PALUBA
April 16, 2024, 01:20:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Specijalna brigada VS - aktivnosti  (Read 32632 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #15 on: October 04, 2011, 12:30:35 pm »

Pridružujem se čestitkama!

LPB
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 960


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #16 on: October 01, 2012, 04:24:33 pm »

Obeležen Dan Specijalne brigade

28.09.2012.

Dan Specijalne brigade Vojske Srbije – 29. septembar, obeležen je danas u kasarni „Rastko Nemanjić“ u Pančevu.

Proslavi su prisustvovali komandant Kopnene vojske general-major Milan Mojsilović, komandant Specijalne brigade brigadni general Ilija Todorov, predstavnici Ministarstva odbrane i Generalštaba, Ministarstva unutrašnjih poslova, gradskih vlasti, Srpske pravoslavne crkve, porodice i prijatelji pripadnika Brigade, kao i bivši pripadnici i poštovaoci te jedinice Vojske Srbije.

-Vaša jedinica kao jedina ovakve vrste u Kopnenoj vojsci i Vojsci Srbije posebno je organizovana, obučena i opremljena da u izvršavanju svojih specijalnih borbenih, neborbenih, i obaveštajno-bezbednosnih zadataka koji su utvrđeni Strategijom odbrane i vojnom doktrinom može u potpunosti da odgovori i suprotstavi se svim savremenim bezbednosnim rizicima i pretnjama, ocenio je general Mojsilović čestitajući pripadnicima Brigade dan njihove jedinice.

Obeležen Dan Specijalne brigade-Kvalitetnom organizacijom rada i profesionalnim odnosom prema zadacima, postigli ste značajne rezultate. To ste, osim u borbenim i neborbenim zadacima, pokazali i učešćem u multinacionalnim misijama pod okriljem Ujedinjenih Nacija, aktivnim učešćem  na vežbama nacionalnog i međunarodnog karaktera, a posebno je do izražaja došla vaša sposobnost u pružanju pomoći civilnim vlastima u otklanjanju posledica elementarnih nepogoda kada ste u više navrata bili i jedino moguće rešenje, rekao je Mojsilović, napominjući da je rad Specijalne brigade u protekloj godini direktno uticao na operativne sposobnosti Kopnene vojske.

Prioriteti Kopnene vojske u narednom periodu, prema rečima generala Mojsilovića, biće opremanje jedinica prema modelu vojnika pešadije, uvođenje u upotrebu nove telekomunikaciono-informatičke opreme, nabavka novih optoelektronskih sredstava, kao i opremanje novim sredstvima za dekontaminaciju i specijalnim inžinjerijskim sredstvima, a Specijalna brigada nalazi se u vrhu jedinica Kopnene vojske po tom pitanju.

Obeležen Dan Specijalne brigade-Period između dva praznika za pripadnike Specijalne brigade bio je ispunjen dinamikom svojstvenom našoj jedinici. Brigada je odgovorila svim borbenim zadacima, a obuka i operativne sposobnosti za predodređene misije bili su na prvom mestu, rekao je komandant Specijalne brigade brigadni general Ilija Todorov, istakavši da je kruna rada jedinice u protekloj godini bilo kombinovano logorovanje čime je i na terenu proveren nivo operativnih sposobnosti pripadnika Brigade.

-Želja da se razvijamo u jedinicu za ponos naše vojske, kao faktora bezbednosti i sigurnosti naše otadzbine, jasno poručuje da su najviše operativne sposobnosti naš cilj. Spremnost da se odgovori na različite izazove i pretnje nalaže odgovornost da se do ovoga dođe na jedini pravi način – vrhunskom obukom, jakim međuljudskim odnosima i čvrstom vojničkom disciplinom.“, rekao je general Todorov, čestitajući praznik pripadnicima Specijalne brigade uz pozdrav „Ko sme taj i može. Ko ne zna za strah, taj ide napred!“.

Svečanost je završena polaganjem venaca i cveća poginulim pripadnicima Specijalne brigade u Spomen sobi te jedinice, a gosti su na tehničko-taktičkom zboru mogli da pogledaju sredstva i opremu koju pripadnici Brigade koriste u svakodnevnom radu. 


Izvor: sajt VS


Galeriju fotografije "Dan Specijalne brigade Vojske Srbije" možete pogledati ovde.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #17 on: October 10, 2013, 06:08:12 pm »

Решавање талачке ситуације у отетом ваздухоплову

Припадници Специјалне бригаде реализовали су данас на аеродрому „Батајница“, у оквиру вежбе „Гром 2013“, супозицију на тему „Решавање талачке ситуације у отетом ваздухоплову“. Увежбавању припадника Специјалне бригаде присуствовали су начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, командант Ваздухопловства и ПВО генерал-мајор Ранко Живак и начелник Управе војне полиције бригадни генерал Дејан Јанковић.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Пуковник Саша Стефановић, руководилац вежбе „Гром 2013“, истакао је да је циљ активности приказане на аеродрому Батајница, као и целокупне вишедневне вежбе „Гром 2013“ увежбавање тимова за командовање снагама за хитно реаговање на стратегијском нивоу, затим на оперативном где је реч о увежбавању тимова за командовање и брз проток информација док се на тактичком нивоу спроводи увежбавање тактичких радњи.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
– Ово је само једна од супозиција на терену која се реализује у оквиру вежбе. Вежбовна просторија је територија Републике Србије. Данашњој супозицији присуствовао је и начелник Генералштаба генерал Љубиша Диковић и он је имао прилику да се увери у достигнуте способности јединице оваковог типа намењене за специфичну врсту дејстава. Припадници Специјалне бригаде показали су висок степен оспособљености, што је начелник Генералштаба и похвалио – истакао је пуковник Стефановић.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Претходних дана реализоване су и супозиције извиђачко-диверзантских активности у ширем рејону Фрушке Горе, као и супозиција повреде ваздушног простора. Основни циљ вежбе која је почела у понедељак, а завршава се у петак 11. октобра јесте увежбавање и провера оспособљености снага за хитно реаговање.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor: www.vs.rs


* GST_0867_resize.JPG (26.16 KB, 240x160 - viewed 114 times.)

* 16e3c860-30e0-11e3-b9aa-00163e135009.jpg (107.32 KB, 683x1024 - viewed 76 times.)

* 1d14fe02-30e0-11e3-b9aa-00163e135009.jpg (106.44 KB, 1024x683 - viewed 69 times.)

* 31fd4b62-30e0-11e3-b9aa-00163e135009.jpg (229.21 KB, 1024x683 - viewed 102 times.)

* 6aa52dc2-30e0-11e3-b9aa-00163e135009.jpg (124.21 KB, 1024x683 - viewed 84 times.)
« Last Edit: October 10, 2013, 06:15:32 pm by dzumba » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #18 on: November 15, 2013, 12:37:56 pm »

Tim Specijalne brigade spreman za misiju „Atalanta“


13.11.2013

Dvanaestočlani tim Specijalne brigade koji će biti angažovan u operaciji Evropske unije za zaštitu brodova u Adenskom zalivu, na obalama Somalije, uspešno je, na beogradskom Ušću, prošao evaluaciju obučenosti. Evaluaciji su prisustvovali zamenik komandanta Združene operativne komande general-major Goran Radovanović i načelnik Centra za mirovne operacije pukovnik Milivoje Pajović.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Operacija „Atalanta“, čiji deo će, od prve polovine decembra, biti ovaj Prvi autonomni tim za zaštitu brodova, predstavlja deo globalne inicijative Evropske unije za rešavanje krize u Somaliji, koju karakterišu unutrašnje političke podele i eskalacije nasilja, kao i česte talačke krize zbog delovanja pirata.

Posle neformalnih evaluacija, tokom obuke u Francuskoj i Grčkoj, današnja formalna evaluacija „Pirat 01“, potvrdila je spremnost ove elitne grupe Specijalne brigade da se  priključi partnerskim snagama na brodu „Karolina skan“, čija je misija zaštita brodova humanitarne organizacije „Svetski program za hranu“ i trgovačkih brodova u zoni operacije, kao i odvraćanje, preventivne i represivne akcije koje sprečavaju oružane pljačke i održavaju plovne puteva otvorenim za bezbedan saobraćaj.

Govoreći o dosadašnjem toku priprema tima Vojske Srbije, general-major Goran Radovanović je istakao da su naši vojnici pokazali pre svega vojničku volju, odlučnost i sposobnost da izvrše povereni zadatak.

–  Treninge i obuke smo izvodili sa našim partnerima u Francuskoj, na Kritu i na našim poligonima. Izuzetno sam zadovoljan danas pokazanim  nivoom osposobljenosti kao i motivisanošću lica koja će učestvovati  u mirovnoj operaciji, koja će, siguran sam, biti u funkciji podizanja ugleda Vojske Srbije i Republike Srbije, istakao je zamenik komandanta Združene operativne komande.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pukovnik Milivoje Pajović rekao je da se procene bezbednosnih rizika rade za sve misije u kojima učestvuju pripadnici Vojske Srbije i da je u tom pogledu operacija „Atalanta“ na prvom mestu.

– Naši ljudi se pripremaju da budu bukvalno u situaciji koja je veoma približna borbenoj, i to ih čeka u Adenskom zalivu, u vodama Indijskog okeana. Inače, mi već imamo četvoricu oficira u ovoj misiji, trojicu u Operativnoj komandi u Londonu i jednog na komandnom brodu i oni će praktično dočekati naš tim koji će u prvoj nedelji decembra otpočeti misiju na brodu „Karolina skan“.

Vojska Srbije


* Tim Specijalne brigade VS u operaciji EU.JPG (185.01 KB, 1024x683 - viewed 151 times.)

* Tim Specijalne brigade VS u operaciji EU_1.JPG (145.13 KB, 1024x683 - viewed 124 times.)
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #19 on: November 15, 2013, 07:43:50 pm »


Čestitam jedinici.

Vidim neke puške. Nisam stručnjak. O kojim puškama se radi ?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #20 on: November 15, 2013, 07:59:15 pm »

Heckler & Koch HK416

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 800px-HK416.jpg (27.94 KB, 800x311 - viewed 99 times.)
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #21 on: November 15, 2013, 08:09:05 pm »

Heckler & Koch HK416

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zasto ne nose nase m-21,jel je ministarstvo kupovalo ove puske ili smo ih dobili za dzabe??
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #22 on: November 15, 2013, 08:14:02 pm »

Ове пушке су купљене још пре нешто више од 3 године за специјалне јединице.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 960


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #23 on: November 16, 2013, 03:31:11 pm »

Jel' su ovo momci iz bivše 72-ge ili je to neki mešani sastav, probran baš za ovakve situacije.
Oni će kako sam razumeo da obezbeđuju brod Karolina skan.

Zeljko11, misliš da nema među njima ko nosi i M-21 ili čak i M-70.
Ovo je za slikanje.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #24 on: November 16, 2013, 03:39:08 pm »

To im je formacijsko naoružanje i sa njime idu na zadatak.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 960


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #25 on: November 16, 2013, 03:47:17 pm »

Ne znam, ali sve mislim da će se tu naći mesta i za jedan sanduk M-21 ili M-70.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #26 on: November 16, 2013, 09:54:07 pm »

То су припадници Специјалне бригаде, можда буде и понеко из "Кобри". У сваком случају спремљене су и замене за овај тим што ће отићи. Мислим да смо пре пар месеци имали вест о обуци ових специјалаца у Француској за дејства на бродовима. Овај задатак је признање ВС и Србију као континенталну земљу, јер је неко проценио и оценио да има добре "специјалце" који су врло брзо, уз мању обуку успешно припремљени за дејство са бродова и на мору.

Што се оружја тиче, мање је битно шта ће се користити. Потребно је да буде прилагођено потреби војника за ту ситуацију, а ове пушке то јесу. "Застава" је приказала неке "скраћене" или "командо" верзије М-21, али нисам сигуран да је то прошло потребна трупна испитивања и опитовања у ТОЦ-у.
« Last Edit: November 16, 2013, 10:51:36 pm by dzumba » Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #27 on: November 16, 2013, 10:04:26 pm »

Jel' su ovo momci iz bivše 72-ge ili je to neki mešani sastav, probran baš za ovakve situacije.
Oni će kako sam razumeo da obezbeđuju brod Karolina skan.

Zeljko11, misliš da nema među njima ko nosi i M-21 ili čak i M-70.
Ovo je za slikanje.

Ma ne mislim da ne nose M-70,nego mi je logicno da ako idu potpuno sredjeni i nasminkani u inostranstvo treba  da nose M-21 jer je na neki nacin reklama za to naoruzanje i nasu vojnu industriju,cista logika nista vise.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 278



« Reply #28 on: November 17, 2013, 04:19:11 am »

@Zeljko11

Ova misija nije samo za slikanje tako da nose najbolje sto imaju.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 960


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #29 on: November 17, 2013, 11:34:41 am »

Jel' su ovo momci iz bivše 72-ge ili je to neki mešani sastav, probran baš za ovakve situacije.
Oni će kako sam razumeo da obezbeđuju brod Karolina skan.

Zeljko11, misliš da nema među njima ko nosi i M-21 ili čak i M-70.
Ovo je za slikanje.

Ma ne mislim da ne nose M-70,nego mi je logicno da ako idu potpuno sredjeni i nasminkani u inostranstvo treba  da nose M-21 jer je na neki nacin reklama za to naoruzanje i nasu vojnu industriju,cista logika nista vise.
Ima tu istine što navodiš, ali nešto drugo sam ja potencirao. U spec. jedinicama, je bilo ranije, aman ovako, nosi i duži sa čim postižeš najbolje rezulate. Nije to bilo tako u svakoj jedinici, ali je bilo i toga.
Drugo, ja lično sam dužio samo onaj Škorpion, to se kao zove pištolj. Kao teniskta, niti mogu da uđem u tenk sa tim pištoljem, barem ne brzo koliko bi trebalo (još je predviđena da se nosi i zaštitna maska, čudi me da su ranac i drveni ašovčić izostavili). Gađanja jesam vršio sa tim nazovi ga pištoljem, a ono što sam nosio po terenima, i ako me to nije sledovalo kao k-dira tenka, je naravno M-70 AB2. Niko nikada mi zbog toga nije prigivorio, čak ni u šali.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.