PALUBA
March 28, 2024, 11:45:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 ... 236   Go Down
  Print  
Author Topic: Koronavirus COVID-19 - Novosti  (Read 326132 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #675 on: March 26, 2020, 05:59:01 pm »

Prevoz preminulih od COVID-a19 u Italiji obavlja italijanska vojska

Zašto? Nema u Italiji dovoljno mrtvačkih kola?

Općenito sam protivnik izlaska vojske vani u ovoj krizi.
Samo pojačavaju psihički pritisak na stanovništvo.

MHO poz.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #676 on: March 26, 2020, 06:07:59 pm »

Verovatno da se spreči zaraza.
Evo još jednog snimka od pre 5-6 dana



A stigli su i Rusi u Italiju


Njujork

Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #677 on: March 26, 2020, 06:14:05 pm »

Zbog toga se izgleda svakodnevno dele snimci iz logora na beogradskom sajmištu....budi u kući ili ideš tamo  Wink . Sa druge strane svesno i izgleda namerno, širi se panika kod ljudi koji se površno informišu. Pitanje je zašto baš tako...Možda je to jedini način doći do mozga pojedinaca ili grupe istomišljenika. Ako je sve ovo baš tako i uzrok smrtnosti je upravo i jedino ovaj virus. Nešto ne štima sa testovima koji se primenjuju ,kao i sa zabranom / procedurom koju nalaže SZO u vezi sa obdukcijom preminulih Wink . Većina zvaničnih izvora piše jedino o kineskim rezultatima obdukcije.
« Last Edit: March 26, 2020, 06:41:15 pm by Milan (longtrip) » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #678 on: March 26, 2020, 06:42:01 pm »

Neka se i ovaj tekst nađe na temi. Malo se razlikuje od prethodnih.

Verujem, istina je negde u sredini, kao i uvek.

Lično:
još uvek nisam shvatio suštinu panike oko ovog virusa - posebno me zbunjuje naš AV, naša vlada i naše preduzete mere...
Posebno, kada posmatram Švedsku, daleko napredniju, bogatiju i racionalniju zemlju od nas i okruženja. Oni nisu uveli ovako drastične mere, nisu zatvorili granice, pustili su da život teče dalje. Shvatili su da će biti zaraženih, bolesnih i stradalih - ali sve to nije razlog da se život nasilno zaustavi. Prirodna selekcija će učiniti svoje, a kao krajnji rezultat, verovatno će prenebregnuti sledeći napad korone, jer će ga većina stanovništva dočeka imuno, pošto su u prvom talasu bili u kontaktu sa virusom. U prvom trenutku deluje nehumano, ali kada se bolje razmisli - čini se racionalnije od totalnih karantina. Iz prostog razloga: u brobi sa prirodom uvek pobeđuju jači, uvek pobeđuju oni koji su se prilagodili novim uslovima.
Не знам да ли разумеш колико је теза коју износиш опасна, друштвено неприхватљива и у колизији са медицинском етиком?


Slažem se sa tobom! To su samo neka moja razmišljanja.

Mislim (sumnjam) da u ovom slučaju nisu neopravdana.

Na čemu temeljim svoju misao?
Covid-19 nije smrtonosno opasan virus, kao naprimer variola vera. U preko 99% slučajeva ne izaziva smrt kod čoveka. Najvećim delom stradaju ljudi, koji su teško bolesni od neke druge opasne boljke i organizam im je veoma oslabljen.

Obuzdavanjem bolesti na ovaj način, kako se to radi u mnogim država u okruženju i kod nas, mi praktično pokušavamo sprečiti bilo kakav kontakt stanovništva sa virusom. Na taj načinjednostavno ne dozvoljavamo populaciji da izgradi imunitet na covid-19. Sprečavamo imunizaciju najšireg sloja ljudi!

Šta time činimo?

Ako se virus sada malo priguši (zbog toplog vremena), na jesen kada se steknu povoljni uslovi on može ponovo buknuti, i mi ćemo ga ponovo dočekati na isti način kao sada: vanredno stanje, karantin... jer populacija će biti još uvek veoma prijemčiva na njega, zbog neizgrađene samoimunizacije svakog pojedinca koji je bio u kontaktu sa virusom.
I to će trajati sve dok se ne pronađe efikasna vakcina (a možda je već i ima u nekoj laboratoriji), koju će neko ponuditi i prodati čovečanstvu za velike pare.

Ovakve mere, koje su sada na snazi, imaju za cilj da se populaciji onemogući dodir sa virusom. A ne nude dalje rešenje. Kako postupati dalje, ako se intenzitet virusa ne smanji, ili ako se on pojavi kao sezonski?
Hoćemo li godinama biti u karantinu i u samoizolaciji?

Verujem da mere koje je donela Švedska nisu donete napamet. I oni imaju mnogo zaraženih, ima i mrtvih, a nisu u karantinu. I Boris Džonson je predvideo nešto slično za GB. I u USA je slično - iako je njihova priča slična našoj (samo napr. NY - ima masu zaraženih, bolesnih, ali nikome nije palo da ceo grad stavi pod karantin).

Još jednom naglašavam: ovo samo moja laička razmišljanja. Vreme će pokazati da li je država pravilno postupila.

 


Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #679 on: March 26, 2020, 06:57:45 pm »

Da malo podsetim čitaoce ove teme: u XIV veku u Evropi niko, pa ni carevi, nisu imali WC, kanalizaciju, kupatilo, verovatno nisu ni prali ruke. Izbila je epidemija bubonske kuge, bolesti koja je neuporedivo zaraznija i smrtonosnija od Covid-19. Umrlo je mnogo ljudi, zavisno od izvora, od 10 do čak 100 miliona. ALI NISU UMRLI SVI!!! Nikada i niodčega ne umiru svi! Jedino ako čovek kao vrsta poludi i aktivira nuklearne arsenale velikih sila možemo svi umreti.

Dakle, ne bojte se, poštujte naložene restriktivne mere ali radujte se vremenu koje sledi kada pandemija prođe, uživajte čak i u ovom vremenu karantina i izolacije jer živi ste, i nećete umreti od Corona-19!
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #680 on: March 26, 2020, 07:11:19 pm »

Neka se i ovaj tekst nađe na temi. Malo se razlikuje od prethodnih.

Verujem, istina je negde u sredini, kao i uvek.

Lično:
još uvek nisam shvatio suštinu panike oko ovog virusa - posebno me zbunjuje naš AV, naša vlada i naše preduzete mere...
Posebno, kada posmatram Švedsku, daleko napredniju, bogatiju i racionalniju zemlju od nas i okruženja. Oni nisu uveli ovako drastične mere, nisu zatvorili granice, pustili su da život teče dalje. Shvatili su da će biti zaraženih, bolesnih i stradalih - ali sve to nije razlog da se život nasilno zaustavi. Prirodna selekcija će učiniti svoje, a kao krajnji rezultat, verovatno će prenebregnuti sledeći napad korone, jer će ga većina stanovništva dočeka imuno, pošto su u prvom talasu bili u kontaktu sa virusom. U prvom trenutku deluje nehumano, ali kada se bolje razmisli - čini se racionalnije od totalnih karantina. Iz prostog razloga: u brobi sa prirodom uvek pobeđuju jači, uvek pobeđuju oni koji su se prilagodili novim uslovima.
Не знам да ли разумеш колико је теза коју износиш опасна, друштвено неприхватљива и у колизији са медицинском етиком?


Slažem se sa tobom! To su samo neka moja razmišljanja.

Mislim (sumnjam) da u ovom slučaju nisu neopravdana.

Na čemu temeljim svoju misao?
Covid-19 nije smrtonosno opasan virus, kao naprimer variola vera. U preko 99% slučajeva ne izaziva smrt kod čoveka. Najvećim delom stradaju ljudi, koji su teško bolesni od neke druge opasne boljke i organizam im je veoma oslabljen.

Obuzdavanjem bolesti na ovaj način, kako se to radi u mnogim država u okruženju i kod nas, mi praktično pokušavamo sprečiti bilo kakav kontakt stanovništva sa virusom. Na taj načinjednostavno ne dozvoljavamo populaciji da izgradi imunitet na covid-19. Sprečavamo imunizaciju najšireg sloja ljudi!

Šta time činimo?

Ako se virus sada malo priguši (zbog toplog vremena), na jesen kada se steknu povoljni uslovi on može ponovo buknuti, i mi ćemo ga ponovo dočekati na isti način kao sada: vanredno stanje, karantin... jer populacija će biti još uvek veoma prijemčiva na njega, zbog neizgrađene samoimunizacije svakog pojedinca koji je bio u kontaktu sa virusom.
I to će trajati sve dok se ne pronađe efikasna vakcina (a možda je već i ima u nekoj laboratoriji), koju će neko ponuditi i prodati čovečanstvu za velike pare.

Ovakve mere, koje su sada na snazi, imaju za cilj da se populaciji onemogući dodir sa virusom. A ne nude dalje rešenje. Kako postupati dalje, ako se intenzitet virusa ne smanji, ili ako se on pojavi kao sezonski?
Hoćemo li godinama biti u karantinu i u samoizolaciji?

Verujem da mere koje je donela Švedska nisu donete napamet. I oni imaju mnogo zaraženih, ima i mrtvih, a nisu u karantinu. I Boris Džonson je predvideo nešto slično za GB. I u USA je slično - iako je njihova priča slična našoj (samo napr. NY - ima masu zaraženih, bolesnih, ali nikome nije palo da ceo grad stavi pod karantin).

Još jednom naglašavam: ovo samo moja laička razmišljanja. Vreme će pokazati da li je država pravilno postupila.

 

Још увек не постоје тачне информације о смртности, али ако је смртност 1% то би значило да 70,000 људи у Србији треба да умре. Џонсон је повукао ту идеју, а Трамп ће у следећих пар недеља увести ратно стање.

Тај систем по коме би се пустило да се изгради имунитет је лудост и време ће то показати. Довешће до колапса здравственог система, а највише ће бити погођени сиромашни слојеви друштва. Онај ко има пара може да се изолује и да ради следећих годину дана од куће, може и да се пресели у заштићену област док остатак друштва не изгради имунитет. Онај ко не може то да си приушти ће бити осуђен на то да се понаша нормално и ризикује да оболи у тежем облику.

Једини ефикасан систем је оно што су урадили Кинези, и то се потврдило у пракси. Апсолутни карантин на месец дана, они који су болесни ће оздравити (или нажалост умрети ако лечење не буде успешно), ланац заразе се прекида и вируса више нема. Не може поново да букне ако више не постоје људи који су заражени. Након месец дана земља се полако враћа на нормалу, уз све мере опреза, али се враћа. Економска штета је мања од вишемесечног рада у условима ратне привреде.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #681 on: March 26, 2020, 07:40:26 pm »

Zaboravljamo nešto. Kina je još uvek država sa najviše zaraženih...proverite sami  Wink To kaže statistika i pitanje je testiranja od države do države. Prvenstveno kvaliteta tih testova jer nisu svi isti da pucaju samo na COVID 19.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #682 on: March 26, 2020, 07:48:11 pm »

Samo hrabro ljudi, ka i sve i ovo ce proci
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #683 on: March 26, 2020, 07:53:38 pm »

Zaboravljamo nešto. Kina je još uvek država sa najviše zaraženih...proverite sami  Wink To kaže statistika i pitanje je testiranja od države do države. Prvenstveno kvaliteta tih testova jer nisu svi isti da pucaju samo na COVID 19.

Otkud ti to, oni trenutno imaju 3-4k zaraženih prema većini onih stranica šta to prate.

poz.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #684 on: March 26, 2020, 08:06:31 pm »


Otkud ti to, oni trenutno imaju 3-4k zaraženih prema većini onih stranica šta to prate.

poz.

Kod nas se kaže , ako koza laže, rog ne laže...  Wink

worldometers.info/coronavirus/#countries
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #685 on: March 26, 2020, 08:12:31 pm »

Соларис је у праву.

Кина је укупно до сада имала 81.000 заражених, од тог броја када се одбију излечени (74.000) и преминули  (3000 и нешто) остаје да је у овом тренутку на лечењу око 3500
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #686 on: March 26, 2020, 08:22:31 pm »

Соларис је у праву.

Кина је укупно до сада имала 81.000 заражених, од тог броја када се одбију излечени (74.000) и преминули  (3000 и нешто) остаје да је у овом тренутку на лечењу око 3500

Nije Kina imala taj broj zaraženih, već ga ima trenutno  Cool Ovo je današnji presek...da vidimo sutra....treba da je u silaznoj putanji taj odnos. Tu se razumemo. Broj preminulih upravo od ovog i jedino ovog virusa je problem....zbog zabrane o obdukciji SZO. To je zvanično jedini i verifikacioni "standard" ...barem po opet zvaničnim protokolima na planeti Zemlji.
« Last Edit: March 26, 2020, 08:28:42 pm by Milan (longtrip) » Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #687 on: March 26, 2020, 08:30:20 pm »

Соларис је у праву.

Кина је укупно до сада имала 81.000 заражених, од тог броја када се одбију излечени (74.000) и преминули  (3000 и нешто) остаје да је у овом тренутку на лечењу око 3500
Управо тако!

Total cases = укупан број оболелих од почетка епидемије, укључујући оне који су оздравили, оне који су и даље болесни и перминуле
Active cases = укупан број људи који су тренутно болесни (лече се)


Само бих додао да су нови случајеви у Кини они који се враћају у земљу, практично већ више дана нема директне трансмисије унутар земље, ево последњег извештаја са http://www.nhc.gov.cn/xcs/yqtb/202003/f01fc26a8a7b48debe194bd1277fdba3.shtml

At 04:00 on March 25, 31 provinces (autonomous regions, municipalities) and the Xinjiang Production and Construction Corps reported 67 new confirmed cases, all of which were imported cases abroad; 6 new deaths; and 58 new suspected cases. All are imported cases.
  On the same day, 401 cases were cured and discharged, 721 were close contacts of medical observation, and 164 severe cases were reduced.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Screen Shot 2020-03-26 at 12.20.50 .png (24.91 KB, 969x104 - viewed 19 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #688 on: March 26, 2020, 08:31:10 pm »

Ovo sam imao i ja prije tjedan dva, da su mi tad radili testove tko zna šta bi sve našli.
Možda i sidu. I da, i ja sam se cijepio.
Veliko je pitanje koliko se ovom brzinski napravljenom testu za covid19 može vjerovati.  Undecided

-------------------------------

SPLIT DVA U JEDAN
Splitska epidemiologinja i bivša šefica Higijenskog zavoda: Imam gripu i koronu!
Ni sama ne znam kako je to moguće, a još sam se i cijepila...

PIŠE IVICA MARKOVIĆ
26. ožujka 2020.

Vjerovali ili ne, na širem splitskom području postoji osoba koja je - usprkos činjenici da se cijepila protiv influence - pozitivna na gripu, dakle ima gripu, ali je pozitivna i na koronavirus.

Što bi narod rekao “dva u jedan”, ne zamjerite na usporedbi. A ta osoba je, ni više ni manje, dr. Jasna Ninčević, bivša dugogodišnja ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo (Higijenski) Splitsko-dalmatinske županije.

No, kako je ova informacija bila neslužbena, jer se službene ne mogu dobiti, nazvali smo samu dr. Ninčević kako bi nam potvrdila ili opovrgnula “kafansku priču”.

POŠTUJTE NAPUTKE
Da nevolja nikada ne dolazi sama i da bi ova priča bila još dramatičnija, valja napomenuti da je dr. Jasna Ninčević čitav prošli tjedan, zajedno sa svojim kolegama i kolegicama epidemiolozima, radila u call centru “Higijenskog zavoda”, u kojemu se primaju pozivi onih koji su zaraženi koronavirusom ili onih koji na to sumnjaju.

- Je, istina je da sam pozitivna na koronavirus i potvrđujem vam tu “kafansku priču”. Smatram da građani moraju znati istinu i moraju biti obaviješteni kada virus napadne neku od medicinskih ustanova. Eto, na moju žalost, pozitivna sam i na gripu i na koronavirus.

Uopće ne znam gdje sam se mogla zaraziti tim koronavirusom. Ne izlazim vani, osim na posao, samo se družim sa svojom užom obitelji i nemam apsolutno nikakve “sumnjive” kontakte i nisam bila u doticaju ni sa jednim pacijentom koji mi je mogao “prenijeti” virus.

Začuđujuće mi je da sam istovremeno pozitivna na gripu i na koronavirus, jer za takav slučaj nikada do sada nisam ni čula, a ni pročitala, da je uopće moguće biti pozitivan na dva virusa istovremeno, naglašava dr. Ninčević.

Naša sugovornica ističe da njezin slučaj pokazuje kako svi moraju poštovati naputke koji se daju i kako se moraju izbjegavati socijalni kontakti.

- U nedjelju sam najnormalnije došla na posao u naš call centar. Nisam osjećala nikakvu slabost. No, tijekom radnog vremena počela sam osjećati bockanje u grlu, u vratu, kao da me netko iznutra ubada oštrim predmetom, recimo staklom. Počela me boljeti i glava, tada sam se javila šefici i rekla joj da ne mogu dulje ostati na poslu. Došla sam kući i izmjerila temperaturu koja je bila 37,2 stupnja.

Budući da sam cijepljena protiv gripe, uopće nisam posumnjala da je u pitanju to oboljenje. U nedjelju navečer temperatura mi je bila 37,9, a u ponedjeljak 38,7. Imala sam bolove u mišićima i zglobovima, ali moram napomenuti da uopće nisam kašljala. Svi moji ukućani, suprug, dvije kćeri i zet odmah su otišli u samoizolaciju i nitko od nas ne proviruje “nosom” vani, kazuje dr. Ninčević.

KOLEGE I OBITELJ
U utorak je naša sugovornica testirana na koronavirus.

- Zamolila sam da me testiraju i na gripu i taj je nalaz bio vrlo brzo gotov i - pozitivan. Dakle, peškala sam gripu. Budući da je bris za koronavirus otišao u Zagreb, nalaz je došao u srijedu i on je isto bio pozitivan. O tome da sam pozitivna obaviješteni su odmah svi moji kontakti (posao), tako da ljudi znaju što im je činiti.

Trenutačno više nemam temperaturu, ali se osjećam dosta umorna i iscrpljena. Ipak, dva dana nisam spavala, boljela me svaka kost i svaki mišić u tijelu, jako me boljela i glava. Sve moje kolege i kolegice koji su sa mnom radili u call centru su u samoizolaciji i za njih je organizirano testiranje na koronavirus.

Molim još jednom ljude da slušaju naputke, da stoje u svojim kućama, da se ne druže po balotama ili kavicama jer se borimo protiv neprijatelja o kojemu jako malo znamo, zaključuje dr. Jasna Ninčević.

https://slobodnadalmacija.hr/
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #689 on: March 26, 2020, 08:37:02 pm »

Соларис је у праву.

Кина је укупно до сада имала 81.000 заражених, од тог броја када се одбију излечени (74.000) и преминули  (3000 и нешто) остаје да је у овом тренутку на лечењу око 3500
Управо тако!

Total cases = укупан број оболелих од почетка епидемије, укључујући оне који су оздравили, оне који су и даље болесни и перминуле
Active cases = укупан број људи који су тренутно болесни (лече се)


Само бих додао да су нови случајеви у Кини они који се враћају у земљу, практично већ више дана нема директне трансмисије унутар земље, ево последњег извештаја са http://www.nhc.gov.cn/xcs/yqtb/202003/f01fc26a8a7b48debe194bd1277fdba3.shtml

At 04:00 on March 25, 31 provinces (autonomous regions, municipalities) and the Xinjiang Production and Construction Corps reported 67 new confirmed cases, all of which were imported cases abroad; 6 new deaths; and 58 new suspected cases. All are imported cases.
  On the same day, 401 cases were cured and discharged, 721 were close contacts of medical observation, and 164 severe cases were reduced.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kakve veze ima ko je odakle došao. Da zaista....ljudi se vraćaju u Kinu, pa šta sad. Pa niti jedna država sveta ne bi imala zaražene da taj nulti pacjent nije pokupio virus u Kini . Sada Kina ima situaciju kao i svi mi ostali.Vraćaju se gastosi ili turisti ili....  Da li se tu slažemo?
Logged
Pages:  1 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 ... 236   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.042 seconds with 23 queries.