PALUBA
March 28, 2024, 04:55:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Ratna luka Lora, Hrvatska  (Read 57402 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #15 on: March 01, 2010, 03:04:18 pm »

Može li mi netko reći kakva je bila PZO (PVO) zaštita "Lore". Kao sjedište JRM i najveća ratna luka u kojoj je bio privezan toliki broj brodova i podmornica, morala je imati nekakvu stacionarnu zaštitu od napada iz zraka?
A što se tiće tunela prvi put čujem za tu priču i nekako ne vjerujem u nju. Možda je postojala podzemna veza sa hidrografskim institutom i kompleksom bazena u Poljudu (za grijanje vode u bazenima koriste se kotlovi iz "Lore")
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #16 on: March 01, 2010, 03:43:55 pm »

Lora nije imala nikakvu posebno organizovanu PVO, jer nije bila objekat strategijskog zanačaja u slučaju izbijanja rata. Lora je bila mirnodopsku luka za Flotu i neke druge jedinice JRM, kao i školski centar. U slučaju bilo kakve ratne opasnosti bila bi na vreme ispražnjenja i brodovi bi zauzeli svoje pozicije prema ratnom rasporedu (potkopi i maskirni vezovi), tako da ta PVO nebi imala šta da brani.
Logged
Saxum
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20



WWW
« Reply #17 on: March 01, 2010, 04:23:01 pm »

Malo dalje od Lore se nalaze nekakve podzemne prostorije (nedavno ih otkopali bageri), sad jesu li nekako spojeni s njom...budem slikao pa ću postaviti ovde.

Inače, slično sam čuo i ja. Samo šta prema mojoj verziji, Lora nije povezana s Poljudom nego neboderima iza u kojima su inače stanovala vojna lica.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #18 on: March 01, 2010, 04:51:58 pm »

potkopi i maskirni vezovi

Kako izgleda potkop i maskirani vez za ratni brod?
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #19 on: March 01, 2010, 06:12:14 pm »

Potkop (ovaj je jedan od nekoliko na Visu)>



Maskirni vez - na ovoj stranici ima odlična slika torpednog čamca JRM u maskirnom vez:

https://www.paluba.info/smf/brodovi-jrm/torpedni-camci-klase-%27shershen%27/480/
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #20 on: March 01, 2010, 06:45:55 pm »

Zahvaljujem! Mislio sam da potkopi postoje samo za podmornice.
Logged
buva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 164


« Reply #21 on: March 01, 2010, 07:20:44 pm »


Inače, slično sam čuo i ja. Samo šta prema mojoj verziji, Lora nije povezana s Poljudom nego neboderima iza u kojima su inače stanovala vojna lica.

većina AVL je bilo na blatinama, pa je logično da su ti tuneli bili do na blatine (kasnije i do splita 3)
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 483



« Reply #22 on: March 01, 2010, 09:03:00 pm »

od lore?nekako sumnjam u to.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #23 on: March 01, 2010, 09:12:11 pm »


Inače, slično sam čuo i ja. Samo šta prema mojoj verziji, Lora nije povezana s Poljudom nego neboderima iza u kojima su inače stanovala vojna lica.

većina AVL je bilo na blatinama, pa je logično da su ti tuneli bili do na blatine (kasnije i do splita 3)

Ajde Buva, molim te, gde je to logično? Znaš li koliko košta izgradnja takvog tunela? Kolike su mogućnosti da nekoliko stotina ljudi radi par godina na izgradnji i da se to ne sazna 30 ili čak 50 godina? Kolika je udaljenost između Lore i Blatina? Ti čak kažeš "tuneli" - u množini - kao da ih je bilo više?!

Jedini tunel u vojnim objektima u Splitu za koji se zna nalazi se unutar kompleksa Lore - povezuje neke objekte, ne sećam se više oznaka, "A - pa neki broj" i "B - pa neki broj" i dugačak je možda do 200-300  metara, izlaz mu je na strani prema Marjanu, kroz njega smo kao pitomci išli na zborno mesto na Marjanu kad smo dobijali uzbune, a za njega su svi znali, jer je služio i kao tehnološki tunel - za smeštaj instalacija.

@Saxum, radim već tri godine u građevinskoj firmi, pa znam da se prilikom izgradnje novih objekata vrlo često nađu podzemne prostorije koje nisu unesene u tzv "sinhron" planove (u kojima su sve instalacije pod zemljom) iz nebrige i balkanskog nehata, ne zato što ih je neko hteo sakriti. U gradu kao što je Split, takva stavr ne bi mogla ostati tajnom duže vreme.

Ovo je ozbiljna tema, na ozbiljnom forumu...
Logged
buva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 164


« Reply #24 on: March 02, 2010, 05:19:58 pm »


Jedini tunel u vojnim objektima u Splitu za koji se zna nalazi se unutar kompleksa Lore - povezuje neke objekte, ne sećam se više oznaka, "A - pa neki broj" i "B - pa neki broj" i dugačak je možda do 200-300  metara, izlaz mu je na strani prema Marjanu, kroz njega smo kao pitomci išli na zborno mesto na Marjanu kad smo dobijali uzbune, a za njega su svi znali, jer je služio i kao tehnološki tunel - za smeštaj instalacija.

ovo je jedino točno i istina.
ovo gore sam se mala našalio, nije valjda da je ko povirova
« Last Edit: March 02, 2010, 09:40:03 pm by trpe grozni » Logged
pukovnik
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 24



« Reply #25 on: March 13, 2010, 03:12:07 pm »

Evo mene opet imam 2 pitanja, pitanje broj 1 glasi: nasuprot zgrade gdje su nekada bili podmonicari nalaze se hangari jel istina da ti hangari postoje jos od vremena talijana za vrijem 2 svjetskog rata i pitanje broj 2 kada je sagradena zgrada vojne policije u Lori i jel vojna policija uvijek bila smjestena u njoj puno pozdrava od Pukovnika.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #26 on: March 15, 2010, 12:43:27 pm »

Evo mene opet imam 2 pitanja, pitanje broj 1 glasi: nasuprot zgrade gdje su nekada bili podmonicari nalaze se hangari jel istina da ti hangari postoje jos od vremena talijana za vrijem 2 svjetskog rata i pitanje broj 2 kada je sagradena zgrada vojne policije u Lori i jel vojna policija uvijek bila smjestena u njoj puno pozdrava od Pukovnika.

Vojna policija nikada nije bila u Lori (do 1991godine), Vojna policija bila je u kasarni, (danas je tamo sveučilišni kampus), mi smo je zvali Visoka, a kanije se preselila u kasarnu Dračevac.
Hangari, za koje pitaš, su po mojim podatcima izgrađeni ranih 60-tih godina, kada je počela izgradnja Lore. U tim hangarima su bila  skladišta razne namjene, od intend. opreme, brodarske opreme, RD itd.
Duje 
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #27 on: March 15, 2010, 08:26:12 pm »

Nije još pomenuto u ovoj temi, u Lori se negde od 1979/80. nalazio vojni pritvor za mornare, vojnike i pitomce - premešten iz objekta tvrđava Gripe.  Sad
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #28 on: March 16, 2010, 08:14:37 am »

Boro,pritvor je bio i 1985 / 86 ,a nalazio se blizu prijavnice samo sa druge strane puta (kucica sa bordo fasadom )...
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #29 on: March 16, 2010, 11:53:44 am »

Nasuprot zgrade podmorničara nije bilo nikakvih hangara. Naime južno od zgrade podmorničara nalazile su se zgrade u kojima su bile smještene posade RČ, zatim zapovjeništvo BrRČ, BrTČ, VPBR, mornari iz pozadinske baze i slično. Sjeverno se nalazila zgrada u kojoj su bile smještene posade TČ i objekt tehničke radionice (kovačka, stolarska, postolarska i sl.). Blizi zgrade (oko 70 m NW nalazili su se ostaci bunkera vjerojatno talijanski). Inače sve do poslije rata (2.) tu su se nalazili uglavnom privatni posjedi, još je bilo i kuća koje nisu srušene i sl. Što se tiće vojničkog pritvora on se doista nalazio blizu prijavnice,  neposredno uz stražarnicu i Šumicu. U Lori je bio i vojni zatvor, nalazi se na krajnoj sjevernoj točki Lore, tamo prema Škveru. Kada je izgrađen ne znam ali sam negdje 84. ili 85. tamo vodio jednog mornara u pritvor od 7 dana. To je bio stvarno objekt naparavljen za zatvor, vanjski zidovi sa žicom, unutra čelije is ve što uz to ide.
Istočno od zgrade podmorničaka na oko 150 do 200 m uz Škver nalazili su se objekti u kojima su bila skladišta hrane, vojna pekara i toplana.
Vojna policija do 1991. nije bila smještena u Lori. Svi objekti i danas postoje a mogu se vidjeti na satelitskoj snimci.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.