PALUBA
March 28, 2024, 04:47:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... 236   Go Down
  Print  
Author Topic: Koronavirus COVID-19 - Novosti  (Read 325942 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #690 on: March 26, 2020, 08:43:51 pm »

Putin kaže da Rusija može pobijediti koronavirus za manje od tri mjeseca
   
Autor: T.D./Hina

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je u četvrtak da zemlja može pobijediti koronavirus za manje od tri mjeseca ako brzo uvede oštre mjere, nakon što su vlasti već odlučile od petka ukinuti sve letove u i iz Rusije.

Vlasti u Moskvi najavile su da će ovoga vikenda zatvoriti sve trgovine, osim prodavaonica hrane i ljekarni.

Rusija u četvrtak bilježi najveći porast broja zaraženih u jednome danu i sada ih je ukupno 840.

To je ipak puno manje nego u drugim europskim državama, ali gradonačelnik Moskve rekao je Putinu u utorak da broj stvarno inficiranih daleko nadmašuje službene podatke.

- Definitivno ćemo izaći iz ove situacije. Nadam se da će se to dogoditi za dva, tri mjeseca, rekao je Putin na sastanku s poduzetnicima.

Ministar obrane Sergej Šojgu izvijestio je da se gradi 16 centara za oboljele, da će prvi biti dovršen do 30. ožujka, a ostali  do 16. svibnja.

Od 28. ožujka do 5. travnja zatvaraju se sve trgovine i trgovački centri, osim ljekarni i trgovina hrane. Neće raditi ni restorani i kafići, objavio je gradonačelnik Moskve.

Jedini izuzeci iz zabrane letenja bit će ruski zrakoplovi koji će iz drugih zemalja vraćati ruske građane i oni s posebnim dozvolama, priopćila je vlada.

https://vijesti.hrt.hr/596377/putin-kaze-da-rusija-moze-pobijediti-koronavirus-za-manje-od-tri-mjeseca
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #691 on: March 26, 2020, 08:48:58 pm »

Соларис је у праву.

Кина је укупно до сада имала 81.000 заражених, од тог броја када се одбију излечени (74.000) и преминули  (3000 и нешто) остаје да је у овом тренутку на лечењу око 3500
Управо тако!

Total cases = укупан број оболелих од почетка епидемије, укључујући оне који су оздравили, оне који су и даље болесни и перминуле
Active cases = укупан број људи који су тренутно болесни (лече се)


Само бих додао да су нови случајеви у Кини они који се враћају у земљу, практично већ више дана нема директне трансмисије унутар земље, ево последњег извештаја са http://www.nhc.gov.cn/xcs/yqtb/202003/f01fc26a8a7b48debe194bd1277fdba3.shtml

At 04:00 on March 25, 31 provinces (autonomous regions, municipalities) and the Xinjiang Production and Construction Corps reported 67 new confirmed cases, all of which were imported cases abroad; 6 new deaths; and 58 new suspected cases. All are imported cases.
  On the same day, 401 cases were cured and discharged, 721 were close contacts of medical observation, and 164 severe cases were reduced.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kakve veze ima ko je odakle došao. Da zaista....ljudi se vraćaju u Kinu, pa šta sad. Pa niti jedna država sveta ne bi imala zaražene da taj nulti pacjent nije pokupio virus u Kini . Sada Kina ima situaciju kao i svi mi ostali.Vraćaju se gastosi ili turisti ili....  Da li se tu slažemo?

Враћају се али остају у карантину, не иду у кућну изолацију. Практично остају у изолованим зонама на месту уласка у земљу. Слично оним шаторима на српској граници.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #692 on: March 26, 2020, 08:49:16 pm »

Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je zakon na osnovu koga Vlada Rusije ima pravo da ograniči cene lekova i medicinskih proizvoda u slučaju epidemije ili vanrednih situacija, a odgovarajući dokument objavljen je na zvaničnom portalu za pravne informacije.

U skladu sa navedenim dokumentom, Vlada može da utvrdi maksimalne moguće maloprodajne cene lekova i medicinskih preparata, koji nisu na spisku vitalnih potrepština, kao i maksimalne prodajne cene za proizvođače i povećanje na njih, uzimajući u obzir porez na dodatu vrednost (PDV).

Vlada će imati pravo da ograničava cene u slučaju epidemije, vanredne situacije ili pri istovremenom neosnovanom rastu cena lekova u nekoliko regiona za više od 30 odsto tokom 30 dana. Vlada će, takođe, imati pravo da fiksira cene lekova u periodu od najviše 90 dana.

Prema mišljenju zakonodavaca, novouvedeno pravo će omogućiti da se izbegne višestruko povećanje cena od strane preprodavaca, koji prodaju male serije lekova i medicinskih proizvoda.


https://rs-lat.sputniknews.com/rusija/202003261122178241-putin-ogranicava-cene-lekova/
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #693 on: March 26, 2020, 08:52:30 pm »

Не може поново да букне ако више не постоје људи који су заражени.

Pogrešno si shvatio suštinu. Virus je došao iz prirode (najverovatnije od šišmiša), verovatno mutirao, pa je postao prijemčiv za ljude, pa je još malo mutirao i dobio sposobnost da se prenosi sa čoveka na čoveka.

Virus ostaje i opstaje u prirodi. Može da mutira u neki opasniji soj, što je vrlo verovatno ... i onda ćemo ponovo imati pandemiju.

Jedina realna mogućnost da ne bukne ponovo jeste da dovoljan broj ljudi stekne imunitet (da uprostim pojam ''imunitet stada'' - ako se u nekoj populaciji oko 60 % jedinki zarazi nekim virusom, barem 50 % te populacije će steći imunitet, i u tom slučaju virus više neće imati podlogu za prenos, i na taj način će celo stado biti imuno), i da se napravi vakcina za one koji još nisu bili u kontaktu sa njim.

Karantin i ovo što se sada radi su privremene mere, da bi se zaštitila populacija, ali one neće dovesti do krajnjeg cilja: da postanemo imuni na kovid. Ovo je tek prvi korak!

A niko ne kaže šta i kako dalje.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #694 on: March 26, 2020, 09:01:23 pm »



Враћају се али остају у карантину, не иду у кућну изолацију. Практично остају у изолованим зонама на месту уласка у земљу. Слично оним шаторима на српској граници.

Na osnovu čega tvrdiš da je povećanje broja zaraženih u Kini, proporcionalno broju ljudi koji zaraženi ulaze u Kinu. Nema smisla. Pričajmo realno. Pa ovo je virus koji se i dalje širi. Oni pokušavaju da ga suzbiju raznim merama. Dajte budimo ozbiljni....Koje vesti pratiš, na koliko jezika ? Daj nam linkove..
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #695 on: March 26, 2020, 09:22:46 pm »

Ovo sam imao i ja prije tjedan dva, da su mi tad radili testove tko zna šta bi sve našli.
Možda i sidu. I da, i ja sam se cijepio.
Veliko je pitanje koliko se ovom brzinski napravljenom testu za covid19 može vjerovati.  Undecided

-------------------------------

SPLIT DVA U JEDAN
Splitska epidemiologinja i bivša šefica Higijenskog zavoda: Imam gripu i koronu!
Ni sama ne znam kako je to moguće, a još sam se i cijepila...

PIŠE IVICA MARKOVIĆ
26. ožujka 2020.

Vjerovali ili ne, na širem splitskom području postoji osoba koja je - usprkos činjenici da se cijepila protiv influence - pozitivna na gripu, dakle ima gripu, ali je pozitivna i na koronavirus.

Što bi narod rekao “dva u jedan”, ne zamjerite na usporedbi. A ta osoba je, ni više ni manje, dr. Jasna Ninčević, bivša dugogodišnja ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo (Higijenski) Splitsko-dalmatinske županije.

No, kako je ova informacija bila neslužbena, jer se službene ne mogu dobiti, nazvali smo samu dr. Ninčević kako bi nam potvrdila ili opovrgnula “kafansku priču”.

POŠTUJTE NAPUTKE
Da nevolja nikada ne dolazi sama i da bi ova priča bila još dramatičnija, valja napomenuti da je dr. Jasna Ninčević čitav prošli tjedan, zajedno sa svojim kolegama i kolegicama epidemiolozima, radila u call centru “Higijenskog zavoda”, u kojemu se primaju pozivi onih koji su zaraženi koronavirusom ili onih koji na to sumnjaju.

- Je, istina je da sam pozitivna na koronavirus i potvrđujem vam tu “kafansku priču”. Smatram da građani moraju znati istinu i moraju biti obaviješteni kada virus napadne neku od medicinskih ustanova. Eto, na moju žalost, pozitivna sam i na gripu i na koronavirus.

Uopće ne znam gdje sam se mogla zaraziti tim koronavirusom. Ne izlazim vani, osim na posao, samo se družim sa svojom užom obitelji i nemam apsolutno nikakve “sumnjive” kontakte i nisam bila u doticaju ni sa jednim pacijentom koji mi je mogao “prenijeti” virus.

Začuđujuće mi je da sam istovremeno pozitivna na gripu i na koronavirus, jer za takav slučaj nikada do sada nisam ni čula, a ni pročitala, da je uopće moguće biti pozitivan na dva virusa istovremeno, naglašava dr. Ninčević.

Naša sugovornica ističe da njezin slučaj pokazuje kako svi moraju poštovati naputke koji se daju i kako se moraju izbjegavati socijalni kontakti.

- U nedjelju sam najnormalnije došla na posao u naš call centar. Nisam osjećala nikakvu slabost. No, tijekom radnog vremena počela sam osjećati bockanje u grlu, u vratu, kao da me netko iznutra ubada oštrim predmetom, recimo staklom. Počela me boljeti i glava, tada sam se javila šefici i rekla joj da ne mogu dulje ostati na poslu. Došla sam kući i izmjerila temperaturu koja je bila 37,2 stupnja.

Budući da sam cijepljena protiv gripe, uopće nisam posumnjala da je u pitanju to oboljenje. U nedjelju navečer temperatura mi je bila 37,9, a u ponedjeljak 38,7. Imala sam bolove u mišićima i zglobovima, ali moram napomenuti da uopće nisam kašljala. Svi moji ukućani, suprug, dvije kćeri i zet odmah su otišli u samoizolaciju i nitko od nas ne proviruje “nosom” vani, kazuje dr. Ninčević.

KOLEGE I OBITELJ
U utorak je naša sugovornica testirana na koronavirus.

- Zamolila sam da me testiraju i na gripu i taj je nalaz bio vrlo brzo gotov i - pozitivan. Dakle, peškala sam gripu. Budući da je bris za koronavirus otišao u Zagreb, nalaz je došao u srijedu i on je isto bio pozitivan. O tome da sam pozitivna obaviješteni su odmah svi moji kontakti (posao), tako da ljudi znaju što im je činiti.

Trenutačno više nemam temperaturu, ali se osjećam dosta umorna i iscrpljena. Ipak, dva dana nisam spavala, boljela me svaka kost i svaki mišić u tijelu, jako me boljela i glava. Sve moje kolege i kolegice koji su sa mnom radili u call centru su u samoizolaciji i za njih je organizirano testiranje na koronavirus.

Molim još jednom ljude da slušaju naputke, da stoje u svojim kućama, da se ne druže po balotama ili kavicama jer se borimo protiv neprijatelja o kojemu jako malo znamo, zaključuje dr. Jasna Ninčević.

https://slobodnadalmacija.hr/

Када је у питању вакцина против грипа, обично се ради за тзв. сезонски, односно те године очекивани тип грипа. Тада се добија привремена заштита али само од тог типа грипа. Други типови, ако нас закаче, развиће се у уобичајену фирму те болести. Не разумем зашто се докторка чуда што је позитивна и на вирус грипа и на "Корона" вирус. Мени здраворазумски делује да се могу добити две па и три инфекције одједном.Друга је ствар да је то реткост.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #696 on: March 26, 2020, 10:03:58 pm »



Враћају се али остају у карантину, не иду у кућну изолацију. Практично остају у изолованим зонама на месту уласка у земљу. Слично оним шаторима на српској граници.

Na osnovu čega tvrdiš da je povećanje broja zaraženih u Kini, proporcionalno broju ljudi koji zaraženi ulaze u Kinu. Nema smisla. Pričajmo realno. Pa ovo je virus koji se i dalje širi. Oni pokušavaju da ga suzbiju raznim merama. Dajte budimo ozbiljni....Koje vesti pratiš, na koliko jezika ? Daj nam linkove..
Ако одеш на линк који си поставио (https://www.worldometers.info/coronavirus/) и кликнеш на Кину, отвориће ти се https://www.worldometers.info/coronavirus/country/china/ - тамо објављују детаљније статистике и извештаје.
Ако у Google Chrome претраживачу одеш на http://www.nhc.gov.cn/xcs/xxgzbd/gzbd_index.shtml (званични сајт кинеског министарства здравља), понудиће ти опцију да ти страницу прикаже на енглеском. Тамо имаш извештаје, у колони са леве стране (Outbreak report). Тренутно, последњи садржи информације прикупљене до поноћи 25. марта (Update on new coronavirus pneumonia epidemic as of 24:00 on March 25). Ако кликнеш на њега, отвара http://www.nhc.gov.cn/xcs/yqtb/202003/f01fc26a8a7b48debe194bd1277fdba3.shtml, поново треба да тражиш да ти преведе. Тамо можеш да прочиташ оно што сам ти навео:

      At 04:00 on March 25, 31 provinces (autonomous regions, municipalities) and the Xinjiang Production and Construction Corps reported 67 new confirmed cases, all of which were imported cases abroad; 6 new deaths; and 58 new suspected cases. All are imported cases.
  On the same day, 401 cases were cured and discharged, 721 were close contacts of medical observation, and 164 severe cases were reduced.
     .....


Према томе, Кинези тврде да су сви нови случајеви (и потврђени и они на које сумњају) дошли из иностранства.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #697 on: March 26, 2020, 10:17:47 pm »

...

Ženska je epidemiolog i vjerujem da zna šta priča, a i ne vjerujem da laže.
(ima toga masu u ova krizna vremena)


poz.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #698 on: March 26, 2020, 10:19:34 pm »

Не може поново да букне ако више не постоје људи који су заражени.

Pogrešno si shvatio suštinu. Virus je došao iz prirode (najverovatnije od šišmiša), verovatno mutirao, pa je postao prijemčiv za ljude, pa je još malo mutirao i dobio sposobnost da se prenosi sa čoveka na čoveka.

Virus ostaje i opstaje u prirodi. Može da mutira u neki opasniji soj, što je vrlo verovatno ... i onda ćemo ponovo imati pandemiju.

Jedina realna mogućnost da ne bukne ponovo jeste da dovoljan broj ljudi stekne imunitet (da uprostim pojam ''imunitet stada'' - ako se u nekoj populaciji oko 60 % jedinki zarazi nekim virusom, barem 50 % te populacije će steći imunitet, i u tom slučaju virus više neće imati podlogu za prenos, i na taj način će celo stado biti imuno), i da se napravi vakcina za one koji još nisu bili u kontaktu sa njim.

Karantin i ovo što se sada radi su privremene mere, da bi se zaštitila populacija, ali one neće dovesti do krajnjeg cilja: da postanemo imuni na kovid. Ovo je tek prvi korak!

A niko ne kaže šta i kako dalje.

Вирус који је дошао из природе остаје у природи. Вирус који је мутирао је оно што изазива болест, и тај вирус се може искоренити изолацијом. Вирус који је остао у природи може поново да мутира у неки други вирус и изазове болест. Од тог другог вируса нас не штити то што смо искоренили први вирус - али нас не штити ни ”имунитет стада”. Баш као што нас епидемија шпанског грипа, током које је формиран био формиран колективни имунитет, не штити од сезонског грипа.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #699 on: March 27, 2020, 08:55:49 am »

Broj zaraženih koronavirusom u 202 države i teritorija diljem svijeta prešao je 500.000, a Sjedinjene Države su od Kine preuzele titulu zemlje s najviše slučajeva.

Od sveukupno 531 tisuća slučajeva njih više od 60 tisuća potvrđeno je u posljednja 24 sata, a više od 2,5 tisuća novih smrtnih ishoda u 59 država je povećao brojku preminulih na 24 tisuće, pokazuju brojke agencije Reuters.

To četvrtak čini dosad najsmrtonosnijim danom otkad je izbila pandemija koronavirusa, sa Španjolskom i Italijom koje su svaka izvijestile o 700 preminulih.

Otprilike trećina novih slučajeva zabilježena je u SAD-u koji testira sve više ljudi. U posljednja 24 sata otkriveno je 17 tisuća zaraženih, a bilo je 281 preminulih, što je najveća jednodnevna brojka otkad se virus pojavio u toj državi.

Kina, koja je najavila zatvaranje granice za inozemne državljane od subote, izvijestila je o pet smrtnih i 55 slučajeva zaraze, dodavši kako je riječ o uvezenim slučajevima, osim njih dva. To je pad u odnosu na 67 novih slučajeva u Kini koliko ih je bilo dan ranije.

U najmnogoljudnijoj svjetskoj državi time je broj zaraženih od početka epidemije narastao na 81,340, s 3292 smrtnih ishoda.

Najveću brigu Kini sad predstavljaju uvezeni slučajevi zaraze, većinom kod kineskih državljana koji se vraćaju iz inozemstva.

Provincija Hubei, regija s oko 60 milijuna stanovnika, mjesto izbijanja epidemije, jučer nije imala nijedan novi slučaj, dan nakon što je ublažila mjere karantene i otvorila svoje granice.

Broj slučajeva u Latinskoj Americi jučer je prešao 10 tisuća, s brzim širenjem u Brazilu, Čileu i Ekvadoru.

Zemlje u kojoj su epidemije izbile u veljači sada bilježe rast broja oporavaka.

https://vijesti.hrt.hr/596552/vise-od-pola-milijuna-zarazenih-sad-pretekao-kinu
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #700 on: March 27, 2020, 08:58:06 am »

Kinezi su u suzbijanju koronavirusa preduzeli mere bez presedana i organizovali karantin kakav do sada nije viđen u istoriji čovečanstva, izjavio je doktor Aleksandar Semjonov, zamenik direktora Instituta za epidemiologiju i mikrobiologiju u Sankt Peterburgu. On je dva puta boravio u Kini za vreme epidemije koronavirusa

Aleksandar Semjonov je rekao da je u Kini šezdeset miliona ljudi bilo smešteno u uslove oštrog karantina i da je cela zemlja poštovala mere samoizolacije i samokontrole.

„Tako nešto još niko nije uradio. Kinesko iskustvo, potpuno ograničavanje kontakata, mnogo je pomoglo celom svetu. Pokazalo je kako se epidemija može efikasno zaustaviti. To se videlo u Južnoj Koreji koja je sledila kineski primer i izborila se s epidemijom“, rekao je Semjonov za RTS.
Govoreći o Italiji i Španiji, naveo je da je virus tamo stizao pomalo, u mnogo navrata.

„Vlasti su se dugo kolebale između komfora stanovništva i potrebe za zatvaranjem svih granica. Ta neodlučnost vlasti i dugo gomilanje pojedinačnih slučajeva dovelo je do toga da se zaraza kod njih širila polako, ali je postojala i zato su kasno počeli da reaguju“, smatra Semjonov.

Ističe da logika kaže da je najverovatnije da će se epidemija polako stišati i prestati.
„Da krenem od najgoreg scenarija – epidemija postaje ogromna i preplavljuje ceo svet. Meni je teško da poverujem u to. Koronavirus nije zarazan kao npr. virus gripa“, istakao je.

Drugi scenario, prema njegovim rečima, jeste da se epidemija svetom širi u talasima.

„Da ne oboleva veliki broj ljudi ali da stalno ima obolelih. To je takođe malo verovatno jer se sezona respiratornih infekcija bliži kraju na severnoj hemisferi. Na južnoj živi mnogo manje ljudi i tamo se teško može održati takva masovnost epidemije“, ističe Semjonov.

Kako kaže, treći scenario je da će epidemija proći i ponovo se vratiti.

„Trebalo bi naći prelaznog domaćina virusa. Naučnici se bave tim pitanjem i uskoro ćemo dobiti odgovor“, kaže ruski doktor.

Navodi da je sasvim moguće da se epidemija završi kao u slučaju SARS-a, koji se pojavio, uplašio ceo svet i nema ga 17 godina.
„Ja želim da verujem u taj scenario“, rekao je Semjonov.

https://rs-lat.sputniknews.com/vesti/202003271122180225-ruski-doktor-koji-se-vratio-iz-kine-predvidja-sta-ce-biti-s-pandemijom/
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #701 on: March 27, 2020, 10:54:22 am »

Američki predsednik Donald Tramp razgovarao je telefonom s kineskim liderom Si Đinpingom o situaciji u svetu u svetlu širenja virusa korona, navodeći da će Amerika tesno sarađivati s Kinom jer ona ima značajno iskustvo u borbi protiv te bolesti.

„Samo što sam razgovarao s predsednikom Kine. Razgovor je bio dobar. Podrobno smo razmotrili situaciju u vezi s virusom koji razara značajan deo planete. Kina je prošla mnogo toga i u velikoj meri je prodrla u suštinu virusa. Tesno sarađujemo s Kinom. Veliko poštovanje“, napisao je Tramp na Tviteru.
Si je potvrdio da je Kina spremna da pomogne i podrži SAD u borbi protiv virusa korona.

„U sadašnjoj situaciji Kina i SAD treba da se ujedine u borbi protiv epidemije. Neke kineske kompanije i preduzeća su već pružila humanitarnu pomoć SAD. Kina razume sadašnje teškoće na koje nailazi američka strana i spremna je dr pružu podršku i pomoć“, rekao je Si.

Kineski lider je konstatovao da je na jučerašnjem sastanku G-20 postignuta saglasnost o značajnom broju pitanja  i da se došlo do pozitivnih rezultata.

Amerika je u, međuvremenu, izbila na prvo mesto u svetu po broju potvrđenih slučajeva virusa korona.

Univerzitet  „Džons Hopkins“ navodi da je u SAD obolelo već 85.400 ljudi naspram 81.300 u Kini. Amerika ima veći broj potvđenih slučajeva i od Italije koja se u Evropi smatra epicentrom epidemije.

Međutim, broj preminulih je u SAD znatno manji u poređenju s brojem slučajeva – 1.288 smrtnih slučajeva dok je u Kini taj broj iznosio 3.298 a u Italiji 8.215.

Komentarišući, Tramp kaže da se to može objasniti masovnim testiranjem u SAD.

Potpredsednik Majk Pens naveo je podatak da je do sada testirano pola miliona ljudi.

Epidemija virusa korona i način na koji američki predsednik postupa u datoj situaciji odrazili su se i na njegov rejting koji je na istorijskom maksimumu.

Prema najnovijoj anketi, podrška Trampu dostigla je 47,1 odsto, ali i broj nezadovoljnih njegovim radom raste još više i sada ih ima 49,6 odsto.

Na rast podrške utiče sve to što je administracija preduzela u sklopu borbe protiv epidemije, uključujući i ekonomske mere – u prvom redu paket finansijske pomoći u iznosu od dva biliona dolara.

Svetska zdravstvena organizacija je objavila epidemiju virusa korona 11. marta, a prema najnovijim informacijama, u svetu je obolelo skoro 500.000 ljudi, a više od 21.000 je umrlo.

https://rs-lat.sputniknews.com/svet/202003271122180208-tramp-i-si-telefonom-o-epidemiji-mere-protiv-virusa-uticu-i-na-rejting-predsednika-amerike/
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #702 on: March 27, 2020, 10:55:57 am »

Prošle nedelje ruski Fond direktnih investicija je objavio informaciju da je proizveden novi tip testova na koronavirus zajedno sa japanskom kompanijom Mirai Genomiks. Direktor Fonda Kiril Dmitrijev kaže da je u Rusiji je sistem već dobio odobrenje i da se već koristi.

— Prošle nedelje sistem je odobrio Roszdravnadzor i aktivno se već koristi na klinikama „Majka i dete“, „Arhimed“, a koristi ga i mreža laboratorija KDL.

Koriste ga i različite korporacije, na primer, juče je „Fosagro“ tražio testove za proveru zaposlenih koji su bili u kontaktu sa jednim obolelim u Kirovsku.

Naš test je već dobio sertifikat u Austriji, a dali smo dozvolu i za korišćenje u SAD. Pretpostavljamo da će našu tehnologiju koristiti vodeće zemlje sveta.

Brzi rezultati sa novim tipom testova
Koliko se brzo mogu dobiti rezultati posle vašeg testa?

— U ovom trenutku postoje tri proizvoda na bazi naše tehnologije. Jedan je za laboratorije koje rade PCR testove. One mogu da koriste naš test za koji će biti potrebno pola sata a ne dva sata. Drugo je mobilni uređaj koji se može prenositi, odnosno koristiti u korporacijiama, na aerodromima i tamo sprovoditi testove.

Aparatura omogućava da se u toku jednog sata testira 20 ljudi.

Treći proizvod je aparat koju ćemo tek imati – masivni automatski sistem testiranja. On će omogućiti proizvodnju više od 5.000 testova dnevno. Takva mašina će biti isporučena već za mesec dana. Ona će se pojaviti u Rusiji, a predlagaćemo je i na međunardonim tržištima.

Ruski Fond direktnih investicija radi sa partnerima u celom svetu. Kako koristite to iskustvo danas u uslovima složene borbe protiv virusa korona?

— Mi sarađujemo sa vodećim fondovima, investitorima, kompanijama iz 17 zemalja -  to je imalo ključnu ulogu što smo među prvima dobili značajne informacije o tome šta se dešava u vezi sa epidemijom koronavirusa u Kini. Prvi smo uvezli kineske testove kompanije BGI u Rusiju, predali smo ih Rospotrebnazoru i drugima, kako bi naše kolege mogle da uporede testove izrađene u Rusiji s kineskim.
Uveren sam da je međunarodno iskustvo maksimalno važno za analizu problema. Zadovoljni smo i zbog toga što smo zajedno sa MIA „Rusija sevodnja“, uz ključnu ulogu Dmitrija Kiseljova, objavili knjige o najboljoj praksi kineskih bolnica u borbi protiv koronavirusa.

Bezuslovno, kako bi se rešio problem virusa korona sve zemlje moraju da sarađuju. Rusko-japanski test primer je takve saradnje, a aktivno sarađujemo i sa Kinom, čak i SAD. Došlo je vreme da se geopolitička neslaganja  sa Evropom, SAD po strani i da se zajedno uključimo u borbu protiv tog virusa.

Fond sponzoriše sva istraživanja
Da li ste izračunali obim investicije koju je fond uložio u borbu protiv virusa korona? Da li su sve investicije povratne ili su predviđena i ulaganja bespovratnih sredstava?

— Bespovratno smo sponzorisali izdavanje knjige. Imamo veliku društvenu odgovornost, mnoge naše kompanije preduzimaju akcije koje doprinose u borbi protiv virusa korona – i tu je fokus ne na finansijski aspekt nego na društvenu odgovornost.

U ekspres-testove smo uložili i dali garancije u iznosu preko milijardu rubalja. Ulažemo stotine miliona rubalja u proizvodnju novog preparata „Favipiravir“ koji je u Kini pokazao izuzetnu efikasnost.

Sada planiramo investicije u test IFA (imuno-fermentna analiza), to su testovi antitela u krvi. Oni se rade kada je čovek već oboleo i kada su se u njegovom organizmu već pojavila anti tela.

Zajedno sa moskovskim vlastima razmatramo i primenu kamera koje prepoznaju lica i na daljinu mere temperaturu, a takođe analiziramo investicije u susteme veštačke inteligencije za raspoznavanje obične upale pluča i one izazvane koronavirusom.
Palniramo da investiramo i u preduzeća za proizvodnju antiseptika i drugih medicinskih proizvoda. Uzimamo u obzir najveće proizvođače i vodimo s njima pregovore. Postoje i predlozi za izgradnju nekoliko novih fabrika, automatskih linija i početi proizvodnju.

Ovde nije zadatak da se se ostvari ekstraprofit, već da se maksimalno brzo i efikasno, koristeći resurse i partnerstva koje ima Fond, pomogne u borbi protiv tog virusa.

Sledeća nedelja je u Rusiji proglašena za neradnu, a vlasti su donele čitav paket mera za borbu protiv Kovida-19. Prema vašem mišljenju, da li su dovoljne mere koje preduzima vlada? Imate li vi neki recept?

— Ruska vlada i tim gradonačelnika Moskve rade danonoćno, oni su proučili najbolje prakse sveta. Postoji uspešna praksa Singapura, Hongkonga, Južne Koreje, a ima i loše iskustvo Italije i Španije.
Kod nas se preduzimaju ispravne i aktivne mere s ciljem da se uspori šorenje virusa. Testiranje je jedan od glavnih elemenata. Kao i mera smanjenog kontakta sa bližnjima.

Uveren sam da se preduzimaju ispravne mere, koje pomažu privredi da ide napred. Smatramo da Rusija može da prođe ta iskušenja lakše nego mnoge druge zemlje.

Prema vašem mišljenju, kako će izgledati svet posle koronavirusa? Šta će se promeniti? Virus je dao snažan podsticaj upotrebi elektronskih i distancionih servisa u Kini. Da li će ta bolest biti katalizator razvoja i uvođenja digitalnih tehologija i u drugim zemljama?

— Nema sumnje da će virus korona biti pobeđen i Rusija će u tome igrati jednu od najvažnijih uloga. U Rusiji postoji jedna od najboljih svetskih praksi za proizvodnju vakcina. Koliko mi znamo, za skoro 80 odsto ljudi virus ne predstavlja opasnost.

Bezuslovno će biti razvijene i početi da se primenjuju nove tehnologije. To su tehnologije testiranja, on-lajn obarzovanja, održavanja sastanaka. Vidimo značajan rast za tehnološke kompanije.

Na primer veoma je aktivan rast kompanije „Doktis“. Doneli smo odluka da sve dividende, umesto da se isplaćuju akcionerima, budu usmerene na dalji rast te on-lajn platforme.

Ipak, ne verujem da će se svet zauvek promeniti. Preživećemo to iskušenje i izvući odgovarajuće lekcije. Svet će, svakako, biti bolje pripremljen za slična iskušenja u budućnosti.

https://rs-lat.sputniknews.com/rusija/202003271122180692-u-rusiji-se-vec-koristi-novi-tip-testova-za-koronavirus/
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #703 on: March 27, 2020, 10:58:09 am »

Zašto neke države još imaju problema sa testiranjem na korona virus?
U zaustavljanju širenja pandemije, testiranje je ključno, a test se može razviti brzo i jeftino.
Virus bi mogao mutirati tako da neki test više ne djelujeEPA
Test na korona virus može se razviti za 24 sata; zašto onda neke zemlje još imaju problema s postavljanjem dijagnoza?

U prvoj sedmici januara, pojavili su se izvještaju da su deseci ljudi u Kini oboljeli od tajanstvenog oblika upale pluća. Neki su bili u kritičnom stanju, a neki su imali invazivne lezije na oba plućna krila.

Hiljade kilometara dalje u Berlinu, njemački naučnik Olfert Landt to je odmah shvatio ozbiljno, piše CNN, prenosi Hina.

On se 30 godina bavi dijagnosticiranjem novootkrivenih zaraznih bolesti, uključujući SARS. Želio je izraditi test kako bi pomogao liječnicima u dijagnosticiranju bolesti i želio je to učiniti brzo.

Virolozi obično čekaju dok se ne sekvencira genetički materijal novog virusa kako bi počeli raditi na testu. Ovaj put, Landt i njegova kompanija sa 30 uposlenika TiB Molbiol nije čekala.

Do 9. januara izradili su prvi test, a reference su im bili SARS i drugi poznati korona virusi.

Zajedno sa naučnicima iz mjesne bolnice izradio je tri testa, što znači da su, nakon što se objavi sekvenca, mogli izabrati onaj koji je najpouzdaniji.

Landt je 11. januara poslao svoj test tajvanskom Centru za kontrolu bolesti i dijagnostičkoj firmi Roche u Hong Kongu. Nije mogao znati sa sigurnošću hoće li biti dobar i nije čak niti pripremio upute. Ispostavilo se da je test bio savršen.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) već je 17. januara službeno objavila Landtov protokol.

Test za 1,6 eura
Landt procjenjuje da je do kraja februara proizveo četiri miliona testova i još po 1,5 miliona svake sedmice od tada.

Svaki komplet, koji se sastoji od 100 testova, prodao je za 160 eura naručiteljima u Saudijskoj Arabiji, Južnoafričkoj Republici, Australiji i Evropi, a njegovo dvoje odrasle djece pomagalo mu je pakirati ih.

Njegova supruga, koja radi u kompaniji 15 godina, također je pomogla.

"Ne radim to radi novca. Da, uzimam novac, to je pošteno jer radimo dobar posao", rekao je. "Ali u konačnici, nama novac ne treba".

Kad je u pitanju zaustavljanje širenja pandemije, testiranje je ključno.

Ako se potvrdi da je osoba zaražena, može brzo u izolaciju i na liječenje ako je potrebno. Tako je rekao i glavni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ranije ovaj mjesec: "Imamo jednostavnu poruku za sve zemlje: testirati, testirati, testirati".

Ali gotovo tri mjeseca nakon što je Landt primijetio izvještaje o tajanstvenoj bolesti, zemlje širom svijeta još imaju problema s provođenjem testiranja na Covid-19, kako je nazvana zarazna bolest koju izaziva novi korona virus.

Neki testovi su netačni, druge se dugo vremena razvijalo, a sada kompanije koje se time bave upozoravaju da imaju opasno malo materijala za njihovu izradu.

Čak i besplatno
U Hong Kongu, virolog Leo Poon također je u januaru u pratio razvoj situacije.

Kao i Landt, godinama se bavi infektivnim bolestima. Godine 2003. njegova ekipa naučnika sa Hongkonškog univerziteta utvrdila je da je SARS, koji se pojavio godinu dana prije u matičnoj Kini, korona virus.

"Zato što smo sve to već prošli, znamo kako je važno imati dobar dijagnostički test", rekao je. "Zato smo u biti pokušavali posao obaviti što je moguće prije." Suprotno od Landta, Poon je čekao sekvencu.

Svi oblici života imaju jednu vrstu molekule koja nosi genetičku poruku. Kod ljudi, i većine živih bića, to je DNK, genetički materijal koji određuje da imamo dvije noge i hodamo uspravno. Mnogi virusi, uključujući hepatitis, ebolu i bjesnoću, umjesto DNK imaju RNK molekulu koja je također nukleinska kiselina koja nosi genetičku informaciju.

Preko granice u matičnoj Kini, naučnici su radili na identificiranju RNK novog virusa. Sekvencionirani genom novog virusa objavljen je 11. januara na 'open-source' stranici virological.org, a njegovo je otkriće pripisano Zhang Yongzhenu, profesoru sa šangajskog univerziteta Fudan.

Kada je Zhang objavio sekvencu, Poonova ekipa počela je s radom.

Prvo su se fokusirali na RNK novog korona virusa i odlučili da će njihov test ciljati dijelove koda koji su slični RNK-u korona virusa SARS-a, dijelove za koje je manje vjerovatno da mutiraju, budući da su oni neophodni virusu. Potom su izradili test.

Ali dok kompanije kao što je TIB Molbiol zarađuju novac od svojih testova, Poon i njegova ekipa prerasporedili su novac od svojih drugih projekata na testove za Covid-19 i u biti rade besplatno.

"Nemamo novac, nemamo resurse", rekao je Poon. "Distribuiramo ih jednostavno iz svoje dobre volje".

Drugi također daju važne informacije besplatno. WHO navodi sedam protokola na svojoj internetskoj stranici – upute za naučnike koji se nadaju da će razviti vlastiti test. I Landtovi i Poonovi testovi detaljno su prezentirani.

"Nije nam stalo do zaštite intelektualnog vlasništva u ovoj javnozdravstvenoj krizi", rekao je Poon.

"Ono što nas potiče na ovaj rad je da pokušamo reagirati na infekcije kako bismo mogli spasiti više života".

Zašto ne mogu i drugi?
To postavlja važno pitanje: ako se test može razviti tako brzo i jeftino, zašto neke zemlje imaju još problema s testiranjem?

Lako se vidi kako je Landtov i Poonov rani rad pomogao drugim zemljama da dobiju na vremenu i pripreme se za izbijanje zaraze. Ali ni Landt ni Poon nemaju kapacitete da proizvedu dovoljno testova za cijeli svijet.

A postoje i drugi razlozi zašto svijetu treba više vrsta testova.

Kao prvo, naučnici ne mogu sa sigurnošću odmah znati hoće li njihov test biti pouzdan. U SAD-u je, naprimjer, pogreška u proizvodnji izazvala zastoj u testiranju. Da su svi na svijetu ovisili o tom jednom testu, to bi stvorilo još veći problem.

Drugo, virus bi mogao mutirati tako da neki test više ne djeluje. Ako test cilja "N" gen koronavirusa, a virus mutira tako da taj gen više ne postoji, tada test neće prepoznati virus.

Postoji i mogućnost da test koji nije dobar u jednoj zemlji može biti dobar u drugoj, rekao je William Rawlinson, direktor Laboratorija za serologiju, virologiju i OTDS, koji provodi dobar dio testiranja u australskoj državi Novi Južni Wales.

Ako, hipotetski, prisutnost denge groznice uzrokuje da test nije pouzdan, a zemlja ima visoku stopu denge groznice, tada bi test mogao davati visoku stopu lažnih negativnih rezultata, rekao je.

Kada postoji više vrsta testova, to smanjuje pritisak na proizvođače i opskrbni lanac, jer različiti proizvođači testova mogu koristiti različite materijale.

Propuštena prilika
Maureen Ferran, vanredna profesorica biologije na Rochester Institute of Technology, rekla je da je testiranje moglo promijeniti stopu zaraženosti u SAD-u.

"Da smo ranije bolje provodili testiranje, mogli smo zaista promijeniti stopu zaraženosti. Ali ne možemo se vratiti unazad", rekla je.

"Moramo samo ići naprijed, učiti od ovoga i ne dopustiti da se ponovi".

Jednostavno rečeno, neke zemlje propustile su priliku pripremiti se koju su im pružili Poon i Landt.

I SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo kritizira se što su kasno počeli testirati i što ne testiraju dovoljno ljudi.

Američki Centri za kontrolu bolesti (CDC) i laboratoriji javnog zdravstva testirali su više od 71.000 uzoraka, navodi se na CDC-ovoj internetskoj stranici.

Do 22. marta, Ujedinjeno Kraljevstvo testiralo je 72.818 ljudi. To je u oštroj suprotnosti s drugim zemljama.

Na Islandu, zdravstvene vlasti poduzele su širok 'screening'. Do 21. marta testirano je više od 9.700 stanovnika od ukupno 350.000.

U Južnoj Koreji, vlada je učinila testiranje nevjerovatno dostupnim, uključujući drive-in laboratorije. Zemlja je tako testirala više od 300.000 ljudi, a ima 52 miliona stanovnika.

Poon je kazao da postoji niz razloga zašto su neke zemlje kasno počele testirati, neki su praktični, neki administrativni.

Za provođenje testiranja potrebni su ljudi koji to znaju raditi, prava oprema i pravi materijali, a ako toga nema, to može biti razlog kašnjenja.

U SAD-u postoji i dodatna birokratska zamka. U nekim zemljama, testovi se mogu koristiti gotovo odmah jer imaju drugačija pravila za emeregentne bolesti.

Virus za preživljavanje treba kontakt
Ljude kao što je Landt politička pasivnost frustrira. Prisjeća se kako je početkom februara bio u operi u Minhenu, kada je u tom gradu vrlo malo ljudi bilo zaraženo i slučajno ugledao njemačkog ministra zdravstva. 

"Trebali biste reći javnosti da je to ružna bolest", rekao mu je. "Nemojte im govoriti da je to samo nešto u Kini".

Ali njemačka vlada sporo je poduzela ključne mjere, kao što je smanjenje socijalnog kontakta. Sada ima više od 29.000 zaraženih.

"Virus mora putovati da bi preživio" rekao je Landt. U suprotnom će ili ubiti svoga domaćina ili će domaćin ubiti njega imunološkim sistemom. 

"Ako smanjite kontakte s drugim ljudima, virus nema kud. Inače će jedan zaraženi zaraziti još dvoje, a to je poput atomske bombe, to je eksponencijalna krivulja”, rekao je.

"Samo testiranjem možemo identificirati zaražene i izolirati ih kako bismo spriječili širenje zaraze na druge", zaključio je.

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/zasto-neke-drzave-jos-imaju-problema-sa-testiranjem-na-korona-virus
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #704 on: March 27, 2020, 11:25:59 am »

...

Ženska je epidemiolog i vjerujem da zna šta priča, a i ne vjerujem da laže.
(ima toga masu u ova krizna vremena)


poz.
Što ne bi govorila istinu. Čudno je što je cijepljena protiv sezonske gripe, a dobila je. Čudno je što nije bila izložena koroni a zaražena je i koronom. To otvara puno pitanja... neću dalje jer se iz ovoga lako može ući u teoriju zavere, a nisam lekar da bi mogao da sudim o tome.
Logged
Pages:  1 ... 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... 236   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.048 seconds with 23 queries.