PALUBA
March 28, 2024, 07:04:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Ratna luka Lora, Hrvatska  (Read 57414 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #30 on: March 16, 2010, 12:34:17 pm »

Nasuprot zgrade podmorničara nije bilo nikakvih hangara. Naime južno od zgrade podmorničara nalazile su se zgrade u kojima su bile smještene posade RČ, zatim zapovjeništvo BrRČ, BrTČ, VPBR, mornari iz pozadinske baze i slično. Sjeverno se nalazila zgrada u kojoj su bile smještene posade TČ i objekt tehničke radionice (kovačka, stolarska, postolarska i sl.). Blizi zgrade (oko 70 m NW nalazili su se ostaci bunkera vjerojatno talijanski). Inače sve do poslije rata (2.) tu su se nalazili uglavnom privatni posjedi, još je bilo i kuća koje nisu srušene i sl. Što se tiće vojničkog pritvora on se doista nalazio blizu prijavnice,  neposredno uz stražarnicu i Šumicu. U Lori je bio i vojni zatvor, nalazi se na krajnoj sjevernoj točki Lore, tamo prema Škveru. Kada je izgrađen ne znam ali sam negdje 84. ili 85. tamo vodio jednog mornara u pritvor od 7 dana. To je bio stvarno objekt naparavljen za zatvor, vanjski zidovi sa žicom, unutra čelije is ve što uz to ide.
Istočno od zgrade podmorničaka na oko 150 do 200 m uz Škver nalazili su se objekti u kojima su bila skladišta hrane, vojna pekara i toplana.
Vojna policija do 1991. nije bila smještena u Lori. Svi objekti i danas postoje a mogu se vidjeti na satelitskoj snimci.
Plavnik, kad sam pisao o hangarima, nisam detaljno objašnjavao njihov smještaj (poluokrugli hangari-mi smi jih zvali američki), da nebi još više zakomplicirao. Hangari su postjali. Nasuprot njih je bio jedan dio tehničke radionice (bili su puškari, koji su došli kad je počelo seljenje kasarne sa Visoke). Vjerojatno su srušeni kad se je gradila "Arena". I sve to što sam napisao, bilo je skladišteno tamo. Čak i rezervni djelovi za TČ, RČ i P, dok nije izgrađeno ptpuno novo skladište (tamo sam ja bio rukovalac) kod vojnog zatvora (kada je preseljen sa Gripa)
Duje
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #31 on: March 16, 2010, 03:39:21 pm »

Duje, u pravu si, potpuno sam smetnuo sa uma na te poluokrugle hangare. Odnosno, pod hangarima sam zamišljao sasvim nešto drugo, ozbiljnije a ne one poluokrugle kakvih je bilo i van Lore tamo gdje je dana Hidrografski institut. Sredinom osamdesetih ti hangari u Lori su srušeni, bolje rečeno sami su se srušili pa je samo počišćen teren.
Logged
pukovnik
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 24



« Reply #32 on: March 17, 2010, 12:48:17 am »

Evo mene opet znam da se ne tice ovo pitanje Lore ali zasto nitko na ovom forumu ne pise o postaji za demagnetizaciju brodova koja se nalazi blizu punte marjana ja sam tamo sluzija vojsku 3 miseca i pitam se kada je ta postaja sagradjena koja joj je jos bila namjena za demagnetizaciju brodova i pitanje koje se tice i lore ja kada sam bija u njoj 2003-2004 u vojsci pricalo se da je zatvor zgrada povise di su prije bili vezani TČ i RČ jel itko zna nesto o tome?  I jos imam pitanje za vas starije oficire koliko je bilo kantina u lori prije i koja je bila namjena zgrada nasuprot piste u lori gdje danas vojarna " SVETI NIKOLA" i jos me zanima cemu je sluzila zgrada nasuprot glavne kantine u Lori di je danas smjestena 308 logisticka brigada? Toliko od mene pozdrav od Pukovnika......
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #33 on: June 08, 2010, 11:16:00 am »

Evo mene opet znam da se ne tice ovo pitanje Lore ali zasto nitko na ovom forumu ne pise o postaji za demagnetizaciju brodova koja se nalazi blizu punte marjana ja sam tamo sluzija vojsku 3 miseca i pitam se kada je ta postaja sagradjena koja joj je jos bila namjena za demagnetizaciju brodova i pitanje koje se tice i lore ja kada sam bija u njoj 2003-2004 u vojsci pricalo se da je zatvor zgrada povise di su prije bili vezani TČ i RČ jel itko zna nesto o tome?  I jos imam pitanje za vas starije oficire koliko je bilo kantina u lori prije i koja je bila namjena zgrada nasuprot piste u lori gdje danas vojarna " SVETI NIKOLA" i jos me zanima cemu je sluzila zgrada nasuprot glavne kantine u Lori di je danas smjestena 308 logisticka brigada? Toliko od mene pozdrav od Pukovnika......


U Lori (ne u školskom centru)  bila je samo jedna kantina - u šumici. Kolio je bilo kantina neznam, možda bi znao Jantar.
 Vojnički pritvor je bio u zgradi na ulazu u Loru (lijevo od kapije), tu je bila i kancelarija komandanta luke Lora. U toj zbradi je bio kasnije i dežurni Lore. Napominjem samo vojnički pritvor.
Vojni zatvor je preseljen sa Gripa početkom 80-tih godina Na sjevernom djelu Lore blizu škvera.

Stanica koju spomineš (SRB),  bila je u satavu Tehničke radionice (pod njenom komandom). Kada je izgrađena neznam. Prema sječanje bila je jedna od najmodernijih na mediteranu. 1991 bila ispravna predana HV.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #34 on: June 08, 2010, 11:52:51 am »

U Lori (ne u školskom centru)  bila je samo jedna kantina - u šumici.
I obavezna dva jaja na oko s ukiseljenim paprikama ... Fešta tijekom jutra, kad bi te poslalo da negdje nešto odneseš ...
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #35 on: April 27, 2011, 04:52:18 pm »

Evo nije bila dosta aktivna ova tema, a jako malo slika ima, sve slike koje vidim su iz davnih dana. Zašto niste ubacili koju sliku satelitskih snimki, pa makar onu od Google Eartha?

Evo tri moje slike slikane sa vrha Marjana kod zastave:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tamo ona dvorana Spaladium se vidi koja je cijela u crnome, to je bilo područje prije pod Lorom, sada više ne... . Na tom dijelu se je dijelila "božićnica" i bilo je većinom skladište hrane.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC00516.JPG (229.08 KB, 1728x1296 - viewed 427 times.)

* DSC00517.JPG (296.21 KB, 1728x1296 - viewed 440 times.)

* DSC00518.JPG (292.33 KB, 1728x1296 - viewed 415 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #36 on: April 27, 2011, 05:14:40 pm »

Koliko vidim na Jurinim slikama u Lori su vezani i Istraživački brodovi Hrvatskog hidrografskog instituta "Palagruža" (plavi) i "Hidra" (bijeli).
Nazire se i jedan DBM.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #37 on: April 27, 2011, 05:45:58 pm »

Koliko vidim na Jurinim slikama u Lori su vezani i Istraživački brodovi Hrvatskog hidrografskog instituta "Palagruža" (plavi) i "Hidra" (bijeli).
Nazire se i jedan DBM.
Ti brodovi su vezani u Lori uvjek kada nisu na "zadatku". Na oba broda sam bio. "Palagruža" je dosta zapuštena (po vanjskom izgledu), što ne umanjuje njene sposobnosti. Posada se trudi, no, novac je problem i ovdje.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #38 on: April 27, 2011, 07:11:45 pm »

Gledam Jurine slike. Odlične su. Ali da niste naglasili da je Lora u pitanju ni osvrnuo se nebi. Svašta. Pa gde su
brodovi? Jadna ovako na ništa ne liči. Jadnica... Undecided
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 23 queries.