PALUBA
March 29, 2024, 07:09:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8   Go Down
  Print  
Author Topic: „Partner 2019“  (Read 19925 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #90 on: June 28, 2019, 01:39:53 pm »

Kopajuci malo po internetu nasao sam na (neproveren doduse) podatak da jedno oklopno vozilo 4x4 kao sto je Milos kosta od 150 000 - 250 000 $ , koja se razlikuje u avisnosti od konfiguracije, dodatne opreme, oklopne zastite, i to je cena bez naoruzanja.  Hajde da kazemo da Milos da bi bio konkurentan bi trebao biti negde u donjem cenovnom rangu, znaci na 150 000$ vozilo se stavi mitraljez od 200 000$, + kupola koja bi to nosila, podigne lako cenu vozila na sroko pola miliona dolara... Po meni, nesvrsishodno skupo. Mozda bi mu boolje lezao neki 14.5mm teski mitraljez kao sto ima na BRDM, kontrolisan iz kabine, dovoljno vatrene moci, svakako jeftinija varijanta.

 Sto se tice onog 3x20mm topa i dobosa, to je po meni ipak lose resenje. Da uzmemo da ispali BK, (nekoliko sekundi) i vrati se u zakon da prepuni top, koliko bi to trajao vremenski? I to vreme, posada bi bila izlozena neprijateljskoj vatri od minobacaca, lakog naoruzanja, ko zna cega... nije to orudje koje deluje iza horizonta tj iz zaklona. Ako vec postoje resenja sa redenicima, ne vidim zasto ne bi bila primenjena, ceo BK na redenicima negde u kutijama na kupoli, pa dokle ima municije, veselje... SMisao modernizacije je napraviti nesto bolje, efikasnije.

Очигледно да многи нису "разумели" причу са овим и њему сличним средствима. Уопште се не ради о модернизацији за нашу војску, него о покушају да се велики број ових топова прода (уз неко побољшање), уз могућност , да се, злу не требало употребе и овде код нас у некој крајњој солуцији. И могу се употребити против разних "муџахедина" и сличних њима. 

Узгред, кад је то толико ризично, објасни ми како је то оруђе, само на БОВ-у, веома ефикасно коришћено током т.11? И колико је чланова посаде тада страдало приликом замене добоша? Ја нисам чуо ни за једног. Ако их је уопште било то је пре последица случаја него намере непријатеља да погоди послужиоце на БОВ-у.

Dzumba, i kubure su dobro odradile posao u prvom srpskom ustanku pa se nisu zadrzale danas. Prosto sam konstantovao da postoji vec resenje hranjenja topa redenikom i da bi proizvod bio perspektivniji sa tom modifikacijom, kako za prodaju tako za domacu upotrebu.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #91 on: June 28, 2019, 02:36:13 pm »

Dodtani oklop za oklopna vozila ERO M19.

Ispitivanja su u toku.


* 159270_91866378_tmp-cam-2475671341443976896.jpg (624.52 KB, 1632x1224 - viewed 50 times.)

* 159270_780864252_tmp-cam-188399296102528522.jpg (547.49 KB, 1632x1224 - viewed 49 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #92 on: June 28, 2019, 06:19:17 pm »

Quote
Dzumba, i kubure su dobro odradile posao u prvom srpskom ustanku pa se nisu zadrzale danas. Prosto sam konstantovao da postoji vec resenje hranjenja topa redenikom i da bi proizvod bio perspektivniji sa tom modifikacijom, kako za prodaju tako za domacu upotrebu.

Постоји, али за једноцевни, онај који је на БВП М-80. Међутим, вишкови су у оним оруђима који су раније били коришћени за ПВО. Њих треба решити. Ако мислиш да се то (храњење редеником) само тако пренесе на овај троцевни, онда грешиш. Питање је дали би уопште било могуће, а да не говорим о трошковима. У сваком случају ниси одговорио на тактичко питање губитака послужилаца код замене добоша у време т.11. А чињеница је да су ови топови итекако коришћен за намену за коју би био коришћен и овај. Такође, чињеница је да они "муџахедини" врло често користе теренска цивилна возила на која су постављени митраљези или слични топови. Они немају ама баш никакву заштиту. Да, страда понекад нишанџија на тим оруђима, али у односу на број гађања и коришћених возила статистички врло ретко. Не би они то користили да није ефикасно и корисно. Дакле, ово средство (троцевни "Хиспано" топ) се може користити за гађање циљева на земљи уз храњење путем добоша. Било би боље да се храни редеником, али је преправка неисплатива, ако је уопште могућа.

Ево и једноцевног топа који се храни добошем (који су раније били и воду ПВО пешадијских батаљона) у варијанти који су назвали  "Киклоп". И он је предвиђен за гађање циљева на тлу.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Image00253.jpg (422.34 KB, 717x1080 - viewed 52 times.)

* Image00255.jpg (885.66 KB, 1626x1080 - viewed 51 times.)

* Image00252.jpg (802.87 KB, 1626x1080 - viewed 53 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #93 on: June 28, 2019, 06:52:39 pm »

Može mi tko objasniti prednosti trocevne varijante sa 3x50 granata i jednocevne, hranjene redenikom sa 150 granata, da delovanje na zemaljske ciljeve?

Razumem da su nekada  višecevne topove koristili u PA ulozi da stvaraju vatrenu zavesu, ali za dejstvo po zemaljkim ciljevima..


@Dzumba
najlepša hvala za slike i utiske iz sajma za nas, koji ga ne možemo posetiti.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #94 on: June 28, 2019, 07:09:48 pm »

Да си био на терену у време т.11 и и имао прилике да чујеш и видиш дејство троцевца по циљевима на земљи све би ти било јасно... посебно оних на БОВ-овима. Питање материјалног ефекта је дискутабилно и пре свега зависи од вештине стрелца. Психолошки ефекат је изузетан. Кад на пример рафал од тих стотинак метака удари по кући од цигле, он је разбије. Ако туче ма младој шуму сече је.  Ако се употреби три-четири оруђа једновремено на више блиских циљева противна страна углавном удари и бежанију.

Дакле, овакви топови су јако корисни за дејство по возилима, зградама, лако утврђеним објектим, ваздухопловима на стајанкама, цистернама, послугама артиљеријских оруђа, па и лако оклопљеним возилима. Без обзира што ће боље оклопљена возила издржати поготке психолошки ефекат на посаду би био врло снажан (мада је питање да ли би издржали бараж од стотинак метака). Замисли да на оклопно возило удари стотинак пројетила у пар секунди...Шта би та посада радила после тога...? Не верујем да би била у стању да хладно изађе и настави борбу.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #95 on: June 28, 2019, 07:17:49 pm »

Quote
@ dzumba

1) Мене лично занима возило за ометање сигнала па ако нико од колега форумаша не окачи слике и не напише карактеристике - бићу Вам захвалан за све што окачите.

2) На разним видео записима сам приметио разне "контејнере" у главној хали. Претпостављам да су у питању разни управљачки пултови/ станице за командовање , па ако имате слике и карактеристике - опет ћу Вам бити захвалан за њих.

3) Да ли су били изложени системи за електронско ратовање и ометачи? Ове прве мислим да је развијао Ирител , ове друге ВТИ. Такође , ако сте обишли штандове са било каквом електроником (Сензор Инфиз , Пупин , Сова Н-визион) , слободно придодајте.

4) Да ли су излагани авиони Ласта , Кобац и Сова?

5) Да ли су ВЗ Мома Станојловић и ТРЗ Чачак имали своје штандове?

6) Од излагача из Републике Српске , да ли су међу њима били и Орао из Бијељине и Космос из Бања Луке?

Да покушам да одговорим. Искрено немам превише времена јер постављање слика (које прво морам да умањим у резолуцију коју прихвата програм на којем ради "Палуба") ми одузима време. Ипак, ево неких одговора:

1) Наравно да је било неких ометача. Ево, био је ометач радио сигнала (укључујући и мобилну телефонију) за неутралисање експлозивних направа које се активирају даљински. Била су два возила која су већ у употреби и довежена су из јединица. Дакле, ради се о усвојеним средствима која су прошла ТОЦ и производе се. Приказана су два возила. Прво је тзв. самозаштитно (сам себе штити и намењено је моторизованим патролама). Друго је за заштити штићених личности и колона.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

2) Да, контејнери су центри везе и ретранслационе станице. На њим сликама је унутрашњост батаљонског центра везе а на другој контејнер ретранслационе станице. Споља они се практично не азликују а и унутрашњост је слична. Има неке разлике у уређајима. Ретранслационе станице су аутоматизоване. Када се подесе, уз извор за напајање не захтевају људску посаду.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

3) За све те уређаје за које питаш носилац развоја је био ВТИ, док су део компоненти развијали поменути институри и фирме. Посебно ћу, али кад будем имао времена поставити "Инфиз" и "Сову" .

4) Излагани су модели. "Сова" је била у природној величини. Постоји и функсионални модел који лети и он је приказана у "Никинцима у среду. Ако си прочитао претходну вест о послу који је уговорила "Утва" јасно је зашто "Кобац" није ни покренут у смислу озбиљног пројектовања. нема пара за то да се саостално ради.

[attachment=10]
На слици је модел, не прави авион који може да лети.

5) Имали су мале штандове на којима су били проспекти и понеко средство које ремонтују или израђују. Мислим да имам негде слике али ме мрзи да тражим. Посећивали су их углавном пословни партнери.

6) Република Српска је има обједињени и јако велики штанд. Ту је доминирао Ремонтни завод Братунац са "Деспотом", пиштољима , пречистачима воде и системом за разминирање терена (на спољном делу изложбе). Слике тих средстава сам поставио. Пиштоље могу касније. "Космос", "Зрак", "Орао" су имали мале штандове у склопу овог великог али нису излагали ништа већ су се могли узети проспекти.  


* Image00548.jpg (377.15 KB, 717x1080 - viewed 62 times.)

* Image00558.jpg (944.33 KB, 1626x1080 - viewed 54 times.)

* Image00546.jpg (898.44 KB, 1626x1080 - viewed 51 times.)

* Image00554.jpg (377.3 KB, 717x1080 - viewed 59 times.)

* Image00553.jpg (920.39 KB, 1626x1080 - viewed 43 times.)

* Image00552.jpg (874.23 KB, 1626x1080 - viewed 49 times.)

* Image00148.jpg (345.53 KB, 717x1080 - viewed 51 times.)

* Image00149.jpg (859.47 KB, 1626x1080 - viewed 49 times.)

* Image00145.jpg (847.18 KB, 1626x1080 - viewed 53 times.)

* Image00559.jpg (898.6 KB, 1626x1080 - viewed 37 times.)
Logged
Nemanja95
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 37


« Reply #96 on: June 28, 2019, 08:24:54 pm »

Dzumba, hvala Vam na ovoj detaljnoj "reportazi" za nas koji nismo mogli da dodjemo. Da li je FAP nesto izlagao, cini mi se da sam na nekim slikama u daljini video primerke iz nulte serije 2228 i 3240?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #97 on: June 28, 2019, 08:29:22 pm »

Да си био на терену у време т.11 и и имао прилике да чујеш и видиш дејство троцевца по циљевима на земљи све би ти било јасно... посебно оних на БОВ-овима. Питање материјалног ефекта је дискутабилно и пре свега зависи од вештине стрелца. Психолошки ефекат је изузетан. Кад на пример рафал од тих стотинак метака удари по кући од цигле, он је разбије. Ако туче ма младој шуму сече је.  Ако се употреби три-четири оруђа једновремено на више блиских циљева противна страна углавном удари и бежанију.

Дакле, овакви топови су јако корисни за дејство по возилима, зградама, лако утврђеним објектим, ваздухопловима на стајанкама, цистернама, послугама артиљеријских оруђа, па и лако оклопљеним возилима. Без обзира што ће боље оклопљена возила издржати поготке психолошки ефекат на посаду би био врло снажан (мада је питање да ли би издржали бараж од стотинак метака). Замисли да на оклопно возило удари стотинак пројетила у пар секунди...Шта би та посада радила после тога...? Не верујем да би била у стању да хладно изађе и настави борбу.

Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #98 on: June 28, 2019, 08:40:47 pm »

Istina, mudzahedini cesto koriste razne PAT montirane na pickup auto. Taktika se svodi na izadji, ispali rafal i bezi. Gubitci u nisandzijama, makar po onome sto sam ja gledao uopste nisu mali, sto je i razumljivo kada se pogledaju gabariti vozila, odustvo bilo kakvog oklopa, i idiotluk mudzosa koji izlaze uvek na jedno te isto mesto, ali to nije oklopljeno vozilo. I mala ispavka za Bozu, M55 koristi 3x60 granata u dobosima. Da li 20mm top moze da unisti tenk,  ne znam, u Iraku je bilo slucajeva da je bredli unistavao T-72 tenkove, doduse Bushmaster koji bredly nosi je 25x137mm i ima prilicno modernu municiju.

U svakom slucaju top je jos iz DSR.  Municija je iz DSR. Ako se nadje kupac, odlicno.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #99 on: June 28, 2019, 08:43:47 pm »

I još jedan snimak.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #100 on: June 28, 2019, 09:13:21 pm »

Quote
Dzumba, hvala Vam na ovoj detaljnoj "reportazi" za nas koji nismo mogli da dodjemo. Da li je FAP nesto izlagao, cini mi se da sam na nekim slikama u daljini video primerke iz nulte serije 2228 i 3240?
Била су изложена ФАП-ова возила. Искрено нисам се превише занимао. Ево ти па погледај:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Image00290.jpg (367.36 KB, 717x1080 - viewed 41 times.)

* Image00289.jpg (883.33 KB, 1626x1080 - viewed 43 times.)

* Image00292.jpg (336.42 KB, 717x1080 - viewed 45 times.)

* Image00291.jpg (941.65 KB, 1626x1080 - viewed 41 times.)

* Image00304.jpg (854.88 KB, 1626x1080 - viewed 39 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #101 on: June 28, 2019, 09:27:31 pm »

Istina, mudzahedini cesto koriste razne PAT montirane na pickup auto. Taktika se svodi na izadji, ispali rafal i bezi. Gubitci u nisandzijama, makar po onome sto sam ja gledao uopste nisu mali, sto je i razumljivo kada se pogledaju gabariti vozila, odustvo bilo kakvog oklopa, i idiotluk mudzosa koji izlaze uvek na jedno te isto mesto, ali to nije oklopljeno vozilo. I mala ispavka za Bozu, M55 koristi 3x60 granata u dobosima. Da li 20mm top moze da unisti tenk,  ne znam, u Iraku je bilo slucajeva da je bredli unistavao T-72 tenkove, doduse Bushmaster koji bredly nosi je 25x137mm i ima prilicno modernu municiju.

U svakom slucaju top je jos iz DSR.  Municija je iz DSR. Ako se nadje kupac, odlicno.

U unutrašnjoj balistici vatrenog oružja od 1945. godine nije bilo suštinskih izmena, mislim na sklop automata topa, cev, konstrukciju sanduka i zatvarača. U municiji je došlo do evolutivnog razvoja, a revolucionarni pomaci tipa tečnog baruta za sada su pre svega eksperimantalni. Veliki napredak doživela je PO municija, ali za kalibre ispod 30mm složena municija tipa APFSDS nije naročito efikasna a vrlo je skupa.

Top Bushmaster u bilo kom kalibru - 25 ili 30mm nije naročito jake unutrašnje - sopstvene balistike, niti je municija 25x137 neko izuzetno dostignuće. Bushmaster ima relativno kratku cev i malu kadencu. Skoro potpuno sam uveren da Bushmaster nije T-72 mogao ništa, sem ukoliko se slučajno potrefi da desetak pancirnih granata udare na isto mesto, što je malo verovatno. 20mmHSS-804 je i dalje odličan top, ali je usled razvoja avijacije izgubio efikasnost, a municija je takva kakva je za taj kalibar i nema nekog izbora. Tenk se može oštetiti iz 20mm topa  samo ako pogodi u naročito osetljivo mesto, spoljni tank goriva, ili odgore (iz aviona / helikoptera u rešetku motora, hladnjak itd. Inače, "može samo da ga mrzi". Kao što je Džumba pomenuo, taj top je za kopnenu podršku odličan, kao i za lako oklopljene ciljeve.
« Last Edit: June 28, 2019, 09:39:26 pm by kumbor » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #102 on: June 28, 2019, 09:34:38 pm »

I još jedan snimak.



Пет секунди и одоше сва три добоша - 180 метака.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #103 on: June 28, 2019, 09:41:42 pm »

Quote
The tungsten APDS-T rounds proved highly effective in Desert Storm, being capable of knocking out many Iraqi vehicles, including several kills on T-55 tanks. Even kills against Iraqi T-72 tanks at close range have been reported

  Ovo je sa wikipedije, to sam uspeo da iskopam u kratkom roku. Jos poodavno sam procitao negde ovaj podatak. Naravno ne sumnjam da je to bio neki napad sa boka ili sa ledja. Ali je naznaceno da se koristi municija sa tungsten penetratorom. Postoji i sa DU penetratorom za isti top.

Logged
perkovic91
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30


« Reply #104 on: June 28, 2019, 09:52:36 pm »

@ dzumba

Хвала за све одговоре , слике и податке.

Поздрав
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.