PALUBA
March 28, 2024, 10:22:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: VOJiN  (Read 10971 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« on: December 07, 2019, 08:12:31 pm »

Budući da nisam naiša na temu o VOJiN-u za vrime Jugoslavije, a kako me tema zanimala, odlucija sam postaviti sve što sam uspija skupiti. Ima puno posla i vjerojatno puno grešaka, nemojte zamiriti, slobodno ispravite ili nadopunite.
Nadam se da će te uživati :

Namena i zadaci jedinica VOJIN

Jedinice VOJIN su namenjene za neprekidno radarsko osmatranje vazdusnog prostora, otkrivanje i pracenje ciljeva u vazduhu, radarsko obezbedjenje borbenih dejstava LA, RJ PVO, i PAA, kao i obavestavanje jedinica RV i PVO, KoV i centara civilne zastite o situaciji u vazduhu.

Jedinice VOJIN izvrsavaju sledece zadatke:
_Neprekidno osmatraju vazdusni prostor.
_Otkrivaju i neprekidno prate sredstva za napad iz vazduha.
_Obavestavaju jedinice i ustanove vojske i centre civilne zastite o situaciji u vazduhu.
_Vrse radarsko obezbedjenje borbenih dejstava jedinica LA, RJ PVO, PAA.
_Vrse navodjenje LA na otkrivene ciljeve u vazduhu.
_Vode druge vrste avijacije u rejon izvrsenja borbenih zadataka.
_Pruzaju navigacijsku pomoc avionima u nuzdi.

Pored navedenih zadataka, jedinice VOJIN se angazuju i za radarsku kontrolu letenja sopstvene avijacije kao i za osmatranje i pracenje radioloske i meteoroloske situacije.

Organizacija jedinica VOJIN

Organizacija sistema VOJIN je jedinstven za drzavnu teritoriju i oruzane snage.
Celokupna drzavna teritoruja podeljena je na zone, a zone na sektore vazdusnog osmatranja i javljanja.Velicinu i granice sektora i zona VOJIN odredjuje Komanda RV i PVO.
Jedinice Vojin organizovane su u pukove (ponekad u brigade), bataljone, cete, vodove, odeljenja, kao i druge pristapske jedinice za obezbedjenje i opsluzivanje.
*Puk VOJIN (u nekim slucajevima brigada) je najveca jedinica VOJIN, koja organizuje i vrsi vazdusno osmatranje, javljanje i navodjenje u zoni koju brani korpus PVO, a u svom sastavu, nacelno, ima:
1-2 bataljona VOJIN, bataljon za vezu, cetu za upravljannje (CZU) i cetu veze za opsluzivanje, 5 i vise samostalnih ceta VOJIN, 2-6 samostalnih vodova VOJ, tehnicku cetu, pristapske jedinice za pozadinsko obezbedjenje.
*Bataljon VOJIN nacelno je u organizacijskom sastavu puka, a moze da bude i samostalna jedinica. Ako se nalazi u sastavu puka VOJIN, onda organizuje i vrsi vazdusno osmatranje i navodjenje u sektoru zone puka.
Kada je bataljon VOJIN organizacijski samostalna jedinica, onda organizuje i vrsi vazd. osmatranje javljanje i navodjenje u zoni koju brani brigada PVO.
Bataljon VOJIN u svom sastavu, nacelno, ima: 3 i vise ceta VOJIN, 2-4 voda VOJ, cetu za upravljanje, cetu veze i pristapske jedinice.

Bataljon za vezu namenjen je za uspostavljanje i odrzavanje svih planiranih veza od OC VOJIN i komandnog mesta korposa PVO prema pretpostavljenim, sadejstvujucim,i potcinjenim komandama, kao i odrzavanje unutrasnjih veza u OC VOJIN i na komandnom mestu korpusa PVO.

Ceta za upravljanje namenjena je za organizaciju i opsluzivanje OC VOJIN.
Ceta VOJIN namenjena je vazdusno osmatranje, javljanje i navodjenje lovaca presretaca na ciljeve u vazduhu, Moze da bude samostalna jedinica puka ili u sastavu bataljona VOJIN.
Vod VOJ je najmanja jedinica VOJIN, a namenjena je za vazdusno osmatranje i prenosenje podataka u OC VOJIN. Normalno je u sastavu cete, bataljona ili puka VOJIN.
Odeljenje VOSt (vizuelna osmatracka stqanica) namenjeno je za dopunu radarskog osmatranja; vrsi utvrdjivanje sastava grupe koja nalece na odredjeni rejon, odredjuje tipove i pripadnost letelica,osmatra borbena dejstva avijacije u vazduhu i na zemlji. VOSt vrsi osmatranjei predaju meteoroloskih podataka, a nalazi se u sastavu cete ili voda.


« Last Edit: December 07, 2019, 08:19:46 pm by Perun » Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #1 on: December 07, 2019, 08:20:24 pm »

Sredstva u naoruzanju jedinica VOJIN

Jedinice VOJIN su opremljene elektronskim tehnickim sredstvima cije mogucnosti u otkrivanju, pracenju, javljanju, utvrdjivanju pripadnosti, obavestavanju, navodjenju i komandovanju obezbedjuju izvrsenje svih zadataka. Za neposrednu zastitu jedinice su naoruzane sredstvima za odbranu od napada sa zemlje i iz vazduha, kao i sredstvima za vucu (prevoz).
Elektronska tehnicka sredstva sacinjavaju:
1)Radarski uredjaji
2)Uredjaji za obradu, prikazivanje i prenos podataka (racunarski uredjaji)
3)Uredjaji za elektronsku identifikaciju
4)Uredjaji za vezu
5)Izvori za napajanje

1) Radarski uredjaji
Vrste, tipovi i mogucnosti radarskih uredjaja u jedinicama VOJIN odredjeni su namenom i zadacima jedinice, a to su uglavnom:
_radari velikog dometa
_radari srednjeg dometa
_radari malog dometa
_radari za merenje visine

_Radari velikog dometa otkrivaju ciljeve u vazduhu na velikim daljinama i visinama. Nacelno su stacionarnog tipa, fortifikacijski uredjeni i branjeni PAA. Opsluzuje ih ceta VOJIN. U izuzetnim slucajevima njihovi polozaji mogu da se koriste kao rezervna bataljonska komandna mesta.
Osnovne karakteristike ovih radara su: daljina otkrivanja do 1000km, impulsna snaga 1-5MW, tacnost odredjivanja daljine 2-4km, tacnost odredjivanja azimuta1,5-3 stepena, talasno podrucje je najcesce metarsko, ima veci broj panoramskih i drugih pokazivaca.


Lose strane ovih radara: nedovoljna preciznost za navodjenje avijacije, zahteva veliku refleksnu povrsinu za formiranje snopa zracenja (do 2000m u precniku), slaba pokretljivost.

_Radari srednjeg dometa otkrivaju ciljeve u vazduhu na daljini do 400km. Nacelno su pokretni. Opsluzuje ih ceta VOJIN, a prema uzoj nameni mogu da se koriste i za navodjenje LA na ciljeve u vazduhu, jer se odlikuju velikom preciznoscu merenja daljine, visine, azimuta i brzine aviona.
Osnovne karakteristike ovih radara su: daljina otkrivanja do 400km, impulsna snaga 1-2MW, tacnost merenja daljine oko 200m, tacnost merenja azimuta 0,2-2 stepena, talasno podrucje je decimetarsko i centimetarsko, broj panoramskih pokazivaca prema potrebi.

_Radari malog dometa koriste se za pokrivanje mrtvih zona i medjuprostora koje sa svojih polozaja ne mogu da "pokriju" radari velikog i srednjeg dometa. Daljina osmatranja iznosi do 250km. Mogu se brzo premestati, a opsluzuje ih vod VOJ. Ostale karakteristike ovih radara priblizno su iste kao i radara srednjeg dometa.

_Radari za merenje visine sluze za odredjivanje visine otkrivenih ciljeva u vazduhu, a koriste se u sprezi sa osmatrackim radarima. (Obicno je sprega racunar i takva sprega omogucuje automatsko merenje visine).
Osnovne karakteristike ovih radara su: otkrivaju ciljeve male refleksne povrsine na daljini do 200km i visini do 20km, a ciljeve vece refleksne povrsine na daljini do 250km i visini do 80km. (Poznat je sovjetski visinomer PRV-11 koji je koristen kod svemirskih letova), impulsna snaga im je 250KW-1MW, tacnost merenja visine do 300m, sirina snopa zracenja po vertikalnoj ravni 0,7, a po horizontalnoj ravni 3 stepena sto omogucava veliku tacnost merenja visine, talasno podrucje je centimetarsko. Oci radari se nalaze u satavu seta VOJIN.
Najnoviji osmatracki radari imaju tako reseno skaniranje snopa da sa jedne antene vrlo precizno mere i visinu. (tzv. 3D radari)

2)Uredjaji za poluautomatsku i automatsku obradu podataka.
Ovi uredjaji vrse automatsku obradu i prikazivanje podataka o otkrivenim ciljevima u vazduhu za najkrace vreme, cime je omoguceno brzo donosenje odluke o izvodjenju borbenih dejstava. Oni omogucavaju brzu integraciju podataka radarskog osmatranja sa velikog prostora i od veceg broja jedinica VOJIN. Njihov sastav i vrsta zavise od mesta i uloge u borbenom poretku jedinice VOJIN.
U cetama VOJIN nacelno se nalaze dve vrste ovih uredjaja
_Prva vrsta omogucuje obradu, izdvajanje i predaju do 60 kompletnih podataka o: broju, brzinama i visinama u jednoj minuti. Najnoviji radari koje poseduje VS daju kompletnu informaciju do 1000 ciljeva u jednom okretaju antene.
_Druga vrsta uredjaja omogucuje izracunavanje, kodiranje (sifrovanje) i predaju veceg broja jednovremenih komandi za navodjenje lovaca- presretaca. Daljina prenosa komandi zavisi od mogucnosti sistema i sredstava veze.
U bataljonskim centrima VOJIN ovi uredjaji omogucuju:objedinjavanje i prikazivanje podataka o situaciji u vazduhu koji su dobiveni sa lokalnih i izdvojenih radara; proracun mogucnosti upotrebe avijacije po tipovima, vrsti naoruzanja i mestu baziranja;komandovanje potcinjenim jedinicama;razmenu podataka sa susednim operativnim centrima;prenos podataka vazdusne situacije u OC pretpostavljene komande.
Kompleks automatizovanog sistema bataljonskog centra VOJIN sastoji se od: vise radarskih pokazivaca razlicite namene,elektronskih optickih planseta, telepredajnika i teleprijemnika sa klasicnim i specijalnim sredstvima za vezu, sifratora, desifratora i memorija podataka, elektronskih racunara i dela za klasicnu obradu i izlaganje podataka.
U pukovskom centru VOJIN nalazi se slicna oprema kao i u bataljonskom centru, specificirana prema potrebama i zadacima samog centra VOJIN.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #2 on: December 07, 2019, 08:21:40 pm »

Borbena spremnost i pripravnost jedinica VOJIN

_Borbena spremnost
Jedinice VOJIN, kao integralni deo RV i PVO, nalaze se permanentno u odredjenom stepenu borbene spremnosti u sistemu PVO teritorije. U mirnodopskim uslovima one su sposobne da brzo predju u visi steprn borbene spremnosti. Iz mirnodopske borbene spremnosti, jedinice VOJIN su u stanju da snagama RV i PVO omoguce: stalnu kontrolu vazdusnog prostora iznad drzavne teritorije; brze intervencije u slucaju povrede vazdusnog prostora; prelazak glavnih snaga RV i PVO u najvisi stepen borbene spremnosti; odbijanje iznenadnog napada neprijatelja iz vazduha; pruzanje navigacijske pomoci posadama aviona u slucaju nuzde.

_Pripravnost
Pripravnost je stanje u kome su jedinice VOJIN primile ili ocekuju prijem naredjenja za pocetak dejstva osmatranjem ili navodjenjem, a mogu da se nalaze u pripravnosti broj 1,2 i 3.

*Pripravnost broj 1 je stanje u kome je jedinica primila zadatak za pocetak borbenog rada. Ljudstvo se nalazi na radnim mestima, obezbedjen je neprekidan izvor el. energije, sredstva za vezu su ukljucena. Radarska sredstva su podesena i na niskom su naponu, a sredstva automatizacije su ukljucena.
Borbeno dejstvo pocinje cim se dobije naredjenje. Vreme pocetka je uslovljeno ukljucenjem visokog napona (nekoliko sekundi).
Pripravnost broj 1 je najvisi stepen pripravnosti jedinica VOJIN i primenjuje se, nacelno, kada je nemoguce izvrsiti zadatak sa zadejstvovanim sistemom.

*Pripravnost broj 2 je stanje u kome je jedinica VOJIN izvrsila pripremu za pocetak borbenog dejstva i spremna je za prijem zadatka. Dezurno ljudstvo se nalazi na radnim mestima. Radarska sredstva, sredstva automatizacije su ispravna i spremna za ukljucenje. Veza je uspostavljena sa svim korespodentima i proverena.
Vreme do pocetka borbenog dejstva je uslovljeno vremenom prijema naredjenja, ukljucivanja sredstava na niski i visoki napon.

*Pripravnost broj 3 je stanje u kome jedinica VOJIN ne ocekuje naredjenje za pocetak borbenog rada. Celokupan satav jedinice se odmara ili izvodi obuku i radove na sredsatvima (eventualne opravke).
Iz ovoga stepena pripravnosti ljudstvo i tehnika, na dati znak za uzbunu, mogu brzo da se prevedu u pripravnost broj 1 ili broj 2.



Ovo, gore napisano, se ne odnosi na jedinice VOJIN koje su dezurne u sistemu PVO (njihov borbeni rad je permanentan od 00-24).
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #3 on: December 07, 2019, 08:25:00 pm »

UPUTSTVO
ZA ORGANIZACIJU I RAD CENTARA VOJIN

Uputstvo razradjuje namenu, zadatke, vrste i nadležnosti centara VOJIN, njihova organizaciju, razvijanje i opremanje, kao i način organizovanja rada i veze u njima. Uputstvo je namenjeno starešinama u komandama, ustanovama i jedinicama RV i PVO, posebno u jedinicama RV i PVO, posebno u jedinicama VOJIN, koje organizuju i rade u centrima VOJIN, a može koristiti i starešinama drugih struktura OS


NAMENA, ZADACI, VRSTE I NADLEŽNOSTI CENTARA VOJIN



1 .- NAMENA I ZADACI CENTARA VOJIN



1 .- Centri VOJIN (CVOJIN) su osnovni elementi komandnog mesta puka i bataljona VOJIN i namenjeni su za:

- rukovodjenje i komandovanje potčinjenim jedinicama VOJIN u pripremi i u toku izvodjenja borbenih dejstava;

- organizovanje neprekidnog osmatranja, otkrivanja i praćenja letelica u zoni - sektoru odgovornosti i na njenim prilazima;
- radarsko obezbedjenje borbenih dejstava jedinica avijacije, raketnih jedinica PVO (RJ PVO), lakih artiljerijskih jedinica PVO (LAJ PVO) i jedinica za protivelektronska dejstva (PED);

- obaveštavanje jedinica JNA, TO i centara za obaveštavanje i uzbunjivanje (COU) DPZ o situaciji u vazduhu.

2.- Centri VOJIN izvršavaju sledeće zadatke:

a) Obrada radarske informacije, koja obuhvata sledeće postupke:

- prijem podataka o situaciji u vazduhu od potčinjenih jedinica VOJIN (četa, vodova), CVOJIN i vizuelnih osmatračkih stanica (VOSt);

- objedinjavanje, korelaciju, identifikaciju i dodelu sistemskog broja;

- izlaganje obradjenih podataka i formiranje slike situacije u vazduhu.

b) Predaja podataka operativnim centrima (OC), raketnih pukova (brigada) PVO (rp /rbr/ PVO), lovačkih avijacijskih pukova (lap); jedinica JNA, TO i COU DPZ, koji su locirani u zoni odgovornosti CVOJIN.

c) Sadejstvo sa susednim CVOJIN i oblasnom kontrolom letenja (OBKL), radi blagovremene najave i prijave letova vojnih i civilnih vazduhoplova i ujašnjavanja identitikacije formacija u toku obrade podataka i praćenja, kao i praćenje i procenu tekuće borbene situacije.

d) Rukovodjenje i komandovanje potčinjenim jedinicama, u skladu sa odlukom komandanta za:

- uzbunjivanje i prevodjenje komandi i jedinica VOJIN u odredjene stepene borbene gotovosti i pripravnosti;

- izvršenje manevra jedinica;

- osmatranje, režime rada radarsko-računarskih sredstava (RRS), predaju podataka, kao i za druga borbena dejstva jedinica VOJIN;

- primenu odgovarajućih taktičko-tehničkih mera i postupaka radi umanjivanja efekata elektronskih dejstava neprijatelja;

- preduzimanje mera za uspostavljanje narušenog sistema osmatranja;

- preduzimanje mera borbenog i pozadinskog obezbedjenja komandi i jedinica VOJIN;

- otklanjanje posledica neprijateljevih dejstava po elementima borbenog poretka puka (bataljona) VOJIN;

- intervencije u slučaju neaktivnosti, neblagovremenog i netočnog izvršavanja zadataka i preduzimanje mera za sprečavanje nepravilnog rada u potčinjenim jedinicama;

- izdavanje zadataka navodjenja, usmeravanja i drugih zadataka obezbedjenja borbenih dejstava jedinica RV i PVO i kontrola izvršavanja istih.

e) Obezbedjenje sadejstva sa jedinicama PVO, trupne PVO i jedinicama PVO objekata, i to:

- razmenom podataka o situaciji u vazduhu sa susednim centrima VOJIN;

- prenosom zadataka navodjenja (usmeravanja) i dovodjenja vazduhoplova na aerodrom sletanja susednim centrima VOJIN;

- kontrolom primene propisanih mera sadejstva u toku navodjenja (usmeravanja) i pri izvršenju drugih zadataka obezbedjenja borbenih dejstava jedinica RV i PVO pri dejstvu u zajedničkim zonama sa RJ PVO i jedinicama trupne PVO.



2.- VRSTE CENTARA VOJIN



3.- Jedinice VOJIN organizuju i razvijaju sledeće vrste centara VOJIN: pukovski, bataljonski i pomoćni.

4.- Pukovski centar VOJIN (CVOJINp) je stacionarnog tipa i razvija se u sklopu OC divizije PVO (dPVO) na osnovnom i rezervnom KM.


5.- Bataljonski centar VOJIN (CVOJINb) je stacionarnog tipa i razvija se na osnovnom i rezervnom KM bataljona.

6.- Pomoćni centar VOJIN je najniži nivo centara. Razvija se namenski u skladu sa razvojem situacije na težišnom pravcu dejstva. Osnovu za razvoj predstavlja četa VOJIN (čVOJIN) sa utvrdjenim radarskim položajem.



3.- NADLEŽNOSTI CENTARA VOJIN



7.- Nadležnosti centara VOJIN proizilaze iz namene komande i nadležnosti komandanta na čijem se KM razvija centar VOJIN.

8.- Pukovski centar VOJIN neprekidno prati situaciju u vazduhu na prilazima i u zoni osmatranje puka VOJIN, komanduje potčinjenim jedinicama u skladu sa odlukom komandanta i obezbedjuje podacima o situaciji u vazduhu KM dPVO, jedinica KoV, RM, TO i COU DPZ, lociranih u zoni dPVO i nadležan je da:

- prenosi naredjenja OC dPVO i komandanta pVOJIN za uzbunjivanje i prevodjenje komandi bVOJIN i direktno vezanih četa VOJIN i vodova VOJ u odgovarajući stepen borbene gotovosti i pripravnosti;

- kontroliše i realizuje sadejstvo izmedju potčinjenih i susednih centara VOJIN u razmeni podataka, kontroliše primenu propisanih mera sadejstva potčinjenih jedinica pri obezbedjenju borbenih dejstava jedinica lovačke (LA) i lovačko-bombarderske avijacije (LBA) i RJ PVO;

- prenosi naredjenja za navodjenje (usmeravanje) i dovodjenje vazduhoplova na aerodrom sletanja centrima bataljona VOJIN i četama direktno uvezanim na CVOJINp;



- obradjuje podatke dobijene od direktno uvezanih četa VOJIN i CVOJINb;

- preko organa kontrole letenja (KL) i susednih centara prima najavu i prijavu letova vojnih i civilnih vazduhoplova i pruža pomoć CVOJINb u identifikaciji istih;

- prenosi najavu i prijavu letova vojnih i civilnih vazduhoplova susednim CVOJIN, OC armija, VPO, RŠTO (PŠTO);

- prenosi signale o masovnim naletima neprijateljeve avijacije, pojavi vazdušnih desanata (VD) i elektronskih dejstava (ED) i preduzima taktičko-tehničke mere za smanjenje efekata elektronskog ometanja sistema osmatranja i veza;

- preduzima mere za uspostavljanje narušenog sistema osmatranje i sistema veza i prenosi naredjenja za uključivanje rezervne mreže osmatranja, sistema veze i obezbedjuje izvršenje zadataka VOJIN u složenoj borbenoj situaciji;

- stiče uvid u pozadinsko obezbedjenje vlastitih jedinica i, po potrebi, interveniše preko OC dPVO i OC komandi vazduhoplovnih baza za njegovo poboljšanje;

- izveštava OC dPVO i komandanta pVOJIN o stanju i mogućnostima vlastitih jedinica, stanju pozadinskog obezbedjenja, vlastitim gubicima i dostavlja redovne i vanredne izveštaje.

9.- Bataljonski centar VOJIN razvija se samostalno ili u sastavu zajedničkog operativnog centra (ZOC), a njegova namena i zadaci u jednom i drugom slučaju su isti. Bataljonski CVOJIN u sastavu ZOC predstavlja optimalnu varijantu organizacije operativnih centara RJ i PVO jedinica LA radi efikasnog radarskog obezbedjenja njihovih borbenih dejstava.

Bataljonski CVOJIN neprekidno prati situaciju u vazduhu na prilazima i u sektoru osmatranja bataljona VOJIN, rukovodi borbenim radom potčinjenih četa i vodova u skladu sa odlukom komandanta, obradjuje podatke, radarski obezbedjuje borbena dejstva LA, LBA, RJ PVO i drugih snaga RV i PVO i obezbedjuje podacima o situaciji u vazduhu jedinice KoV, RM, TO, COU DPZ i druge strukture OS koje su locirane u zoni bVOJIN, te s tim u vezi:

- prenosi naredjenja pukovskog CVOJIN i komandanta bataljona za uzbunjivanje i prevodjenje potčinjenih četa i vodova u odgovarajući stepen borbene gotovosti i pripravnosti;

- prati i ostvaruje sadejstvo i razmenu podataka izmedju susednih jedinica i jedinica bataljona;

- odredjuje težišne pravce osmatranje četama i vodovima, stepenuje važnost podataka, diskretnost predaje i obradjuje podatke dobijene od četa VOJIN i vodova VOJ;

- ceni mogućnosti navodjenja svake čete i prenosi naredjenja za navodjenje (usmeravanje) LA, LBA i obezbedjenje borbenih dejstava drugih snaga RV i PVO, prati izvršenje zadataka i, po potrebi, prenosi zadatke s jedinice na jedinicu ili na susedni centar;

- prima najave i prijave letova vojnih i civilnih vazduhoplova i sadejstvuje sa susednim centrima u identifikaciji i praćenju;

- prenosi najavu i prijavu letova vojnih i civilnih vazduhoplovo susednim CVOJIN, OC armija, VPO, RŠTO (PŠTO);

- prenosi signale masovnog naleta neprijateljeve avijacije, pojave VD i ED i preduzima taktičko-tehničke mere radi smanjenja efikasnosti ED i obezbedjenja izvršavanja zadataka VOJIN u uslovima ED;

- prenosi naredjenja za uključivanje rezervne mreže osmatranja prenos podataka i reguliše postavljanje vizuelnih osmatračkih stanica i način obrade dobijenih podataka;

- stiče uvid u pozadinsko obezbedjenje četa i vodova i, po potrebi, interveniše preko CVOJINp i OC komandi vazduhoplovnih baza za njegovo poboljšanje;

- izveštava pukovski CVOJIN i komandanta bataljona o stanju i mogućnostima vlastitih jedinica, stanju pozadinskog obezbedjenja, vlastitim mogućnostima i dostavlja vanredne i redovne izveštaje CVOJINp.

10.- Pomoćni centri VOJIN posedaju se pri odredjenom stepenu borbene gotovosti i odredjenoj situaciji borbenih dejstava radi obezbedjenja kontinuiteta izvršenja zadataka VOJIN, radarskog obezbedjenja borbenih dejstava jedinica LA i RJ PVO, obrade podataka i rasterećenja CVOJIN b u uslovima masovnog naleta na težišnim pravcima borbenih dejstava.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #4 on: December 07, 2019, 08:30:41 pm »

podaci za 1966. godinu. Te godine je od radarskih sredstava isporučeno:
10 radara P - 12 za raketne jedinice i jedinice VOJIN
5 radara OAR M - 61
6 radara za merenje visine PRV - 11


za 1968. godinu:

sredstva automatizacije : ASPD-1 (2B, 6B, 8D i 15D) i uređaj KASKAD.
radari: P-14, prepravljen P-30 u P-35, PRV-11, P-12
nabavljena su i dva uređaja za ometanje SPB-7 a od radara proizvedenih u domaćoj industriji uveden je radar OAR-61

za 1969. godinu:

Produženo je popunjavanje jedinica sa novom tehnikom u kom cilju su primljeni radari P-15 iz SSSR a nabavljena ugovorena sredstva sa zapada:
- radarska sredstva: S-605H (osmatrački) i S-613H za visinu - Velika Britanija
- sredstva automatizacije "NATRAP" sistem za prenos podataka (Švedska).
- Po planu RON-a nabavljeni su kontejneri tipa R sa izviđačima aparatura SRS-6 i SRS-7 za vazdušno izviđanje radarskih uređaja.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #5 on: December 07, 2019, 08:32:04 pm »

*Razvoj elektronske komponente osmatranja vazdušnog prostora, osposobljavanje trofejnih nemačkih radara, nabavka prvih radara iz SSSR-a, školovanje i obuka kadrova

-Kratak istorijat

Neposredno nakon kraja 2. Svetskog rata, organizacija osmatranja vazdušnog prostora Jugoslavije razvijala se putem organizacije vizuelnih osmatračkih stanica (VOSt), a kao sve jači imperativ za modernu protivavionsku odbranu (PAO) postaje uvođenje radarskih sredstava za tu namenu.
Za vreme II svetskog rata, na prostoru Jugoslavije postojale su 24 radarske stanice sa radarima u sklopu nemačkih snaga. Radari su bili tipa “Riza” i “Freja”, koji su u povlačenju nemačkih snaga potpuno uništeni.
Jedinice NOVJ su po završetku rata zarobile od nemačke vojske znatnu količinu naoružanja I vojne opreme, pa između ostalog i opreme za PAO.
Tako je započet razvoj tehničkog dela budućeg sistema VOJ, organizovanjem prikupljanja trofejnih radara, zaplenjenih nakon kapitulacije Nemačke.
Rezultati su bili skromni: 6 protivavionskih nišanskih radara “Virtsburg”, 1 osmatrački radar “Freja” i jedna količina komandnih računara M-40.
S obzirom da je tehnika bila u lošem stanju ispravnosti i bez dovoljno rezervnih delova za opravke, kao i bez stručnog osoblja za rukovanje, “pomoć” je stigla od zarobljenih nemačkih oficira i podoficira koji su radili na tim radarima kao tehničari ili operatori, dok se krajem 1946. godine i dalje nije počelo sa školovanjem sopstvenog kadra za opsluživanje radara “Virtsburg” čiji se jedan broj mogao osposobiti za rad i uvezati sa nemačkim komandnim računarima M-40. Na taj način su kompletirane i prve naše samohodne protivavionske artiljerijske baterije (SPA baterije) kalibra 88 mm.
Pristupilo se i nabavci novih radarskih oruđa. Tako je tokom 1946. Godine ugovorena kupovina 10 nemačkih trofejnih nišanskih radara tipa “Manhajm” od Čehoslovačke i čak je i grupa od 6 oficira i tehničara krajem 1947. Godine uspešno završila obuku u Čehoslovačkoj.
Ipak, zbog zaoštravanja situacije sa istočno-evropskim državama, Jugoslaviji je isporučen samo 1 radar tipa “Manhajm”.
U decembru 1947. godine iz SSSR-a je primljeno 9 osmatračkih radara P-2M i jedan mornarički radar Gjuis-M1, a početkom 1948. godine i 1 mornarički radar SO-9 iz SAD-a, čime su konačno, uz nekoliko osposobljenih nemačkih trofejnih nišanskih radara “Virtsburg”, stvoreni uslovi za redovno školovanje kadra i stvaranje operativnih jedinica za elektronsko osmatranje vazdušnog prostora.
U januaru 1948. Godine Radarski tehnički centar je u potpunu ispravnost doveo i jedan uvezeni radar “Manhajm” i 1 nemački trofejni “Freja” i kursevi za radarske operatore su mogli početi.

-Formiranje prve Radio-lokatorske čete, obuka i školovanje kadrova

15.03.1948. godine formirana je Radio-lokatorska četa (RLČ). Ovaj datum, obeležavan je u jedinicama VOJIN sve do raspada SFRJ.
Četa je formirana od ljudstva Radio-osmatračke čete i novo-obučenih kursista i sastojala se od 2 voda.
1. Vod je bio vod osmatračkih radara, a 2. Vod je bio vod nišanskih radara.
Radio-lokatorska četa je formirana u krugu i prostorijama RTC u Beogradu, gde je primila 6 nišanskih radara “Virtsburg” i 3 osmatračka radara P-2M, a zatim je prebazirana na Zvezdaru u krug SPAA diviziona i reflektorske čete. Krajem marta i početkom aprila postavljena je i prva mreža osmatračkih radara sa radarima P-2M, koja se sastojala od 3 radarske stanice razmeštene za rad u okolini Beograda: na Zvezdari, u krugu RLČ, na Bežaniji i na Banovom Brdu.

Ova Radiolokaciona četa je imala prvenstvenu namenu obuke, sticanja prvih iskustava i realizaciju praktičnog dela obuke započetog radarskog kursa.
Po pitanju upotrebe nišanskih radara, ljudstvo ove Radiolokacione čete je u aprilu 1948. Godine, pripremilo radar “Virtsburg” u jednom SPAA divizionu, 1. Divizije protivavionske odbrane sa baterijom kalibra 88 mm i izvršeno je uspešno opitno gađanje ciljeva u vazdušnom prostoru.
Po završetku obuke kursista starešina I klase u Radiolokacionoj četi je organizovana stručna praktična obuka starešina na održavanju radara P-2M i “Virtsburg” koji su i najviše korišteni, kao i obuka za vojnike operatere za ta dva radara.
Paralelno sa procesom kursiranja i stručne obuke starešina i vojnika, tokom 1948. i 1949. godine radilo se i na uvođenju radara P-2M u operativnu radarsku mrežu, kao i uvođenje mornaričkih radara SO-9, Gjuis-M1 i “Kelvin Hughes”. Pored toga, uvodio se u rad i jedan nabavljeni osmatrački radar LW.

Izabranu školsko-operativnu radarsku mrežu činile su 01.04.1950. godine sledeće radarske stanice:
- Alibunar
- Ečka
- Lapovo
- Dobanovci

Po završetku kurseva i stručne obuke, oktobra 1950. Godine, školska-operativna radarska mreža je isključena.

- Početak formiranja prve operativne elektronske radarske mreže u JA

Nakon toga sledi formiranje prve operativne elektronske radarske mreže u JA I to u prvom izboru na radarskim položajima:
- reon Požarevca, brdo Čačkalica
- reon Niša, selo Mramor
- reon Užica, Zlatibor-Palisad
- Dobanovci – ponovno aktiviranje radara iz nekadašnjeg školsko-operativnog centra
- Lapovo, - ponovno aktiviranje radara iz nekadašnjeg školsko-operativnog centra
Radarska mreža je zaživela 27.04.1951. godine.
Tokom 1952. Godine, Generalštab JA donosi odluku o formiranju novih radarskih jedinica sa postojećim radarima i sredstvima veze i objedinjavanju rada radarske mreže i teritorijalne mreže VOSt (vizuelne osmatračke stanice).

Radarski položaji tokom 1952. Godine:
- Dobanovci
- Požarevac
- Lapovo
-Užice
- Nova Gorica
- Pula
- Varaždin
- Kurilovac

Radarska osmatračka mreža je bila sastavljena od sovjetskih osmatračkih radara P-2M i jednog osmatračkog radara LW.
Tako je operativna elektronska radarska mreža tokom 1952. Godine dobila I neki svoj konačan izgled, pre sklapanja međudržavnog sporazuma MDAP između Jugoslavije I zemalja NATO o nabavci, između ostalog, većeg broja savremenijih radarskih sredstava (AN/TPS-1D, AN/TPS-10D, AN/FPS
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #6 on: December 07, 2019, 08:32:32 pm »

*Upotreba radara P-2M i Virtsburg u Jugoslovenskoj Armiji

- Uvod
Ranije sam napisao da je od SSSR-a tokom 1947. Primljeno 9 osmatračkih radara P-2M za sistem vazdušnog osmatranja i javljanja. Što se tiče nišanskih radara Virtsburg, od nemačkih snaga je zaplenjeno 6 primeraka, koji su korišćeni u SPAA jedinicama kao radari otkrivanja, usmeravanja i navođenja.

- Upotreba osmatračkog radara P-2M u Jugoslovenskoj Armiji
Već sam naveo da su radari P-2M sačinjavali prvu operativnu elektronsku radarsku mrežu u Jugoslaviji i da su radarski položaji na vrhuncu upotrebe radara bili u reonima:
- Dobanovci
- Požarevac
- Lapovo
-Užice
- Nova Gorica
- Pula
- Varaždin
- Kurilovac

Ipak, radari su početkom 50-tih godina već počeli da pokazuju prve tehničke probleme i kvarove koje je trebalo otklanjati, ali nije bilo dovoljno rezervnih delova. S obzirom na prekid odnosa sa SSSR-om I istočnim blokom evropskih zemalja, nije ih bilo moguće nabaviti. Tom prilikom je radarsko odeljenje zajedno sa VTI intenzivno radilo na nabavci kritičnih rezervnih delova sa zapada, koje je zatim adaptirano. Tako je uz manje modifikacije omogućena upotreba predajne cevi nemačkog trofejnog osmatračkog radara “Freja” kojih je bilo u rezervu, na radaru P-2M i tako se produžavala tehnička ispravnost I funkcionisanje radarske mreže.
Ipak, bila je potrebna dopuna radarske mreže nabavkom novih radara, jer je 1953. Godine bilo ispravnih svega 7 osmatračkih radara P-2M.
I tada je počelo ostvarivanje programa vojne pomoći, međudržavnog dogovora MDAP između Jugoslavije I SAD, čime su stvoreni materijalni uslovi za modernizaciju i reorganizaciju JA.
U tom smislu tokom 1953. I 1954. Godine u Jugoslaviju je pristiglo:
- 22 osmatračka radara srednjeg dometa AN/TPS-1D
- 16 radara za merenje visine AN/TPS-10D
- 3 osmatračka radara AN/FPS-8D

Lokacije za radarske položaje izabrane su do 1955. Godine, kada je završen i plan razrade radarske mreže.
Nabavljeni osmatrački radari i radari visinomeri iz programa MDAP, preuzimaju ulogu nosilaca radarske mreže u Jugoslaviji, dok radari P-2M prelaze u rezervu.
Ipak, bilo je još nekoliko radara koji su još neko vreme ostali u operativnom radu, kao na primer:
- radarski položaj Varaždinski breg, Varaždin
- radarski položaj Kostanjevica, Nova Gorica do 1958. Godine kada je prevedena u rezervu.
Ovakva situacija je ostala do početka 60-tih godina prošlog veka i ponovnog “otopljavanja” odnosa sa SSSR-om I nabavke osmatračkih radara P-30.
Tada počinje process konačnog povlačenja radara P-2M iz operativne upotrebe.

Poslednja 2 operativna radara P-2M povučena su sa položaja u Varaždinu i u Ljubljani (gde je u međuvremenu jedan radar aktiviran iz rezerve), sredinom 1960. Godine.

- Upotreba nišanskog radara Virtsburg u Jugoslovenskoj Armiji
Program MDAP se nastavio i tako je u periodu od 1954 – 1956. godine za potrebe jedinica SPAA nabavljeno 21 komplet akvizicijskih nišanskih radara “3Mk7” i 31 komplet komandnih računara. U toku 1956. Godine nabavljeno je još 250 akvizicijskih nišanskih radara “3Mk7” i 80 komandnih računara.
Tim nabavkama je već od 1954/1955. godine nišanski radar za SPAA jedinice “Virtsburg” i konačno povučen iz upotrebe.
Inače, nišanski radar Virtsburg je korišten u svega nekoliko SPAA jedinica zbog malog broja osposobljenih radara, i to do 6, ali je i za njih nedostajalo delova ali i osmatračkih radara sa kojima rade u sklopu zajedničke “ćelije”.
Tako su u nemačkoj vojsci radili zajedno sa osmatračkim radarom “Freja” i sa 2 nišanska radara “Virtsburg”.
S obzirom na nemogućnost osposobljavanja radara “Freja”, u Jugoslovenskoj Armiji su “ćelije” formirane sa radarom P-2M i izvršeno je i bojevo gađanje SPAA diviziona 1. Divizije protivavionske odbrane iz Beograda sa baterijom kalibra 88 mm navođenog tim sistemom.
Gađanje je ocenjeno kao uspešno.
Ipak, zbog potrebe da se P-2M upotrebi u sistemu vazdušnog osmatranja i javljanja, nišanski radari Virtsburg su uglavnom vršili ulogu i radara za otkrivanje ciljeva i za navođenje SPA artiljerije kalibra 88 i 94 mm.
Inače, osmatrački radar “Freja” je tokom II svetskog rata proizveden u oko 1000 primeraka i bio je osnovni osmatrački radar nemačke vojske. Imao je impulsnu snagu 15 KW, a radio na radnoj frekvenciji 125 MHz. Domet osmatranja mu je bio do 130 km.

« Last Edit: December 07, 2019, 09:00:59 pm by Perun » Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #7 on: December 07, 2019, 09:01:20 pm »

Krajem 70-tih i početkom 80-tih počinje uvođenje poslednjih verzija lovca MiG-21bis, sa znatno boljim performansama u odnosu na prethodnike, pogotovo u obavljanju misija noću. Počelo je uvođenje novih raketnih sistema PVO srednjeg dometa S-125M Neva i 2K12 Kub-M.
1983. godine počelo je uvođenje savremenih američkih radara AN/TPS-63, a tokom 1985/86 i prvih pravih 3D radara, američke proizvodnje, AN/TPS-70. Kraj decenije obeležila je nabavka eskadrile savremenih lovaca MiG-29 (1986/87) i novog sistema automatizacije AS-84 (1987/88/89).
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #8 on: December 07, 2019, 09:03:47 pm »

Sredinom 80-tih godina prošlog veka, nakon opremanja JNA sa novom opremom - radarima AN/TPS-63 i AN/TPS-70, uspostavljanjem sistema automatizacije AS-74 u punom kapacitetu i opremanje novim sistemom automatizacije AS-84 kao i nabavkom novijih lovaca MiG-21bis i najnovijih MiG-29, kao i uvođenje u dežurstvo PVO novih RJ PVO S-125M Neva i 2K12 Kub-M, došlo je do nove reorganizacije sistema VOJIN i to u pravcu formiranja 3 puka VOJIN: 1. , 3., i 5. Puk VOJIN.

Može se reći da je u ovom posmatranom periodu, od 1985. - 1991. sistem VOJIN u JNA dostigao svoj vrhunac, koji ni do današnjeg dana nije premašen.

5. puk VOJIN imao je svoje središte odnosno Operativni centar VOJIN na aerodromu Pleso kod Zagreba.

Od radarske tehnike, Puk je raspolagao sa:
- 3 čete VOJIN sa radarima S-600 (605) i Kabinama Anvil
- 3 čete VOJIN sa radarima S-654 i Kabinama Furnus
- 2 čete VOJIN sa radarima AN/TPS-70
- 1 četom VOJIN sa radarima P-14, PRV-11 i P-12 sa sistemom prenosa slike na daljinu "Natrap" (Kupres)
- 1 samostalnim vodom VOJ sa radarima S-604H i P-12 i Kabinom TRP
- 1 rezervne (ratne) čete VOJIN sa radarima P-35, PRV-11 i P-12 odnosno u jednoj četi P-15
- 1 samostalnim vodom VOJ sa radarom P-35 i Kabinom TRP.

Od sistema automatizacije Puk je raspolagao sa:
- sistemom AS-84 u glavnom Operativnom Centru Pleso kod Zagreba
- 2 sistema AS-74 u Operativnim Centrima Zona

Navođenje lovačke avijacije vršeno je klasičnim putem ili instrumentalno sistemima automatizacije AS-74 i kasnije i sa sistemom AS-84.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #9 on: December 07, 2019, 09:04:32 pm »

1. Puk VOJIN u središnjem delu SFRJ imao je svoje središte, odnosno glavni Operativni Centar VOJIN u Straževici kod Beograda.

Od radarske tehnike Puk je raspolagao sa:
- 3 čete VOJIN sa radarima S-600 (605) i Kabinama Anvil
- 2 čete VOJIN sa radarima AN/TPS-70
- 1 četom VOJIN sa radarima P-14, PRV-11, P-12 i sistemom prenosa slike na daljinu "Natrap" (Kupres)
- 1 samostalnim vodom VOJ sa radarima P-15, PRV-11
- 1 samostalnim vodom VOJ sa radarom AN/TPS-63
- 1 rezervnom četom VOJIN sa radarima P-35, PRV-11, P-12
- 1 rezervnom četom VOJIN sa radarima P-35, PRV-11

Od sistema automatizacije Puk je raspolagao sa:
- sistemom ASPD u glavnom Operativnom Centru VOJIN u Straževici
- 1 sistemom ASPD u 1 Operativnom Centru Zone
- 1 sistemom AS-70 u 1 Operativnom Centru Zone

Navođenje lovačke avijacije vršeno je klasičnim putem ili instrumentalno putem sistema automatizacije ASPD u okviru KUBA sistema poluautomatizacije "VAZDUH 1P".
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #10 on: December 07, 2019, 09:05:33 pm »

3. Puk VOJIN u središnjem delu SFRJ imao je svoje središte, odnosno glavni Operativni Centar VOJIN u Nišu.

Od radarske tehnike Puk je raspolagao sa:
- 4 čete VOJIN sa radarima S-600 (605) i Kabinama Anvil
- 1 četom VOJIN sa radarima P-35, PRV-11 i P-12
- 3 samostalna voda VOJ sa radarima AN/TPS-63
- 1 samostalan vod VOJ sa radarom P-12

Od sistema automatizacije Puk je raspolagao sa:
- u glavnom Operativnom Centru VOJIN radilo se klasičnim načinom
- 1 sistem AS-74 u 1 Operativnom Centru Zone
- 1 sistem AS-84 u 1 Operativnom Centru Zone

Navođenje lovačke avijacije vršeno je klasičnim putem.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #11 on: December 07, 2019, 09:17:11 pm »

kako je izgledao operativni raspored jedinica VOJIN i sistema automatizacije u periodu od 1978-1985. godine na prostoru SFRJ.
Potrebno je reći da je SFRJ u smislu sistema VOJIN bila podeljena na zapadni i istočni deo.

*Raspored na istočnom delu:
U skladu sa prethodnim tekstovima, videćete kako je na istoku SFRJ preovladavala sovjetska radarska tehnika i sistemi automatizacije. Preovladali su radari P-35, PRV-11 i P-12 a bilo je i radara P-15 i na jednom položaju i P-14.
Ukupno je bilo 5 četa VOJIN i 4 samostalna voda VOJ sa sovjetskom radarskom tehnikom.

Bilo je i 5 četa VOJIN sa radarima S-600 i Kabinama "Anvil", koje su se počele uvoditi krajem 70-tih i početkom 80-tih, i to na novim položajima ili su pak dolazile na mesta starih američkih radara AN/FPS-8 i AN/TPS-10 koje su povlačene iz upotrebe do kraja 1985. godine.

Počelo je i uvođenje savremenih američkih radara AN/TPS-63 koji su od 1983. godine zamenili satare američke radare AN/TPS-1E i to sa 4 samostalna voda VOJ.

Na čelu sistema nalazio se Operativni Centar VOJIN u Straževici.
Od sistema predaje podataka i (polu)automatizacije, korišten je ASURI sistem ASPD u 3 Centra VOJIN i ASURI sistem AS-70 "Julija" u 1 Centru VOJIN. Ovde treba reći da je položaj sa radarom P-14, koristio sistem prenosa radarske slike "Natrap" ("Kupres") u okviru sistema AS-70 "Julija".

Navođenje lovačke avijacije je vršeno klasičnom metodom ili KUBA sistemom poluautomatizacije "VAZDUH 1P" (ASPD, 2BU-Kaskad-Lazur).

Raspored jedinica VOJIN i sistema automatizacije u zapadnom delu SFRJ, 1978-1985 godine izgledao je na sledeći način...

Od sovjetskih radarskih sistema, operativni su takođe bili radari P-35, PRV-11, P-12 i P-15 i jedan P-14.
Ukupno je bilo 2 čete VOJIN i 3 rezervna samostalna voda VOJ. Nekoliko četa i vodova VOJ(IN) je tokom 1980. godine zamenjeno novijim radarima iz porodice S-600 i S-604H.

Od radara britanske proizvodnje, operativni su bili radari S-600 sa Kabinama Anvil i Furnus.
Ukupno je bilo 7 četa VOJIN od kojih 2 sa kabinom Furnus (S-654) i 5 sa kabinom Anvil (S-600) i 2 samostalna voda VOJ sa radarom S-604H.

Od američkih radara, poslednji operativni stariji radari AN/TPS-1E i 10D, povučeni su tokom 1981. godine.

Na čelu sistema nalazio se Operativni Centar VOJIN u Buševcu kod Zagreba.
Od sistema predaje podataka i (polu)automatizacije, korišten je ASURI sistem ASPD u 1 Centru VOJIN i u Operativnom Centru VOJIN, dok su 2 sistema ASPD, zamenjena tokom 1981. godine novijim sistemom automatizacije ASURI-KUBA AS-74, tako da su se od 1981. godine koristila u 2 Centra VOJIN.

Navođenje lovačke avijacije je vršeno klasičnom metodom ili sistemom poluautomatizacije "VAZDUH 1P" (ASPD, 2BU-Kaskad-Lazur), kao i sistemom automatizacije AS-74 (Kabina S-5014B Furnus-Digitalni Frekventni Šifrator- R-824 LPM Lazur), koji je već u dobroj meri počeo zamenjivati sistem poluautomatizacije "VAZDUH 1P".
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #12 on: December 09, 2019, 05:39:52 pm »

Varljivo leto 1968 god.
Tog leta 1968 god. JRV i PVO se nalazi u fazi stvaranja integrisanog sistema PVO po uzoru na organizaciju VU uz tehničku pomoć SSSR-a.
U sistemu VOJIN veliki deo ljudstva se nalazi na kursevima za preobuku u SSSR-u i kod kuće. U SSSR-u na 6 kurseva je bilo 54 oficira i podoficira a 61 oficira i podoficira na kursevima u zemlji.
U toku radnog vremena 21. avgusta uzbunjene su sve jedinice JRV i PVO zbog intervencije SSSR-a i još nekih država VU u ČSSR. Procene su bile da je slična intervencija moguća i na našu zemlju.

U jedinicama VOJIN osim novih osmatračkih i visinskih radara nabavljen je i sistem automatizacije VEZDUH 1P i sistem za poluautomatsko instrumentalno navođenje KASKAD i LAZUR. Sistem se teško uvodio u redovno korišćenje zbog složenosti sistema i nedostatka obučenog tehničkog osoblja. Do početka krize u ČSSR bilo je uvezano i proveren rad sistema VAZDUH 1P u četi - Kumanovo, četa za navođenje - Stari Banovci i četom - Kačarevo.
U sastav sva tri puka 1p,3p i 5p VOJIN nalazilo se :
 Osmatrački radar P-35M ... 15 kom. (12 zadejstvovano,2 školski centar i 1 u remontnom zavodu).
 Osmatrački radar P-14... 2 kom. (zadejstvovana).
 Osmatrački radar P-12... 8 kom. (7 zadejstvovano 1 školski centar).
 Visinomeri  PRV-11... 13 kom. ( 11 zadejstvovano 2 školski centar ).
 Osmatrački radar AN/FPS-8... 3 kom.
 Osmatrački radar AN/TPS-1 D... 21 kom. ( 9 u jedinicama, 1 školski centar, 3 rezerva i 1 u kvaru ).
 Visinomer AN/TPS-10 D nema podataka.
 Osmatrački akvizicijski radar OAR.M 61... 12 kom ( 5 u jedinicama, 7 rezerva ) Radar domaće proizvodnje po licenci DFTM - Francuska.

Tokom 1967/8 god. radri P-30 su modifikovani na standard P-35M.

Zanimljiva situacija 21. avgusta u jednoj našoj jedinici se izvodila modifikacija radra P-30 uz pomoć Ruskih stručnjaka. Kada su se naše starećine pojavile u punoj ratnoj opremi Rusi su se zgledali i začuđeno pitali " šta je to" naši nisu znali šta da im kažu pa se jedan seti i reče vojna vežba. Rusi još više u čudu upitaju " sa bojevom municijom".

Komanda RV i PVO je 26. avgusta 1968 god.donela naredbu o vežbi "AVALA" i povišenoj borbrnoj gotovosti koja je trajala do 10. oktobra 1968 god.

Tokom krize doćlo je do formiranja novih jedinica i to :

U 15d PVO
 vod VOJ - Koprivnica, vod VOJ - Donja Lendava i četa VOJIN - Donji Miholjac.

U 11d PVO
 vodovi VOJIN - Dimitrovgrad, Negotin, Subotica, Aleksa Šantić, Osijek i Beli Manastir.

Još neka iskustva iz krize
U jedinicama na terenu u nenormalnim uslovima za život i rad ljudstvo nije imalo gde da spava pa su se snalazili na raznorazne načine, u kabine kamiona i ostalo. Jednom starešini se učinilo da je najbolje da preuredi jedan drveni sanduk, koji je namenjen za pakovanje talasovoda, preuredi ga u krevet tako da je celu vežbu tu i proveo. Radari su tada radili neprekidno 24h jedino bi kratko stajali radi provere i finog podešavanja i veoma retkih kvarova. Radar P-35M je osmatrački radr sa 6 primopredajnika i 2 antene koje su montirane na kabinu koja se rotira 6 obr/min. Bilo je starešina koji su, dok radar radi (antena se okreće i radi visoki) uskakali u kabinu radi sitnih opravki i finih podešavanja, da ne bi prekidali rad.
Jedina slaba tačka su bili OAR. M61 Fruška Gora često su se kvarili i nisu mogli da izdrže neprekidan rad što je zahtevala situacija. U stvari taj radar i nija napravljen za dugotrajan rad tako da su ga kasnije posle krize izbacili iz upotrebe u jedinicama VOJIN.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #13 on: December 09, 2019, 05:41:01 pm »

Tokom krize (vežbe AVALA) izrađena je nova formacija službe VOJIN koja je trebala da omogući efikasniji rad i brži protok informacija. Rasformirane su postojeće komande bataljona i čete su direktno vezane na pukove VOJIN. Pored 2 postojeća OC formirana su još 3 OC VOJIN i formirana su još 3 puka VOJIN.
Posle završetka krize realizovana su uređenja novih
položaja za vodove VOJ : Podravska Slatina, Dimitrovgrad, German planina, i Delčevo.
položaji za čete VOJIN : Koprivnica, Subotica i Zadar. (piše da je Subotica četa ja nisam siguran dali je to greška ili je tada i bila četa a kasnije preformirana u vod ).

Do kraja 1968 god. u sistem ASPD-1P uključeno je 7 radarskih stanica VOJIN i dva centra VOJIN u Zagrebu i Beogradu. Aktivirana su i oba uređaja APN-1 (Kaskad, Lazur) u četama za navođenje Sisak i Stari Banovci. (ovde sam malo u dilemi u nekim tekstovima se spominje četa za navođenje Bihać a u drugima da je siste za navođenje u Sisku).

U narednom periodu dolazi do normalizacije odnosa sa SSSR-om pa se nastavlja tehnička saradnja 1969 god. Nastavlja se sa nabavkom radarskih sredstava kao i sistema automatizacije i uređaja za instrumentalno navođenje iz SSSR-a.

Pouka iz ove krize je dovela do razmišljanju i realizaciji nabavke nove radarske tehnike na zapadu. Odlučeno je da se nabavi radarski sistem S-600 Marconi iz V. Britanije. A o svemu tome sledeći put.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #14 on: December 09, 2019, 05:41:56 pm »

Normalizacijom odnosa sa SSSR-om nastavljena je i nabavka uređaja pa je tako nabavljen i radar P-15 i sistemi za elektronsko ometanje SPB-7 dva komada. Nabavku tih sredstava pratila je problematika oko kašnjenja rokova isporuke. Takođe nisu na vreme realizovani kursevi za preobuku ljudstva i predaja tehničke dokumentacije i uređaja za održavanje i izvođenje remonta iste tehnike.
Celokupan sistem VOJIN reorganizovan je 1.septembra 1968god. do 34.decembra 1970god. u sistem sa tri puka VOJIN, po jedan u svakoj zoni odgovornosti divizije PVO i jednim bataljonom VOJIN zaduženim za primorsku oblast. Planom "SEVER" ojačane su jedinice VOJIN i formiran je 58.bataljon u Titogradu i 61.bataljon u sastavu 97.avijacijske brigade zadužen za zonu odgovornosti u primorskoj oblasti. U satav 61.b VOJIN su bile čete Zadar,Vis i Prevlaka.
U godinama posle krize znatno je povećanažilavost celokupnog RV i PVO tako da je programom izgradnje u VOJIN-u izgrađeni i završeni mnogi objekti za smeštaj jedinica. Završeni su objekti 909 pozemni objekat za komandno mesto 11.dPVO i glavni operativni centar KRV i PVO objekat MIROČ.
Na kraju ovog perioda 1970god. služba VOJIN u svom sastavu ima 3 puka i samostalni bataljon sa 4 OC , 2 čete za komandovanje, 15 četa VOJIN i 6 vodova VOJ.  U jedinicama se nalazilo 50 osmatračkih radara, 20 radara za merenje visine i 3 kompleta automatizacije.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 24 queries.