PALUBA
March 28, 2024, 07:45:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... 97   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketne topovnjače Tipa 401  (Read 510969 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #615 on: March 17, 2013, 09:35:48 am »

Dali dobro vidim, čini mi se, da je RČ bez hangara?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #616 on: March 17, 2013, 09:39:13 am »

Dali dobro vidim, čini mi se, da je RČ bez hangara?

Možda onaj šta je sada u krilu ?

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #617 on: March 17, 2013, 09:52:39 am »

Dali dobro vidim, čini mi se, da je RČ bez hangara?
Da, bez hangara je RC (drugi u koloni)...
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #618 on: March 17, 2013, 12:58:07 pm »

Dali dobro vidim, čini mi se, da je RČ bez hangara?

Da, RČ je bez hangara. Kako u RH nije ostalo raketa za njega, hangari, kao i prateća oprema (radar) raketnog sustava je skinuta, a na brod su ugrađene minske tračnice te je iz raketnog broda RB-41 prenamijenjen u brzi ophodni brod - minopolagač OBM-41 "Dubrovnik". Obrađen je u temi Bivši brodovi HRM (podatak da je trup broda u Krilu njegov je pogrešan i biti će ispravljen).


Možda onaj šta je sada u krilu ?

poz.

Nije. Iako sam tako napisao na prvoj stranici teme Bivši brodovi HRM, u Krilu ipak nije skončao RB/OBM-41. Na slikama u Krilu se vidi cijeli trup bez nadgrađa, a brodarski je na Palubi postavio slike iz NCP Remontnog brodogradilišta u Šibeniku gdje se vidi nekadašnji RB/OBM-41 "Dubrovnik" izrezanog pramca, ali sa nadgrađem na kojem su vidljivi tragovi imena broda. U Hrvatskoj su ostala dva - RČ-301 i RČ-310. RB/OBM-41 je najvjerojatnije bivši RČ-310 i u cijelosti je izrezan, a trup u Krilu najvjerojatnije pripada RČ-301 (ili je, manje vjerojatno, naknadno kupljen i dovežen iz Crne Gore). Imali smo o tome i raspravu na Palubi i još uvijek nismo odgonetnuli prava imena svih RČ u JRM. Više o tome kao i sliku "Dubrovnika" u rezanju imate ovdje.





Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #619 on: March 20, 2013, 10:18:53 am »

Raketne Topovnjače (RTOP) su izgrađene u Kraljevici tokom druge polovine 70-tih godina.
Izgrađeno je ukupno 6 (šest ) brodova RTOP-401 - 406. Danas su u životu (životare)
četiri u sastavi RM Crne gore i jedna u sastavu RM Hrvatske. Jedna (RTOP_403) je nažalost
nakon Balkanskog cunabija raspremljena i na koncu istopljena... :'(

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
RTOP brodovi su najbolji brodovi koje je imala Yugoslavenska RM. i po operativnoj i udarnoj moći,
tako i po uslovima rada i života na njima.
Brod je bio kompletno klimatiziran i to su bili prvi borbeni brodovi iz tzv. A-ešalona koji su bili tako
opremljeni. Klima je bila centralnog tipa, za ceo brod i smještena u predprostoriji mašinskog kompleksa.
Nemogu se sjetiti koje firme, ali je bila odlična i u potpunosti zadovoljavala sve potrebe klimatizacije
u svim mogućim uslovima.
Za smještaj posade RTOP je imala:
- kabinu za komadanta sa dva kreveta,
- kabinu za pomoćnika komadanta sa dva kreveta,
- Kabinu za komandira VBO i Komandura IIBO sa dva kreveta.
- centralni salon ispred tih kabina kao jedna trpezarija.
- posebni salon (trpezariju) za starešine i TV,
- 3 (tri) odvoje kabine sa po 4 (četiri) kreveta za smještaj mlađih oficira,
- u pramčanom dijelu dvije odvojene prostorije sa po 15-tak kreveta za smještaj mornarskog sastava.
- Kuhinju (odlično opremljenu).....

Po tom pitanju brod je sasvim i više od toga ispunjavao pristojne uslove za život i rad na njemu.


* RTOP -405, 406.jpg (143.47 KB, 794x459 - viewed 291 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #620 on: March 20, 2013, 02:40:45 pm »

Ćiro za fregate klase Koni i Kotor bila je posebna sanitetska-ambulantna prostorija, da li je nešto slično bilo na RTOP i da li je u sastavu osim bolničara po formaciji bilo još šta od sanitetskog kadra?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #621 on: March 20, 2013, 03:13:57 pm »

Ćiro za fregate klase Koni i Kotor bila je posebna sanitetska-ambulantna prostorija, da li je nešto slično bilo na RTOP i da li je u sastavu osim bolničara po formaciji bilo još šta od sanitetskog kadra?

NE,  na manjim brodovima tipa RTOP, Raketaši, Torpednjaci i ostali nije bilo posebne namjenske
prostorije ( u brodskom žargonu - prostora) za sanitetsko zbrinjavanje. Nije bilo ni formacijski
predviđeno posebno mjesto za sanitetliju. Obično je to obavljao neko od starješina, kao dopunsku
dužnost, a imao je na raspolaganju formacijski pripadajuću opremu na brodu po tom pitanju.
Na Torpednjacima (Shershenima) to je obavljao poslužioc RIS radara.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #622 on: March 20, 2013, 05:17:56 pm »

Sa naslovnice neke knjige.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* rtop.JPG (52.54 KB, 678x717 - viewed 278 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #623 on: March 20, 2013, 05:39:40 pm »

Sa naslovnice neke knjige.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.
Prekrasna fotografija. Prva RTOP došla u Loru već 1976 god.

Već sam ranije rekao da su to bili najbolji brodovi u ono vrijeme koje je imala
JRM. Bili bi i savršeni da su se uspjele dobiti u naoružanje francuske protubrodske
rakete "exocet". Ja sam bio jedan od ljudi koji je trebao da učestvuje u opremanju
sa tim raketama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nažalost ta zamisao nam se izjalovila. Francuzi su nam udarili nevjerovatni cijenu
po instrukcijama NATO-a da nam se to onemogući.

Kasniji godina pred Balkanski cunami, Dostojno je to nadomješteno sa RBS-15,
Švedskim raketama kojima su opremljene Hrvatske RTOP. Nažalost ili na sreću,
Hrvati su poslije svega sve to načisto upropastili.... Tongue
 


* exocet missile.jpg (63.63 KB, 882x561 - viewed 236 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #624 on: March 20, 2013, 05:51:39 pm »

oriĆ dali možda znaš zašto se išlo u dogovore sa Francuzima za raketu.
Ionako se kupilo kod šveđana sve ostalo pa bi mi bilo logično da se je i raketa pokušala nabaviti kod njih.

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #625 on: March 20, 2013, 06:49:10 pm »

oriĆ dali možda znaš zašto se išlo u dogovore sa Francuzima za raketu.
Ionako se kupilo kod šveđana sve ostalo pa bi mi bilo logično da se je i raketa pokušala nabaviti kod njih.

poz.
Ih. majstore, nedobijaju se rakete tek tako, uđeš u butik i kupiš na brzaka.  Grin
O ftancuskoj raketi počelo se kontaktirati još prvom polovinom 70-desetih, kad su
RTOP bile u završnoj prjektnoj fazi. Tad su te rakete bile hit u svijetu.
Tad Švedi i nisu bili u prvom planu. RBS-15 su ugovorene tek kasnije početkom
80-tih, kad se išlo na drugu fazu novijih RTOP, od kojih je i prva u sastavu HRM.

Neznam tačno datume, već pričam orijentaciono o događajima... pilot
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #626 on: March 21, 2013, 12:44:33 am »

Inače ne reagiram, ali uz dužno poštovanje prema godinama, funkciji i svemu ostalome, mislim da su postovi ORIĆAREBA prema Hrvatskoj u najmanju ruku zločesti. Nisu hrvati ništa upropastili. Jedina topovnjača tipa 401 koja još plovi i liči na ratni brod nosi hrvatsku zastavu. Jedine rakete RBS 15 su ispaljene s te topovnjače i pogodile cilj. Osim toga, pogledajte Mirne, sve koje su završile u Boki i pogledajte one koje plove u HRM. Ne želim ulaziti u točku 11, ali HRM je stvorena iz ničega, a danas je (ipak) jedina mornarica na istočnoj obali Jadrana. ORIĆAREB, pozdravljam te, a Ti reci da sam u krivu.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #627 on: March 21, 2013, 01:20:11 am »

Da ne komentarišem drugo, već po temi.  SFRJ nije kontaktirala sa Šveđanima po pitanju raketa sedamdesetih jer tada oni i nisu imali uspešne i masovne rakete brod-brod. Imali su one Rb 04 ili 05, kao BPL sa bojevom glavom, pa nisu ni imali šta da prodaju. Imali su Bofors, koji smo obilato koristili. O Egzose su se u to vreme svi otimali, pa je Francuzima, poznatim po nekonzistentnoj politici (oni od Vaterloa, ili od Sedana, ionako ne znaju gde su) bilo gušt da nas za****vaju i predlažu suludu cenu za MM-38, pa smo polazeći od stanja novčanika pravilno izabrali ono što su Rusi bili spremni da daju, a to im je ionako bila jedina raketa pogodna za ugradnju na brodove ispod 5000 tona.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #628 on: March 21, 2013, 06:35:05 am »

Inače ne reagiram, ali uz dužno poštovanje prema godinama, funkciji i svemu ostalome, mislim da su postovi ORIĆAREBA prema Hrvatskoj u najmanju ruku zločesti. Nisu hrvati ništa upropastili. Jedina topovnjača tipa 401 koja još plovi i liči na ratni brod nosi hrvatsku zastavu. Jedine rakete RBS 15 su ispaljene s te topovnjače i pogodile cilj. Osim toga, pogledajte Mirne, sve koje su završile u Boki i pogledajte one koje plove u HRM. Ne želim ulaziti u točku 11, ali HRM je stvorena iz ničega, a danas je (ipak) jedina mornarica na istočnoj obali Jadrana. ORIĆAREB, pozdravljam te, a Ti reci da sam u krivu.
Možda sam ispao zločast iako nisam imao namjeru. Ako se neko osjeća uvrijeđenim, izvinjavam se.
Ovo "Minolovac" što si naveo sve je tačno i stoji. Ja sam mislio na staanje RBS raketa u Žrnovnici u objektu
181 i njihovom sadašnjem stanju, A ono je katastrofa. E iz tog razloga i svega onog što si ti naveo i kad se
izanalizira, onda ne da su upropastili stvar, nego je za   .  Ugodan ti dan i svaka sreća HR Mornarici.

Usput držimo se za sada RTOP brodova , a pustimo viđenje kompletne Mornarice. Ja nastojim biti objektivan
prema svima pa bilo to Hrvati, Crnogorci, Srbi ili Slovenci. Kod mene niko nema pardona za propuste... Wink
« Last Edit: March 21, 2013, 07:01:41 am by ORIĆAREB » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #629 on: March 21, 2013, 06:50:47 pm »

Прочитао сам на Википедији да је ратна морнарица СР Југославије 1992 или 1993 послала РТОП-ове да заштите танкер, који је ишао са Малте према Бару, од НАТО снага које су држале СР Југославију под поморском блокадом. НАТО бродови су испалили хице упозорења и натерали Малтешки брод да се преда, а РТОП-ови су се повукли према Бару.

Да ли је ова прича истинита?
Logged
Pages:  1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... 97   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.