno kratko. Ukoliko se raketa ne upotrebi, nakon iskrcaja sa broda ona se mora remontovati zbog štetnih uticaja raketnog goriva i oksidatora na sistem.  
  
Međutim, moram naglasiti sledeće: znalački upotrebljene, plotunskim gađanjem iz više pravaca, pojedinačni cilj bi imao veoma malo šanse da izbegne pogodak barem sa jednom raketom, bez obzira da li se radi o RBS ili P-20, a to je sasvim dovoljno za brodove veličine razarača, čak i veće.

Treba imati na umu da je u Foklandskom ratu HMS Sheffild potonuo od jednog pogotka Exocet rakete, a da pri tome bojeva glava uopšte nije eksplodirala.  

Sve u svemu - detaljno uspoređenje taktičko - tehničkih karakterisitka tih raketa bi zahtevao veoma veliki prostor, bio bi to dosta obiman elaborat!

Lovac,veoma sam ti zahvalan na odgovoru!Inace kasno sam se setio da bojeva gadjnja sa RBs u JRM nisu nikad izvodjenja,pa nemoguce je usporediti na osnovu iskustva!HVALA!
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #394 on: May 24, 2011, 11:46:15 am »

Ni ovo nije baš novouslikano ali evo, možda nije bilo...dodane su i 11 i 12 iz jer ne znam gdje drugo s njima, uostalom, trebale su biti pod JRM da nije bilo što je bilo...(obratite pozornost na crnu polovicu trupa na 12)...


* RTOP 21.jpg (30.71 KB, 640x480 - viewed 149 times.)

* RTOP 11.jpg (87.95 KB, 800x383 - viewed 153 times.)

* RTOP 12.jpg (70.34 KB, 800x319 - viewed 164 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #395 on: May 24, 2011, 04:04:15 pm »

Ni ovo nije baš novouslikano ali evo, možda nije bilo...dodane su i 11 i 12 iz jer ne znam gdje drugo s njima, uostalom, trebale su biti pod JRM da nije bilo što je bilo...(obratite pozornost na crnu polovicu trupa na 12)...

Ne mogu da vjerujem, da je to od ispušnih plinova!? Ako je, onda je brod slikan odmo poslije uplovljenja, pa nisu stigli oprat bokove.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #396 on: May 24, 2011, 11:03:29 pm »


 Možda je nova šema bojenja u pitanju, kao što koriste neke mornarice. Nema šanse da su izduvi napravili tako nešto.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #397 on: May 26, 2011, 08:31:15 am »

I još postavljena velika zastavna gala, znači neki praznik....Huh?
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #398 on: May 26, 2011, 03:24:08 pm »

Mislim da je slikano pri prvom uplovljenju u Loru.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #399 on: June 05, 2011, 09:51:20 am »

U zadnje vrime su u modi ovi OC-i  Wink ,pa evo jedan mislim sa nekog od kraljeva.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* OC RTOP.jpg (125.05 KB, 1024x654 - viewed 400 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #400 on: June 05, 2011, 05:46:56 pm »

U zadnje vrime su u modi ovi OC-i  Wink ,pa evo jedan mislim sa nekog od kraljeva.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.
Zanimljiv snimak i dobar BOC (Brodski Operativni centar). Mozda bi nam naš cenjeni kolega "RTOP21" mogao reći
koju riječ o ovom ležećem "stolu" u prvom planu, najbolje je iz prve ruke. Smiley
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #401 on: July 07, 2011, 09:05:44 pm »

Nisam znap što bih s ovim člankom i porinuo sam ga u ovaj dio.


* včetković.jpg (234.17 KB, 500x875 - viewed 202 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #402 on: July 07, 2011, 09:13:46 pm »

Nisam znap što bih s ovim člankom i porinuo sam ga u ovaj dio.
Dragocjen dokument "brodarski". Ovo, ovako mi se dopada. I datum. Da je više sličnih priloga koliko bi se omaški "pokopalo".
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #403 on: July 07, 2011, 09:20:24 pm »

Kako ja slabo pamtim, onda pišem sa strane.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #404 on: July 07, 2011, 09:22:26 pm »

Kako ja slabo pamtim, onda pišem sa strane.
Pa nemoraš ni da pamtiš kad umiješ da pišeš.
Jedino ti je poslije problem da se sjetiš gde si to ostavio.. Grin
Logged
Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 97   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.