PALUBA
March 28, 2024, 08:14:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Projekat jugoslovenskog minopolagača od 700 tona  (Read 5258 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« on: May 08, 2019, 08:24:09 pm »

Na izložbi o osnivanju jugoslovenske Mornarice što je sinoć otvorena u Tivtu, među eksponatima koji većinom potiču iz arhive pokojnog tivatskog Arsenala (danas špilje sa blagom Malog od palube), našao se i ovaj meni vrlo interesantan nacrt nikada realizovanog projekta broda za Kraljevsku mornaricu Jugoslavije - minopolagača deplasmana 700 tona. Projekat je iz 1923 godine, brod je vrlo interesantnih linija i forme prednjeg dijela trupa i nadgrađa slične modernim razaračima iz Prvog svjetskog rata. Dužina 68 metara na vodenoj liniji, brzina 27 čvorova, pogon tri parna kotla Yarrow i dvije parne turbine sa ukupno 15.000 konja. Mogućnost krcanja do 100 mina, ali vrlo zanimljivo naoružanje: dva topa kalibra 157 mm u dvocijevnoj kuli na sredini broda, top kalibra 47 mm i jedan teški mitraljez, ali i (totalno nekarakteristično za minopolagače) i jedan trocjevni torpedni aparat. Ne obazirite se na to što je neko, poslije Drugog svjetskog rata, na originalni nacrt iz 1923., docrato jugoslovensku trobojku sa petokrakom. Zanima me zna li iko išta vipe o ovom projektu - ko ga je radio, zašto baš ovako čudna kombinacija naoružanja za tako malen ratni brod i zašto ovaj prijekat nikad nije realizovan.


* nacrt minopolagaca iz 1923.jpg (287.2 KB, 1024x576 - viewed 113 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1 on: May 09, 2019, 03:37:28 am »



Naravno, ja prvi put vidim ovaj nacrt. Hvala Marineru i Malom od palube. Gradnja minopolagača bi se svakako mogla smatrati opravdanom da je dvadesetih godina Kraljevina SHS imala novca i brodograđevnih kapaciteta da takav brod sagradi. Ja mislim da je to bilo nemoguće tada, možda se moglo 30ih godina, ali bilo je svakako prečih narudžbi, a novca uvek daleko manje nego što je KJRM tražila. Slično inostranim brodovima, ovaj minopolagač je izgledom ličio na mali razarač. Mislim da je stavljanje artiljerijske kule tog kalibra bilo potpuno preterano, verovatno se radi o topovima 150, 152 ili 155mm, jer kalibar 157mm ne postoji u nomenklaturi i nije nigde primenjen. Verovatno da konstrukcija tako malog broda. ne bi mogla izdržati mehaničke sile pri opaljenju topova krstaričkog kalibra. Torpedni aparat samo naizgled može biti čudan, jer je reč najverovatnije o TA 450mm za samoodbranu minopolagača. PA naoružanje je očigledno slabo već i za 20te godine, da ne govorimo o kasnijem periodu. Za ofanzivne minske baraže u neprijateljskim vodama brzina 27čv. bi bila nedovoljna, jer bi bilo opravdanije tražiti brzinu preko 30čv. da bi takav brod mogao pobeći od neprijateljskih razarača pri polaganju mina u neprijateljskim vodama. Za postavljanje odbrambenih minskih baraža u domaćim vodama je brzina, opet, bila preterana. Dakle, zanimljivo, ali nerealno!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: May 09, 2019, 06:56:12 am »

Možda im je u glavi bila brza topovnjača za dejstvo između ostrva.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #3 on: May 20, 2019, 07:31:19 am »

Možda im je u glavi bila brza topovnjača za dejstvo između ostrva.

Sa samo dva topa glavnog kalibra, teško, bolje da je planirano 3-4 topa u štitovima, jer ovo u kuli je sanjarenje.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: May 21, 2019, 07:13:57 am »

E pa sad, planiraju ljudi sve i svašta.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 24 queries.