PALUBA
March 28, 2024, 04:35:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Laserski sistem PVO "DE M- SHORAD" na vozilu Stryker  (Read 3671 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 457



« Reply #15 on: August 01, 2023, 11:21:05 am »

Laserski sistemi PVO DE M-SHORAD u Ukrajini. Da li će Sjedinjene Države odlučiti da testiraju najnovije oružje u zoni SVO?

„U aprilu 2023. godine, na poligonu Juma u ​​Arizoni, izvršena su testiranja DE M-SHORAD (Direct Energy Maneuver Short Range Air Defence) 50 kW Raytheon laserskog PVO sistema na šasiji oklopnog transportera na točkovima ( BTR) Stryker (osnovni PVO sistem SHORAD je naoružan automatskim topom kalibra 30 mm i protivvazduhoplovnim vođenim raketama Stinger i/ili Hellfire).

Početkom 2023. godine proizvedena su četiri prototipa DE M-SHORAD za kompletiranje jednog standardnog voda, kako bi se steklo početno iskustvo u rukovanju takvim oružjem. 2024. godine, Raytheon treba da isporuči još četiri DE M-SHORAD kompleksa američkoj vojsci kako bi testirali interakciju laserskih i tradicionalnih sistema protivvazduhoplovne odbrane. Očekuje se da će serijska proizvodnja početi 2025."


Od samog početka ruske specijalne vojne operacije (SVO), zapadne zemlje počele su aktivno da pumpaju Ukrajinu raznim oružjem. Što je SVO duže trajala, to su Oružanim snagama Ukrajine (OSU) isporučivani sve moderniji i efikasniji sistemi naoružanja.

Rat u Ukrajini je jasno pokazao značaj bespilotnih letelica (BPL), a takođe je pokazao koji su tipovi bespilotnih letelica najefikasniji i kako se mogu koristiti. Nema sumnje da će zaključci biti izvučeni, a sada dizajnerski biroi vodećih zemalja sveta aktivno rade kako na stvaranju perspektivnih bespilotnih letelica, tako i na razvoju sredstava za suprotstavljanje njima.

Malo je verovatno da će Ukrajina biti snabdevena nekim od najnovijih tajnih eksperimentalnih bespilotnih letelica koje mogu da promene odnos snaga na bojnom polju, čak i ako ih imaju SAD i evropske zemlje, jer je to u suprotnosti sa kriterijumom koji najnoviji razvoj čini da ne padne u ruke neprijatelju. Ali sa protivmerama za BPL sve je drugačije.

Infrastruktura Ukrajine i Oružane snage Ukrajine mnogo udaraca dobijaju od ruskih taktičkih kamikaza bespilotnih letelica tipa Lancet i strateških bespilotnih letelica kamikaza tipa Geran-2. Prvi nemilosrdno onesposobljavaju kopnena vozila, dok drugi objekte iza neprijateljskih linija pretvaraju u ruševine.

Sudeći po informacijama objavljenim u otvorenim izvorima, izgradnja novih proizvodnih kapaciteta omogućiće dostizanje obima proizvodnje ovih bespilotnih letelica, ako ne u milionima, onda stotinama hiljada jedinica godišnje. Nijedan PVO sistem ne može da izdrži toliki broj bespilotnih letelica kamikaza, štaviše, čak i njegovo efikasno delovanje će samo po sebi biti neisplativo i naneti značajnu finansijsku štetu onima koje štiti.

Na primer, sudeći po informacijama iz otvorenih izvora, bespilotne letelice kamikaze Geran-2 počele su da napadaju sa većih visina, gde su nedostupne za lako oružje, protivvazduhoplovne artiljerijske sisteme i prenosive sisteme PVO (LPRS). I cena raketa koje lansiraju sistemi PVO velikog i srednjeg dometa, može biti nekoliko redova veličine veća od cene napadačke bespilotne letelice kamikaze.

Dakle, Ukrajini, i što je najvažnije, Sjedinjenim Državama su potrebna visokoefikasna sredstva za borbu protiv ove pretnje. Uzimajući u obzir prethodno objavljene kriterijume, takvima se mogu smatrati:

- laserski kompleksi PVO
- protivavionska artiljerija, rad na cilju projektilima sa daljinskom detonacijom na trajektoriji
- sredstva radio-elektronske borbe

Laserski protivvazduhoplovni odbrambeni sistem DE M-SHORAD pomenut na početku teksta samo je prvi znak, početna faza u razvoju ovog oružja u njegovom modernom obliku. Na osnovu rezultata njegovog stvarnog delovanja biće moguće u velikoj meri suditi o mogućnostima i načinima razvoja laserskog oružja, što znači da iskušenje da se ono testira u borbenim uslovima među onima koji odlučuju u Oružanim snagama SAD može biti veoma veliko, pogotovo što kada se bazira negde u Kijevskoj oblasti biće praktično van domašaja Oružanih snaga RF, osim možda slučajno.
Čak i na prvoj liniji, može da pokuša da lovi Lancete, koristeći svoju vizuelnu sličnost sa oklopnim transporterom Stryker, od kojeg je šasiju pozajmio DE M-SHORAD PVO sistem.

Da li će se laserski PVO sistem DE M-SHORAD koji se pominje u tekstu pojaviti u Ukrajini?

Nesumnjivo je da će se Ukrajina pretvoriti, odnosno već se pretvorila u poligon za testiranje najnovijeg naoružanja. Moguće je da su već tamo, naravno, u pojedinačnim primercima i pod kontrolom vojske i specijalista zapadnih zemalja.

Ipak, vreme će pokazati – 2024. godine laserski sistem PVO DE M-SHORAD treba da bude testiran u smislu zajedničke upotrebe sa tradicionalnim raketnim sistemima PVO i protivavionskom artiljerijom. Karakteristično je da je jedan od sistema PVO koji je softverski kompatibilan sa laserskim PVO DE M-SHORAD, raketni sistem PVO NASAMS, a, kao što znamo, ovi sistemi PVO su isporučeni i još će se isporučivati od strane zapadnih zemalja Ukrajini.

Dakle, moguće je da će već 2024. godine jedan ili više laserskih sistema PVO DE M-SHORAD biti u Ukrajini i biti korišćeni protiv ruskih bespilotnih letelica kamikaza, kao i drugih sredstava vazduhoplovnog napada Oružanih snaga RF (ako rat do tada potraje).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* 00-de_m_shorad.jpg (88.12 KB, 800x533 - viewed 0 times.)

* DEMShorad1.jpg (73.29 KB, 839x559 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 457



« Reply #16 on: September 22, 2023, 03:21:26 pm »

Fotografija prve formirane Delta baterije sa laserskim sistemom DE M-SHORAD, sa 50 kW Raytheon laserskim sistemom na šasiji oklopnog transportera na točkovima Stryker, sa posadama:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Delta batery.jpg (665.03 KB, 2048x1536 - viewed 3 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 457



« Reply #17 on: September 30, 2023, 05:19:11 pm »

Raytheonov laser visoke energije (HEL) postavljen na vozilo Stryker DE M-SHORAD

Njegov laser od 50 kW može da obori dronove klase I, II i III na dometima > 5 km. To znači male, srednje i velike bespilotne leteće objekte (UAS) koji lete na visinama do 30.000 stopa (preko 9000 metara). Može da obavlja ulogu C-RAM protiv raketa, artiljerijskih projektila i minobacačkih granata.

Ugrađena baterija ima 120 sekundi energije i dopunjiva je. Cena po angažovanju je u stvari nula i ne postoji municija koja treba da se skladišti ili prenosi. Vozilo ima sopstvene senzore i FCS (sistem upravljanja vatrom), ali takođe može biti umreženo sa drugim sredstvima protivvazduhoplovne odbrane za potpuno slojevit sistem.

HEL-ovi su i dalje veliki i glomazni, kao što su bili prvi mobilni telefoni, ali tehnologija napreduje tako brzo da se može očekivati da postanu sastavni deo sistema aktivne zaštite vozila. Laseri su se oduvek smatrali predmetom naučne fantastike i iako još nemamo „faziranu plazma pušku u opsegu od 40 vati“, trebalo bi da očekujemo da vidimo sve moćnije oružje montirano na vozila koje neutrališe pretnju od dronova sa lakoćom i brzinom uz nisku cenu rada.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DE M SHORAD.jpg (612.39 KB, 2560x1709 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 457



« Reply #18 on: October 20, 2023, 09:20:30 pm »

Povodom napada dronovima na američke vojne baze u Iraku i Siriji, Epirus nudi Leonidu u zaštitu

Konstruisan od strane Epirusa, Leonidas High Power Microwave System za protivelektronska dejstva je ubica dronova. Koristi mikrotalasne emitere velike snage (HPM) da porazi elektronske komponente.

Većina sistema lasera ​​visoke energije (HEL) dostupnih danas mogu da napadnu pojedinačne dronove ili rojeve dronova. Zahvaljujući Epirovom vlasničkom softveru, Leonidas može i jedno i drugo.

„Zamislite prijateljski dron koji leti, i to leti prilično blizu neprijateljskog drona. Možemo da uklonimo samo taj neprijateljski dron“, rekao je Endrju Vargofčik, menadžer komunikacija za Epir. „Sada, sve preko softvera, možemo proširiti naš HPM puls. Dakle, svi sa istim sistemom, možemo da uklonimo roj dronova, 10 ili stotine, ili da onda suzimo taj snop ako je potrebno da uklonimo samo jedan dron."

Vargofčik je rekao da, iako je tačna cena Leonidas sistema poverljiva, kada se uključi i pokrene, cena onesposobljavanja dronova zavisi od toga koliko plaćate za struju.

Sistem Leonidas je skalabilan, što znači da se može učiniti više ili manje "moćnim" odnosno snažnim u zavisnosti od potrebe. Mobilna varijanta se može montirati na zadnji deo kamioneta ili na vrh oklopnog vozila, poput borbenog vozila Stryker američke vojske. I naravno, Leonidas može pomoći u odbrani baza.

Vargofčik je rekao da ako se četiri do šest sistema Leonidas postavi oko baze, „imate zaštitu od 360 stepeni ne samo od dronova, već i od drugih elektronskih pretnji. Dakle, sve što ima elektronski otisak, biće ranjivo na naš HPM puls. Dakle, zamislite neprijateljske leteće objekte koji dolaze. Možemo zaustaviti motore objekata. Možemo zaustaviti pojedinačne dronove. Možemo zaustaviti rojeve dronova."

I rat u Ukrajini i sada u Izraelu pokazuju koliko je civilna infrastruktura podložna napadima bespilotnih letelica. Dakle, iako Leonidas možda ima više vojnih primena danas, moglo bi biti moguće videti sisteme kao što je Leonidas kako štite više civilnih sredstava sutra.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Leonidas u akciji, ilustracija.png (519.15 KB, 675x339 - viewed 1 times.)

* Leonidas u akciji, ilustracija 2.jpg (126.88 KB, 700x350 - viewed 1 times.)

* Leonidas u paru.png (643.67 KB, 696x474 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 457



« Reply #19 on: March 01, 2024, 08:53:34 pm »

Strajkeri sa laserima od 50 kilovata u CENTCOM-u za eksperimentisanje

„Da li je 100 posto spreman? Da li će funkcionisati savršeno? Verovatno ne, ali mi ćemo iz toga naučiti“, rekao je za Breaking Defence zamenik načelnika generalštaba general Džejms Mingus.

KAMP PENDLETON, Kalifornija — Početkom prošlog meseca, američka vojska poslala je četiri laserska prototipa od 50 kilovata ugrađena na vozilu Stryker na Bliski istok radi testiranja u stvarnom svetu koje uključuje suočavanje sa česticama prašine, rekao je novi zamenik šefa službe, general Džejms Mingus, otkriveno za Breaking Defense.

„To je prototip, ali želimo da eksperimentišemo u živom okruženju“, rekao je Mingus u sredu u svom prvom intervjuu otkako je u januaru položio zakletvu kao zamenik šefa. „Da li je 100 posto spreman? Da li će funkcionisati savršeno? Verovatno ne, ali učićemo iz toga."

Na doručku u februaru, načelnik vojske general Rendi Džordž rekao je da je region Centralne komande SAD (CENTCOM) usklađen da primi nove sisteme protiv bespilotnih vazduhoplovnih sistema (C-UAS) kao deo njegovog novog pokreta „transformisanje u kontaktu“ gde korisnici, programeri i kontrolori mogu da se konvergiraju i razmenjuju povratne informacije. Deo te inicijative naizgled uključuje prototip protivvazduhoplovne odbrane usmerenog energetskog oružja na mobilnom sistemu PVO kratkog dometa (DE M-SHORAD) koji integriše laser od 50 kilovata na vozila Stryker da bi onesposobio dronove klase 1 do 3 i dolazeće rakete, artiljeriju i minobacačke projektile. (Kord Technologies je imao zadatak da integriše RTX laser na borbena vozila.)

Četiri prototipa stigla su u zonu operacija CENTCOM-a početkom februara, a usluga je započela inicijalne aktivnosti testiranja, ali ne i one sa živom paljbom. Jednom kada to urade, Mingus je pretpostavio da može potrajati nekoliko meseci za obradu zapažanja koja bi mogla da podstaknu sazrevanje tehnologije i odluke o akviziciji.

„Naši laseri visoke energije su toliko podložni vremenskim prilikama. Zato mislim da će ovo biti odlična laboratorija, jer kad god dođe do pustinjske oluje, kad god postoji takva stvar, ona počinje da menja fiziku svetlosnih čestica koje zapravo ispaljuju taj snop“, rekao je on.

Jedno pitanje na koje se traži odgovor je samo koja klasa lasera ​​je prava za skup pretnji, umesto da se ljudi jednostavno oslone samo na razliku u snazi između lasera ​​od 300 kilovata u odnosu na lasere od 50 kilovata. Konkretno, Mingus želi više odgovora o usmerenoj energetskoj vrednosti po kvadratnom centimetru.

„Možda imate laser od 50 kilovata, [ali] na 10 kilometara možete li staviti najmanje četiri kilovata u centimetar kvadratni jer... to je ono što vam treba da progorite čeličnu ploču od četvrt inča!“ upitao. „Ali to je zaista teško dobiti … od velikog snopa da se mali deo toga nađe na tačnom mestu da bi mogao da gori na tom visokom intenzitetu i kroz bilo koju vrstu čestica prašine ili sl. koja to počne da ometa.

Ako se ova serija eksperimenata pokaže plodnom, to bi moglo pomoći službi da odluči da li je laser klase od 50 kilovata ispravan ili bi možda trebalo da provedemo više vremena gledajući opciju od 28 kilovata.

Istovremeno, rukovodioci takođe paze na logističke probleme povezane sa održavanjem visokoenergetskog oružja u pogonu na bojnom polju, gde nema dovoljno visokotehnoloških rezervnih delova. Ali pošto je DE M-SHORAD sistem još uvek prototip, a ne masovan, ova runda testiranja nije reprezentativna za tačne izazove sa kojima će se vojnici suočiti na bojnom polju, pošto je lanac snabdevanja i dalje „plitak“.

„Znali smo to, ali smo mislili da ih ipak vredi gurnuti tamo“, dodao je on.

Proliferacija vazduhoplovnih bespilotnih letelica na bojnom polju na mestima poput Ukrajine i nad Crvenim morem – uključujući lutajuću municiju (kamikaza dronove), ubrzava razvoj i postavljanje novih odbrambenih oružja za njihovo uništavanje. Konkretno, CENTCOM se poslednjih meseci borio sa desetinama napada na američka postrojenja u Iraku i Siriji – kao i sa napadom drona u Jordanu u kojem su poginula tri američka vojnika – iako se ti napadi sve ređe beleže od tog fatalnog incidenta.

Dok čelnici Pentagona primećuju potrebu za takvim oružjem, oni se takođe bore sa cenom "po ubistvu" lansiranjem kinetičkih presretača koja može da iznosi milione dolara.

Ako se oružje sa usmerenom energijom kao što je DE M-SHORAD pokažu plodonosnim sveukupno, on nudi prozor za značajno smanjenje cene ubijanja po jedinici i/ili pružanje komandantima mešavine kinetičke i usmerene energije u borbi protiv bespilotnih letećih sistema C-UAS-a za korišćenje u zavisnosti od pretnje ili vremenskih uslova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* DE-M Shorad t1.png (326.32 KB, 723x406 - viewed 1 times.)

* DE M SHORAD nato c-uav3.jpg (233.98 KB, 1200x650 - viewed 1 times.)

* DEMShorad1.jpg (73.29 KB, 839x559 - viewed 1 times.)

* DE-MSHORAD 2.jpg (69.4 KB, 640x425 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 457



« Reply #20 on: March 25, 2024, 04:40:26 pm »

SAD testiraju lasere na vozilima Stryker u Iraku usred bliskoistočnog narastanja opasnosti od dronova

Američka vojska "petlja" sa visokoenergetskim laserima u Iraku kao deo širih napora da se poboljša oružje usmerene energije i efikasnije suprotstavi bespilotnim letelicama, rekao je šef Centralne komande.

Vojska je ranije ove godine poslala nekoliko laserskih oružja montiranih na borbena vozila Stryker na Bliski istok. U to vreme je bilo nejasno gde su tačno prototipovi bili stacionirani, ali taj potez je bio radi unapređenja ciljeva službe protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa.

General Majkl Kurila, šef CENTCOM-a, je 21. marta rekao Kongresu da ima „tri lasera ​​od 50 kilovata koji su bazirani na Strykeru“ u Iraku „trenutno“. Eksperimenti su u toku, dodao je, kako bi se identifikovala njihova najbolja primena. On nije otkrio preliminarne rezultate. Na zahtev upućen komandi za dodatnim informacijama nije odmah odgovoreno.

Visokoenergetski laseri i srodno mikrotalasno oružje velike snage sposobno je da obori dolazeće pretnje na neuobičajene načine i uz delić cene tradicionalne municije. Laseri mogu dejstvovati brzinom svetlosti i progorevati rupe kroz materijal, ali su podložni vremenskim uslovima i česticama u vazduhu, kao što je pesak. Mikrotalasi mogu masovno pržiti elektroniku, ali njihova efikasnost je "zakržljala" na većim udaljenostima.

Oba se smatraju kritičnim elementima slojevite odbrane, ili imaju višestruke protivmere spremne da osujete različite pretnje u različitim situacijama.

„Usmerena energija nije panaceja (univerzalni "lek", prim. Kubovac)“, rekao je Kurila na saslušanju Komiteta za oružane snage Predstavničkog doma. „Ono što kažem svim službama: dajte mi sisteme, mi ćemo eksperimentisati sa njima i reći ćemo vam da li radi u stvarnom, živom okruženju."

Vojska je sve više zabrinuta zbog pretnji iznad glave, uključujući bespilotne letelice koje mogu da špijuniraju trupe, poboljšavaju nišanjenje i isporučuju eksploziv. U napadu dronom krajem januara ubijena su tri Amerikanca na "Kuli 22" u Jordanu, blizu granice sa Sirijom.

Američki poslanik Dag Lamborn, republikanac iz Kolorada, pozvao je Kurilu tokom saslušanja u komitetu da iskoristi usmerenu energiju gde god može. Najmanje 31 inicijativa sistema usmerene energije je u toku širom vojske, prema studiji Nacionalnog odbrambenog industrijskog udruženja.

„Znam da još nije usavršen, ali trenutno ima odlične mogućnosti protiv dronova i sličnih stvari“, rekao je Lamborn. „Ne bih voleo da vidim reprizu Kule 22, na primer."

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* DE-M Shorad test.png (749.39 KB, 740x430 - viewed 0 times.)
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.