PALUBA
March 28, 2024, 05:25:40 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Čistka u Vojsci Crne Gore pred sudom: Srbi u stroju nepoželjni!  (Read 5097 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: October 03, 2019, 11:42:04 am »

Čistka u Vojsci Crne Gore pred sudom: Srbi u stroju nepoželjni!
V. KADIĆ   03. oktobar 2019.

Odluka ministra odbrane da se otpuste ili penzionišu 22 pripadnika Vojske Crne Gore na sudu; Čobeljić: Reč je o diskriminaciji. Nije bilo bezbednosnih razloga za otpuštanje

ČISTKA Srba u Vojsci Crne Gore našla se pred Osnovnim sudom u Podgorici! Ministar odbrane Predrag Bošković već dve godine je na udaru žestokih kritika posle odluke da otpusti ili penzioniše 22 oficira i podoficira Vojske Crne Gore, koji su se nacionalno izjašnjavali kao Srbi i, po mnogim kriterijumima, činili elitu! Odgovor "otpisanih" našao se na sudu, gde potpukovnik Nenad Čobeljić pokušava da odbrani sebe i svoje kolege. Na glavnom pretresu u funkciji svedoka saslušan je Mihailo Volkov, direktor Direktorata za ljudske resurse Ministarstva odbrane, koji je rekao "da su razlozi zakonske i strategijske prirode".

Priču su pre dve godine otvorile kontroverzne izjave ministra Boškovića da je odluka o otpuštanju vojnika doneta u koordinaciji sa obaveštajnim strukturama VCG, da bi potom Direktorat za ljudske resurse saopštio da otpušteni "ne zaslužuju da budu deo odbrambenog sistema Crne Gore"! To je dovelo do sukoba ministra Boškovića i predsednika Sindikata Vojske Čobeljića.

- Reč je o više oblika diskriminacije - nacionalnoj, političkoj, možda i još nekim - kaže, za "Novosti", Čobeljić. - Tvrdim da se radi o kršenju propisa od strane Ministarstva odbrane, što ću i dokazati na sudu. Nisu ispoštovali mišljenje i ocene starešina, od komandira voda do načelnika Generalštaba, koji su nadležni da ocenjuju vojnike. Kriterijumi za najbolje vojnike zvanično ne postoje sem u glavama onih koji donose ovakve nakaradne odluke. Oni najboljeg vojnika, ne samo među 22 otpuštenih, nego i u celoj generaciji od 50 ljudi, koga su komandiri već pripremali da ide u inostranstvo na dodatnu obuku, šalju kući! Ako imate najboljeg po svim kriterijumima, a i ostali su bili odlični, što su komandiri procenili, a ne ja, koji su onda to kriterijumi koji idu iznad najboljeg.

On podseća da je zaštitnik ljudskih prava 26. decembra 2018. godine doneo mišljenje na njihovu pritužbu o diskriminaciji sindikata odbrane i vojske po svim tačkama, potvrdivši da se radi o diskriminaciji.

- Međutim, Ministarstvo odbrane nije dalo nijedan valjan odgovor osim što su izneli da su to neistine i laži. Da je sreće, neko bi od njih odgovarao, snosio posledice ili bio smenjen, ali to se nije desilo - ističe Čobeljić. - Krivičnu prijavu koju sam podneo protiv ministra Boškovića zbog otpuštanja vojnika Tužilaštvo je odbacilo. Tvrdim da nisu postojali bezbednosni razlozi da se ti ljudi otpuste iz vojske.

ETNIČKO ČIŠĆENjE INSTITUCIJA

POSLANIK Demokratskog fronta Strahinja Bulajić, kaže da se nastavlja nacionalna segregacija u Vojsci Crne Gore.

- Pre nekoliko godina desilo se otpuštanje iz službe VCG pripadnika srpske nacionalnosti. Sve ovo se događa upravo kada javnost registruje homogenizaciju i penetraciju albanskog faktora. Na sceni je projekat etničkog čišćenja državnih institucija, u kojima nema mesta za Srbe. Ovakav pristup, setimo se, forsirao je devedesetih godina i ondašnji hrvatski predsednik Tuđman. Dakle, Srbi se tretiraju kao remetilački, ali i nepouzdan faktor i njihovo prisustvo u državnim institucijama je nepoželjno - kaže Bulajić.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1 on: October 03, 2019, 07:40:18 pm »

Ovo me podseća na slične stvari pre 20 i nešto godina...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2 on: October 03, 2019, 08:29:57 pm »

Na žalost u našim vojskama, poslednjih godina se čistke vrše po nacionalnom i političkom opredeljenju, a ne prema sposobnostima dotičnih!  Lips Sealed
Logged
suponik
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #3 on: October 04, 2019, 08:02:41 pm »

Moj komsija je oficir u VCG, porucnik u KoV, sad su ga unaprijedili u kapetana, svi njegovi su iz CG.
I odlicno znam da se pred svima otvoreno izjasnjava kao srbin, navija za Crvenu Zvezdu i za reprezentaciju Srbije, kad nesto slavi kuci pusta i takvu muziku.
Ako se za nekoga moze reci da je nezasluzeno oficir, zbog skole-fakulteta koji je zavrsio, onda je to on.Pa opet niko mu u vojsci ne pravi nikakav problem zbog nacionalnosti.
Takodje znam dosta podoficira koji su decidni po nacionalnosti da su srbi, pa opet nista.
Uzgred ja licno ne znam nikoga u CG ko je zbog nacionalne pripadnosti ostao bez posla.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #4 on: October 04, 2019, 08:09:29 pm »

Ne bih da nastaviomo ovu diskusiju, jer ćemo ubrzo zaglaviti u glibu nepoželjnih voda!
Moderatori, zaključajte ovaj topic, mislim da nije prikladan za Palubu!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #5 on: October 04, 2019, 08:13:03 pm »

Moj komsija je oficir u VCG, porucnik u KoV, sad su ga unaprijedili u kapetana, svi njegovi su iz CG.
I odlicno znam da se pred svima otvoreno izjasnjava kao srbin, navija za Crvenu Zvezdu i za reprezentaciju Srbije, kad nesto slavi kuci pusta i takvu muziku.
Ako se za nekoga moze reci da je nezasluzeno oficir, zbog skole-fakulteta koji je zavrsio, onda je to on.Pa opet niko mu u vojsci ne pravi nikakav problem zbog nacionalnosti.
Takodje znam dosta podoficira koji su decidni po nacionalnosti da su srbi, pa opet nista.
Uzgred ja licno ne znam nikoga u CG ko je zbog nacionalne pripadnosti ostao bez posla.

Kolega @Suponik, Srbin, Crnogorac, Hrvat, Mađar... piše se sa velikim početnim slovom, inače može da bude shvaćeno kao uvreda.

Nisam ja to shvatio kao uvredu, ali neko možda jeste.
Logged
suponik
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #6 on: October 04, 2019, 08:21:29 pm »

Moja greska, eto jasam crnogorac.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #7 on: October 04, 2019, 09:03:16 pm »

Ја познајем неке официре у врху војске Црне Горе. Знам да су се изјашњавали као Срби. Како се сада изјашњавају не знам. Ако је Срба по попису у Црној Гори око 28% онда би број припадника Војске ЦГ српске националности требао приближно да одговара тој бројци.

Генерално, небитно је како се ко национално изјашњава већ како обавља свој посао, односно да ли је квалификован (стручан) и да ли доследно поштује законе земље чији је држављанин и прописе војске.

У конкретном случају, заиста је мало чудно да су сви отпуштени Срби (барем тако каже овај Чобељић). Такође, врло је чудно и дискутабилно да се отпуштају без дисциплинског поступка (јер се ваљда отпушатју они који слабо или лоше раде). Још ми је чудније да се задржавају лоши (као овај кога као пример наводи Супоник). Позивање на "законске и стратегијске разлоге" без конкретног навођења дела која су ови починили заиста личи на дискриминацију. Да ли је то само национална или и још нека дискриминација требало би да суд утврди. Ваљда и хоће.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #8 on: October 04, 2019, 09:30:51 pm »

Stvarno Vas ne razumem!Pa i ja da sam Crnogorac tj preCednik Milo najurio bih sve srbe iz sluzbe koje bih mogao!Oni su moguca pretnja(krtice) po bezbednost rezima,drzave ili kako vec hocete!Naklonjeni su Srbiji i Rusiji i veoma su interesantni obavestajnim strukturama................
Isto tako bih uradio i sa svima koji se izjanjavaju kao Crnogorci u VS!
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #9 on: October 05, 2019, 12:51:21 am »




   Uskogrudo razmišljanje. Čak i naša braća Romi vole kada dođe neko ko nije njihov da živi sa njima i ukazuju mu poštovanje. Jadan je narod koji živi sam da se ne meša sa narodima iz okruženja. Ovim mislim na kulturno, poslovno, socijalno, pa na kraju i etničko mešanje.

   O bezbednosnim izazovima treba da brinu oni kojima je to posao, pa ako se ispostavi da pripadnik ili grupa određene nacionalnosti podriva bezbednost zemlje domaćina preduzme mere da se ovi odstrane iz armije te zemlje. Nemoguće da su to samo Srbi a da među Albancima u toj istoj vojsci sa poznatim nacionalističkim i teritorijalnim pretenzijama prema svim svojim susedima nema nijednog koji je bezbednosno nepodoban. Očigledno se radi o ubrzanoj asimilaciji organa uprave u ovoj maloj balkanskoj zemlji od strane NATO savetnika i podaničkom izlasku njima u susret od strane ljudi u tamošnjoj vlasti. Upravo onako kako i stoji u naslovu!

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #10 on: October 05, 2019, 07:30:15 pm »

Potpuno se slažem sa tobom @Micha!
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.