PALUBA
April 19, 2024, 06:44:04 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Trg u Zagrlati  (Read 2815 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« on: November 01, 2010, 08:49:11 pm »



ТРГ У ЗАГРЛАТИ


У повељи манастиру Дренчи од 2. марта 1382. године помиње се и “XVII. и у Загрлати трг на Мораве и с бродом” који је приложен истом манастиру.

Премда се у повељи не наводи име тог трга као ни његов тачан положај није тешко утврдити где се налазио. Због нерегулисаних корита Јужне Мораве и Моравице једини повољан положај за прелаз преко Јужне Мораве у Алексиначкој котлини био је (а и данас је најповољнији) код села Ђуниса. Није случајно да се управо на супротној обали простирао утврђени Делиград и у Првом српском устанку и 1876. године.  Прелаз код Ђуниса се први пут помиње у османском попису 1741. године.

Том приликом су сви прелази на Морави од Ђуниса до ушћа Мораве у Дунав, на Дунаву од Београда до ушћа Тимока, на Сави од Београда до Шапца и сви прелази на Колубари одвојени у засебну мукату која је одмах по закључењу београдског мира продата у доживотни закуп неколицини великодојстоника, у маликану. Због злоупотреба две године касније ова маликана је поништена и читава муката је припојена вакуфима библиотеке султана Махмуда I код џамије Велике Аја Софије у Цариграду.

Трг је мога да се налази само на простору од данашњег ђунишког моста (где се налазила некадашња Зарва која се такође помиње у дренчанској повељи)  до остатака средњовековног трубаревског града. Тачније постоје само два места на овом делу леве обале Јужне Мораве где је могао да буде трг – на месту где се налази данашња црква Св. Пантејмона на ђунишком гробљу или испод саме тврђаве у Трубареву. Сматрамо да је прво место много погодније – пространа равница у близини самог пута а опет удаљена само 1,5 до 2 км од тврђаве у Трубареву.

Положај испод саме тврђаве је много непогоднији за трг али је зато због склопа корита Јужне Мораве брод на Морави био вероватно непосредно испод самог утврђења. У осталом растојање између ова два места је, као што смо навели, мање од 2 км.

Треба знати да се на месту данашње цркве Св. Пантелејмона налазила црква посвећена истовремно Св. Николи и Пречистој Богородици позната и као Ђунисија, чији су остаци сачувани до почетка XX века. Нажалост, ова је црква срушена да би на њеним темељима 1912. године била саграђена црква Св. Пантелејмона, а нама су остали само цртежи М. Ризнића и К. Јовановића.

Црква Ђунисија је датована најкасније у почетак XII века, али још вероватније у X или XI век, и чинила је саставни део већег манастирског комплекса чији се остаци и данас проналазе при копању гробова на оближњем сеоском гробљу. Манастирски комплекс је био саграђен на остацима већег античког објекта који, по свему судећи, потиче још из I века,  што је свакако занимљиво за нека даља истраживања.

У ствари, данашња црква Св. Пантелејмона је готово извесно саграђена на темељима некадашњег манастира Варламовца са храмом посвећеним Рождеству Пресвете Богородице. Манастир је августа 1566. године имао овеће братство на чијем је челу стајао игуман Лонгин, јеромонах, а тамошњи монаси су се превасходно бавили преписивањем књига.  

У манастиру Пречиста су 1536. године живела два калуђера, а приход манастира је износио 63 акче; већ у пописима из 1575/6, 1583. и 1584. г. убележено је пет калуђера и приход од 250 акчи, што све указује на чињеницу да је реч о значајном манастиру и поред тога што је манастирски приход био мали.

Не треба заборавити и да се управо у самом Ђунису данас налази друго култно место по значају у Српској православној цркви, одмах иза манастира Острог а то је манастир посвећен Богородици али који нема никакве везе са Варламовцем тј Ђунисијом. Поред тога одмах на супротној обали Јужне Мораве, на око 2 до 3 км ваздушне линије налази се такође једно од најзначајнијих култних места у Србији - манастир Св. Роман.


« Last Edit: February 15, 2019, 11:55:19 am by Dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: February 15, 2019, 12:13:16 pm »



Otomanski Tapu Tahrir Defteri (Defterleri) i zakonodavna akta (kanuns), uključuju srpsku srednjevjekovnu župu Zagrlata u osmansku upravnu i teritorijalnu organizaciju. U tom periodu najveći broj stanovnika u Zagrlati uživao je privilegiovan status vlaha vezan za služenje vojnog roka.

Početkom četvrte decenije 16. veka njihova služba je ukinuta, kao i njihove privilegije i klasifikovani su kao raja. Glavne privredne aktivnosti bile su ratarstvo, vinogradarstvo, stočarstvo, proizvodnja meda i voska.

Nekoliko srednjevekovnih statističkih podataka.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor: Garić Petrović, Gordana & Amedoski, Dragana. (2014). ZAGRLATA: FROM SERBIAN ŽUPA TO OTTOMAN NÂHİYE. Journal of Oriental and African Studies. 23. 101-126.

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 24 queries.