PALUBA
March 29, 2024, 03:13:47 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Oklopni transporter M 60  (Read 135734 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #30 on: May 07, 2010, 11:04:05 pm »

..igrom slucaja, tog "famoznog" 5.-og oktobra 2000.-te, bio sam na M80A skoro godinu dana, u sastavu zive jedinice, negde na jugu ... kada smo "menjali" polozaj, u nekoj dzungli od sume, naleteli smo na bataljon "peglica" na kojima su bili rezervisti .... e to je bio sou  ...


Neke od tih transportera sam ja duzio. Dosli su iz (po jedan bataljon) Gnjilana i Urosevca. Gore na pocetku teme sam gledao podatke koje ste naveli u vezi motora da je unutra ha-115. Podaci nisu tacni zato sto je unutra obican fapov motor od 130 ks, liniski sestocilindricni dizel uzet iz modela 13s.
Po pitanju oklopa moj transporter je bio kao svajcarski sir izresetan jer je bio doteran iz Slavonije. Kalibar 7,9 celicni ga busi obican, a o 12,7 da i ne govorim.
Pitanje postavke jaceg motora u taj transporter nije vredan pomena zato sto ako se postavi (moze da se uglavi od modela 1620, ima mesta) motor od 200 ks, onda bi morala verovatno i transmisija da se menja jer bi zbog neusaglasenosti prenosa ili umro motor ili bi pokidao menjac tj. planetarce. I kad se ceo ceh na kraju sabere, bolje da se kupi novi Lazar koji mi bas i ne uliva poverenje jer iza njega stoji svetska renomirana firma SDPR!!

Baš sam danas dobio knjigu Oklop na Slovenskem i stvarno su prema toj knjizi M60 imali FAP motor FFTR od 104,4KW, 6 cilindrični. Ono što se još tvrdi u toj knjizi je, da je vozni dio kopija ruskog SU-76M, skračen za jedan točak te djelomično promjenjen prednji pogonski točak.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #31 on: May 08, 2010, 02:18:01 am »

..igrom slucaja, tog "famoznog" 5.-og oktobra 2000.-te, bio sam na M80A skoro godinu dana, u sastavu zive jedinice, negde na jugu ... kada smo "menjali" polozaj, u nekoj dzungli od sume, naleteli smo na bataljon "peglica" na kojima su bili rezervisti .... e to je bio sou  ...


Neke od tih transportera sam ja duzio. Dosli su iz (po jedan bataljon) Gnjilana i Urosevca. Gore na pocetku teme sam gledao podatke koje ste naveli u vezi motora da je unutra ha-115. Podaci nisu tacni zato sto je unutra obican fapov motor od 130 ks, liniski sestocilindricni dizel uzet iz modela 13s.
Po pitanju oklopa moj transporter je bio kao svajcarski sir izresetan jer je bio doteran iz Slavonije. Kalibar 7,9 celicni ga busi obican, a o 12,7 da i ne govorim.
Pitanje postavke jaceg motora u taj transporter nije vredan pomena zato sto ako se postavi (moze da se uglavi od modela 1620, ima mesta) motor od 200 ks, onda bi morala verovatno i transmisija da se menja jer bi zbog neusaglasenosti prenosa ili umro motor ili bi pokidao menjac tj. planetarce. I kad se ceo ceh na kraju sabere, bolje da se kupi novi Lazar koji mi bas i ne uliva poverenje jer iza njega stoji svetska renomirana firma SDPR!!

Baš sam danas dobio knjigu Oklop na Slovenskem i stvarno su prema toj knjizi M60 imali FAP motor FFTR od 104,4KW, 6 cilindrični. Ono što se još tvrdi u toj knjizi je, da je vozni dio kopija ruskog SU-76M, skračen za jedan točak te djelomično promjenjen prednji pogonski točak.
Negde sam procitao da su prve serije imale nasu transmisiju ali se pokazala veoma lose (pucali su sklopovi  prenosa) pa otuda i razlog zasto su posle ubacili ruski prenos.Mada sam odusevljen kako je drzava u to vreme gledala da ubaci sto vise svojih proizvoda (delova) u kamion ,tenk ili nesto drugo,a ne sad  Yugoimport (nasa drzavna firma)prodaje Noru na Kamazovoj sasiji to u staroj Jugi je tesko moglo da se desi osim ako nije licenca u pitanju.
Da napomenem jos jedan interesantan detalj u vezi tog motora koji je ugradjivan u Fap 13s i Otm -60.Pocetkom 70-tih kad je firma Partizanski put  pocela da radi po Libiji ,Iraku itd, jedino Fapovim kamionima nisu smetale visoke temperature i bez problema je radio po pustinji dok na Fiatovim i  Omovim  kamionima  su redovno stradale glave motora ili dihtunzi gl mot zbog pregrevanja.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #32 on: May 08, 2010, 04:29:55 pm »

M-60 je u potpunosti proizvod YU industrije, pa mislim i njegova transmisija. Prve serije ovih vozila su imale velikih problema sa sistemom za upravljanje, koji je funkcionisao na principu bočnih kvačila. Kasnije je taj problem otklonjen ugradnjom planetarnih menjača. Ta poboljšana serija dobija oznaku M-60P.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #33 on: May 09, 2010, 12:12:19 am »

Кад помињете "бушење" М-60, односно слабе оклопне заштите није то само његова слабост, већ свих ОТ из тог периода, више или мање. Мислим да је стандард, односно ТТЗ би да га с бока не пробијам зрно 7,62мм (стандардни) и то са даљине од 100м и даље, а са чела зрно 12,7мм са даљине, чини ми се, 400м. Код западних ОТ стандард је био сличан, само су са чела узимали погодак зрна 14,5мм (КПВТ). Е, сада се време променило, дошле нове технологије и тадашња оклопна заштита, која је за начин ратовања (очекивани) имала смисла. ОТ није био право борбено возило већ превозно средство да добаци пешадију до фронта и мало је подржи митраљезом.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #34 on: May 09, 2010, 05:06:10 pm »

... ali ima tu mnogo varijanti , sto tehnoloskom, sto u tehnickom, sto u taktickom smislu ... recimo, ako uzmemo u obzir "istocnu " varijantu ratovanja, odnosno navalnu, gde se bilo koj nedostaci kompenzuju kvantitetom, a ovde konkretno brojnom nadmocnoscu, posto se radi o pesadiji , i to mehanizovanoj, videcemo da se dijametralno razlikuje od "zapadnog", koj je tada vise imao primese defanzivnog ... jedan od primera je na primer i taktika nemackog "grenadirskog" odeljenja , pri cemu je rastojanje izmedju vozila u borbenoj formaciji bilo od 400-600m, pa cak i vise , u zavisnosti od konfiguracije, dok je to kod Rusa 100-150m ... razlog tome je sto grenadiri prostor izmedju vozila pokrivaju vatrom, i to smatraju apsolutno "pokrivenom"oblascu u taktickom smislu ... to direktno znaci da je sirina linije koju napada grenadirski vod ponekada i do 2 km,  a kod Rusa je max 400 - 500 m ... odnos snaga koj je tu od pamtiveka je 3:1, u korist onog koji napada, dok su oni isli i do 1:1 ... sa 2 , pa cak i tri puta manjim b/s napasti i  pobediti ... doktrina koja mi se i dan danas svidja , i koja nikada nece biti prevazidjena, vec ce vekovima biti granica stremljenja mnogim vojskama i armijama danasnjice, i naravno sutrasnjice ... ali, tehnike  ce uvek biti, onakve ili ovakve, pitanje je samo hoce li biti nekog da istom upravlja ... a kako stvari danas stoje, i u kom se pravcu razvijaju, bolje bi bilo da paznju obratimo na h/r, umesto na TT podatke ...  Wink 
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #35 on: May 09, 2010, 08:17:40 pm »

Tpku, jesi li pod "h/r" mislio na "Human Resources" - ljudske resurse, ili na nešto drugo?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #36 on: May 09, 2010, 09:20:27 pm »

Da osvezimo temu sa dve fotografije koje sam nasao na face book grupi JNA.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M-60.jpg (60.86 KB, 453x604 - viewed 370 times.)

* M-60-2.jpg (37.27 KB, 453x604 - viewed 344 times.)

* M-60-3.jpg (90.8 KB, 604x453 - viewed 446 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #37 on: May 09, 2010, 09:35:34 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



To nisam znao, da je imao M60 čeoni mitraljez.

Hvala na tome.

LPB


* M-60-2.jpg (73.04 KB, 453x604 - viewed 325 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #38 on: May 09, 2010, 09:54:09 pm »

Na slici je verzija M-60PB. Naoružanje mu čine dva bestrzajna topa M60 82mm, protivavionski mitraljez Browning M2HB 12,7mm i puškomitraljez M53 7,9mm.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #39 on: May 09, 2010, 11:29:40 pm »

Tpku, jesi li pod "h/r" mislio na "Human Resources" - ljudske resurse, ili na nešto drugo?

... upravo to ... mrzelo me da kucam vise ... 
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #40 on: May 10, 2010, 06:35:38 am »

M-60 je u potpunosti proizvod YU industrije, pa mislim i njegova transmisija. Prve serije ovih vozila su imale velikih problema sa sistemom za upravljanje, koji je funkcionisao na principu bočnih kvačila. Kasnije je taj problem otklonjen ugradnjom planetarnih menjača. Ta poboljšana serija dobija oznaku M-60P.

M60 se je sigurno proizvodio kod nas, ali transmisija je prerađena kopija transmisije SU 76. Dali je Juga plačala nešto tih rešenja rusima ili je samo ta rešenja kopirala, to neznam.

Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #41 on: May 10, 2010, 01:54:38 pm »

Moguće da je rešenje sa bočnim spojnicama preuzeto (kopirano) sa SU-76, ali je kasnije rešenje sa planetarnim menjačima razvijeno u FAMOS-u.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #42 on: May 10, 2010, 06:03:26 pm »

Hajde da postvim jos koju fotku.  Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M-60-5.jpg (48.81 KB, 604x453 - viewed 408 times.)

* M-60-4.jpg (47.45 KB, 604x453 - viewed 280 times.)
« Last Edit: May 10, 2010, 07:01:39 pm by trpe grozni » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #43 on: May 10, 2010, 07:33:48 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 2010-05-10_202913.jpg (83.4 KB, 449x594 - viewed 201 times.)

* m-60.jpg (75.8 KB, 450x596 - viewed 208 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #44 on: May 11, 2010, 04:01:14 pm »

Evo nešto za Kuzmara  Wink .... transport M 60 preko reke ...


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2010-05-10_212732.jpg (110.77 KB, 601x448 - viewed 226 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.