PALUBA
March 29, 2024, 07:31:08 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Sofija nudi Seulu proizvodnju borbenog aviona T-50 u Bugarskoj  (Read 749 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: October 12, 2019, 08:39:27 am »



Sofija nudi Seulu da uspostavi proizvodnu liniju borbenog aviona T-50 u Bugarskoj



Krajem septembra bugarski mediji izvestili su da je Sofija ponudila Seulu da izgradi postrojenje za sklapanje borbenog aviona T-50.

Bugarski portal "Militari difens" preneo je 30. septembra vest da je ministar odbrane Bugarske Krasimir Karakačanov pregovarao o izgradnji fabrike za sklapanje supersoničnih trenažnih i lakih borbenih aviona T-50 golden igl, koje zajednički proizvode kompanija "Koreja aerospejs indastriz" (KAI) i američki Lokid Martin.

Ova bugarska inicijativa usledila je manje od tri meseca nakon što je Sofija potpisala ugovore i ubrzo zatim uplatila ceo ugovoreni iznos od 1,256 milijardi dolara što će RV Bugarske omogućiti da do 2023. dobije ukupno osam borbenih aviona Lokid Martin F-16 blok 70 kao i obuku, naoružanje, opremu i logističku podršku za te avione, piše portal Tangosiks.

Razgovori o odbrambenoj saradnji između Bugarske i Seula, prema najtiražnijem bugarskom dnevnom listu Trud, povezani su sa željom Bugarske da se delovi aviona T-50 sklapaju u zemlji što je mogućnost koja se pojavila kao rezultat ugovora za avione F-16 koje je Bugarska potpisala sa Lokid Martinom prema kom je dozvoljena saradnja sa trećom stranom.


Korist od saradnje sa Lokidom

Lokid Martin je u svom saopštenju izdatom u julu naveo da će bugarska ekonomija i industrija imati koristi od dugoročnog odnosa sa ovom američkom kompanijom koja je svetski tehnološki lider. Takođe je navedeno da, pored isporuke visoko naprednog i sposobnog borbenog aviona, Lokid Martin pojačava svoju posvećenost tome da Bugarskoj donese ekonomske i industrijske koristi. Lokid Martin je takođe podsetio da ima kupce u više od 50 država sveta i da razume važnost partnerstva.

Komentarišući industrijske koristi Bugarske od ugovora za F-16, bugarski mediji već su izvestili da bi iz sporazum SAD i Bugarske trebalo da proistekne iz uspostavljanja lokalnih kapaciteta za remont 25 komponenti hidrauličnog sistema sletanja aviona F-16 kao i osnovnih mogućnosti za održavanje električnog sistema. Prema rečima ministra ekonomije Bugarske Emila Ljubenova Karanikolova, Bugarska će takođe dobiti američku pomoć u razvoju bespilotnih letelica i dronova.


Južnokorejska odbrambena industrija

Od niskotehnološke baze kasnih šezdesetih godina prošlog veka, domaća južnokorejska odbrambena industrija se progresivno razvila u sofisticiranu, produktivnu granu ekonomije koja sada služi moćnim nacionalnim oružanim snagama i sve više izvoznom tržištu.

Vojni izvoz Južne Koreje se od početka dvehiljaditih neprestano povećavao i sada pokriva čitav niz visokotehnoloških oružanih sistema koji se nude i isporučuju kupcima širom sveta, uključujući vrlo cenjen razarač klase Sejong the Great (takođe poznati kao KDX-III), mlazni avion T-50, samohodnu haubicu K9 Thunder kalibra 155 mm i osnovni borbeni tenk K2 Black Panther, svi oni se u svojoj klasi smatraju jednim od najsposobnijih ako ne i najsposobniji na svetu.

Najpoznatije prisustvo južnokorejske odbrambene industrije na Balkanu bilo je vezano sa hrvatskim planovima za zamenu svoje flote 12 zastarelih sovjetskih MiG-ova 21bisD i UMD. U tom procesu, Južna Koreja je promovisala FA-50, laku jurišnu verziju T-50.

Međutim, oktobra 2017. KAI nije podneo ponudu pošto FA-50 nije mogao da zadovolji zahteve za borbenim avionima ministarstva odbrane Hrvatske, što je 2018. rezultiralo potpisivanjem sporazuma o nabavci 12 polovnih F-16C/D Barak blok 30 iz Izraela.

Ovaj posao je međutim hrvatska vlada formalno otkazala 14. januara ove godine nakon što je vlada u Zagrebu informisana da Izrael nije u mogućnosti da od SAD dobije dozvolu za tzv. TPT (third party transfer) za prodaju borbenih aviona Hrvatskoj.


Mali F-16

T-50, koji je razvijen krajem devedesetih godina prošlog veka a prvi let je imao 2002, nezvanično nazvan "mali F-16", u različitim verzijama već se nalazi u operativnoj upotrebi u RV Republike Koreje, Indonezije, Iraka, Filipina i Tajlanda, dok je već poznato da su ozbiljan interes za ovaj sofisticirani avion sa DNK F-16 pokazali Argentina, Azerbejdžan, Bocvana, Brunej, Malezija, Pakistan, Španija, Tajvan, UAE i Vijetnam. Južna Koreja navodno takođe planira da ponudi FA-50 Kolumbiji i Peruu.

izvor
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 24 queries.