PALUBA
March 29, 2024, 02:33:54 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Ojačala vojna moć Srbije  (Read 1048 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: February 08, 2020, 11:34:15 am »



Ojačala vojna moć Srbije: Napredak za 13 pozicija


Ugledni vojni sajt Global fire power objavio je ovogodišnju rang-listu vojne snage i vojnih kapaciteta zemalja.

Srbija je na toj listi napredovala za 13 pozicija u odnosu na prethodnu godinu, pa je njena vojna snaga sada ispred nekih zapadnih zemalja koje su važile za vojno stabilne i jake države.

Srbija se na ovoj listi sada nalazi na 65. mjestu od mogućih 138.

U rangiranje se uključuje preko 50 individualnih faktora kako bi se definisao "indeks moći", sa kategorijama od vojne moći i finansija do logističkih sposobnosti i geografske pozicije.


Rang lista
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Kako navode na sajtu - njihova jedinstvena formula omogućava i manjim zemljama, tehnološki naprednim, da se takmiče sa velikim državama.

Na listi ispod Srbije se nalaze ostale zemlje u regionu - Hrvatska, Slovenija, Sjeverna Makedonija, Albanija, dok se Crna Gora nalazi na 123. poziciji.


izvor


* lista.jpg (57.03 KB, 658x493 - viewed 57 times.)
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #1 on: May 26, 2021, 09:43:36 pm »

Jedna interesantna emisija.  Ima nekoliko netačnih stvari u njoj iznetih od strane sva tri sagovornika ali to je samo odraz zapravo nerazumevanja pesme "Wind of Change" Nemačkog benda Scorpions jer su sva tri sagovornika uprkos godinama malo više neiskusni  (moram tu i da istaknem Radića kao naj uzdržanijeg što je po mom mišljenju "pozitivno brojanje" za njega,ali druga dvojica imaju nezreo i nupućen stav po svim pitanjima ).
 U 25 minuta analizira se naoružanje na prostoru Bivše Jugoslavije I to da li je sve u skladu sa Dejtonskim sporazumom i podregionalnim sporazumom koji je proizišao iz Dejtona.  Po tom sporazumu BiH nema nikakvu ingerenciju  (što bi sagovornik iz Sarajeva voleo da promeni ) već Srbija i Hrvatska kontrolišu najpre jedna drugu  (Srbija šalje u Hrvatsku svoje delegacije da izvrše uvid u naoružanje koje Hrvatska vojska koristi i obrnuto, Hrvatska šalje u Srbiju svoje delegacije i to se sprovodi redovno i nije bilo nikakvih prigovora od 2014.do danas ni sa jedne ni sa druge strane -pre toga je to kontrolisala kancelarija iz Beča ) pa obe kontrolišu BiH I to tako što Hrvatska kontroliše samo svoj entitet, a Srbija ostala dva.  I primetio bih još jednu grešku u emisiji, a to je "ko je prvi krenuo da se naoružava" -sve je zapravo počelo donacijama SAD gde su malo više donirali Hrvatskoj što je napravilo disbalans  (ali to je deo njihove politike na globalnom nivou) I onda je ostalo sukcesivno teklo do danas.

Evo emisije, voleo bi da pročitam i neki komentar ovde na forumu ,po mogućstvu sa sve tri strane Srbije-BiH-Hrvatske da razmenimo mišljenja ,jer mi smo ovde svakako upućeniji od onog što je prosečno mišljenje nekog gledaoca :

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2 on: May 26, 2021, 10:34:58 pm »

Прошло је преко тријес година од набавке последњег ловачког авиона и равно тријес година од набавке последњег тенка. Сва техника је стара и неопходна је замена исте. Медији у окружењу искоришћавају ови ситуацију за пропаганду и ширење страха и панике као и за дефамацију одређене стране.

Србија је набавила авионе истог или сличног годишта онима што су преживели од ЈРВ до данас. Није купљен нов авион, нити авион који припада наредној технолошкој генерацији, већ поново МиГ-29, додуше који је сада модернизован. Да смо угасили ловачку авијацију, можда би ћутали или би опет причали како треба још нешто укинути.

Иста ствар је и са тенковима. Нисмо набавили Т-90, нисмо набавили Т-14, већ модернизовани Т-72. БОВ-ови су сви стари преко 30 година те и они траже замену, али то за медије не важи. И ту смо набавили БРДМ-2, али шта вреди причати.

Занимљиво је како ти објективни медији никада не пишу да је Румунија наручила Ф-16 и патриот, да Мађарска купује леопард 2а7+ и да креће са серијском производњом оклопних возила типа линкс. Не говоре да ће Мађарска купити велики број еурокоптера и да се лишава Ми-8. Очигледно је да је за њих "регион" само простор бивше СФРЈ, са посебним освртом на Србију.

Исти ти медији нигде не наводе да је формиране нове оружане снаге, да је Косово добило војску, која се наоружава и опрема.

Такође не знам о каквом се балансу ради и како он може бити нарушен са српске стране ако ми нисмо прекршили споразуме о контроли наоружања потписане након рата у Босни. Да ли Србија можда има сада преко 150 борбених авиона, колико јој је дозвољено према том споразуму? Нема. Да ли има више од 50 борбених хеликоптера? Нема. Србија има мање МиГ-ова 29 него што је имала у 24. марта 99. Поред тога, нема више ниједан МиГ-21 у оперативној употреби, а тада је имала више ескадрила.

Само извртање.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Online Online

Posts: 3 130


« Reply #3 on: May 27, 2021, 03:51:40 am »


Потпуна будалаштина, мада нисам сигуран колико су саговорници неупућени, а колико намерно пласирају погрешне информације и изврћу чињенице. Пре свега, ево тог тог регионалног споразума: https://www.morh.hr/wp-content/uploads/2017/10/80_sporazum_kontrola_oruzj.pdf Верујем да је био доступан свим саговорницима, али и новинару који је водио разговор.

Саговорник из Хрватске тврди да је равнотежа нарушена тиме што је Србија повећала војни буџет, па Хрватска сада више нема већи воји буџет од Србије. Ако је споразумом било предвиђено да Југославија има 2,5 пута више борбених средстава која су предмет уговора у односу на Хрватску (нпр. 1025:410 у тенковима) - онда је реално и очекивати да војни буџет Србије буде већи. Том логиком, баланс је нарушила Хрватска тиме што је имала већи војни буџет од Србије. Међутим, споразум се не бави буџетима, него борбеним средствима. И то њиховом количином - а не квалитетом.

Ни једна од држава потписница није ни близу тих лимита који су прописани споразумом. Уствари, најближа тим лимитима је Хрватска, јер има 15 борбених хеликоптера, а лимит је 21. Значи може да набави још 6 без кршења споразума.

НАТО прописује својим чланицама 2% БДП за одбрану. Хрватска је на 1,30% БДП, али без набавке авиона. Видећемо колики ће бити војни буџет када авиони дођу на наплату. Србија је ове године ребалансом повећала војни буџет на 2,49%, када прођу одређене набавке вероватно ће се вратити на 2%. Пре ребаланса је требао да буде испод 2%.

Када су војни буџети у питању, треба имати у виду две ствари. Прва је да 2% српског БДП пре нпр. 4 године није исто што и 2% БДП данас, зато што је српски БДП растао. Други је да долар који се потроши у земљи вреди више него онај који се потроши на увоз. Номинални БДП Србије је 52 милијарде долара, али куповна моћ тог буџета на домаћем тржишту, у Србији, вреди 130 милијарди (БДП паритетом куповне моћи). Другим речима, српски буџет од 1,51 милијарди долара би, у случају да се троши искључиво на домаћем тржишту, вредео као 3,8 милијарди долара. Код Хрватске однос између номиналног БДП и оног мереног паритетом куповне моћи није толики велик. Уколико би се хрватски војни буџет трошио искључиво на домаћем тржишту, он би вредео као 1,8 милијарди долара. Србија има развијено војну индустрију и извози скоро милијарду долара годишње. Србија се добрим делом ослања на домаћу војну индустрију, тако да је самим тим куповна моћ већа.

Коментатор из Хрватске говори о томе како Србија није неутрална, зато што је посматрач у Организацији за колективну безбедност и сарадњу - мада је у исто време и у програму Партнерство за мир. Даље, наводи како се неутралним земљама не поклањају авиони, мада јако добро зна да је ремонт руских авиона коштао више од 30 милиона по авиону.

Што се тиче коментатора из БиХ, мислим да није довољно јасно објаснио како ће БиХ да уђе у НАТО без сагласности сва три члана председништва. Ако ме сећање служи, пре извесног времена БиХ није могла да покрене ни међународну арбитражу против Хрватске, ради моста на Пељешцу - зато што је српски члан то прогласио виталним националним интересом. Зар би са одлуком о уласку у НАТО било другачије? И у НАТО и ван њега, БиХ је под заштитом Америке и ту се ништа неће променити, према томе не прети јој никаква опасност ни од Србије ни од Хрватске. Што се тиче инвестиција, чланство у НАТО им само по себи неће помоћи. Ирска није у НАТО, па има три пута већа директна страна улагања од Италије.

Све у свему, мислим да суседним државама не прети никаква опасност од Србије, БиХ штите Американци, а сви остали су у НАТО. У случају напада, свака чланица може да се позове на члан 5. Са друге стране, Србија није у НАТО и мора да буде способна да заштити своју територију. На исти начин на који то раде Аустрија и Швајцарска. 

 
 
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #4 on: May 27, 2021, 06:16:38 pm »

Сви паравојни аналитичари су људи који говоре по нечијем налогу. Да ли су упућени ило нису, није битно јер не говоре оно што мисле и знају већ што им је наложено.

Као што је већ речено на форуму, власт оправдава своје потезе тако што измишља или претерује у неким случајевима. Вероватно им је потрбно да оправдају своје потезе тиме што ће јавно да наведу како је Србија нарушила некакву равнотежу, ако је она уопшзе и постојала.

Када се говори о војном буџету, треба рећи да Србија има више технике од Хрватске, а да издваја мање пара. То паравојним аналитичарима није битно, већ им је битно да кажу да је буџет повећан. Србија има и више припадника оружаниј снага и од БиХ и од Хрватске и нормално би било да јој је војни буџет виши.

Мађарска има далеко мање тенкова и оклопних возила од Србије, а има већи буџет. Ради се о земљи са сличном величином територије и сличним бројем људи. Такође, поменуо бих и Словачку и Чешку. Све три земље су континенталне и немају РМ. Чеси, Мађари и Словаци немају јуришну и ловачкобомбардерску авијацију већ само једну ескадрилу ловачких авиона. И сви улажу више.

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.