PALUBA
March 29, 2024, 06:18:35 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Nasukalo se pet jedrilica prepunih dece  (Read 815 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: July 09, 2019, 12:37:58 pm »

Nasukalo se pet jedrilica prepunih dece
24sata.hr , Inde.hr  09.07.2019.

Pet jedrilica s ukupno 50 dece i šestoro odraslih nasukalo se u uvali Jaz na severnom delu Molata.

Među njima je bilo najviše dece od 10 do 15 godina, državljani Italije i Španije.

- Rekli su mi da su se prilično prestrašili, a razgovarao sam i s mladićem koji mi je rekao da je doživeo šok na brodu - rekao je za 24sata.hr Tonči Dujmov (52), ugostitelj s Molata, ostrva u zadarskom arhipelagu. Na to ostrvo se iznenada sručilo nevreme ukojom je stradalo nekoliko brodova i drugih plovila u noći između nedelje i ponedeljka. Pet jedrilica bilo je usidreno svaka negde 400 metara od mola, ali negde oko 16 sati u nedelju vezale su se jedna za drugu  i jako približile uvali, odnosno vaterpolo igralištu na plaži. Ta uvala nije zaštićena od snažnog vetra.

- Kad je počelo da duva, još sam radio u restoranu, ostala su dva poslednja stola i gosti su taman bili pojeli večeru kad je vetar digao u vazduh čaše, boce, tanjire, suncobrane,... Brzo smo sve pospremili i otišao sam kući kad tamo čujem vrisku, dreku s plaže. 30-ak dece bilo je na ostrvu na sladoledu, a njih 11 je spavalo na brodovima. Tako su se, međusobno spojeni vezom i nasukali - rekao je Dujmov.

Pokrenuta je koordinisana spasilačka akcija s Lučkom kapetanijom Zadar i zadarskom Pomorskom policijom. U vrlo kratkom roku s nasukanih jedrilica spaseno je ukupno 56 osoba, koje su prevezene u Molat i sklonjene u prostorije Mesnog odbora. Među spasenima su u najvećem broju bila deca uzrasta od 10 do 15 godina, državljani Italije i Švajcarske, koja su spasena zajedno sa šest članova posada pet nasukanih brodica, kao i dvoje državljana Hrvatske, koji su na istoj poziciji uspeli da napuste vlastito plovilo pre potonuća i na brodskom tenderu pričekati pomoć.

Inače, dramatično je bilo i na Ugljanu gde je spasena grupa Danaca, kad im je nastradala jedrilica.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 24 queries.