PALUBA
March 29, 2024, 08:23:29 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Српски гусари на Дунаву  (Read 8418 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« on: December 08, 2008, 09:41:42 pm »

08.12.2008.

Политика

Бугарска национална компанија за бродарство саопштила је да су пирати из Србије на Дунаву напали њене бродове 38 пута у последње две године.

Иван Иванов, заменик директора бугарске компаније, рекао је да напади код Смедерева постају све агресивнији и да обично наоружани нападачи, осим терета, краду још каблове и гориво, преноси британски Би-Би-Си у емисији на српском језику.

Иванов је навео инцидент који се догодио у октобру у којем су се наоружани пирати укрцали на бугарске бродове који су били усидрени у луци код Смедерева.

Када је један од чланова посаде покушао да им се супротстави био је гурнут у воду и озбиљно је повређен, каже Иванов и додаје да су на мети напада и украјински бродови.

Међутим, постојање модерних српских пирата на Дунаву је, како сазнаје наша дописница из Смедерева Оља Милошевић у тамошњој полицији, преувеличана прича.

Капетани бугарских бродова, када се врате у своју земљу Дунавом из Србије, пријављују више криминалних случајева него што се догодило, а то чине због наплате осигурања и правдања мањка робе и опреме, изјавио је Бети извор близак врху смедеревске полиције.

Извор је агенцији Бета рекао да су од 1. јануара 2007. године до 1. новембра 2008. године у Полицијској управи Смедерева евидентирана три догађаја у вези са бугарским бродовима и да су сви расветљени и процесуирани.

Пријављени су случајеви крађе каблова и покушаја крађе електромотора, крађа бетонског гвожђа и пад морнара у Дунав, прецизирао је извор и истакао да је о томе обавештена и амбасада Бугарске у Србији. „Чак и да је више случајева разбојништва на Дунаву, полиција у Смедереву нема пловило којим би патролирала или спречавала починиоце кривичних дела да побегну”, навео је незванични извор из полиције.

Додао је да је полиција пре више од 20 година имала један чамац који је „више био корито него озбиљно пловило” за борбу против криминала.

Истакао је да и поред тога полиција у Смедереву професионално обавља свој посао надзора Дунава, тако да ниједно пловило у њеној области није угрожено.

Извор је навео случај када је пријављен нестанак 14 тона вештачког ђубрива са једног брода и додао да је невероватно да починилац неколико сати истоварује толику количину робе без знања људи са брода и да се очигледно ради о накнадном покушају да се сарадња са купцима заташка.

Река Дунав, која у свом току од Немачке до Црног мора пролази кроз скоро 10 европских земаља, очигледно је постала рај за речне гусаре, који све чешће пљачкају не само теретне већ и путничке бродове.

У прилог томе сведочи и недавна вест да је немачка морнарица спречила напад пирата на немачки туристички брод за крстарење у Оманском заливу, саопштила је оперативна команда у Потсдаму, код Берлина, а јавила је Бета.

Портпарол немачке оперативне команде је у ноћи између четвртка и петка, четвртог и петог децембра, потврдио да је спречен покушај напада на туристички брод, о чему је претходно известио лист „Шпигл” у свом интернет-издању. 

А да се разбојништву на води даје значај сведочи и то да ће Европска унија 8. децембра покренути поморску операцију „Еунавфор Аталанта” против пирата у водама Сомалије.

У тој операцији, под мандатом УН, учествоваће седам бродова, уз подршку авиона који ће патролирати. Очекује се да Немачка објави 10. децембра одлуку о учешћу у тој операцији у Аденском заливу, преносе агенције.

Крстарења воденим просторима одувек су била опасна и пуна неизвесности . Уз ударе бура, олуја и снажних морских и речних струја поморци су страховали и од несреће, тачније разбојничких напада. Раме уз раме ишли су страх од гусара и од ћудљивости воде. Морнари су се, међутим, лакше носили са природним незгодама него са гусарима, бунтовницима дивљег изгледа који су лутали морима и рекама у потрази за новом пљачком. А изгледа да је то и данас тако, бар по мукама које су снашле бугарске морнаре на Дунаву.

Како и када је почела да се вијори гусарска застава на бродовима, где су се појавили први пирати, тешко је утврдити. Али, верује се да су поморске пљачке ишле у корак с првим испловљавањима јер је увек било оних који су се с пучине враћали пуних кофера. Археолошки подаци упућују на најстарије и најразвијеније цивилизације старог доба – Феничане, Грке, Римљане, Персијанце, Асирце. Из редова тих првих помораца, али и вековима касније, издвајале су се кабадахије, разбојничке групе које су пресретале и отимале бродове са комплетном посадом и товаром.

Велико класично доба гусарства трајало је од 1560. до 1720, а били су најуспешнији од 1640. до 1680. године.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #1 on: December 08, 2008, 11:37:00 pm »

Smejurija! Čak i da ima krađa na brodovima, to su usamljeni slučajevi, i oni se dešavaju u svim lukama u svetu, ne samo u Smederevu. Pre će biti da su se bugarske posade "utalile" sa lokalcima, pa ovi naši kao "kradu", a Bugari ih kao "prijavljuju".  Grin
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #2 on: December 08, 2008, 11:54:35 pm »

Река Дунав, која у свом току од Немачке до Црног мора пролази кроз скоро 10 европских земаља, очигледно је постала рај за речне гусаре, који све чешће пљачкају не само теретне већ и путничке бродове.

У прилог томе сведочи и недавна вест да је немачка морнарица спречила напад пирата на немачки туристички брод за крстарење у Оманском заливу, саопштила је оперативна команда у Потсдаму, код Берлина, а јавила је Бета.
U prilog porasta piraterije na Dunavu je vest da pirati haraju po obalama Somalije...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: December 09, 2008, 03:18:28 pm »

Dakle narode, da se skupimo jedan dan, nabavimo neko ploveće korito, fantomke i lako naoružanje  pa da haramo malo po Dunavu  Tongue. Lepo su se snašli bugari kako da se operu za sve što od opreme ili tereta prodaju uz put.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #4 on: December 09, 2008, 03:39:32 pm »

Gorivo i mazivo su prvi na listi... onda na red dolazi roba koja se prevozi... javna je tajna cenovnik koji plaćaju carinicima za upisivanje goriva u tankovima.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #5 on: December 10, 2015, 11:08:04 pm »

 Pirati sa Dunava

Ekipa VICE Srbija istraživala kako pirati, uglavnom u dogovoru sa posadama na internacionalnim brodovima skidaju naftu, rudu, metal ili đubrivo, koje dalje preprodaju na crnom tržištu. Takođe, ovakve aktivnosti ne idu bez velikog rizika u kojem međusobni sukobi rivalskih organizacija nisu ništa neuobičajeno.

Tok Dunava kroz Srbiju je dug šesto kilometara i veliki deo međunarodnog transporta obavlja se ovom rekom. Srbija je specifična i zato što je crvena tačka na mapi velikih međunarodnih kompanija zbog rečnog imovinskog kriminala, ili popularnije - piraterije.


Na linku isopd je kratki film od 25 minuta
http://www.vice.com/rs/video/vice-otkriva-pirati-sa-dunava
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #6 on: December 11, 2015, 12:04:48 am »


 Nije to nikakva " piraterija" nego teški šverc posada brodova i naših ljudi koji to rade da bi zaradili dinar- evro. Dok su bile sankcije na čardi "Pikec" na Dunavu su čekali " majstori " i po pristizanju broda su se penjali na njega i trgovali . Mahom su bili iz Banovaca. Imali su neki svoj redosled po kojem su išli na brodove. Da samo pojasnim . Brod je bio na sidrištu i čekao je pregled carine i ostalih organa. Po dogovorenom poslu , roba se " iskrcavala" u reonu Banovaca.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #7 on: December 11, 2015, 07:45:24 pm »

био сам на пецању пре пар година, ово време пред нову годину, вече, кад је броду који је пловио уз дтд покушао да приђе чамац са обичним томос 4 мотором. после пар повика на руском (нисам најбоље разумео али било је у смислу удаљи се) одјекнуо је рафал од 3-4 метка у ваздух. чамац је под пуним гасом побегао. вероватно је да су погрешили брод са којим су имали договор око шверца нафте (мрежароши другачије "раде"). нафта се шверцује са руских, украјинских, хрватских и румунских бродова.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #8 on: December 11, 2015, 09:04:55 pm »


 Nije to nikakva " piraterija" nego teški šverc posada brodova i naših ljudi koji to rade da bi zaradili dinar- evro. Dok su bile sankcije na čardi "Pikec" na Dunavu su čekali " majstori " i po pristizanju broda su se penjali na njega i trgovali . Mahom su bili iz Banovaca. Imali su neki svoj redosled po kojem su išli na brodove. Da samo pojasnim . Brod je bio na sidrištu i čekao je pregled carine i ostalih organa. Po dogovorenom poslu , roba se " iskrcavala" u reonu Banovaca.
Ja sam samo preneo tekst a autor je na kraju emissije i sam zakljucio ono sto si ti napisao.Opet i ne krivim te ljude koji to rade i ja da mi neko ponudi naftu po 50c bi kupio pod uslovom da nije domaćica a ako je nekupim ja uzece je neko drugi a opet nije roba koja truje i ubija ljude pa tako su i kazne daleko manje.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #9 on: December 11, 2015, 09:42:04 pm »


 Gledao sam emisiju. A " Čekanju " kod Pikeca sam lično prisustvovao i to mesecima. Govorim ono što sam video svojim očima. A nije samo nafta u pitanju . " Skida" se sve i svašta.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #10 on: December 11, 2015, 10:47:21 pm »

Већ смо писало о овим "активностим" након неког текста у хрватским новинама како је "опљачкан" хрватски брод. Наравно да се 95% тог "посла" обавља уз сарадњу посада бродова и "пирата". Међутим, рекао бих да нема воље да се стане на пут томе.  Нити се власници  бродова томе превише противе, нити то желе наше власти. При том, речна полиција има скромне капацитета, али, генерално, када се хоће све се може. Знам то из искуства фирме за коју ради моја фирма. Нисмо учествовали непосредно у томе, али знам шта је рађено и урађено да се шверц сведе на статистичку грешку. Мало полиција (више морална подршка), а највише оштећена фирма изнутра и ствари су доведене у ред.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #11 on: December 12, 2015, 08:49:50 pm »

 
 A šta ja da kažem? 32. gdo. A pored mene prolaze čamci s " piratima" . Odnosno. Ja i oni ( pirati) skupa u čardi . Lips Sealed
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.