PALUBA
April 16, 2024, 06:22:53 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... 97   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketne topovnjače Tipa 401  (Read 513488 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #810 on: November 10, 2013, 05:45:45 pm »

Znači, ono "YU" je u stvari košuljica cevi napunjena tečnošću?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #811 on: November 10, 2013, 06:13:21 pm »

Pozdrav, nakon puno vremena, zadnjih nekoliko dana samo opet proveo uz ovaj forum i moram  svima da vam se zahvalim jer sam puno interesantnih stvari procitao.

Imam jedno pitanje kod oznake topa koja se spominje vec na prvoj strani :57mm YU SAK/L70 "Bofors" Mk.1, šta značio ono "YU"?
Da li je bilo neko posebno prilagođavanje za potrebe Jugoslavije ili šta?

To YU ne znači ništa.

Mi ko mi smo se umislili da je to top spec. rađen za ex Yu.

Prvi bofiji su imali vodeno hlađenje cijevi topa a kasnije, sa razvojem materijala, prestala je potreba za time.

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #812 on: November 10, 2013, 06:18:10 pm »

Znači, ono "YU" je u stvari košuljica cevi napunjena tečnošću?

Naravno uz to idu i pumpe za pogon tečnosti. E sad nemogu se više sjetiti (nije mi to bio fax kad sam bio na RTOP  Undecided ),
dali je sistem bio hlađenje sa morskom vodom zatvorenog sistema slatke vode, li direktno cijevi sa morskom vodom.
Moraće neko ko se bolje sjeća.  Cool
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #813 on: November 10, 2013, 06:23:51 pm »

Pretpostavljam da morska hladi sistem sa slatkom vodom, kao kod pogona.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #814 on: November 10, 2013, 06:28:05 pm »

Pozdrav, nakon puno vremena, zadnjih nekoliko dana samo opet proveo uz ovaj forum i moram  svima da vam se zahvalim jer sam puno interesantnih stvari procitao.

Imam jedno pitanje kod oznake topa koja se spominje vec na prvoj strani :57mm YU SAK/L70 "Bofors" Mk.1, šta značio ono "YU"?
Da li je bilo neko posebno prilagođavanje za potrebe Jugoslavije ili šta?

To YU ne znači ništa.

Mi ko mi smo se umislili da je to top spec. rađen za ex Yu.

Prvi bofiji su imali vodeno hlađenje cijevi topa a kasnije, sa razvojem materijala, prestala je potreba za time.

poz.

Boforsi Mk.1 koji su se ugradjivali na brodove mornarica "toplih mora" su imali karakterističnu košuljicu sa cevčicom odozgo, dok na brodovima mornarica "hladnih" mora cev je gola.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #815 on: November 10, 2013, 06:30:32 pm »

Pozdrav, nakon puno vremena, zadnjih nekoliko dana samo opet proveo uz ovaj forum i moram  svima da vam se zahvalim jer sam puno interesantnih stvari procitao.

Imam jedno pitanje kod oznake topa koja se spominje vec na prvoj strani :57mm YU SAK/L70 "Bofors" Mk.1, šta značio ono "YU"?
Da li je bilo neko posebno prilagođavanje za potrebe Jugoslavije ili šta?

To YU ne znači ništa.

Mi ko mi smo se umislili da je to top spec. rađen za ex Yu.

Prvi bofiji su imali vodeno hlađenje cijevi topa a kasnije, sa razvojem materijala, prestala je potreba za time.

poz.

Netačno. Izvorni Bofors 57 mm/70 Mk1 potiče iz sredine 60-tih godina - isti model topa koristio se na većini klasa skandinavskih TČ i RTOP - od Spice, do Helsinkija. Ti topovi nemaju prinudno hlađenje. Još pre nego se pojavio Mk.2 (1981) Jugoslavija je naručila Mk.1 (još sredinom 70-tih). Ti topovi su, za razliku od onih koje su koristile baltičke mornarice, zbog umerenije klime imali hlađenje cevi vodom. Sličnu modifikaciju imaju i drugi korisnici Mk.1 u toplim morima - npr. RM Malezije. Jugoslavija je prva dobila takve topove - odtuda ono Yu.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #816 on: November 10, 2013, 06:33:18 pm »

Jovo nanovo.

Quote
57 Mk1, Spica-II class fast attack craft

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Quote
Design and development

The baseline version of the Bofors 57 mm (2.2 in) L70 gun was the Mark 1, first introduced into service with the Spica-class fast attack craft (FAC) of Swedish Navy in 1966, it has a rate of fire of 200 rounds per minute and a 40-round magazine in the gun turret with a further 128 rounds stowed inside. With minor modifications, the Mark 1 guns could use ammunitions developed for the Mark 2 gun.[1]

The Mark 2 was designed in 1981 but introduced into service with the Stockholm-class corvette—HMS Stockholm (K11) in 1985 (sister ship HMS Malmö (K12) was built in 1984 but armed with the older Mk 1, subsequently retrofitted with the Mk 2 in 2009), the rate of fire was slightly increased to 220 rounds per minute. Also, it featured a new light weight gun turret with a new gun barrel that was forged from monobloc steel (this eliminated the need to use a water jacket for gun barrel cooling during firing) and a new servo drive/servomechanism system (for faster reaction time and better gun aiming and control). According to Bofors, the new servo system allowed the Mk 2 to be both accurate and agile enough for use against sea skimming anti-ship missiles and that it could put more explosives into a surface target within a thirty second window than any naval gun with a calibre smaller than 100 mm (3.9 in).[1]

http://en.wikipedia.org/wiki/Bofors_57_mm_gun

poz.


* 57_Mk_1.jpg (42.01 KB, 720x540 - viewed 100 times.)
« Last Edit: November 21, 2013, 05:21:11 pm by SOLARIS 1972 » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #817 on: November 12, 2013, 12:01:25 pm »


........Izvorni Bofors 57 mm/70 Mk1 potiče iz sredine 60-tih godina - isti model topa koristio se na većini klasa skandinavskih TČ i RTOP - od Spice, do Helsinkija. Ti topovi nemaju prinudno hlađenje. Još pre nego se pojavio Mk.2 (1981) Jugoslavija je naručila Mk.1 (još sredinom 70-tih). Ti topovi su, za razliku od onih koje su koristile baltičke mornarice, zbog umerenije klime imali hlađenje cevi vodom. Sličnu modifikaciju imaju i drugi korisnici Mk.1 u toplim morima - npr. RM Malezije. Jugoslavija je prva dobila takve topove - odtuda ono Yu.

Ovo je jedino tačno. Na donjim slikama su primjeri korištenja Bofors 57 mm/70 Mk1 topova. Jedan je na "fincima" koji su u
sastavu HRM, a drugi na RTOP u JRM (sada u RM CG). Jasno se vidi da isti top, izvorno namjenjen korištenju u Baltičkom području
neposedije vodeno hlađenje topovske cijevi, dok drugi, namjenski korišten u Jadranskom području to ima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* RTOP u HRM.jpg (40.12 KB, 399x600 - viewed 115 times.)

* RTOP u JRM.jpg_thumb.png (149.48 KB, 438x300 - viewed 400 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #818 on: November 21, 2013, 05:16:35 pm »

 Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Brodski Operativni Centar na RTOP. Desno je Zbirni navigacijski sto francuske
proizvodnje. Na njega su naslonjena dva pitomca radeći nešto po nav. karti.
Karta je tipa "košuljica" ako me pamćenje još služi.

Sto je ugrađen bez pripadajući softicirani dijelova, koji su trebali biti kupljeni od Francuza,
ali to nikad nije urađeno te je jedino i služio kao naslon, što se i vidi na slici.... Roll Eyes


* 29 U BOC-u Brodskom Operativnom Centru.jpg (142.72 KB, 1000x659 - viewed 109 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #819 on: November 21, 2013, 05:23:57 pm »

........Izvorni Bofors 57 mm/70 Mk1 potiče iz sredine 60-tih godina - isti model topa koristio se na većini klasa skandinavskih TČ i RTOP - od Spice, do Helsinkija. Ti topovi nemaju prinudno hlađenje. Još pre nego se pojavio Mk.2 (1981) Jugoslavija je naručila Mk.1 (još sredinom 70-tih). Ti topovi su, za razliku od onih koje su koristile baltičke mornarice, zbog umerenije klime imali hlađenje cevi vodom. Sličnu modifikaciju imaju i drugi korisnici Mk.1 u toplim morima - npr. RM Malezije. Jugoslavija je prva dobila takve topove - odtuda ono Yu.
Ovo je jedino tačno. Na donjim slikama su primjeri korištenja Bofors 57 mm/70 Mk1 topova. Jedan je na "fincima" koji su u
sastavu HRM, a drugi na RTOP u JRM (sada u RM CG). Jasno se vidi da isti top, izvorno namjenjen korištenju u Baltičkom području
neposedije vodeno hlađenje topovske cijevi, dok drugi, namjenski korišten u Jadranskom području to ima.

 
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #820 on: November 21, 2013, 09:08:45 pm »


Sto je ugrađen bez pripadajući softicirani dijelova, koji su trebali biti kupljeni od Francuza,
ali to nikad nije urađeno te je jedino i služio kao naslon, što se i vidi na slici.... Roll Eyes

Šta bi to trebalo biti ?  >>> pripadajući softicirani dijelovi
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #821 on: November 21, 2013, 09:46:07 pm »


Sto je ugrađen bez pripadajući softicirani dijelova, koji su trebali biti kupljeni od Francuza,
ali to nikad nije urađeno te je jedino i služio kao naslon, što se i vidi na slici.... Roll Eyes

Šta bi to trebalo biti ?  >>> pripadajući softicirani dijelovi

Teško da bi ti poslije toliko godina mogao tačno odgovoriti. U vrijeme kad je to ugrađivano, a nije bilo pod mojom
direktnom jurizdikcijom, na usputna pitanja, "šta ovo ugradismo, a ne šljaka kako je zamišljeno", odgovor je bio,
"čekaju se još neki dijelovi od "Fancuza". Naravno nikad i nisu došli. Toliko.... Roll Eyes
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #822 on: November 21, 2013, 11:04:04 pm »

Trebao je biti "zbirni" stol, za zbrojenu navigaciju, preteca ECDIS-a.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #823 on: November 22, 2013, 06:48:08 am »

Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Brodski Operativni Centar na RTOP. Desno je Zbirni navigacijski sto francuske
proizvodnje. Na njega su naslonjena dva pitomca radeći nešto po nav. karti.
Karta je tipa "košuljica" ako me pamćenje još služi.

Sto je ugrađen bez pripadajući softicirani dijelova, koji su trebali biti kupljeni od Francuza,
ali to nikad nije urađeno te je jedino i služio kao naslon, što se i vidi na slici.... Roll Eyes

Koliko se ja sječem, karta je tipa "okosnica"- barem tako smo je mi zvali. (bijeli tanki papir, a ne deblji papir i tiskano u pet boja kako se tiskaju pomorske karte). Ima tu i pomorskih oficira pa će objasnit. U svakom slučaju, Ćiro, oko te još služi. 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #824 on: November 22, 2013, 09:26:58 am »

Koliko se ja sječem, karta je tipa "okosnica"- barem tako smo je mi zvali. (bijeli tanki papir, a ne deblji papir i tiskano u pet boja kako se tiskaju pomorske karte). Ima tu i pomorskih oficira pa će objasnit. U svakom slučaju, Ćiro, oko te još služi.  

Bravo "stranče", Da OKOSNICA, a ne košuljica. Jbg.. pravilo, deda posenilijo načisto.  Tongue

Da i "Istria...." je u pravu - Zbirni sto.   Wink
« Last Edit: November 22, 2013, 09:47:52 am by ORIĆAREB » Logged
Pages:  1 ... 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... 97   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.