PALUBA
April 16, 2024, 06:05:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Sistemi 2K11 Krug i 2K12 Kub u sastavu NVA  (Read 2533 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: June 07, 2019, 11:08:01 am »

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 608



« Reply #1 on: July 10, 2020, 05:25:20 pm »

..............................
« Last Edit: July 10, 2020, 05:42:50 pm by Kubovac » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2 on: July 10, 2020, 08:06:12 pm »

Izvin'te, malo sam zaribao....  Embarrassed

Šta mu dođe skraćenica NVA?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: July 11, 2020, 09:11:33 am »

Izvin'te, malo sam zaribao....  Embarrassed

Šta mu dođe skraćenica NVA?

Oprašta ti se...ovaj put. Grin

Nationale Volksarmee
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #4 on: July 11, 2020, 01:31:13 pm »

Sinoć sam razmišljao, i padalo mi je na pamet što šta - svašta!

Najpribližnie mi je bilo NVA = Nova VAkcina, u skladu sa trenutnom situacijom, ali mi se nije nikako uklapalo u PVO sisteme!  angel

 Grin Grin Grin Grin
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 608



« Reply #5 on: September 14, 2023, 12:05:12 pm »

Protivvazdušna odbrana DDR-a u akciji

Još jedan zanimljiv video o upotrebi artiljerijsko-raketnih sistema PVO trupne PVO, nekadašnje vojske DDR-a, na terenu u zaštiti oklopno-mehanizovanih jedinica u napadu.

Na snimku imamo isečke iz vežbi i vojnih parada, a prikazuju stanje sredstava ratne tehnike trupne PVO vojske DDR-a u trenutku pravljenja ovih snimaka i video materijala, 1983. godine.

Video nam u početnim sekvencama prikazuje poletanje neprijateljskih aviona, njihovo otkrivanje radarima ranog upozorenja poput P-14 Lena/Oborona i  dejstvo raketama srednjeg dometa sistema PVO S-75M Volhov.

Obzirom da je ovo vežba trupne PVO, uz napredovanje tenkovskih jedinica, ubrzo se na sceni pojavljuju i trupni sistemi PVO.

Pokazna vežba počinje manevrom baterije PAT 23/4 mm Šiljka, koja predvođena komandnim vozilom PU-12 na šasiji BTR-60, zaposeda položaj i po komandi komandira baterije vrši otkrivanje ciljeva i dejstvo svojim topovima.

Sledeća sekvenca nam prikazuje priprema voda strelaca-protivavionaca, sa lakim prenosnim raketnim sistemima Strela-2M. Vidimo kompletnu pripremu za rad, od priprema lansirnog oruđa, do nišanjenja i dejstva na ciljeve u vazduhu IC samonavođenim projektilima.

Na scenu zatim stupaju i strelci u samohodnim raketnim raketnim sistemima PVO Strela-1, na šasiji BRDM-2, gde takođe vidimo manevar baterije predvođene komandnim vozilom PU-12, posedanje položaja, otkrivanje ciljeva i pripreme za dejstvo oruđa i samih IC samonavođenih raketa.

Zatim možemo videti rad samohodnih raketnih baterija 2K12 Kub i 2K11 Krug na vatrenom položaju od pripreme za marševanje, izvršenje marša i posedanja položaja, pripreme za borbeni rad i sam borbeni rad baterija.

Vidimo korišćenje radarskih sredstava koja su u određenoj meri kompatibilna za ova 2 raketna sistema PVO, pre svega korišćenje radarske stanice 1RL128D "Bronya" (kod nas popularno "Mečka"), prateći radar za merenje visine PRV-16 i rad Uređaja za komandovanje i upravljanje vatrom UKUV, koji se kod raketnih sistema Krug i Kub koriste prilikom centralizovanog rada puka/brigade u sistemu "K-1 Krab". Pored toga, vidimo i rad odeljenja niskovisinskog radara P-15 Tropa, koji se više koristi uz baterije raketnih sistema PVO 2K12 Kub, kao i uz artiljerijsko-raketne jedinice veoma kratkog i kratkog dometa.

U završnim sekvencama video materijala, vidimo kombinovane snimke rada navedenih trupnih sistema PVO i njihovih dejstava, najviše PAT 23/4 mm Šiljka i Strela-1, prenosnih sistema Strela-2M, ali tu su i akcije samohodnih sistema Krug i Kub,  ali i odvijanje ofanzivnog dela vežbe u kome "crveni" sa svojim tenkovskim, oklopnim i artiljerijskim jedinicama, inžinjerijom koja pomaže u vršenju akcija forsiranja reke, avionima i brodovima koji pored sopstvenih dejstava vrše iskrcavanje amfibijskih sredstava na obalu (vidimo jednu Strelu-1)  pobeđuju "plavog" neprijatelja.

Poslednje sekvence video materijala prikazuju nam i deo naoružanja i vojne opreme trupne PVO vojske DDR-a na jednoj od vojnih parada, pa pored samohodnih lansera sa raketama sistema Kub i Krug, vidimo i vatrena oruđa iz sastava samohodnih raketnih sistema PVO Osa-AKM, a tu su i protivavionske artiljerijske instalacije 23/4 mm Šiljka.



Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 22 queries.