PALUBA
March 28, 2024, 09:37:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Pomorsko - trgovacka akademija u Kotoru: fotografija iz 1939 g.  (Read 2491 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Collatio
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« on: March 13, 2019, 06:15:36 pm »

U porodicnom arhivu pronasao sam fotografiju 7 mornara - kadeta - iz Sibenika u oktobru 1939 g. (Ispricavam se za losu resoluciju fotografije). Moj stric - Adi (Adolf) Kolar (1920 - 1997) iz Slovenj Gradca u Sloveniji skolovao se na Pomorsko-trgovackoj akademiji u Kotoru u periodu negde izmedju 1936 - 1940. Posle akademije - zbog rata (partizan in posle u Dachauu) - nazalost nikad nije imao mogucnosti da se vrati u mornaricu.

Na hrbtnoj strani stoji napis: oktobra 1939 g. u Sibeniku (na putu za Zablace) - i imena 6 mornara (jer imena mog strica nema na spisku - na fotografiji je prvi s leve u donjem redu - zakljucujem, da je spisak on napisao:

Bojcic Ante

Zivkovic Mirko

Tkalcevic Ante

Zubrinic Juraj

Niksic Jovan

Cavcic Milan

Jer pokusavam da rekonstruisem porodicnu povijest, zanima me, da li nekomu nesto znace imena ovih 6 mornara - kadeta? Da li su nastavili karieru u mornarici i sta su postigli ? Na slici - zbog slabe resolucije - ne vidi se - ali svi nose na kapama napis: "Kraljevska mornarica" - sto me nekoliko iznenadjuje jer moj stric nikada nije bio u ratnoj nego samo u trgovskoj mornarici.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Prednja.jpg (56.55 KB, 640x480 - viewed 78 times.)

* Zadnja.jpg (56.55 KB, 640x480 - viewed 65 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #1 on: March 14, 2019, 09:18:48 am »

Фотографија је, без сумње, настала на школском броду 'Вила Велебита'. Овај брод је служио за практичну обуку ученика Државне поморско-трговачке академије (у Котору, Дубровнику и Бакру). За време пловидбе ученици су, између осталог, добијали радно и свечано морнарско одело и капу на којој је великим словима писало КРАЉЕВСКА МОРНАРИЦА. Судећи по именима, која запис на полеђини приложене фотографије чува од заборава, кадети су у ову школу долазили из свих братских бановина троименог народа. Могуће је, да се подаци о њима могу наћи у которском архиву.

Види још:
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,6916.0.html
О путовањима ш/б 'Вила Велебита' писао је Jester на стр. 4.
Logged
Collatio
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #2 on: March 14, 2019, 08:15:29 pm »

Jovane, puno hvala na komentaru.

Secam se kako je moj stric Adi (pre 30 ili 40 godina) pricao o uvjetima skolovanja na akademiji u Kotoru. Skola se tretirala kao elitna. Porodica mog oca - njegov otac (djed) , majka (baka) i troje dece - sa jednom platom placivali su pola djedove plate samo za skolovanje strica na akademiji.

Stric Adi takodje je spomenuo spartanske uslove skolovanja: izmedju ostalog govorio je o svakodnevnom veslanju kroz "Verige" u skolu i nazad.

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 22 queries.