PALUBA
March 28, 2024, 08:05:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Srednjevekovno utvrđenje Zvečaj  (Read 1683 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: November 02, 2019, 02:07:45 pm »



Zvečaj - skrivena kolijevka istorije


Ostaci srednjovjekovnog utvrđenog grada Zvečaja nalaze se desetak kilometara južno od Banjaluke, na padinama stijene nad lijevom obalom Vrbasa. Ovo nekada veoma značajno vojno utvrđenje, koje je služilo za odbranu doline Vrbasa, prvi put se pominje 1404. godine, kada je herceg Hrvoje Vukčić ovdje sklopio ugovor sa Dubrovčanima protiv bosanskog kralja Ostoje.

Međutim, prema riječima Mladena Šukala, samostalnog stručnog saradnika u Turističkoj organizaciji grada Banjaluka, pretpostavlja se da je utvrđenje dosta starije od ovog vremena.


Utvrda Jajačke banovine

U Zvečaju su se odigrali mnogi bitni istorijski trenuci.

"Bosanski kralj Stjepan Ostojić 1419. godine u Zvečaju potvrđuje privilegije Dubrovčanima. Godine 1463. Turci su zauzeli ovo utvrđenje, da bi im ga krajem iste godine preuzela ugarska vojska Matije Kovina, koji je postavljen na čelo Jajačke banovine koju su napravili Ugari kako bi spriječili prodor Turaka na zapad. Zvečaj je služio kao utvrda Jajačke banovine sve do 1527. godine, kada ga je Turcima predao kapetan Andrija Drešneki. Padom Jajca, kao centra Jajačke banovine, padaju i ostala manja utvrđenja, sve do Banjaluke i Gradiške, a tu sudbinu je dijelila i tvrđava Zvečaj", objašnjava Šukalo.


Quote
Zvečaj je bio utvrđeni grad u srednjovjekovnoj Bosni. Ostaci utvrđenja Zvečaj nalaze se u blizini banjolučkog prigradskog naselja Rekavice, točnije na južnim padinama stijene koja na tom mjestu dominira lijevom obalom Vrbasa.

Zvečaj se prvi put pominje 1404. godine kao posjed Hrvoja Vukčića Hrvatinića. Tu je herceg Vukčić Hrvatinić sklopio ugovor sa Dubrovčanima protiv bosanskog kralja Stjepana Ostoje. Poslije njegove smrti 1416. grad je postao kraljevski posjed. Ostoja je 1419. God. u gradu primio dubrovačke trgovce i potvrdio stare privilegije.

Prvi put je pao u turske ruke nakon pada Ključa, u rano ljeto 1463. godine kada je za njegovog zapovjednika postavljen turski janjičar Kostantin iz Ostrovice. U posadi je bilo 50 janjičara i 30 konjanika. Grad je krajem iste godine zauzeo ugarsko-hrvatski kralj Matija Korvin i uključio ga u Jajačka banovinaJajačku banovinu. Turci su grad konačno osvojili 1528. godine.


Grad se, navodi, sastojao od citadele, bedema koji se spuštaju ka Vrbasu i kule od koje je jedna sačuvana do visine od oko deset metara. Nažalost, ističe, ona je danas u jako lošem stanju. Ostao je samo jedan dio te kule, koja je nekada služila kao vidikovac u vojne svrhe. Problem je, kaže Šukalo, što ove ruine, koje su nekada predstavljale vojna utvrđenja, nisu dovoljno istražene.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Autor: Rade Nagraisalović - Vlastito djelo, CC BY-SA 4.0


Quote
Zvečaj je bio prostran grad, nepravilnog oblika, prilagođen konfiguraciji stjenovitog terena. Sastojao se iz dva dijela, gornjeg i donjeg grada. Glavno, teško pristupačno utvrđenje gornji grad, sastojao se od branič-kule ovalnog oblika i bedema koji su se spuštali prema Vrbasu. Na mjestu prirodnog prilaza bila je zasvođena kapija.

Zapadno je bio donji grad sa zidom od 100 metara i četvrtastom samostalnom kulom.

Osobenost Zvečaja je u maksimalnom korištenju prirodnog položaja iz čega su proizašle njegove slobodne linije i negeometrijski oblici. Zidovi su debljine 0,8 – 1,2 metra. Spadao je u red najsnažnijih utvrđenja u Bosni.

Vremenski, i po teritorijalnoj pripadnosti, Zvečaj je bio gotički grad, mada bi se po negeometrijskim linijama mogao povezati sa romaničkim utvrdama. Arheološki nije istraživan.
Sačuvan je u vrlo ruševnom stanju.


"Tu su, u stvari, bila samo blic istraživanja koja su napravljena sedamdesetih godina. Kasnije se, nažalost, nije ništa značajnije radilo na nekim sistemskim istraživanjima koja bi dala puno više informacija o ovim utvrđenjima koja su nekada bila veoma značajna", navodi Šukalo.


* * *



* Тврђава_Звечај.jpg (176.65 KB, 700x525 - viewed 36 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: November 02, 2019, 02:14:29 pm »



* * *


Uskoro pješačke staze i vidikovac

Kako ovo kao i nekoliko drugih utvrđenja oko Banjaluke koja su nekada bila veoma značajna ne bi pala u zaborav, Turistička organizacija grada Banjaluka uskoro planira izgraditi pješačke staze, sa vidikovcima i pripadajućom signalizacijom do prilaza tvrđavama Greben i Zvečaj, starog grada Bočac, koji se nalaze u atraktivnom avanturističkom području u okolini Banjaluke.

"Cilj nam je da tvrđave aktuelizujemo, omogućimo pristup turistima, a nadamo se da će to podstaći određena dodatna istraživanja i revitalizaciju objekata, jer su stari gradovi trenutno ruine, zarasle, i u prilično lošem stanju", kaže Šukalo.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Autor: Rade Nagraisalović - Vlastito djelo, CC BY-SA 4.0


On je naglasio da, kao i svuda u svijetu, arheologija i kod nas ima značajno mjesto u turizmu, pa te objekte treba prvenstveno zaštititi, neke restaurisati i revitalizovati, ali prvenstveno omogućiti prilaz do njih.

Turistička organizacija grada Banjaluka i Republička turistička organizacija u programu su se samo dotakle tvrđave, a izgradnjom staza do njih upotpuniće turističku ponudu okoline Banjaluke.

"Projektom 'Udruženi turistički razvoj doline Vrbasa' je predviđena izgradnja pješačke staze do same linije Zvečaj. Inače, izrađen je idejni projekat kompletne infrastrukture, a samim tim i te staze. Trenutno se radi i na izvedbenom projektu i očekujemo da će se po završetku te projektne dokumentacije, odnosno dobijanja urbanističko-tehničkih uslova, krenuti u izradu pješačke staze", navodi Šukalo, dodajući da bi se sve to trebalo završiti do maja 2009. godine, kada počinje svjetsko prvenstvo u raftingu, koje će organizovati grad Banjaluka i Rafting klub "Kanjon".

Ovaj projekat, kako kaže, ima za cilj razvoj avanturističkog turizma u srednjem toku Vrbasa, kao i da bude turistička ponuda svim onim gostima i posjetiocima za vrijeme Svjetskog prvenstva u raftingu.

Iako ovim projektom nisu planirali radove na rekonstrukciji same tvrđave, čija je ruina zapuštena i u jako lošem stanju, Šukalo navodi da će se izgradnjom staza i vidikovaca aktuelizovati tvrđava, a samim tim omogućiti ljubiteljima prirode prilaz do nje.

"Sve ove srednjovjekovne tvrđave, zbog prirode odbrane, građene su na vrhovima uzvišenja, tako da jednostavno one pored tog kulturno-istorijskog značaja imaju i prirodne vrijednosti. Naime, sa vrhova tih tvrđava se pruža fantastičan pogled na sam kanjon Tijesno i dolinu Vrbasa. Zbog toga smo u sklopu staze koja će voditi do linije Zvečaj planirali napraviti i vidikovce koji će služiti za odmor i razgledanje okolnog područja. Time ćemo, nadam se, podstaknuti nadležne institucije da povedu više računa o ovim linijama, odnosno da se naposlijetku izradi projekat rekonstrukcije same tvrđave", kaže Šukalo.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Rekonstrukcija nije u planu

Danas tvrđava Zvečaj nije posjećena jer je obrasla rastinjem i nema adekvatnih staza po kojima bi se kretalo.

"Pristup je veoma težak i samo oni koji vole divljinu odlučuju se da posjete ne samo lokaciju Zvečaj, nego i Greben, koji se takođe nalazi na teritoriji grada iznad mjesta Krupa na Vrbasu", kaže Šukalo.

Goran Kalinić, arheolog u republičkom Zavodu za zaštitu kulturno-istorijskih spomenika i prirodnog nasljeđa, navodi da se tvrđava Zvečaj, kao i nekoliko drugih utvrđenja koja se nalaze u okolini tvrđave, nalaze pod zaštitom države.

 "Postoji nekoliko sporazuma koji se tiču zaštite spomenika, tako da pod zaštitu spadaju svi spomenici koji se nalaze u BiH, samo je pitanje ranga, odnosno kojoj kategoriji ti spomenici pripadaju. Na nacionalne spomenike se primjenjuju mjere zaštite, utvrđene Zakonom o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika, a njihov prostor koji bi trebalo da bude otvoren i dostupan javnosti može se koristiti u edukativne i kulturne svrhe", objašnjava Kalinić.

Kada je riječ o tvrđavi Zvečaj, on navodi da je trenutno u planu samo projekat Turističke organizacije grada Banjaluka, koji se odnosi na izgradnju planinske staze za razgledanje, dok još nisu planirani radovi na rekonstrukciji same tvrđave. Ipak, Kalinić smatra da je ona u sasvim dobrom stanju da se može raditi na njenoj turističkoj ponudi.


izvor
izvor



* Тврђава_Звечај_2.jpg (173.46 KB, 600x800 - viewed 36 times.)

* zvečaj.jpg (349.09 KB, 900x493 - viewed 35 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: November 02, 2019, 02:20:24 pm »



Jedan skorašnji arheološki nalaz iz okoline tvrđave.

...


Mač pronađen u reci Vrbas potiče iz 14. veka


Mač iz 14. veka, koji je izvučen iz kamena u reci Vrbas u Banjaluci, očišćen je i konzervisan, a posle detaljnijeg proučavanja njegovog porekla biće u stalnoj postavci Muzeja Republike Srpske.

Muzejski savetnik Janko Vračar rekao je da su dosadašnji pregledi pokazali da potiče iz 14. veka i da mu nedostaje vrh, te da će fokus biti na njegovim tipološkim oblicima.

„Priča o banjalučkom Ekskaliburu tek je na početku. Pokušaćemo da otkrijemo gde je iskovan, da preciznije odredimo kada je korišćen, da ga dovedemo u vezu sa određenim ličnostima i događajima na prostoru kanjona Vrbas tokom 14. i 15. veka”, naveo je Vračar, koji je i istoričar.

On je podsetio da je mač pronađen u Vrbasu 17. oktobra, u blizini sela Rekavice, u neposrednoj blizini srednjovekovnog utvrđenja Zvečaj, gde su 1463. godine prilikom osmanskog osvajanja vođene žestoke bitke.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Prema njegovim rečima, rendgenska analiza nije pokazala nikakve oznake na maču, pa se ne zna gde je iskovan.

„Na većini mačeva postoji simbol kovnice, obično u obliku vuka, rašljastog krsta ili Andrijinog krsta”, naveo je Vračar, prenosi RTRS pozivajući se na Srnu.

On je istakao da je mač očuvan jer nije bio u kontaktu sa vazduhom, te je bio prekriven naslagama sedre, što ga je zaštitilo od propadanja.

„Vrbas je dosta brz i mutan na lokaciji gde je pronađen mač, pa ga nije bilo lako ni videti, na dubini od četiri metra”, rekao je Vračar, javlja Tanjug.

On je napomenuo da nije tako retko da mač bude pronađen u vodi, navodeći da samo u Evropi u rekama ili jezerima bude pronađeno 70 odsto mačeva.

„Ovo je četvrti mač pronađen u reci tokom moje karijere. Jedan primerak je pronađen 2012. godine u Uni u Kozarskoj Dubici, nakon toga u Savi kod sela Kobaš, blizu Srpca.
 
Nedavno su nas kontaktirali iz Sanskog Mosta, gde je u reci pronađen mač iz identičnog perioda kao i ovaj iz Vrbasa”, rekao je Vračar.


izvor


* mac-u-vrbasu.jpg (192.78 KB, 672x416 - viewed 39 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: November 02, 2019, 02:55:40 pm »



Snimak koji su snimili ronioci RK "Buk".






Prema riječima muzejski savetnik Janka Vračara, radi se o takozvanom bastardnom, jednoručnom maču, koji predstavlja prelazni tip od jednoručnih ka dvoručnim mačevima.

"Ovakvi mačevi su na našim prostorima veoma rijetki. U našoj zbirci postoji samo jedan bastardni mač, koji je pronađen na prostoru Bihaća 1942. godine", pojasnio je Vračar.

Dodao je da je na osnovu tipoloških analiza mač dosta očuvan, osim vrha sječiva. Pojasnio je da je veći dio sječiva sačuvan, kao i nakrsnica, trn i jabuka.

Pronalazak mača predstavlja veliko arheološko otkriće, jer je na teritoriji grada Banjaluka u proteklih 89 godina, koliko postoji Muzej RS, pronađen samo jedan srednjovjekovni mač, i to dosta oštećen, a čuva se u zbirci srednjovjekovnog oružja i oklopa.

Tim koji je radio na izvlačenju mača su Ana Ćurić, ronilac biolog, Milan Rodić, ronilac, Ivana Pandžić, arheolog ronilac, Boris Trninić, ronilac i predsjednik "Buka", Darko Vučić, ronilac snimatelj, i Janko Vračar, muzejski savjetnik istoričar.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: November 15, 2020, 10:41:37 am »



Prilog o srednjevekovnom utvrđenju Zvečaj (i još o nečemu)



« Last Edit: November 15, 2020, 10:53:47 am by Dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5 on: November 15, 2020, 10:53:12 am »



Još jedan prilog o srednjevekovnom utvrđenju Zvečaj.


Quote
Zvečaj grad - turistički je potencijal kojeg imamo nadohvat ruke. Ipak stiče se utisak da nije dovoljno iskorišten. Tek rijetki znaju put do odmorišta na samom vrhu, sa kojeg se pruža sjajan pogled na kanjon rijeke Vrbas.


Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 23 queries.