PALUBA
April 20, 2024, 07:44:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Koronavirus COVID-19 - Preporuke  (Read 34979 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 212


« Reply #105 on: March 28, 2020, 09:19:40 pm »

Препорука како смањити ризик од инфекције приликом набавке хране.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/sjDuwc9KBps?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #106 on: March 29, 2020, 12:42:10 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* GIF-8828fcc069f52f96893e81e0315a031f.gif (507.77 KB, 1000x1000 - viewed 25 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #107 on: March 30, 2020, 07:01:11 pm »

Preporučujem. Poučno!

Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #108 on: March 30, 2020, 08:39:58 pm »

Još nešto iz istog izvora. Ne govori se o broju mrstbih i zaraženih, već o suštini stvari: zašto vakcine nema iako su naučnici upozorili na korona viruse već odavno, šta nam ke činiti sada i u budućnosti, šta sa migranitima ....

Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #109 on: March 30, 2020, 09:44:09 pm »

Ja ću biti dosadan večeras, ali nema veze, nak se vidi i ovo

Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #110 on: April 01, 2020, 12:08:00 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG-c0eafafa365cfd4ac8e356a4e8f4c5dc-V.jpg (244.32 KB, 1131x1600 - viewed 38 times.)

* IMG-d293a19c2b4c829e3769558b74a4e033-V.jpg (213.52 KB, 1131x1600 - viewed 33 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #111 on: April 02, 2020, 05:33:27 pm »

Listam sve i svašta u ovo doba korone i naletim na ovaj članak.
I opali me matun uglavu.  Tongue

https://www.24sata.hr/news/obolio-je-jer-je-sjedio-na-istom-mjestu-u-crkvi-kao-i-zarazeni-684750

Quote
Obolio je jer je sjedio na istom mjestu u crkvi kao i zaraženi...
Pacijent A5 iz analize slučajeva CDC-a u Singapuru zaražen tako što je sjedio na istom mjestu u crkvi,
na kojem su prethodno sjedili pacijenti A1 i A2 koji u to vrijeme još nisu imali nikakve simptome

I sad se razmišljam kako su se uspjeli sjedeći zaraziti.
Nije to tako zarazno kako se priča.

Quote
- Prenosi se izravno s čovjeka na čovjeka, kapljičnim putem, što praktički spada u direktan kontakt kao i tjelesni dodir, pri govoru ili kašljanju ili kihanju kapljice iz nosa ili usta slete na lice druge osobe, ili se prenosi indirektnim kontaktom, putem predmeta, površina koje je netko dirao, ako je recimo kašljao u dlan pa onda rukom dirao neke predmete. Tako se virus s ruke prenese na predmete, onda netko drugi dira te predmete pa virus unese u nos ili u oči rukama. To su putevi prijenosa.

Ne prenosi se zrakom ili vjetrom. Tako da čovjek zapravo može šetati sam vani, samo da ne dođe u bliski kontakt s drugim osobama. Jer vi ne možete znati tko je zaražen. Bilo kakav bliski kontakt s bilo kojom nepoznatom osobom, koja možda jeste, možda nije zaražena - predstavlja rizik. Zato je glavna mjera u suzbijanju ove epidemije društveno distanciranje: održavati sigurni razmak od drugih ljudi, dva metra se smatraju sigurnim razmakom, neki kažu metar na otvorenom, ali, opet, sigurnija su dva metra, naravno.

Izvor

E sad kad znamo osnove kako, su se oni zarazili sjedeći u crkvi, pa sjedeći nisu sigurno.
Dirali su klupe prilikom izvođenja obreda i donjeli virus na ruke.

E sad ni to nije toliko opasno, virus ne prolazi kroz kožu.
Ako su i dirali lice mala je šansa da virus odšeta do usta, nosa, oka.

I onda kako je virus ušao, pa jednostavno, preko krunice ili direktno sa prstiju prilikom križanja.
Nema direktnijeg unosa virusa nego preko usta.

Vrlo jednostavno.

Znači u doba ove korona krize bilo bi poželjno.

- ne ljubiti krunicu/križ
- ne ljubiti prste prilikom križanja
- ne dirati/ljubiti bilo kakve vjerske relikvije


Ja sam ateističan tip i ovo ne pišem iz neke zluradosti.
Trebalo bi starijima objasniti ovo.

A kad malo bolje razmislim možda je krunica glavni prijenosnik virusa u organizam.
Barem na jugu EU.

poz.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 212


« Reply #112 on: April 02, 2020, 07:45:37 pm »

Znači u doba ove korona krize bilo bi poželjno.

- ne ljubiti krunicu/križ
- ne ljubiti prste prilikom križanja
- ne dirati/ljubiti bilo kakve vjerske relikvije


Ja sam ateističan tip i ovo ne pišem iz neke zluradosti.
Trebalo bi starijima objasniti ovo.

Видиш, ја нисам атеиста него хришћанин, али мислим да би људи у овој ситуацији требали да се моле код куће, а не да иду у цркву. То би требали објаснити и старим и младим.

Што се тиче инцидента у Сингапуру, нисам сигуран да је до инфекције дошло у католичкој цркви. Тамо је два пута више протестаната него римокатолика, а они не љубе реликвије и не користе крунице/бројанице.

Постоје и друга објашњења. Могао је да додирне место где седе, Библију/молитвеник која обично стоји у наслону седишта испред њега. Могао је да додирне одећу у којој је седео или обучу који је носио. Постоји безброј начина на који је вирус могао да дође на његове руке и онда заврши на лицу, у устима, очима или у носу. Свима је заједничко да је вероватно зараженим рукама пренео вирус у организам.

Постоји још једна ствар. У затвореном простору, капљице вируса могу да остану у ваздуху три сата. Могао је и да их удахне.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #113 on: April 02, 2020, 08:26:18 pm »

Kao šta sam napisao, članak me je naveo na razmišljanje.
Naveo sam primjere koji mogu dovesti do direktnog prijenosa bolesti a poznavajući ovdašnje običaje.

Mnogo ljudi se moli kući, ima svoje kućne svece i sl.
Nadam se da nisam nikoga uvrijedio ali mislim da bi naročito starijima trebalo ukazati na ove stvari.

poz.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 212


« Reply #114 on: April 02, 2020, 08:38:38 pm »

Kao šta sam napisao, članak me je naveo na razmišljanje.
Naveo sam primjere koji mogu dovesti do direktnog prijenosa bolesti a poznavajući ovdašnje običaje.

Mnogo ljudi se moli kući, ima svoje kućne svece i sl.
Nadam se da nisam nikoga uvrijedio ali mislim da bi naročito starijima trebalo ukazati na ove stvari.

poz.

Ma слажем се и мислим да нико не треба да се вређа. Али ако папа може да се моли сам, могу и обични верници. Време диктира и мења обичаје.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #115 on: April 02, 2020, 09:42:25 pm »

Quote
U zatvorenom prostoru, kapljice virusa mogu da ostanu u vazduhu tri sata.

Teško, to je mit, osim ako imaju vlastiti pogon a nemaju. Gravitacija radi svoje.

Quote
Vidiš, ja nisam ateista nego hrišćanin...
Vreme diktira i menja običaje.

Ali se ipak nadam da si shvatio poantu, ne prinosi licu sve što nije neophodno.
I perite ruke, šta češće, to je osnova, to je osnovni generator prijenosa.

poz.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 212


« Reply #116 on: April 03, 2020, 01:23:58 am »

Quote
U zatvorenom prostoru, kapljice virusa mogu da ostanu u vazduhu tri sata.

Teško, to je mit, osim ako imaju vlastiti pogon a nemaju. Gravitacija radi svoje.

Quote
Vidiš, ja nisam ateista nego hrišćanin...
Vreme diktira i menja običaje.

Ali se ipak nadam da si shvatio poantu, ne prinosi licu sve što nije neophodno.
I perite ruke, šta češće, to je osnova, to je osnovni generator prijenosa.

poz.


Нажалост, то да вирус остаје присутан у ваздуху 3 сата није мит, има доста истраживања на тему тога: https://www.cnbc.com/2020/03/18/coronavirus-lives-for-hours-in-air-particles-and-days-on-surfaces-new-us-study-shows.html, https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/covid-19-basics. Може се дискутовати једино о томе у којим количинама и колико је активан.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #117 on: April 03, 2020, 06:53:03 am »

Ne, ne ostaju. Ovaj virus se ne prenosi vazduhom, vec aerosolno, t.j. malim kapljicama telesnih tekucina (znoj i pljuvacka) i zato je ono pravilo od dva metara izmedju ljudi.
Na nekim povrsinama te kapljice ostaju neko vreme (do tri sata, a mozda i nesto vise), ali ne na svim. Zato i nije bitno za nezarazenog dal nosi ili ne masku ako postuje ono pravilo od dva metra. Sa druge strane, zarazeni bi trebalo da imaju masku jer ona direktno sprecava udaljavanje virusa od zarazenog.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #118 on: April 03, 2020, 08:09:05 am »

Ne, ne ostaju. Ovaj virus se ne prenosi vazduhom, vec aerosolno, t.j. malim kapljicama telesnih tekucina (znoj i pljuvacka) i zato je ono pravilo od dva metara izmedju ljudi.
Na nekim povrsinama te kapljice ostaju neko vreme (do tri sata, a mozda i nesto vise), ali ne na svim. Zato i nije bitno za nezarazenog dal nosi ili ne masku ako postuje ono pravilo od dva metra. Sa druge strane, zarazeni bi trebalo da imaju masku jer ona direktno sprecava udaljavanje virusa od zarazenog.

Koliko sam uspeo da pohvatam, a slušamo i čitamo već danima , aerosolni način prenošenja objašnjen je u videu ispod..Još jedan prost primer . Mogućnost prenošenja virusa ventilacionim sistemom ( ima više tipova) unutar nekog objekta a iz tog razloga kineski stručnjaci nisu izabrali VMA u Beogradu kao bolnicu za lečenje obolelih od Kovid-19. Upravo da bi se zaštitili ostali pacjenti na VMA jer je ventilacioni sistem centralizovan i nije bilo moguće razdvojiti ga samo za odelenja gde se leče zaraženi.

Preporučio bih da se pogleda cela emisija a deo koji upravo govori o aerosolnom prenošenju počinje na 34.01


« Last Edit: April 03, 2020, 08:26:33 am by Milan (longtrip) » Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 212


« Reply #119 on: April 03, 2020, 10:06:02 am »

Ne, ne ostaju. Ovaj virus se ne prenosi vazduhom, vec aerosolno, t.j. malim kapljicama telesnih tekucina (znoj i pljuvacka) i zato je ono pravilo od dva metara izmedju ljudi.
Na nekim povrsinama te kapljice ostaju neko vreme (do tri sata, a mozda i nesto vise), ali ne na svim. Zato i nije bitno za nezarazenog dal nosi ili ne masku ako postuje ono pravilo od dva metra. Sa druge strane, zarazeni bi trebalo da imaju masku jer ona direktno sprecava udaljavanje virusa od zarazenog.

Те ситне капљице остају да лебде у ваздуху одређено време, пре него што падну на површину:

Researchers from the National Institutes of Health, Centers for Disease Control and Prevention, UCLA and Princeton University examined how long COVID-19 survives in the air as well as on copper, cardboard, plastic and stainless steel and then compared it with SARS, the coronavirus that emerged in late 2002 and killed nearly 800 people.
They found that COVID-19 was detectable in aerosols for up to three hours, up to four hours on copper and up to 24 hours on cardboard.
(Извор: CNBC)

A study done by National Institute of Allergy and Infectious Diseases' Laboratory of Virology in the Division of Intramural Research in Hamilton, Montana helps to answer this question. The researchers used a nebulizer to blow coronaviruses into the air. They found that infectious viruses could remain in the air for up to three hours. (Извор: Harvard Health Publishing)


Амерички Centers for Disease Control and Protection (CDC) сада препоручује Американцима да носе маске:

In a departure from previous advice, the Centers for Disease Control and Protection (CDC) will recommend that all Americans should wear face coverings when they go to the grocery store, pharmacy and other public places. (...) Dr. Robert Redfield, the director of the CDC, said earlier this week in a radio interview with NPR that his agency was rethinking its guidelines on wearing masks based on new data that shows high rates of transmission from people who are asymptomatic but tested positive. (Извор: Forbes)

Полако излази на видело да је основни мотив за препоруку да се маске не носе била жеља да оне осигурају за медицинске раднике, којима су оне најпотребније.

Опасности од ширења вируса кроз систем за вентилацију су уочене приликом карантина на бродовима за крстарење. Уосталом, као што је Милан рекао, Кинези су одустали од употребе ВМА управо ради система за вентилацију.

Ево како се вирус ширио у земљама у којима су се носиле маске и у онима у којима се нису носиле:


Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.