PALUBA
April 25, 2024, 08:54:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Novi kineski radar  (Read 1098 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: June 17, 2019, 08:38:18 am »

Ponos Kine - Novi radar otkrivaće nevidljive avione, ali njegova prava moć je daleko veća
stern.de / M.A.  17.06.2019.

U Kini je razvijen novi radar, koji rešava brojne probleme dosadašnjih uređaja. Vidi daleko iza horizonta, jednostavan je za rukovanje i omogućava obaranje američkih nevidljivih aviona, otkriva inženjer koji ga je razvio u intervjuu za časopis "Naval and Merchant Ships".

Američka moć je, između ostalog, zasnovana na velikoj prednosti u vazduhoplovnim oružanim snaga. Dugo nijedna druga zemlja nije imala borbene avione i bombardere sa tzv. stelt tehnologijom, a danas je imaju i Kina i Rusija. Ovi avioni nisu nevidljivi u pravom smislu te reči, ali standarni radari ih veoma teško registruju, zato što odbijaju elektromagnetne talase koje ti radari emituju. Da bi raketa dospela do cilja, morala bi da identifikuje signal, a sada je taj trik navodno uspeo Kini.

Radarski sistem, koji je razvio Liu Jongtan, predstavlja savršeniju verziju poznatog visokofrekvencijskog radara s površinskim talasima (High Frequency Surface Wave radara, HFSWR), otkriva inženjer u intervjuu. Glavna prednost ovih sistema je u tome, što za razliku od uobičajenih radara, vide iza horizonta. Oni imaju pregled nad širokim prostorom, a da im pritom nije potreban leteći sistem, jer emituju površinske talase koji se prostiru duž zaobljene površine Zemlje.

- Verzija sistema sa potporom s kopna prepoznaje neprijateljske objekte sa udaljenosti od više stotina kilometara, što doprinosi proširenju dometa kineskih pomorskih sistema za rano upozoravanje i odbranu - objašnjava Liu Jongtan. "South China Morning Post" izveštava da je Liu Jongtan početkom godine dobio najveće priznanje koje Kina dodeljuje naučnicima i novčanu nagradu od 1,1 miliona evra za radarski sistem, koji će činiti "prvu liniju odbrane zemlje".

Velika talasna dužina radara omogućiće registrovanje aviona koji koriste specijalne zaštitne materijale i dizajn kako bi bili "nevdiljivi" za radare, ali od površinskih talasa visoke frekvencije nema zaštite. Najveća novina je veličina sistema, koji je toliko kompaktan da može da se koristi i na brodovima. Prema rečima inžnjera, jedan radar može da nadzire područje površine Indije.

HFSWR radar je bezbedan od raketa, koje onesposobljavaju radare, tako što mere talase koje radar emituje i na taj način ga otkrivaju. Za prijem frekvencije HFSWR radara, međutim, neophodna je relativno velika antena, koju raketa ne može da nosi.

Osim što može da otkrije avione sa stelt tehnologijom, novi radarski sistem ima još jednu prednost. Sistem instaliran na kopnu ili brodu, koji vidi iza horizonta, znatno je jeftiniji od flote izviđačkih aviona poput Avaksa (NATO). Za razliku od aviona, ovakvi sistemi rade 24 sata dnevno, bez obzira na vremenske prilike. Ukoliko bi instalirala takav sistem na ratni brod ili čak ribolovačku flotu, Kina bi bez velikih troškova mogla da nadzire ogromna područja širom sveta.

Izvor: www.blic.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #1 on: June 17, 2019, 10:09:50 pm »

Лепо звучи, али га ипак треба проверити у пракси...
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #2 on: June 17, 2019, 10:38:12 pm »

vidi iza horizonta.......to je preko današnjih performansi radara, koji rade na odboju od mete. Kako odašiljati preko horizonta i još interesantnije, kako interpretirati povratne signale, ako isti nisu direktno od mete?
Totalni sam laik, ali ovo je stvarno ..... dobro!
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #3 on: June 17, 2019, 11:53:01 pm »

Quote
HFSWR radar je bezbedan od raketa, koje onesposobljavaju radare, tako što mere talase koje radar emituje i na taj način ga otkrivaju. Za prijem frekvencije HFSWR radara, međutim, neophodna je relativno velika antena, koju raketa ne može da nosi.

Oco se pretpostavlja odnosi na situaciju da protivradarske rakete nece moci da instaliraju antene dovoljno velike da deluju protiv ovog radara. A zar to ne znaci da ni frendly rakete nece moci da se navode ovim radarom? Kako onda, neko uvezivanje sa nisanskim radarima?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #4 on: June 18, 2019, 12:45:42 am »

Niže frekvence, negde do 400MHz idu i iza kuče/prepreke/horizonta. Viša što je frekvenca, manje ide iza prepreke, ili bolje rečeno traž vidljivost. Naziv High Frequency samo se čuje visok, ali nije.. to sve ispod frek za gsm (900M) Umts (800 MHz do 2100MHz) i LTE (850-2600 odvisno od zemlje), dok mikrotalasne veze koriste od 7GHz do 80 GHz.
Znači ovaj radar radi u rasponu od 3-30 MHz.

Rakete i glava. Čista fizika, niže frekvence imaju veče valovne dužine, i da bi antena bila pojačivač (antena i je hardverski pojačivač) treba biti određene dimenzije. Ali to izgleda da je prevelik da bi stao u glavu rakete.
valovod je  dimenzije 584.2x292.1mm za frekvenčni opseg 0.32 to 0.45 GHz.
 
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 23 queries.