PALUBA
March 28, 2024, 07:07:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Mučenje zarobljenika muzikom  (Read 1088 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: December 10, 2008, 04:24:15 pm »

10. decembar 2008.
Beograd -- Jedan od načina kojim je vojska SAD mučila stotine zarobljenika u Avganistanu, Gvantanamu i Iraku, bilo je puštanje veoma glasne muzike.

O tome svedoče bivši zarobljenici, zvaničnici SAD, kao i grupe za ljudska prava. Na Međunarodni dan ljudskih prava, pevači i kompozitori uputiće svoj protest zbog korišćenja muzike u procesu ispitivanja.

Amerikanac Donald Vens uhapšen je u aprilu 2006, nakon što je prijavio slučajeve korupcije zvaničnika SAD i Iraka. Vens je 97 dana proveo u Kampu Kroper, u blizini Bagdada. On svedoči da su ga američki vojnici držali u hladnoj ćeliji, puštajući mu 20 sati dnevno veoma glasnu muziku.

"To je tortura. Uopšte nemam nedoumica kako to da nazovem – to je tortura. Mogli ste da čujete druge. Da čujete kako vrište. Kako govore veoma glasno, plaču naglas. Razumem malo arapski, pa sam čuo šta su govorili, obično su dozivali majku ili Boga da im pomogne. Mogli ste da čujete kako neki od njih polude”, priča Vens.

Prema izveštajima FBI-a, jedan od vojnika koji je saslušavao zarobljenika hvalio se da mu je trebalo samo četiri dana da „slomi“ zatvorenika, pošto bi mu 16 sati puštao užasno glasnu muziku i jako svetlo, četiri sata bi uhapšenog pustio da odmori i zatim opet 16 sati ponavljao isto mučenje.

Ruhal Ahmed opisuje da su mu u Gvantanamu vojnici vezivali ruke tako da kleči na njima, i držali ga u tom položaju dva dana. Sve je bilo mnogo gore kada krene muzika.

"Natera vas da se osećate kao da počinjete da ludite. Znate, gubite osećaj za stvarnost i zastrašujuća je pomisao da ćete poludeti zbog muzike, zbog užasno glasne buke. Nakon nekog vreme, više ne čujete reči, sve što čujete su teški udarci”, kaže Ruhal Ahmed.

Ahmed je iz Gvantanama pušten 2004. Nikada ni za šta nije optužen.

Inače, armija SAD koristila je za mučenje i muziku iz dečje emisije "Ulica Sezam".

Kristofer Cerf, kompozitor i tekstopisac, kaže da ne želi da njegove pesme budu korišćene:

"U ranim danima rata čuo sam da jedinice iz Fort Brega koriste pesme iz 'Ulice Sezam' na zarobljenicima koje su uhvatili na bojnom polju, tako da sam za to čuo ranije, ali nisam imao pojma da se to i dalje dešava i da je tako rasprostranjeno. Smešno, ja jesam bio spreman da žrtvujem te pesme za moju zemlju – ali ovo nije način na koji želim da moje pesme budu korišćene.”

Nevladina organizacija "Izbavljenje" lansiraće, zajedno sa muzičarima, kampanju pod nazivom "Nula decibela". Prema rečima organizatora," kampanji su se za sada pridružili članovi grupa "Rejdž agenst d mašin" i "Masiv atak".

Muzičar i bivši član grupe "Rejdž agenst d mašin" kaže da zna da je muzika te grupe korišćena za mučenje zatvorenika u Gvantanamu: „Naša muzika korišćena je za torturu nad zatvorenicima u Gvantanamu. Držali su ih budne cele noći, puštajući im muziku, a muzika koja ih je najviše mučila je muzika 'Rejdž agenst d mašin'. Mi se trudimo, najbolje što možemo, da to zaustavimo.”

Međutim, ima i onih koji se ponose time što njihova muzika služi za mučenje. Basista benda "Drauning pul", koja je nastupala pred američkim trupama u Iraku, izjavio je da je ponosan što se njihova pesma "Bodis" našla u top 40 pesama za saslušanja.

Portparolka zatvora u Gvantanamu izjavila je da se u ovom trenutku ovaj metod ispitivanja ne koristi, ali nije odgovorila na pitanje da li postoji mogućnost da se to ponovo dogodi.

Izvor: B92
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.