PALUBA
April 16, 2024, 07:01:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Mađarska nabavlja rakete srednjeg dometa za vazdušnu odbranu  (Read 2499 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: May 17, 2019, 05:58:33 pm »


Orban i Tramp dogovarali kupovinu raketa


Mađarski premijer Viktor Orban kaže da je sa američkim predsednikom Donaldom Trampom razgovarao o kupovini raketa srednjeg dometa za vazdušnu odbranu.

Cilj kupovine raketa je, kako je naveo Viktor Orban, da se podrži trenutno neorganizovana odbrana kritične infrastrukture, prenosi Rojters.

Dodao je da je od Trampa zatražio da pomogne pokretanje proizvodnje prirodnog gasa u rumunskom delu Crnog mora, uz učešće Sjedinjenih Američkih Država.

Tako bi, kako kaže, bila obezbeđena jedina alternativa ruskom gasu.


izvor
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1 on: May 17, 2019, 07:43:15 pm »

Bilo bi mu  pametnije da se obrati komšijama i bivšim saveznicima, Rusima, i da od njih pazari nešto novo, ujedno i da modernizuje i integriše stare raketne sisteme koje mađari još uvek poseduju iz doba sovjetske ere, u kompleksan sistem PV odbrane.

Strateški gledano: bolje pregovarati i dogovarati se sa prvim komšijama, nego sa nekim nazovi ''prijateljem'' preko okeana!
Logged
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #2 on: May 17, 2019, 10:21:55 pm »

Čini mi se da su Mađari poslali nekoliko hilikoptera Mi-24 na modernizaciju u Rusiju. Tu vest nismo ispratili na forumu, a mislim da je bilo prošle godine.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #3 on: May 18, 2019, 08:18:39 am »

Ako predsednik ne proda nekog proizvoda svoje obrambene proizvodnje, poseta nije poseta nego turizam. To izgleda barem važi za Trampa. Više me interesuje, šta bi to Mađari nabavljali, pošto nema nekog američkog sistema srednjeg dometa, kojim bi se ekvivalentno (odnosno bez astronomskih cena) zamenio Kub.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #4 on: May 18, 2019, 09:06:49 am »


Sem "Patriota" ameri mogu ponuditi samo usavršeni NASAMS, koji koriste već Norvežani, posle 25 godina razvoja. Taj sistem je uslovno američki jer koristi raketu AMRAAM i ima otprilike parametre BUKa. Ostalo su samo evropske varijante sistema ASTER za kopnenu upotrebu, ne američke.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #5 on: May 18, 2019, 06:10:00 pm »

Upravo sam mislio na to: Rusi imaju što mađarima treba, jeftinije i bolje, nego zapadni ekvivalenti. A tu su, na dohvat ruke.

Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #6 on: May 19, 2019, 03:11:49 pm »


Sem "Patriota" ameri mogu ponuditi samo usavršeni NASAMS, koji koriste već Norvežani, posle 25 godina razvoja. Taj sistem je uslovno američki jer koristi raketu AMRAAM i ima otprilike parametre BUKa. Ostalo su samo evropske varijante sistema ASTER za kopnenu upotrebu, ne američke.

NASAMS  ima smisla za madjare jer vec koriste Amraam na Gripenima a radi se o zapadno RS.

Za clanice NATO nedolazi u obzir nabavka RS iz Rusije.

Madjari su poslali i ovih dana su im se vratili sa remonta iz rusije helikopteri Mi-24. Ali to je remont vec postojece tehnike.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #7 on: May 19, 2019, 04:24:06 pm »

U tome i jest po meni problem... AIM-120 C-5 stoji oko milijona $, PAC-2 GEM/T oko 2,3 a PAC-3MSE 3,4 milijona $. Koliko stoji raketa za Buk (9K317) ne znam, ali cenim, da ispod cene AMRAAM-a. Verovatnoća pogotka nije kod AMRAAMa toliko veća, da bi opravdavala tu veću cenu, a da o dometu i ne govorimo.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 25 queries.