PALUBA
March 29, 2024, 10:08:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Повратак народне одбране  (Read 4700 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: March 23, 2020, 04:47:18 pm »

Повратак народне одбране
Аутор: Милан Галовић понедељак, 23.03.2020.

Да ли ће координирани напори Министарства одбране и МУП-а успети да створе масовни систем заштите становништва кога смо се олако одрекли по распаду Југославије

Војска је изашла на границе и чува важније објекте, полиција даноноћно мотри да ли се грађани придржавају здравствених мера и забрана кретања, волонтери по целој Србији помажу старијим грађанима који су најугроженији пандемијом вируса корона, због које је у Србији уведено ванредно стање. А где је цивилна заштита?

Повремено се на телевизији види и понеки припадник овог сегмента безбедности у препознатљивој плавој униформи. Али далеко је то од велике организације која би могла да мобилише свој резервни састав и одговори на масовно угрожавање безбедности становништва када се догоде земљотрес, поплава или епидемија, да не спомињемо рат. У случају актуелне пандемије цивилна заштита могла би да обезбеди шаторе за прихват грађана који морају да бораве у изолацији или да снабдева потрепштинама оне који не могу да излазе из станова и кућа.

Као и много тога још, цивилна заштита је олако „отписана” по распаду СФРЈ као „реликт прошлости”. Уочи НАТО агресије покушана је њена реанимација, али је за то било касно, иако су њени не баш бројни припадници дали све од себе у том рату. Без јасне организације и подршке боље вероватно и није могло. Цивилна заштита тада је била у надлежности Министарства одбране. Затим је пребачена у Сектор за ванредне ситуације МУП-а Србије где се и данас налази. Набављена је опрема, формиране су јединице, укључујући и специјалистичке, почело се с увежбавањем. Али изостао је одлучујући искорак и потврда цивилне заштите у пракси. Ватрогасци-спасиоци, све с такозваним рушевинским, поплавним и другим тимовима, и даље су незамењиви за ванредне ситуације.

Однедавно при Министарству одбране постоји Сектор за цивилну одбрану и политику одбране. Да ли ће координирани напори два министарства створити цивилну заштиту за коју се при следећој невољи нећемо питати где је? Каква је и каква ће бити организација ове службе?

– Ефикасност спровођења цивилне одбране не може се замислити без потпуног, комплетног и правовременог спровођења мера цивилне заштите. Цивилна одбрана и цивилна заштита се никако не би смеле поистовећивати, јер мере предузете у циљу заштите и спасавања становништва, материјалних и културних добара и животне средине само су део свеукупних радњи цивилне одбране које извршавају субјекти система одбране када наступи ванредно стање – наглашавају у Министарству одбране.

У актуелном ванредном стању, како кажу, сви сегменти друштва, прилагођавањем ситуацији у складу са задатим инструкцијама, доприносе сузбијању епидемије вируса корона.

– Сектор за цивилну одбрану, у непосредној координацији са свим субјектима система одбране, дефинише свеобухватан одговор на актуелну епидемију глобалних размера. Проглашено ванредно стање може се сматрати одређеним тестом припремљености и спремности активирања система цивилне одбране у Србији, али и смерницом рада и развоја у предстојећем периоду – одговарају из Министарства одбране на питања „Политике”. Надлежност и одговорност за функционисање цивилне заштите у претходним периодима кретала се из Министарства одбране у МУП и обрнуто.

– Тенденција оваквог кретања надлежности за уређење, организовање и спровођење мера цивилне заштите присутна је у многим државама. Послови цивилне заштите прешли су из Министарства одбране у Сектор за ванредне ситуације МУП-а 2010. године – подсећа се у одговорима достављеним нашој редакцији.

Реформа и изградња способности институција цивилне одбране је један од задатака политике одбране. Концепт тоталне одбране, на коме почива систем одбране Србије, састоји се од војне и цивилне компоненте. Док су носиоци војне одбране оружане снаге земље, цивилна одбрана функционише кроз рад и деловање државних органа, органа државне управе, органа аутономних покрајина, органа јединица локалне самоуправе, привредних друштава, јавних служби и грађана.

– Сектор за цивилну одбрану и припреме одбране посебан акценат ставља и на обучавање становништва за потребе одбране земље. Поред спровођења обучавања лица у резервном саставу, која нису одслужила војни рок, пажња је усмерена и на пружање помоћи субјектима система одбране у обучавању осталих категорија становништва – истичу у Министарству одбране.

Сектор за цивилну одбрану и припреме одбране је надлежан и за координацију послова заштите и спасавања с надлежним државним органима. Области деловања Сектора, у којима су активно укључени грађани и које су им познате, односе се на спровођење војне, радне и материјалне обавезе, као и послове мобилизације.

– И у наредном периоду, на основу захтева Сектора за ванредне ситуације МУП-а, центри Министарства одбране за локалну самоуправу наставиће да врше попуну јединица цивилне заштите људством, као и покретним и непокретним стварима посебне намене. Очекује се додатна ангажованост територијалних органа Министарства одбране, пре свега у виду пружању стручних објашњења и подршке јединицама локалне самоуправе како би се успешно извршило формирање и попуна јединица цивилне заштите опште намене, али и специјализованих јединице цивилне заштите за узбуњивање која ће из надлежности МУП-а прећи у надлежност градова и општина – наводи се у одговорима Министарства одбране.

Министарство одбране, истиче се, активно учествује с МУП-ом у стварању нормативно-правних основа функционисања цивилне заштите, као би, пре свега, јединице цивилне заштите, намена, задаци, мобилизација и начин њихове употребе били потпуно законски и подзаконски уређени.

Дакле, остаје нада да ће овај не баш једноставан посао ипак бити завршен у догледној будућности, односно да ће цивилна заштита поново бити значајна служба у Србији спремна да одговори на неке будуће изазове.

Обука грађана

Разумевање потреба припрема за одбрану земље наметнуло је питање успостављања самосталне целине у Министарству одбране у виду Сектора за цивилну одбрану и припреме одбране, од марта 2018. године. Под овим Сектором налази се Управа за обавезе одбране која је, са новоформираним Одељењем за обучавање грађана, проширила своје функционалне надлежности и на обучавање грађана за потребе одбране земље и координацију послова цивилне заштите.

– Министарство одбране са регионалним центрима Министарства одбране (Београд, Ваљево, Крагујева, Нови Сад и Ниш) и 29 центара Министарства одбране за локалну самоуправу  организованих на нивоу управних округа, обезбеђује спровођење цивилне одбране на целокупној територији Србије - објашњавају у Министарству одбране.

Ђаци поново уче о одбрани земље

Након 28 година од укидања предмета Општенародна одбрана и друштвена самозаштита, у средњошколске клупе ученика завршних разреда, дакле пунолетних особа, вратила се настава о основама система одбране Републике Србије кроз факултативно спровођење. Одељенским старешинама у извођењу наставе стручну помоћ пружају и припадници Министарства одбране и Војске Србије, као и резервне војне старешине.

Спасавање жртава бомбардовања


Развој цивилне заштите, онакве какву данас познајемо, везан је за Први светски рат (1914–1918), односно за прве ваздухопловне нападе у дубини територије противника. Немачка је бомбардовала Велику Британију из цепелина и авиона, а пред крај рата британски бомбардери гађали су циљеве у Немачкој, у складу с техничким могућностима тадашњих авиона.

Међутим, убрзо по окончању Великог рата било је јасно да ће авијација, која се све брже развијала, имати велику улогу у будућим сукобима. Страховало се од напада бомбардера великог домета и носивости, па је у многим државама почело да се размишља о неопходности изградње система и јединица цивилне заштите.

Према подацима из „Војне енциклопедије” у Великој Британији је већ 1924. године формирана Служба за заштиту у саставу Координационог ратног комитета владе, а 1935. образовано је Одељење цивилне заштите при Министарству унутрашњих послова. У Немачкој је 1927. основан Савез противавионске заштите, а 1935. је уведена обавеза служења у овој организацији.

Цивилној заштити је велика пажња посвећена у СССР-у где је 1926. успостављена посебна служба за ваздушно-хемијску одбрану, а 1932. године активности цивилне заштите обједињене су у централизованој Месној противваздушној одбрани (МПВО).

Нешто касније почињу интензивне припреме становништва и јединица МПВО организованих у фабрикама, разним предузећима, школама и другим установама, па и стамбеним зградама. Изграђена су склоништа за становништво, набављала се опрема за личну заштиту.

У Другом светском рату (1939–1945) цивилна заштита имала је значајну улогу, посебно у Великој Британији и Немачкој, земљама које су више година биле изложене масовним ваздушним нападима. Свима су познати снимци спасавања из рушевина бомбардованог Лондона, па је британска цивилна заштита постала општепозната широм света.

У време рата је у Великој Британији, на нивоу владе, постојао Комитет цивилне заштите који је усмеравао рад министарстава на пословима заштите цивила, а Министарство унутрашњих послова је директно руководило цивилном заштитом.

Уочи и на почетку рата уређена су склоништа од бомбардовања, подељене су гас-маске становништву. У оквиру цивилне заштите постојале су службе спасавања и санитетске помоћи, као и оне за деконтаминацију и везу. Све ове јединице блиско су сарађивале с ватрогасцима и полицијом.

После Другог светском рата развој војне технике, укључујући нуклеарно наоружање, довео је до тога да би се државе могле наћи на удару непријатеља на сваком делу територије. Због тога долази до развоја цивилне заштите широм света, с тим да задаци спасилаца све више постају мирнодопски – реаговање у санирању природних катастрофа и других масовних несрећа.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: November 05, 2021, 05:51:44 pm »







Quote
Komandant Republičkog štaba za vanredne situacije,ministar Vulin označio početak vežbe"Sistem 2021"

Izaslanik predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, komandant Republičkog štaba za vanredne situacije i ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin označio je početak operativno-taktičke vežbe "Sistem 2021" i naredio svim gradskim i opštinskim štabovima za vanredne situacije da počnu sa sprovođenjem vežbe.

„Danas je za nas veliki dan, na 50 lokacija, skoro 8.000 naših lјudi, radiće ono što nismo radili decenijama, verujem da ćemo danas pokazati da je Srbija  spremna, sposobna, snažna da može da brine o svojim građanima. Po nalogu predsednika Srbije Aleksandra Vučića svim komandantima gradskih i opštinskih štabova civilne zaštite i vanrednih situacija naređujem, postupite po signalu „Sistem"“, poručio je komandant Republičkog štaba za vanredne situacije Aleksandar Vulin.

Izaslanik predsednika Republike, komandant Republičkog štaba za vanredne situacije i ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin oglasio se iz Operativnog štaba Republičkog štaba za vanredne situacuje, koji koordinira svim snagama i subjektima sistema zaštite i spasavanja koji učestvuju u ovoj vežbi.

Tokom vežbe "Sistem 2021" subjekti iz sistema zaštite i spasavanja prikazaće spremnost i sadejstvo u odgovoru na elementarne nepogode i tehničko-tehnološke nesreće.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: November 05, 2021, 05:53:27 pm »



Quote
Vežba Sistem 2021- Loznica- snimak prenosa RTS







Quote
Vežba Sistem 2021- Kragujevac- snimak prenosa RTS



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: November 05, 2021, 05:55:49 pm »



Quote
Vežba SISTEM 2021-KRUŠEVAC







Quote
Vežba SISTEM 2021-LESKOVAC







Quote
Vežba SISTEM 2021-NIŠ



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: November 05, 2021, 05:58:52 pm »




Quote
Vežba SISTEM 2021-NOVI SAD






Quote
Vežba SISTEM 2021-PIROT






Quote
Vežba SISTEM 2021-SREMSKA MITROVICA




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5 on: November 05, 2021, 06:01:35 pm »




Quote
Vežba SISTEM 2021-UŽICE






Quote
Vežba SISTEM 2021-VRANJE






Quote
Vežba SISTEM 2021-ZRENJANIN



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #6 on: November 05, 2021, 06:07:34 pm »



Quote
Vežba SISTEM 2021-KRALJEVO






Quote
Vežba SISTEM 2021-BOR






Quote
Vežba SISTEM 2021-KRAGUJEVAC






Quote
Vežba SISTEM 2021-LOZNICA




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #7 on: November 05, 2021, 06:09:24 pm »



Quote
Ministar Vulin zavrsetak vežbe SISTEM 2021


„Službe i subjekti zaštite spasavanja Republike Srbije pokazale su  jedinstveno funkcionisanje bez ijednog problema i građanima Srbije mogu da garantuju bezbednost“, izjavio je danas ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin posle operativno-taktičke vežbe „Sistem 2021“, koja je izvedena na 50 lokacija širom Srbije.

„Danas smo pokazali koliko je Srbija spremnija, organizovanija, snažnija nego što je bila i da može da bude mirna šta god da se dešava. Srbija je tu da pruži odgovor i ovo je jedna drugačija Srbija“, rekao je ministar Vulin u Loznici.

Istakao je da je Srbija, koju vodi predsednik Aleksandar Vučić, država koja ulaže u opremanje svih svojih službi, sistema i standard pripadnika službi bezbednosti.

„To je Srbija, koja ništa ne prepušta drugima i ne čeka da drugi pomognu. Tu smo da zaštitimo sebe, a ako treba pomoći ćemo i drugima“, rekao je ministar i dodao da mu je predsednik pre godinu dana naredio da organizuje ovu vežbu kako bi se proverilo da li su svi naši sistemi u stanju da u koordiniranoj akciji odgovore na sve izazove.

Istakao je da su u realnim uslovima vežbane situacije koje mogu da se dogode i da Srbija može da bude ponosna na sve svoje organe i na organizaciju ovakve vežbe, koja je najveća vežba civilne zaštite u Evropi ove godine. 

Ministar je podsetio da je pre nekoliko meseci u velikim razvijenim zemlјama Zapadne Evrope došlo do katastrofalne poplave i otvaranja klizišta, što je za rezultat imalo desetine izgublјenih života i ogromnu materijalnu štetu.

„Republika Srbija pokazala je da je spremna na sve što može da se desi i da sebi ne sme da dozvoli da ne može da odgovori na bilo kakav scenario“, naveo je ministar, koji se na učešću u vežbi posebno zahvalio pripadnicima civilne zaštite Republike Srpske. 

Predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, koji je prisustvovao vežbi na Drini kod Loznice, istakao je da je ponosan na učešće pripadnika civilne zaštite Republike Srpske u vežbi, koja je važna za građane i sa jedne i sa druge strane Drine.

„Spasavati živote u kriznim situacijama nije lako, ni jednostavno, zato morate imati ovakve ekipe, opremu, uvežbane lјude koji funkcionišu kao jedan i videli ste da je sve izgledalo kao da sto godina rade zajedno, nijednu grešku nisu napravili“, rekao je Višković.

Istakao je da je i ova vežba pokazala da Republika Srpska može da računa na pomoć prijatelјa iz Srbije i dodao da je posebno ponosan na učešće helikoptera policije Republike Srpske, koji je danas iznad Drine prvi put javno leteo na jednoj manifestaciji.

Direktor Republičke uprave civilne zaštite Republike Srpske Milan Novitović istakao je da je ovo bila vežba zaštite i spasavanja u kriznim situacijama i da se ne bavi bezbednosnim strukturama.

Novitović se kolegama iz Srbije zahvalio na šansi da učestvuju u ovoj vežbi i da zajedno sa njima Srbiji i Srpskoj pokažu da će imati odgovor na svaku kriznu situaciju, spremnost, opremlјenost i obučenost za reagovanje.

„Ovo su situacije kada nas Drina spaja, ne pravi granicu i ne pravi razliku da li ste sa leve ili desne strane. Svi zajedno moramo da radimo, jer nas reke u ovim situacijama spajaju i obavezuju na zajedničko delovanje“, rekao je Novitović. 



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #8 on: November 05, 2021, 06:10:58 pm »




Quote
Izjava Radovan Višković-predsednik vlade RS






Quote
Ministar Vulin: Srbija može da bude ponosna na sve svoje organe i na organizaciju ovakve vežbe



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #9 on: November 07, 2021, 07:10:45 am »

Субота, 06.11.2021.
Александар Бојовић и дописници „Политике”

Највећа вежба спасавања од времена бивше Југославије

На 50 локација у Србији, припадници Сектора за ванредне ситуације и друге службе приказали су спремност да заштите грађане и имовину у случају ванредне ситуације

Уз звуке сирена, припадници Сектора за ванредне ситуације и други субјекти заштите и спасавања приказали су јуче кроз оперативно-тактичку вежбу „Систем 2021” на 50 локација у 24 града и 26 општина у Србији, увежбаност, способност, садејство и спремност да заштите грађане и њихову имовину у случају ванредне ситуације.

Оваква вежба је први пут, од времена бивше СФРЈ, изведена у оволиким размерама. Учествовало је 8.000 људи – припадника Сектора за ванредне ситуације МУП-а, Црвеног крста Србије, Ватрогасног савеза Србије, Војске Србије, Горске службе спасавања, Српско-руског хуманитарног центра, субјеката и снага јединица локалне самоуправе, водопривредних предузећа, посебних организација и органа. Током вежбе „Систем 2021” приказана је спремност и садејство у одговору на елементарне непогоде и техничко-технолошке несреће.

У Ужицу, код клизишта у Улици Светозара Марковића, организовано је спасавање у случају земљотреса. Симулација је заснована на потресу од око пет-шест степени, који је изазвао обарање трафостанице и пожар, као и активирање постојећег клизишта, уз одрон земље на возила и обарање стамбених објеката.

„Изабрана је локација на којој се нешто предвиђено оваквим сценаријем може догодити. Наш град, нажалост, има искуства са ванредним ситуацијама, због тога спадамо међу организованије градове када је реч о поступању у таквим околностима”, рекао је заменик начелника Градског штаба за ванредне ситуације Зоран Милитаров, преноси Танјуг. За евакуацију и збрињавање повређених, уз асистенцију ватрогасних јединица, били су задужени припадници Црвеног крста Ужице. Њихове активности биле су у вези са смештајем особа у прихватилиште, евидентирањем и збрињавањем повређених, као и евакуацијом по потреби у најближу здравствену установу. У вежби у Ужицу учествовало је више од 100 људи, односно око 200 рачунајући и особе у приправности из другог плана.

Сирене су се јуче чуле и на простору бивше крушевачке ХИ „Жупа”, у производним погонима „БИН комерца”. У исто време, на територији Расинског округа, вежба је приказана и у Трстенику на мосту преко Западне Мораве. У овом округу учествовало је око 300 представника војске, полиције, ватрогасаца, спасилачких јединица, Одељења за ванредне ситуације и Црвеног крста. Командант Републичког штаба за ванредне ситуације и министар унутрашњих послова Александар Вулин, изјавио је да је „Систем 2021” највећа вежба цивилне заштите и Сектора за ванредне ситуације, откако је настала модерна Србија. Вулин, који је присуствовао вежби спасавања и евакуације грађана на Дрини код Лознице, нагласио је да Србија може да буде мирна и сигурна, јер о њој има ко да брине, чак и у тренуцима највећих катастрофа.

„Председник Александар Вучић ми је пре годину дана наредио да се организује оваква вежба, у којој ћемо видети како сви заједно функционишемо и како сви делови нашег друштва који треба да заштите наше грађане могу заједно да раде. Поносан сам што смо и то наређење и задатак испунили”, казао је министар Вулин и захвалио свим учесницима вежбе. Прецизирао је да су симулиране реалне ситуације и да је по извештајима које је добио, све прошло како треба, нико није повређен и сви планови су у потпуности испуњени. Министар је подсетио да су се пре неколико месеци у великим развијеним земљама западне Европе догодиле катастрофалне поплаве и отварање клизишта, што је за резултат имало десетине погинулих и огромну материјалну штету.

„Република Србија показала је да је спремна на све што може да се деси и да себи не сме да дозволи да не може да одговори на било какав сценарио”, закључио је министар.

На вежби на Дрини са српским ватрогасцима, учествовали су и припадници цивилне заштите Републике Српске, а присуствовали су и председник Владе Републике Српске Радован Вишковић, министар унутрашњих послова Драган Лукач и директор Републичке управе цивилне заштите Републике Српске Милан Новитовић. Радован Вишковић је нагласио да је поносан на учешће припадника цивилне заштите Републике Српске у вежби, која је важна за грађане и са једне и са друге стране Дрине.

„Спасавати животе у кризним ситуацијама није лако, ни једноставно, зато морамо имати овакве екипе, опрему, увежбане људе који функционишу као један и видели смо да је све изгледало као да сто година раде заједно, ниједну грешку нису направили”, рекао је Вишковић.

Милан Новитовић је навео да је ово била вежба заштите и спасавања у кризним ситуацијама и да се не бави безбедносним структурама. Он је колегама из Србије захвалио на шанси да учествују у овој вежби и да заједно са њима Србији и Српској покажу да ће имати одговор на сваку кризну ситуацију, спремност, опремљеност и обученост за реаговање.

„Ово су околности када нас Дрина спаја, не прави границу и не прави разлику да ли сте са леве или десне стране”, закључио је Новитовић.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.