PALUBA
March 28, 2024, 10:30:54 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: САД желе нуклеарне пројектиле у Азији  (Read 1439 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: August 05, 2019, 07:09:05 am »

САД желе нуклеарне пројектиле у Азији
Аутор: Владимир Вукасовић недеља, 04.08.2019.

Пад споразума о ограничењу атомског арсенала Москве и Вашингтона могао би, потврђује и Пентагон, бити искоришћен за распоређивање америчких ракета према Русији, али и Кини

„Желео бих да то учинимо што пре”, рекао је нови шеф Пентагона Марк Еспер новинарама када су га питали да ли ће САД искористити рушење споразума о ограничењу нуклеарних пројектила кратког и средњег домета (ИНФ) да би такве ракете распоредиле у Азији. Еспер је то описао као успостављање контратеже Русији, али је напоменуо да таквим потезом Америке не би требало да буде изненађена ни Кина јер она такође има ракете тог домета, у чему САД желе да им парирају.

Да је обарање ИНФ-а, споразума који је током Хладног рата спасио Европу од претње да буде разорена у руско-америчкој размени нуклеарне ватре, умногоме усмерено на Кину а не на Русију, односно да нису Европљани него Азијци ти који треба да стрепе од новог размештања пројектила овог домета, сумњало се и раније. Ово је први пут да је неко од америчких званичника овако отворено рекао да би, из перспективе Вашингтона, постављање краткометних и средњометних пројектила у Азији био идеалан први корак након рушења ИНФ-а. Еспер је, преноси Ал Џазира, казао да би он највише волео када би то било обављено већ у наредних неколико месеци.

Годинама се Бела кућа и Кремљ гложе око тога ко од њих крши ИНФ: да ли Руси својим пројектилом 9М729, за који кажу да не досеже даље од 480 километара док Американци тврде да добацује и до 500 километара, што га сврстава у домен споразума, или потписане обавезе игноришу САД својим ракетним штитом у Европи, за који Москва наводи да садржи лансере који се могу претворити и у офанзивно оружје какво премашује ограничења из ИНФ-а. Оно о чему се мање говори, мада су и једна и друга страна повремено на то указивале, и што је неспорно јесте то да Кина ИНФ никада није потписала и да поседује пројектиле проскрибованог домета: од 500 до 5.500 километара, начињене за лансирање с копна. Већина од 290 пројектила, колико се процењује да их Кина има у свом нуклеарном арсеналу, наводно спада у ту групу и већ сада би могле домашити Америку, Русија да се не спомиње.

Чак и ако је тачно оно што је пре два месеца на конференцији Института Хадсон рекао Роберт Ешли, директор војне обавештајне службе САД – да ће током идуће деценије Кина вероватно удвостручити број својих нуклеарних пројектила – арсенал атомских бомби у рукама пекиншких власти не може се мерити с руским или америчким. Обе те државе имају, према подацима Стокхолмског института за истраживање међународног мира (СИПРИ), по 1.400 пројектила спремних за употребу. САД и Русија јесу делимично смањиле своје арсенале, али су их истовремено и модернизовале, што значи да су постојећим пројектилима повећали прецизност и ефикасност, чиме су своје залихе атомских бомби практично ојачале уместо да им, како су се међусобно договориле, избију понеки зуб. И двоструко већи кинески арсенал не би био такмац толикој разорној моћи.

Међутим, тристотинак нуклеарних пројектила јесте довољно за уништење огромних размера, утолико пре што се ракете кратког и средњег домета с атомским бојевима главама испаљују брже од оних дугометних, односно скраћује се време које нападнутим државама остаје за подизање одбрамбеног штита. Ствар сигурно није ни само у одмеравању војне силе с Кином него и у жељи да јој се барем на том плану, на којем и даље знатно заостаје, поткрешу крила кад још није нађен начин да се заустави њена економска експанзија. Русија и Америка, другим речима, немају разлога да се већ у овом часу толико прибојавају кинеског оружја, али управо зато је то раван на којем Кину могу покушати да надбију док не смисле како да на крај изађу с оним што их већ угрожава и улива им језу: њеним привредним снажењем, које и међу Русима изазива подозрење док је Доналд Трамп покренуо и трговински рат против Пекинга.

Истини за вољу, Кина се и војно шири, макар у спорним територијама Јужног и Источног кинеског мора. То је један од најважнијих трговинских коридора на свету, којим годишње прође роба вредна око пет билиона долара, што контролу над тим водама претвара у стратешку премоћ. Прича се и о наводним кинеским плановима за успостављање војних база у Камбоџи, Пакистану и Таџикистану.

Питање за САД би било где онда да сместе своје нуклеарне пројектиле у Азији. Јужна Кореја, као прва могућа локација с обзиром на то да се тамо већ налазе америчке трупе, као и на историју њеног непријатељства с Кином, тиме би моментално изиритирала Северну Кореју, коју покушава да наговори да се реши свог нуклеарног арсенала, а и изложила би се кинеском гневу. Јапан, друга локација замислива по истим принципима, има свој трговински сукоб с актуелном америчком администрацијом. Од помоћи нису ни Трампови захтеви да Јапан, као и остале државе у којима су амерички војници, плаћа пуне трошкове њиховог смештаја.

Ако би се за њих и нашао неки домаћин, неизвесно је како би распоређивање америчких атомских бомби, осим на Кину, утицало на понашање других нуклеарних сила у Азији: Индије, Пакистана и Израела. Сви они имају интерес да одржавају солидне односе и с Кином и с Америком. Али, нуклеарно наоружавање континента вероватно би и њих увукло у ту трку, што би било најопасније у случају старих непријатеља Пакистана и Индије. И Иран би било теже убедити да не треба да и сам развије атомску бомбу, након чега би Саудијска Арабија хтела да реализује своје нуклеарне амбиције.

Можда би се то могло предупредити ако би Кина попустила пред Трамповом јавно исказаном жељом да се и она прикључи новој верзији ИНФ-а, чему, као вид притиска, није немогуће да служи и Есперова изјава. Међутим, Жанг Џун, кинески амбасадор у Уједињеним нацијама, казао је да се о томе не размишља.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: August 05, 2019, 12:12:46 pm »


"Rakete SAD neće biti raspoređene u Australiji"


Američke rakete srednjeg dometa neće biti raspoređene u Australiji, izjavio je danas australijski premijer Skot Morison.

On je to rekao nakon što su SAD otkrile nameru da rasporede rakete u Azijsko-pacifičkom regionu.

Zvaničnici dve zemlje obećali su posle razgovora u Sidneju proteklog vikenda da će se još jače suprotstaviti aktivnostima Kine u tom regionu, za koji obe zemlje strahuju da u njemu jača kineski uticaj, prenosi Rojters.

Tokom razgovora američki ministar odbrane Mark Esper izrazio je nadu da će SAD uskoro rasporediti rakete u Azijsko-pacifičkom regionu, nakon što se Vašington povukao iz Sporazuma o razoružanju sa Rusijom.

Njegova izjava izazvala je sprekulacije da je bilo reči o tome da rakete budu raspoređene u Australiji, ali je Morison demantovao da je od njega tako nešto zatraženo i dodao da će Australija to odbiti ukoliko takav zahtev bude iznet u budućnosti.

izvor
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2 on: August 05, 2019, 03:20:16 pm »

Vidim, otvoren je novi topic po ovom pitanju, i diskusija se širi.

Ja sam samo prekopirao, ono što sam sinoć napisao, da bi nastavili sa diskusijom:


Kako bi gospodin Esper reagovao, kada bi Rusija i Kina u najkraćem roku počele da raspoređuju rakete srednjeg dometa po Kubi, Venecueli i još kojekuda po Latinskoj Americi?

No nadam se da će se i to uskoro dogoditi, ako Kini još malo stanu na žulj!
Baš me interesuje šta će Esper tada pametnoga kazati. I  šta će tada svi kinezi u Americi kazati Esperu.

Moje lično mišljenje je da ovako agresivno provocirajući pristup problemu može imati rezultata prema nejakima, a kod moćnih kao što su Rusija i Kina mogu izazvati samo kontramere.

I još jedno pitanje: baš me interesuje koje azijske države će prihvatiti razmeštanje raketa na svojoj teritoriji, znajući da time postaju mete prvog udara, i da u tom slučaju (ne daj bože) Amerika neće ni prstom mrdnuti za njih, da ih odbrani.


dzumba je napisao da bi eventualno Japan ili Južna Koreja mogle dozvoliti raspoređivanje raketa koje nišane ka Kini i Rusiji, na svojoj teritoriji.
Moje mišljenje je da je to isključeno!

I šta preostaje USA? Australija ih neće, Japan i Južna Koreja ih takođe neće. Drugde u Aziji nisu dobrodošli.

Pa gde oni misle da montiraju lansirne instalacije?
Ostaje im samo Guam, ili neka druga Pacifička ostrva.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: August 06, 2019, 07:55:58 am »


Kina preti Americi: Nećemo mirno stajati


Kina je danas saopštila da neće "mirno stajati sa strane" i da će preduzeti kontramere ukoliko SAD postave rakete srednjeg dometa u indo-pacifičkom regionu.

Kineski šef za kontrolu oružja Fu Cong upozorio je susedne zemlje da ne dozvole Americi da takvo oružje rasporedi na njihovoj teritoriji.

Administracija predsednika Donalda Trampa povukla je SAD iz Sporazuma o kontroli naoružanja iz vremena hladnog rata sa Rusijom.

Fu je rekao da Kina nema nameru da potpiše trostrani sporazum o kontroli naoružanja sa Sjedinjenim Američkim Državama i Rusijom, ali da će biti uključena u razgovore o razoružanju.

Kina je veoma zabrinuta jer SAD planiraju da razviju rakete srednjeg dometa i da ih rasporedi u azijsko-pacifički region, izjavio je Cong.

"Veoma smo zabrinuti zbog planova SAD da se razviju i testiraju rakete srednjeg dometa. Zabrinuti smo i zbog stavova zvaničnika američke administracije o tome da se u bliskoj budućnosti te rakete rasporede u azijsko-pacifički region", rekao je on, prenosi Tas.

On je dodao da Kina žali i zbog toga što su SAD odlučile da se povuku iz nuklearnog sporazuma sa Rusijom (INF), dodajući da Kina smatra da je to još jedan jednostran potez i odustajanje od međunarodnih obaveza.

Američki sekretar odbrane Mark Esper rekao je tokom sastanaka koji su se za vikend održavali u Aziji da Amerikanci žele da u narednim mesecima rasporede rakete srednjeg ranga u indo-pacifičkom regionu.

Australijska ministarka odbrane Melisa Prajs rekla je da ta zemlja neće biti baza za projektile.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: August 06, 2019, 03:08:55 pm »



Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.