PALUBA
April 18, 2024, 02:45:18 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Uputstva o pakovanju i nošenju lične opreme od pre 1977.  (Read 5881 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
komunjist
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« on: January 04, 2020, 11:41:55 pm »

Da li neko ima možda pravilo ili priručnik kojim je, između ostalog, uređeno i pakovanje ranca starog modela?
Negde sam na internetu naišao na sliku starog ranca, ali me zanima celo pravilo.

Pretpostavljam da je to neko pravilo za vojnika pešadije ili priručnik za komandira odeljenja ili tako nešto. Možda i pravilo službe.


* stari tip ranca.jpg (362.12 KB, 800x783 - viewed 79 times.)
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #1 on: March 18, 2020, 06:04:05 pm »

Zna li neko, kada je JNA uvela maskirno šatorsko krilo?
Kada je uvedena maskirna mreža za vojnika (dimenzije 1x1m, praktično komad standardne maskirne mreže?
Kada je uvedena maskirna mreža za šljem, s jedne strane SMB, a sa druge smeđa?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 382


« Reply #2 on: March 18, 2020, 07:05:05 pm »

Маскирно шаторско крило крајем 70-тих. Заживело почетком 80-тих.
Маскиран мрежа за стрелца (рупичаста мрежа, слична рибарској само мало гушћа, једнобојна) је уведена давно, вероватно 60-тих.
Маскирна навлака за шлем (она од зумбане пластике која имитира лишће), такође крајем 70-тих.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #3 on: March 18, 2020, 10:34:21 pm »

Hvala na odgovorima!!! Smiley


Na novinskim fotografijama i video snimcima sa početka rata 1991/92. godine, vidio sam "pancir" prsluke u modifikovanoj šari kao na šatorskim krilima, samo sa dodatim mrljama crne boje.

Kada su se pojavili ovi prsluci i da li je ova "šara" korištena još negdje osim na ovim prslucima?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #4 on: March 19, 2020, 07:37:37 am »

Pancirni prsluci Borovo, proizvodjeni po engleskoj licenci cini mi se. Pisano je ovde dosta o njima.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #5 on: March 19, 2020, 06:27:28 pm »

Više me interesuje "šara" nego sami prsluci.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #6 on: March 19, 2020, 09:24:31 pm »

Taj maskirni uzorak se koristio samo na tom prsluku i na jos jednom modelu tip 3 koji je uradjen u manjoj seriji za MUP RH.
Kao sto je receno imitiran je uzorak od MOL M-68 u sitnijem razmjeru i sa dodatkom crne. Mozda su inspiracija bili originalni prsluci Bristol armour sa DPM sarom koji su dostavljeni za potrebe ispitivanja prije otkupa licence.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 382


« Reply #7 on: April 25, 2020, 03:49:28 pm »

Ти британски прслуци нису били купљени "за потребе испитивања прије откупа лиценце" већ за потребе ЈНА (јединица ВП и диверзантских јединица). Писао сам о томе. Купљени су 1978. године. Производња прслука у "Борову" је кренула пар година касније.

Ево једне слике из маја 1979. године са тим оригиналним британским прслуцима а носе из припадници 282.бВП УБ ССНО.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





* 1979..jpg (620.3 KB, 1480x1020 - viewed 157 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #8 on: April 25, 2020, 04:06:27 pm »

Ти британски прслуци нису били купљени "за потребе испитивања прије откупа лиценце" већ за потребе ЈНА (јединица ВП и диверзантских јединица). Писао сам о томе. Купљени су 1978. године. Производња прслука у "Борову" је кренула пар година касније.

Ево једне слике из маја 1979. године са тим оригиналним британским прслуцима а носе из припадници 282.бВП УБ ССНО.




Rekao bih da mi je nesto poznat ovaj brka, cetvrti sa leva/desna...
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #9 on: April 25, 2020, 04:12:01 pm »

Onaj koji nosi lovacku sacmaru (ako me oci ne varaju) ?? Smiley

P.S.
I ostalo naoruzanje je interesantno. Wink
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #10 on: April 25, 2020, 04:44:56 pm »

Mensecini, ovaj brka je lugar, ulovio ove u krivolovu. Ovog mornara ulovio u krivoribolovu.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #11 on: April 25, 2020, 05:19:52 pm »

Onaj koji nosi lovacku sacmaru (ako me oci ne varaju) ?? Smiley

P.S.
I ostalo naoruzanje je interesantno. Wink

и мени је то привукло пажњу. ладно ловачка 12ица, а карабин би требало да је снајперка м69. ово скроз лево сам мислио да је она пушка за сузавац, а оно аутомат са пригушивачем. инграм? брка скроз десно оригинал бурдуш из млађих дана  Grin
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #12 on: April 25, 2020, 07:13:21 pm »

Deluje kao neka sprdačina: mornarički st vodnik, nadgleda pešadince, koji su naoružani kao partizani u 2. svetskom ratu - svaki ima drugi tip oružja. Kao da su ih skupljali kojekuda ...
Naj.aše logističari koji moraju obezbeđivati ovakve jedinice.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #13 on: April 25, 2020, 07:56:40 pm »

Taj maskirni uzorak se koristio samo na tom prsluku i na jos jednom modelu tip 3 koji je uradjen u manjoj seriji za MUP RH.
Kao sto je receno imitiran je uzorak od MOL M-68 u sitnijem razmjeru i sa dodatkom crne. Mozda su inspiracija bili originalni prsluci Bristol armour sa DPM sarom koji su dostavljeni za potrebe ispitivanja prije otkupa licence.

Moram priznati da na prvi pogled dosta liči na DPM. Mrlje crne boje su nepravilnih ivica i "šiljate", za razliku od smeđih i tamnožutih sa zaobljenim krajevima i ravnim ivicama.

Moj prijatelj je imao (lovački) ranac sa ovakvom šarom. Materijal je obično platno, a ne ono za šatorsko krilo. Vjerovatno je neka količina ovog platna dospjela i do raznih krojača.

Inače sam tokom rata i na ovim prostorima viđao dvije varijante DPM. Jedna sa dvije nijanse zelene, smeđom i crnom, a druga sa dvije varijante smeđe, zelenom i crnom. Pa me interesuje je li JNA ili milicija eksperimentisala sa ovim šarama do rata.
Inače sam na nekim predratnim fotografijama vidio pripadnike specijalnih jedinica milicije Slovenije i BiH i "tigar" uniformama. Pa pretpostavljam da je ova šara usvojena za spec. jed. milicije i u drugim republikama.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #14 on: April 25, 2020, 09:32:51 pm »

Ne mogu da skontam šta drugi s'desna drži u ruci!

Da li je u pitanju ručna bomba, ili pokušava da repetira pištolj?
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.