PALUBA
March 28, 2024, 02:04:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Nemačka se sprema, vojska se naoružava  (Read 1403 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: December 21, 2019, 10:41:03 am »

Nemačka se sprema za rat? Vojska se naoružava, stižu roboti, avioni i podmornice za globalno dejstvo
Novosti Online   20. decembar 2019.

Modernizacija će obuhvatiti sve vidove i rodove oružanih snaga Nemačke, a dva segmenta su proglašena prioritetom - lična oprema vojnika i digitalizacija svega u Bundesveru

Vlada Nemačke napravila je plan razvoja nacionalnih oružanih snaga u narednih deset godina. Taj dokument je odmah naišao na potpuno oprečne reakcije. jedni su ga nazvali nerealnim "spiskom lepih želja", drugi su ga dočekali aplauzom kao "preko potrebni plan obnove Bundesvera".



Berlin je 25 godina smanjivao oružane snage i obezbeđivao im nedovoljno novca. A sada se pojavio Der Plan. Čine ga: „Bela knjiga", „Koncepcija Bundesvera" i "Profili mogućnosti Bundesvera".

"Vajsbuh" se povodom Bundesvera bavi globalnim političkim ciljevima, "Koncepcija" razmatra strateške ciljeve i zadatke u funkciji obnove Bundesvera. A "Profil mogućnosti" postavlja konkretne zadatke i sadrži rokove za njihovu realizaciju. Oba prva dokumenta su javna, a iz "Profila" su dostupna samo "opšta mesta". Modernizacija će obuhvatiti sve vidove i rodove oružanih snaga Nemačke, a dva segmenta su proglašena prioritetom - lična oprema vojnika i digitalizacija svega u Bundesveru.

"Novi Bundesver" će, u svakom slučaju, udvostručiti broj divizija. Do kraja "perioda obnove" biće, naime, formiranje četiri mehanizovane divizije sa po 8-10 brigada. Brojno stanje "divizije-2027" biće oko 20.000. U svom sastavu će imati po jednu tenkovsku i moto-pešačku brigadu, helikoptersku jedinicu, artiljerijski bataljon, odeljenje ABH zaštite i inženjeriju.

"Logistički bataljon novog Bundesvera" treba da imaju robotizovani transport i specijalnu tehniku bez posada. Do 2023. će Nemačka će formirati Združenu operativnu grupu pobećane pripravnosti (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF). Verovatno snage brigade. Predviđeno je da svaka nemačka divizija ima sposobnost da u operacije koje vodi integriše do dve brigade iz zemalja članica NATO (mehanizovani plus pešadijski bataljon, artiljerija, mešoviti izviđački bataljon i napredna sredstva PVO).

Nemačka će svoju ratnu avijaciju razvijati tako da do 2031-ve može da predvodi natovsku operativnu grupu koja će biti u stanju da izvodi do 350 borbenih i izviđačkih zadataka. Tri četvrtine zadataka obavljao bi "Luftvafe", a zadatak grupacije biće da obezbeđuje dominaciju u vazduhu u svojoj "zoni odgovornosti". Avio-park moraće da ima letelice sposobne da nove nuklearne bombe.

Ratna mornarica Nemačke treba da u narednoj deceniji dobije nove fregate, korvete i podmornice, takođe - i pomorsku avijaciju. Nemačka želi da bude u stanju da u jednoj misiji angažuje namanje 15 borbenih i pomoćnih brodova "okeanske klase".

Nemačka ministarka odbrane Anegret Kramp-Karenbauer pitomcima Bundesvera u Minhenu je rekla da će u Berlinu biti formirana "struktura slična američkom savetu za nacionalnu bezbenost". Ona je još naglasila: "Nemačka mora težiti da deluje globalno i u skladu sa svojim statusom jedne od pokretačkih snaga Evrope".

Sada je vojni budžet nemačke 43,2 milijarde evra, a do 2024. treba da poraste do 60 milijardi evra (više nego što Rusija godišnje ulaže u svoje oružane snage i njihovo naoružanje). Berlin želi da do 2030. u naoružanje Bundesvera uloži najmanje 130 milijardi evra. Bundesver trenutno pod oružjem ima 182.000 ljudi. Kroz pet godina imaće ih 198.000, a do 2023. 203.000. Nemačka će ubrzo postati druga vojna sila unutar NATO, a prva u Evropi. Neka vrsta "zamenika SAD za evropske poslove".

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1 on: January 29, 2020, 06:34:19 pm »

Neznam gdje bi stavio.  Undecided

--------------------

TEHNOLOGIJA
Njemačka vojska pala na doista niske grane: Vojnicima savjetuju da "improviziraju" oklopna vozila inovativnim korištenjem – automobila
Nedostatak optimalnog broja vojnih vozila u njemačkoj vojsci toliko je velik da se njemačkim vojnicima savjetuje da tijekom vojnih vježbi koriste obične automobile na inovativne načine.

Branimir Vorša | 29.01.2020.

Povjerljivi vojni dokumenti do kojih je došao njemački list Bild sugeriraju da njemačke postrojbe kojima nedostaje nužna vojna oprema pronađu "alternativna rješenja" te isto tako pronađu i "inovativne načine pristupa vojnim vježbama".

Preporuke u tim dokumentima, prema pisanju navedenog lista, doslovce sugeriraju motoriziranim pješačkim postrojbama koje nemaju dovoljno operabilnih vojnih pješačkih vozila, da ih zamijene korištenjem običnih automobila te im je sugerirano i da tako simuliraju kao da izlaze iz pravih vojnih vozila.

Bild isto tako piše da su neki zapovjednici njemačke vojske već poslušali takve sugestije i proveli ih u praksi, no nije navedeno o kojim je specifičnim jedinicama unutar njemačke vojske riječ.

Prema istim dokumentima, niti jedna petina najnovijih vojnih pješačkih vozila tipa Puma nije bila borbeno spremna do sredine 2019. godine.

Puma je u njemačkoj predstavljena kao posljednji krik u vojnoj tehnologiji i kao najoklopljenije pješačko vozilo na svijetu, no isto tako ima i pregršt problema.

Tako je, primjerice, otkriveno da Pume jednostavno nisu dizajnirane za prijevoz vojnika viših od 184 centimetra.

Njemačka vojska je u studenom 2018. godine priznala da je od 71 pješačkog vojnog vozila, tek njih 27 njih bilo borbeno spremno, a sve zbog preskupe ugradnje stare tehnologije i manjka rezervnih dijelova.

Njemački vojnici ipak su već navikli improvizirati na terenu pa su tako 2014. godine tijekom NATO-ovih vojnih vježbi u Norveškoj na vojna vozila Boxer "instalirali" tešku strojnicu tako što su štapove metli obojili u crno.

https://zimo.dnevnik.hr/
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2 on: January 29, 2020, 09:16:19 pm »



Njemačka vojska pala na doista niske grane: Vojnicima savjetuju da "improviziraju" oklopna vozila inovativnim korištenjem – automobila
Nedostatak optimalnog broja vojnih vozila u njemačkoj vojsci toliko je velik da se njemačkim vojnicima savjetuje da tijekom vojnih vježbi koriste obične automobile na inovativne načine.


Pa neka se ugledaju na arapske improvizacije i budževine, tokom ''demokratskih'' ratova poslednjih godina. Sigurno bi našli puno inspiracija za inovacije, koje bi nemački um doradio do savršenstva.  Grin
Još kad bi pozvali inženjere Toyote - moglo bi da ispadne svašta nešto, što do sada niko nije iskusio.   
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #3 on: January 30, 2020, 10:13:12 am »

O tempora!O mores!
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: April 27, 2020, 07:52:31 am »



Nemačka se naoružava: "Rusija se doživljava kao pretnja"


Nijedna druga vodeća zemlja sveta nije toliko mnogo povećala izdvajanja za vojsku kao Nemačka, podaci su Instituta za mirovna istraživanja SIPRI iz Stokholma.

Rekordnih 1.917 milijardi američkih dolara u svetu je 2019. godine potrošeno za naoružanje. To je najviša suma od 1988. godine, navodi se u aktuelnom godišnjem izveštaju međunarodnog Instituta za mirovna istraživanja (SIPRI) iz Stokholma. U poređenju sa 2018. godinom to je porast od 3,6 procenata. Istovremeno je reč i o najvećem godišnjem povećanju izdataka za naoružanje od 2010.

Tome je doprinela i Nemačka, koja je 2019. za naoružanje izdvojila deset odsto više novca nego godinu dana ranije. Tako snažan porast nije zabeležila ni jedna od petnaest vodećih zemalja sveta. Berlin je prošle godine za vojsku izdvojio 49,3 milijardi američkih dolara.

Maks Mučler iz bonskog Međunarodnog centru za konverziju (BICC) istražuje pitanja naoružavanja na tom vodećem nemačkom institutu za mirovna istraživanja. U razgovoru za DW politolog ukazuje na diskusiju o NATO cilju od dva odsto. Naime, na NATO samitu u Velsu 2014. godine je odlučeno da sve zemlje članice tog vojnog saveza u roku od deset godina treba da se približe tom cilju koji predviđa da izdvajanja za vojsku treba da iznose dva odsto bruto domaćeg proizvoda.

"Još i pre Trampove administracije na Nemačku je vršen pritisak da poveća izdvajanja za vojsku. Taj pritisak sada pokazuje rezultate. Ipak mora da se kaže da su izdvajanja još uvek dosta daleko od ta dva procenta", objašnjava Mučler.


Rusija kao pretnja

Dijego Lopez da Silva iz instituta SIPRI smatra da veća nemačka izdvajanja imaju veze sa tim da se „Rusija sve više doživljava kao pretnja". Sa vojnim izdacima od 65,1 milijarde dolara, Rusija je na četvrtom mestu u svetu. To je gotovo četiri odsto ruskog BDP. Poređenja radi, Nemačka je prošle godine za odbranu izdvojila 1,38 odsto BDP.

Lopez da Silva dodaje i da vlada u Berlinu nije jedina koja vidi opasnost od strane Rusije. Šest od vodećih petnaest država sveta, koje najviše izdvajaju za naoružanje su članice NATO saveza. Pored SAD, Nemačke, Francuske i Velike Britanije tu su još Italija i Kanada. Ukoliko se njihovi izdaci zbroje dolazi se do skoro polovine svetskih izdataka za naoružanje. Dvadeset i devet zemalja članica NATO ukupno su 2019. godine za odbranu izdvojile 1.035 milijardi dolara.

Za Maksa Mučlera iz centra BICC te brojke nisu iznenađenje: „Izdaci za vojsku se orijentišu na najcrnje scenarije", kaže politikolog za DW. Često su u javnosti u prvom planu bili ekonomski sukobi među državama. Ali u pozadini je uvek bila i pretnja od vojnog sukoba: „Kada je reč o napetoj situaciji između SAD i Kine, recimo ne znamo da li bi moglo da dođe i do oružanog sukoba. Ali vojske tih zemalja se pripremaju i na takav scenario i veoma su uspešne u svom lobiranju."

izvor
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 23 queries.