PALUBA
March 29, 2024, 01:06:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kako je koji kraj Beograda dobio ime  (Read 2315 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: July 21, 2019, 08:29:52 pm »

Kako je koji kraj Beograda dobio ime
20.07.2019.
Piše: Ružica Mevorah

Zvezdara

Deo opštine Zvezdara nalazi se na brdu koje se nekada zvalo Veliki Vračar. Krajem osamdesetih godina 19. veka odlučeno je da se tu podigne opservatorija ili, kako se tada govorilo, zvezdarnica. Sagrađena je između 1929. i 1931. i po njoj je ubrzo čitav kraj dobio ime. Zvezdara je do 1960. bila podeljena na dva gradska reona, Stari Đeram i Zvezdaru.

Đeram

Đeram je nazvan po rampi, u stvari po mehanizmu za podizanje rampe, a taj je Beograđanima ličio na sprave kojima se vadi voda iz bunara. Tu je oduvek bila jedna od gradskih trošarina, gde su seljaci plaćali taksu na robu koju su dovozili da bi je prodavali na pijacama. Pored današnje pijace Đeram oduvek prolazi jedan od glavnih gradskih drumova, Smederevski put, čija je trasa utvrđena još u doba Rimljana, kada su današnji Bulevar kralja Aleksandra zvali Via Militaris.

Medaković

Naselje je dobilo ime po Miloradu Medakoviću (1824‒1897), srpskom i crnogorskom istoričaru, novinaru i diplomati. Bio je sekretar i vojvoda kneza Danila, biograf Njegošev i brat Danila Medakovića (1819‒1881), koji je opet bio sekretar kneza Miloša Obrenovića i kneza Mihaila i član Srpskog učenog društva.

Dušanovac

Odmah posle Prvog svetskog rata na istočnom obodu Beograda počelo je da raste naselje na imanjima čiji je vlasnik bio političar Dušan Spasić. Ceo kraj je po njemu i dobio ime Dušanovac. Sve do izgradnje auto-puta početkom sedamdesetih ovde su se nalazile pretežno male i srednje kuće, a kraj je glavno mesto događanja u kultnom romanu Dragoslava Mihailovića „Kad su cvetale tikve“.

Naselje Braće Jerković

Naselje je dobilo ime po partizanima, braći Dušanu i Nebojši Jerkoviću iz sela Ogar kod Pećinaca. Dušan (1914‒1941), komandant Užičkog odreda, poginuo je na Kadinjači i proglašen za narodnog heroja. Nebojša (1912‒1941), komandant Mačvanskog odreda, povlačio se prema Ceru posle propasti Užičke republike i stradao od svoje ruke, kad se našao u obruču ljotićevaca.

Čukarica

Ime je dobila po Čukarevoj mehani koja se nalazila na mestu današnje Crkve svetog Đorđa, a bila je jako značajna za tadašnje stanovništvo. Seljaci, koji su nosili robu na beogradske pijace, tu su se zadržavali, odmarali, ponekad i ostavljali zaprege. Mehanu je držao Stojko Čukara, koji je podigao i Čukar-česmu.

Žarkovo

Postoje dve priče o nazivu Žarkova. Prva, interesantnija, kaže da je na ovom prostoru nekada davno živeo zmaj, koji je činio zla po selu. Njegova vlasnica je navodno bila baba Jula, žena po kojoj je Julino brdo dobilo ime. Jednoga dana zmaja je ubio vitez Žarko i tako spasao selo. Mesto na kojem je pala glava zmaja dobilo je ime Zmajevac. Rep je pao na Repištu, a mesto gde je zmaju otekla krv prozvan je Bele vode. Po drugoj priči, tu je u 16. veku živeo promićur (vođa karavana) Žarko, pa su Turci spahije čitav kraj po njemu prozvali Žarkovo selo.

Cerak vinogradi

Naselje je projektovano krajem sedamdesetih godina i vrhunski je primer kasne moderne. Arhitekte Marušić i Borovnica dobili su Oktobarsku nagradu grada Beograda za taj projekat 1985. godine. Samo ime opisuje izgled Ceraka pre pomenutog projekta, predeo je bio pod cerovom šumom i vinogradima.

Banjica

Do Drugog svetskog rata ovaj deo grada bio je selo s malim brojem stanovnika, ali s više od hiljadu termomineralnih izvora. Po njima je Banjica dobila ime.

Vračar

Tri su priče o imenu ovog kraja Beograda. Prva datira s početka 16. veka i prema njoj je ovaj kraj dobio ime po hajduku koji je na tom mestu imao kolibu. Prema drugoj, ime potiče od vrapčijih polja, jer je mnogo ovih ptica bilo nastanjeno na teritoriji današnjeg Vračara. Treća priča kaže da su Turci verovali da na ovom mestu Srbi vračaju. Interesantno je da su devedesetih godina na Vračaru živela dva slavna „vrača“, Lav Geršman i Ljubiša Trgovčević.

Karaburma

Na starim turskim kartama ovaj deo grada zove se Kajaburun, što na turskom znači stenoviti rt.

Senjak

Pre nego što je postao prestižna i skupa adresa, Senjak je bio brdo s kog se pružao najbolji pogled na ostatak grada. Nekada su seljaci držali seno po celom Beogradu, često je dolazilo do požara, pa je zato bilo naređeno da se seno drži na jednom mestu, a za tu namenu izabran je baš ovaj kraj, po čemu je i dobio ime.

Izvor: www.beogradski-glas.rs
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #1 on: July 22, 2019, 07:05:07 am »

Па да наставимо?


Лазаревац је београдска општина и ево порекло имена.

Новонастала варошица није имала званично име али је звана Збеговац по брдашцету на коме је почела да се ствара. Ново име Лазаревац је озваничено и у српским новинама 28. јуна 1889. године и постао је центар ове области. По једном мишљењу Лазаревац је добио име по најстаријој кафани у овом крају, која се звала “Кнез Лазар”, а по другом, проглашен је за варошицу на Лазареву суботу, па је по томе добио име Лазаревац. А трећа опција је да је име у част кнеза Лазара пошто је указ о приглашењу имена донет баш на Видовдан.
 
Ово је указ о именовању.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* Lazarevac ukaz.jpg (53.56 KB, 639x735 - viewed 34 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #2 on: July 22, 2019, 07:11:26 am »

ЗЕМУН

Први назив је био Таурунум. Најстарији писани трагови о данашњем имену града датирају из XII века. Настао је од словенске речи „землин“ и претпоставља се да се име везује за земунице које су масовно присутне у вертикалној ивици лесне терасе.

Остали називи

Taurunum   келтско име града
Mallevilla   Зли град − у спису Алберта Ахенског, хроничара Првог крсташког рата
Semlin   аустријско име
Zimony   мађарско име



Када се помиње Земун не може да се не помене и његов део Гардош

На основу историјског истраживања назив Гардош има корен словенског порекла тј. измењен облик словенске именице „град“ којој су Мађари касније додали наставак ОШ. Према другом тумачењу  Гар-дош представља гробље, што није без основа јер су ту нађени гробови још из келтског доба. Предмети нађени током археолошких истраживања, оруђа и оружје направљених од глачаног камена и костију, керамичко посуђе и украси налазе се и чувају у Завичајном музеју у Земуну (Шпиртина кућа).


Калварија (насеље у Земуну)


Назив, иначе чест за одређене локације у многим градовима, Калварија је добила по католичком „крижном путу“ који је ту стајао од краја 18. века до после Другог светског рата.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 593


« Reply #3 on: July 22, 2019, 08:41:12 am »

Kako je koji kraj Beograda dobio ime
........
Vračar

Tri su priče o imenu ovog kraja Beograda. Prva datira s početka 16. veka i prema njoj je ovaj kraj dobio ime po hajduku koji je na tom mestu imao kolibu. Prema drugoj, ime potiče od vrapčijih polja, jer je mnogo ovih ptica bilo nastanjeno na teritoriji današnjeg Vračara. Treća priča kaže da su Turci verovali da na ovom mestu Srbi vračaju. Interesantno je da su devedesetih godina na Vračaru živela dva slavna „vrača“, Lav Geršman i Ljubiša Trgovčević.


Ima još jedna verzija: navodno, vračarama/vračarima u vreme Turaka, a i kasnije, nije bio dozvoljeno da rade u gradu, pa su zato putnicima prilazili uz put, samom na obodu grada. Po njima je obod grada bio poznat i kao "Vračar".
Kako se grad širio, tako su se i vračare/vračari pomerali duž puta za Kragujevac.
U vreme spaljivanja moštiju svetog Save u 16. veku, toponim Vračar se odnosio na današnji Tašmajdan na kojem se nalazilo - groblje.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #4 on: July 23, 2019, 12:51:09 am »




   Obrenovac - Nastao u periodu Osmanske okupacije s ciljem da štiti komunikaciju Šabac - Beograd, slično kao i Ub. U to vreme se zvao Palež, zbog čestih haranja i paljenja ovog naselja. Na molbu stanovnika Paleža ukazom kneza Miloša od 7. decembra 1859. nosi njegovo ime, sve do danas.






Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 22 queries.