PALUBA
March 28, 2024, 11:35:35 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Oklopni transporter M 60  (Read 135603 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #135 on: March 18, 2017, 04:25:49 pm »

koliko ja znam M113 nije bija na ispitivanju u JNA. to su primjerci dobijeni ka pomoc Armiji BiH i HVOu nakon 1995. godine.
Opet ponavljam, to je pomoc od USA za VFBiH u sklopu programa "opremi i obuci", nikakva pomoc u oklopu nije dosla za ARBiH i HVO u to vrijeme (niti ikada od USA) jer tada su pomenute vojske vec bile ukinute.

To je bilo 1997. i puno smeca je tada uvaljeno.

https://www.bhdani.ba/portal/arhiva-67-281/153/t1531.htm

Sada je u vlasnistvu OSBiH.

Ovakvo neznanje ne cudi jer ih ima na forumu godista gornjeg.

Sto se tice OT M-60 isti nema nikakve veze sa M-113, jer je razvijan na osnovu sasije SU-76.


na kog mislis kad spominjes godiste
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #136 on: March 18, 2017, 05:19:04 pm »

Sto se tice OT M-60 isti nema nikakve veze sa M-113, jer je razvijan na osnovu sasije SU-76.

Quote
Sto se tice SU-76 imas ovdje sve lijepo opisano.
http://www.srpskioklop.paluba.info/m60/opis.htm

Quote
U praksi novi OT je za uzor imao americki model M59 (rodonacelnik M-113 serije) i austrijski Saurer 4K4FA, sa kojih je preuzeta koncepcija. U tom periodu to su bili jedino dostupni modeli uz pomoc kojih je mogla biti sagledana problematika OT. Resenje hodnog dela je pozajmljeno sa samodnog orudja SU-76, sto se pokazalo kao los izbor. Tokom faze projektovanja i ispitivanja, sve do serijske proizvodnje, novi OT je bio pod oznakom ''Objekat M 590". Prototip je dovrsen juna 1958. i tokom 1958-59. je ispitivan od strane proizvodjaca. Kako ce teci proces osvajanja proizvodnje i ispunjavanja zadatih tehnickih osobina vec je nagovestila nulta serija ovih vozila.

Da nastavimo ovdje priču ako je netko zainteresiran. Zakomplicirali su ga.

Ja sam jako sklon mišljenju da je ovdje u pitanju Francuska škola (inžinjerstvo) kao i kod M-80.
Vjerovatno je ovo bio uzor a možda su ga i oni konstruirali, rano je to bilo da bi ovi u Yugi nešto samostalno nacrtali.

https://en.wikipedia.org/wiki/AMX-VCI

poz.
« Last Edit: March 18, 2017, 05:35:42 pm by Solaris » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #137 on: March 18, 2017, 05:51:41 pm »


Primeraka za ugled bilo je nekoliko, kako je navedeno. Hodni deo vuče na SU-76, kao i zastareli sistem upravljanja do uvođenja M-60P. Vozilo je bilo jednostavno, neamfibijsko. Kod Milorada Dragojevića nigde nisam našao da je neko van zemlje pružao konkretnu pomoć pri razvoju. Sklon sam da je vozilo najvećim delom "indigenous", tj. jugoslovenski razvoj i priprema proizvodnje. AMX VCI izgleda znatno drugačije i ima benzinski motor. Bilo je loše, ali je omogućilo mehanizaciju JNA, da se iskrcna posada pokrije "nekim" oklopom, koji je štitio "od nečega", osim kiše. Proizvedeno je u skoro 1000 primeraka, a jedan broj je izvezen, što nije mala cifra.

Kasnije M-80, a naročito M-80A mnogo je bolje vozilo, jedno od boljih u svetu u toj kategoriji, za vreme u kom je nastalo.

Ako se Lazar 3 pokaže dobro u eksploataciji, i ako smognemo snage da proizvedemo dovoljan broj za VS i deo izvezemo, eto nama savremene zamene za OT/BVP guseničara.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #138 on: March 18, 2017, 06:16:15 pm »

Tockas moze da nadopuni gusenicara ali ne moze da ga zameni u potpunosti.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #139 on: March 18, 2017, 06:31:54 pm »

Primeraka za ugled bilo je nekoliko, kako je navedeno.

Rus ima kolo viška a mislim da tad i nije baš nešto bila dostupna dokumentacija od tamo.
Amerikanac je imao motor negdje nazad. Ljudi pričamo o 55g. tad je još vladala glad.

Francuz je naoko različit ali ima sličan trap a pozadina je potpuno ista. Neznam, iznosim svoje mišljenje.
Dobro, svi AMX-ovi imaju benzinca, ako se dobro sjećam Famos je napravio motor po Saurer-ovoj licenci.

poz.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #140 on: March 18, 2017, 06:32:37 pm »

Tockas moze da nadopuni gusenicara ali ne moze da ga zameni u potpunosti.

Iskustva su pokazala da se moderne borbe vise vode u urbanim sredinama nego po livadama i poljima gde su tockasi mnogo zahvalnija kategorija.Podrazumeva se da u pojedinim situacijama nemoze da dostigne gusenicna vozila, ali za razliku od pre 50 godina, taj procenat je sada vise u korist tockasa.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #141 on: March 19, 2017, 01:35:40 am »




   OT M-60 jeste prvobitno bio zamišljen kao amfibija, zbog toga mu je i montiran drveni valobran na prednjoj ploči ali kada su konstruktori videli kako on pliva odustalo se od te egzibicije. Uzor mu je očigledno M-113 koji je nastajao takođe u to vreme i bilo bi jako interesantno čuti priču o konstruisanju jer izgleda da su Amerikanci pomogli nacrtima ili na kakav drugi način pošto ne verujem da je obaveštajna služba u to vreme bila toliko moćna da nabavi nacrte njihovog vozila u fazi ispitivanja dok još nije masovno uveden u naoružanje. Steyerov uticaj se ogleda u kopiranju njegovog dizel motora, dobro znanog sa FAP-a 1314 koji je bio veoma pouzdan ali nejak za ovo oklopno vozilo guseničar. Problem pogona remenice ventilatora nikada nije rešen a manifestovao se čestim pucanjem kaiša i pregrevanjem motora. Iskusni komandiri su na marš ovim transporterom nosili naramak kaiševa ako su hteli da donekle stignu.

   Hodni deo koji je verovatno kopija sa SU-76 je bio pouzdan dok su slaba oklopna zaštita, nedostatak naoružane kupole, nefunkcionalne puškarnice i nedostatak ABH zaštite između ostalog su zapečatile sudbinu ovog transportera. Nepouzdanost i često ispadanje iz stroja su bile glavne odlike OTM-a, za razliku od njegovog američkog vršnjaka koji je uz povremene modernizacije ušao u šestu deceniju. Na Peglici je jednostavno sve bilo nepouzdano pa je BVP bio prava leteća tvrđava spram njega. Sa nostalgijom ga se sećam jer je bio u službi do pred bombardovanje 99.


Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #142 on: March 19, 2017, 06:54:50 pm »

Jednostavno, vozilo koje se nije moderniziralo vremenom kako je netko ranje napisao.
Recimo samo da se riješio taj problem sa hlađenjem vjerovatno bi dojam bio bolji.
Meni bi logičan korak bio izbacanje onog puškomitraljesca, dobilo bi se prostora unutra.

I tako dalje ... poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #143 on: March 19, 2017, 07:44:43 pm »

I novi dizel od cca 350 konja.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #144 on: March 19, 2017, 10:35:10 pm »

Ok, kad je već spomenuto, čak to možda i nije važno. Važnije bi bilo da je motor u stanju napraviti 4/5k km. bez većeg kvara.
To šta ne vozi preko 60 km/h za oklop ne znači ništa. Ovo je u osnovi jako lagani oklopnjak, dalo se je tu napraviti nešto.
Neznam razlog zbog čega se bivša vojska praktički odrekla sredstva bez borbe. Kao da su ga unaprijed osudili.

poz.
« Last Edit: March 19, 2017, 10:44:00 pm by Solaris » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #145 on: March 29, 2017, 04:23:40 pm »

310. brigada remontne potpore Hrvatske vojske (danas Remontni zavod Zapovjedništva za potporu OSRH), tijekom rata izvršila je modifikaciju oklopnog transportera OT M-60 u sanitetsko vozilo, o čemu sam kratko pisao na prethodnoj stranici. Ne znam koliko je vozila modificirano, samo prototip ili više njih, ali najmanje jedno je još uvijek u upotrebi, u Gardijskoj oklopno mehaniziranoj brigadi HKoV.

Vozilo je snimljeno danas, na vojnom poligonu „Gašinci“, gdje je provedena metodsko-pokazna vježba (MPV) „Zdravstvena potpora borbenom djelovanju bojne“. Vježbu su proveli pripadnici Oklopne bojne Gardijske oklopno-mehanizirane brigade HKoV-a, u sklopu priprema za brigadnu vježbu LOGEX „Održivost 17“, u svibnju 2017.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Foto: OS RH/M. Dropuljić, osrh.hr


310. brigada remontne potpore Hrvatske vojske (danas Remontni zavod Zapovjedništva za potporu OSRH), tijekom rata izvršila je modifikaciju oklopnog transportera OT-60 u sanitetsko vozilo. Modifikacija je nastala kao rezultat potrebe izvlačenja ranjenika sa prve crte bojišnice. Modifikacija je prepoznatljiva po produženju oklopnog tijela, prilagodbi unutrašnjosti za smještaj dvije sanitetske ležaljke te potrebnoj opremi za pružanje sanitetskog zbrinjavanja teških ranjenika. Slika je objavljena u Hrvatskom vojniku iz 1997. godine.


* okb_gombr_01.jpg (513.61 KB, 1024x768 - viewed 145 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #146 on: March 29, 2017, 04:29:15 pm »

Odlično, izgleda da je to jedan od tih, za kojeg Iztok Kočevar juri podatke. Ima tko podatke?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Picture1.jpg (227.07 KB, 940x629 - viewed 215 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #147 on: March 29, 2017, 04:51:43 pm »

Odlično, izgleda da je to jedan od tih, za kojeg Iztok Kočevar juri podatke. Ima tko podatke?

Odlično, nisam još vidio ovu sliku. Hvala što si je podijelio sa nama. 

Sudeći po njoj napravljena su najmanje tri primjerka, pod uvjetom da je i ovaj kojem se vidi samo prednji dio također sanitetski.

Znaš li kada je nastala ova slika i gdje je objavljena?

Ja nažalost nemam više podataka osim onih koje sam već napisao.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #148 on: March 29, 2017, 04:59:04 pm »

Za mog prijatelja iz Slovenije, Iztoka Kočevara trebaju slike unutrašnjosti Peglice, kao i mjere unutrašnjosti.

Dopisivanje od prije neki dan

PET 20:13

Pozdravljen, zanima me, dali imaš mogučnost doči do unutrašnjosti nekog OT M-60P? trebaju mi slike i mere unutrašnjosti da završim maketu!

Vidi slike na Palubi

znam samo nema unutrašnjosti
mene zanimaju mere sedišta, visine pedala, sve unutra u merama
ajde molim te


Pošto ja ne mogu naći OT M-60, zamolio bih ako ko ima slike unutrašnjosti da objavi na Palubi-

Iztok je inače napisao dosta knjiga.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* OT M60.jpg (33.12 KB, 550x412 - viewed 98 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #149 on: March 29, 2017, 06:59:29 pm »

Napisao je i Oklep na Slovenskem. Zanimljiva i preporučujem.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.