PALUBA
March 29, 2024, 06:22:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Prodaja oružja u svetu  (Read 38321 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #120 on: May 20, 2021, 05:15:40 am »

EU krenula u drugom smeru - finansira neevropskim državama oružje: Alarm za uzbunu?
IZVOR: I.G. SREDA, 19.05.2021.

Brisel -- Kritičari se pitaju zašto, ako je misija EU da promoviše mir, želi da koristi javni novac za finansiranje nabavke oružja stranim vojskama.

Uprkos svom imenu, Evropska mirovna ustanova, vredna pet milijardi evra, tokom narednih sedam godina obezbediće vojnu opremu - uključujući smrtonosno oružje i to neevropskim vojnicima, analizira britanski Gardijan. Evropski odbrambeni fond, u vrednosti od osam milijardi evra, čiji je cilj razvoj i nabavka novog oružja i tehnologije za milicije u EU i inostranstvu, formiran je prošlog decembra. Evropska unija je takođe nedavno pokrenula Evropsku mirovnu ustanovu, mehanizam koji će pojačati sposobnost bloka da pruža obuku i opremu - uključujući, prvi put, oružje - neevropskim vojnim snagama širom sveta.

Francuska, Nemačka, Evropska komisija i većina evropskih poslanika zalagali su se za ove alate za jačanje evropske moći u inostranstvu. Kao opravdanje ukazuju na sukobe na Bliskom istoku, u Sahelu i Ukrajini i na izolacionistički pravac koji su SAD vodile pod Trampovom administracijom. Dvostruke inicijative pojačaće ekonomski i diplomatski uticaj EU sa jakom dozom "tvrde moći", kažu zagovornici, koji takođe ukazuju na neefikasnost 27 nacionalnih vojski u sticanju sopstvenih novih sistema naoružanja. Mere će takođe doneti korist evropskoj industriji naoružanja obezbeđivanjem sredstava za istraživanje i razvoj i novih prodajnih mesta za prodaju oružja u inostranstvu.

Ali glasna mreža mirovnih aktivista, kritičnih poslanika u EP, optužuju EU da je napustila svoje temeljne principe i popustila u lobiranju u industriji naoružanja za više javnih sredstava. Četrdeset organizacija za zaštitu ljudskih prava upozorilo je da bi mogućnost snabdevanja stranih vojnih snaga smrtonosnim oružjem "rizikovala da poveća kršenje ljudskih prava i doprinela daljem nasilju i širenju oružja, umesto da zaštiti civile i traži politička rešenja“.

U raspravama o istaknutijoj vojnoj ulozi EU, mnogo se pominje odbrana interesa bloka. Ali neki ljudi postavljaju pitanje da li su geopolitički interesi EU i njenih građana ista stvar.

„Ako želite da branite mirovni projekat, ako želite da branite mir u svetu, fokus ne bi trebalo da bude u stvaranju većih sistema naoružanja, već u stvaranju više ugovora o razoružanju“, smatra Ozlem Demirel, evropska poslanica iz Nemačke i potpredsednik pododbora za bezbednost i odbranu.

"Mi smo u pandemiji, ovaj novac nam treba za zdravstvene projekte, a ne za oružje", naglašava ona.

Frank Slijper, istraživač industrije oružja iz holandske nevladine organizacije Pak, smatra da će EPF propisati vojne odgovore na sukobe kojima oni nisu potrebni i verovatno će samo pogoršati sukobe. Kaže da će EU izvoziti oružje "u ono što će gotovo po definiciji biti krhke postkonfliktne države sa značajnim problemima u vezi sa ljudskim pravima".

Mišljenja je da se Evropska unija udaljava od te početne ideje mirovnog projekta i da su ovi instrumenti, mirovni objekat i odbrambeni fond vrlo jasni primeri za to. Međutim, u Briselu ovakve stavove smatraju pojedinačnim mišljenjem.

"Ponekad su vam potrebna vojna sredstva da biste uspostavili mir“, rekla je Hilde Vautmans, evropska poslanica iz Belgije. "Geopolitičkoj Evropi su takođe potrebna sredstva da bi mogla da ima uticaj", naglasila je ona, podržavajući stav Evropske unije "da se ona menja, i da je ovo deo te promene".

Izvor: www.b92.net
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #121 on: June 07, 2021, 02:51:09 pm »



Putin obavešten o ostvarenim ciljevima: Rusija prodala oružje u vrednosti preko 15 milijardi dolara


Rusija je 2020. godine prodala oružje u vrednosti većoj od 15 milijardi dolara, portfelj porudžbina ostao je na nivou od 50 milijardi dolara, izjavio je direktor Federalne službe za vojno-tehničku saradnju (FSVTS) Dmitrij Šugajev tokom sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

„Sve nam se odvija po planu – onom planu koji smo zacrtali prošle godine. Što je najvažnije, ispunili smo ciljeve iz prošle godine. Imamo obim veći od 15 milijardi  dolara – 102 odsto zacrtanih ciljeva. I portfelj porudžbina je očuvan na nivou od preko 50 milijardi dolara, što je veoma važno. To je jedan od glavnih pokazatelja koji našim preduzećima i čitavom sistemu vojno-tehničke saradnje ulivaju sigurnost u budućnost“, rekao je on.
Prema rečima Šugajeva, Moskva je prošle godine isporučila vojnu tehniku u 51 državu i održava kontakte sa više od sto zemalja.

Dodao je da Rusija danas samouvereno napreduje po pitanju trgovine oružjem. Veliki deo isporuka čini vazduhoplovna tehnika i tehnika protivvazduhoplovne odbrane, ali ni isporuke kopnene i pomorske tehnike nisu zanemarljive, precizirao je šef Federalne službe.

Uprkos spoljnom pritisku, Moskva je ispunila obaveze prema ugovorima vrednim više milijardi, dodao je on.

„Bez obzira na tešku situaciju, naši konkurenti svejedno nastavljaju da pojačavaju uticaj prvenstveno na naše partnere. U tom smislu se suočavamo sa pritiskom bez presedana i svedoci smo činjenice da se na naše partnere vrši veoma ozbiljan presing“, naglasio je Šugajev.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #122 on: July 13, 2021, 07:16:53 am »



„Difens njuz“ uvrstio ruski „Almaz Antej“ među 20 najvećih proizvođača oružja u svetu


Ruski odbrambeni koncern „Almaz Antej“ našla se na spisku dvadeset najvećih kompanija na svetu iz vojne oblasti, navodi američki nedeljnik „Difens njuz“.

Rejting je napravljen na osnovu prihoda u 2021. godini. Prvih pet mesta zauzimaju američke kompanije: „Lokid Martin“, „Rajteon tehnolodžis“, „Boing“, „Nortrop Gruman“ i „Dženeral dajnamiks“, dok se posle njih nalaze kompanije iz Evrope i Kine. 

Ruski koncern „Almaz Antej“ se nalazi na 20. mestu sa prihodom većim od šest milijardi dolara. Koncern je za tri mesta pao niže na listi u odnosu na isti rejting prošle godine.

U top 100 kompanija se našla još jedna ruska korporacija „Taktičko raketno naoružanje“, koja je na 42. mestu sa prihodom od 2,9 milijardi dolara. Korporacija je 2020. godine bila na 35. mestu rejting-liste.

Direktor Centra analiza strategija i tehnologija Ruslan Puhov izjavio je da je potrebno sa oprezom gledati na rejting američkih eksperata.

„To je interesantno viđenje, dostojno poštovanja, ali to nije sveta knjiga. Moramo znati da je rejting sastavljen na osnovu dostupnih podataka. I one podatke koje su autori želeli da prikupe, koje su uspeli da prikupe“, rekao je ekspert Sputnjiku.

On je naveo da manji broj ruskih kompanija nego ranije na spisku nije slučajan: „Ili Amerikanci ne žele da nas uključe, ili naše kompanije radije ćute, shvatajući da bilo koji njihov indikator može prouzrokovati uvođenje dodatnih sankcija“.

Veliki porast broja kineskih kompanija u rejtingu je Puhov povezao sa željom američkih eksperata da ukažu na militarizaciju Pekinga. On je primetio i da je nemoguće utvrditi podatke o prihodu koje dostavljaju kineske kompanije, kao i stvarne količine vojnih proizvoda.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #123 on: August 26, 2021, 03:07:22 pm »

Rusi naoružavaju zemlje iz straha
IZVOR: BETA ČETVRTAK, 26.08.2021.

Ruske vlasti saopštile su danas da su dobile nove narudžbine oružja od zemalja centralne Azije.

Kako su objasnile, im državama će isporučiti oružje i helikoptere usred straha od daljeg dešavanja u Avganistanu gde su vlast preuzeli talibani.

"Već radimo na brojim narudžbinama zemljama u tom regionu koje traže ruske helikoptere, lako naoružanje i savremene sisteme zaštite granice", izjavio je za RIA Novosti generalni direktor agencije za izvoz naoružanja Aleksandra Mihejev.

Zemlje centralne Azije, posebno Uzbekistan i Tadžikistan, koje se graniče sa Avganistanom i koje su doživele napade džihadista 1990-ih i 2000-ih, zabrinute su zbog povratka talibana na vlast. Moskva, koja u centralnoj Aziji ima vojne baze, strahuje od upada avganistanskih džihadista, uključujući "borce prerušene u izbeglice", koji zatim mogu da udju na rusku teritoriju. Drugi izvor zabrinutosti je porast trgovine opijumom i heroinom.

Izvor: www.b92.net
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #124 on: October 25, 2021, 09:11:55 am »



Nove metode Vašingtona: U američkom Kongresu predložili nove mere protiv ruskog izvoza oružja


U američkom Kongresu predloženo je da se razvije novi plan za smanjenje interesa za rusko oružje na svetskom tržištu, prenosi televizija „RT“ pozivajući se na predstavljeni izveštaj.

„Koje strategije da se pridržavaju Sjedinjene Američke Države kako bi učinile rusko oružje manje privlačnim? U kojoj meri bi trebalo da ponudimo izvoz sopstvenog oružja zemljama koje razmatraju nabavku ruskog oružja?“ su pitanja koja se postavljaju u dokumentu.

Prema mišljenju analitičara, Rusija uz pomoć naoružanja promoviše svoje spoljnopolitičke interese, čime slabi uticaj Vašingtona.

Neki kongresmeni smatraju da prodaja oružja podržava „agresivnu i zlonamernu aktivnost Rusije“ i podstiče regionalne sukobe.

Takođe se napominje da uvedene sankcije nisu dovoljno efikasne. Osim toga, takve restriktivne mere mogu izazvati negativnu reakciju država-uvoznica i naneti štetu samim Sjedinjenim Američkim Državama, ističe se u dokumentu.

U Kongresu to objašnjavaju činjenicom da se mnoge zemlje u velikoj meri računaju na rusko oružje, pa će im biti teško da odustanu od njega.

Na taj način autori dokumenta pozivaju da se odrede nove metode pritiska na kompleks odbrambene industrije koji će pomoći u izolaciji Rusije.

Podsetimo, nakon državnog prevrata u Ukrajini 2014. godine, Vašington je uveo sankcije protiv nekoliko preduzeća vojno-industrijskog kompleksa Rusije. Osim toga, u Sjedinjenim Američkim Državama na snazi je Zakon o suprotstavljanju protivnicima Amerike putem sankcija (CAATSA), koji omogućava „kažnjavanje“ trećih zemalja koje su sklopile ugovore sa Rusijom o kupovini vojne tehnike.

Ovaj zakon je, između ostalog, primenjen protiv Turske nakon što je Ankara kupila ruske protivvazdušne raketne sisteme S-400 „Trijumf“. Pretnje američkim sankcijama više puta je dobila i Indija, koja je potpisala ugovor o nabavci S-400. Planirano je da prvi kompleti budu isporučeni Indiji do kraja ove godine.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #125 on: November 02, 2021, 11:20:17 am »



„Pancir S1“ i S-400 - najtraženije rusko oružje u inostranstvu


Sistemi protivvazduhoplovne odbrane S-400 i raketni sistemi „pancir S1“ su najpopularnije rusko naoružanje među stranim kupcima 2021. godine, saopštio je direktor Federalne službe za vojno-tehničku saradnju Dmitrij Šugajev, prenosi „RBK“.

On je podsetio da su raketni sistemi „pancir S1“ dokazali svoju efikasnost, između ostalog i kada je reč o uništavanju bespilotnih letelica. Takođe je naveo i drugo naoružanje koje je bilo popularno među stranim kupcima ove godine.

„Popularna je cela naša linija avijacije, a to je najmanje 50 odsto obima naše prodaje. I dalje vlada ozbiljna potražnja za protivtenkovskim sistemima 'Kornet', teškim višecevnim bacačem raketa 'Smerč' i drugim našim sistemima navođenog oružja“, rekao je Šugajev.

Istovremeno je istakao da povećana potražnja za sistemima PVO i sredstvima za elektronsko ratovanje ukazuje na to da se promenio metod vođenja rata.
 
„Vidimo da je nastupila era bespilotnih letelica i robota. Što se više koriste dronovi i robotizovani sistemi, a vazduhoplovni dronovi se, na primer, danas upotrebljavaju svuda, to je veća potreba za sredstvima uništavanja i elektronskog suzbijanja“, objasnio je Šugajev.

Takođe je dodao da portfelj porudžbina ruskog naoružanja premašuje 52 milijarde dolara. U oblasti vojno-tehničke saradnje Rusija održava odnose sa 100 zemalja, a vojni proizvodi se isporučuju u preko 50 država.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #126 on: November 07, 2021, 06:44:45 am »

Vašington „zavrće ruke“ neposlušnima ali sve više zemalja kupuje naoružanje od Moskve
Novosti online 06. 11. 2021.

UPRKOS nelojalnoj konkurenciji, rusko oružje je sve traženije na svetskom tržištu. Portfelj porudžbina premašuje 52 milijarde dolara.

U oblasti vojno-tehničke saradnje Rusija održava odnose sa 100 zemalja, a vojni proizvodi se isporučuju u preko 50 država, što govori o kvalitetu i efikasnosti ruskog naoružanja. Najveći kupci ruske borbene tehnike i oružja su Kina, Indija, zemlje Bliskog istoka, Severne Afrike i Latinske Amerike. Sistemi protivvazdušne odbrane S-400 i raketni sistemi „Pancir S1“ su najpopularnije rusko naoružanje među stranim kupcima ove godine. Pored toga, popularna je i cela linija avijacije, što čini najmanje 50 odsto obima prodaje. Takođe, i dalje vlada ozbiljna potražnja za protivtenkovskim sistemima „Kornet“, teškim višecevnim bacačem raketa „Smerč“ i drugim sistemima.

- Suma od 52 milijarde dolara određuje visoku konkurentnost našeg vojno-industrijskog kompleksa na svetskom tržištu naoružanja. Tako je, uostalom, oduvek i bilo. Nije slučajno što SAD i druge vodeće zemlje NATO-a koriste razne metode da bi smanjile konkurentnost Rusije, pa zavrću ruke drugim zemljama-članicama Alijanse i ostalim državama koje pokušavaju da uspostave vojnu saradnju sa Ruskom Federacijom. Dovoljno je setiti se skandala koji je nastao kada je Turska naručila od Rusije sisteme S-400 - rekao je za Sputnjik ruski vojni ekspert Aleksandar Žilin, aludirajući na sankcije koje je Vašington uveo Ankari zbog kupovine tih ruskih sistema , što je izazvalo tenzije između dve članice NATO-a, SAD i Turske.

Rusko oružje – kvalitetno, efikasno i pouzdano

Za ruskim vojnim proizvodima postoji stalna potražnja. Moskva je obelodanila da zemlje Severne Afrike uglavnom kupuju oklopna vozila, sisteme PVO , opremu za mornaricu, „migove“, „suhoje“ i „iljušine“, opremu za elektronsko ratovanje i streljačko oružje, dok je u podsaharskoj Africi najveća potražnja za helikopterima iz porodice „Mi“, avionima „Mig“ i „Suhoj“, sistemima PVO, kao što su „Pancir S-1“, „Tor-M2E“ i „Buk“ i proizvodima „Kalašnjikova“.

U Azijsko-pacifičkim zemljama popularni su ruski avioni i avionski motori, kao i sredstva protivvazdušne odbrane, a u Južnoj Americi - helikopteri, koji su se dobro pokazali u klimatskim uslovima tih zemalja. Takođe, latinoameričke države su zainteresovane za kupovinu specijalnih vozila dvostruke namene, kao i za zajedničku proizvodnju brodske opreme. Rat u Siriji je pomogao Moskvi da ojača status velikog proizvođača i izvoznika oružja , s obzirom da su rusko oružje i vojna tehnika na tom ratištu potvrdili svoju pouzdanost i visoku efikasnost, čak i u teškim pustinjskim uslovima. Ono što Rusiju čini važnim igračem na svetskom tržištu oružja je i konkurentnost i odluka Moskve da naoružanje prodaje po povoljnim cenama i uslovima.

- Moć vojno-industrijskog kompleksa Rusije je u tome što mi uvek nudimo robu veoma visokog kvaliteta, a pri tom cena nije previsoka, kao što je to u slučaju SAD. Oni se čak i ne trude toliko da budu konkurentni, koliko primoravaju druge zemlje da kupuju njihovo oružje. S druge strane, mi nudimo vrste oružja koje je konkurentno na tržištu i uz to veoma efikasno. Čuvamo ugled svom brendu, dok naši konkurenti ‘škrguću zubima’. Takođe, zemlje koje sarađuju sa nama imaju od toga veliku korist, pošto kupuju jeftinije naoružanje, koje je pri tom efikasnije, a to je veoma važno - zaključio je Žilin.

Indija i Kina – prvi kupci S-500?

U poslednje vreme su naročito aktuelne priče o prodaji prvog serijskog raketnog sistema S-500 „Prometej“, koji će uskoro biti isporučen ruskoj vojsci. Prvi potencijalni kupci bi, prema očekivanjima Moskve, mogli da budu Indija i Kina. Novi sistem S-500, koji je u stanju da uništi balističke i krstareće rakete, kao i avione i helikoptere u dometu do 600 kilometara, biće veoma konkurentan na tržištu, a pre svega značajno će ojačati odbrambeni potencijal Rusije. Međutim, eksperti napominju da će prodaja sistema S-500 drugim državama biti moguća tek nakon što se njime opremi ruska armija.

- Izvozna verzija tog sistema proizvodiće se tek nakon što Ministarstvo odbrane Ruske Federacije nabavi potrebnu količinu za sebe tj. za dalju izgradnju naše vazdušno-kosmičke odbrane. To će se desiti za oko pet godina, odnosno kada budu izvršene sve isporuke. Sistemi će biti postavljeni duž perimetra naših granica i na taj način će štititi naš vazdušni prostor u svim pravcima. Nakon toga Ministarstvo odbrane može da odobri izvoznu verziju ovog sistema -  kaže ruski vojni ekspert Aleksej Leonkov. On podseća da SAD već traže nove mere i metode pritisaka protiv ruskog izvoza oružja.

- Takva reakcija je faktički već usledila - Amerikanci ponovo traže načine da sprovedu neke zabrane koje bi pogodile zemlje koje kupuju rusko oružje i vojnu opremu. Takva zabrana je personifikovana i u njoj će nabrojati sisteme naoružanja koji se ne preporučuju za kupovinu, a takođe biće navedene i kaznene mere protiv onih koji se ogluše. Međutim, kako praksa pokazuje, neke države ne mare za takve zabrane i američke sankcije, a Indija i Kina su na spisku takvih zemalja. Jasno je da Amerikanci pokušavaju da na te zemlje nekako utiču - da rovare. Sa Kinom postoji konfrontacija, a protiv Indije postoji taktika šargarepe i štapa - zaključio je Leonkov.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #127 on: November 13, 2021, 08:36:13 pm »

Belorusija želi Iskander sa dometom do 500 kilometara
Tanjug 13.11.2021.

Belorusija želi ruski raketni sistem Iskander, koji bi bio raspoređen na jugu i zapadu zemlje, izjavio je beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko u intervjuu ruskom odbrambenom časopisu "Nacionalna odbrana", koji je danas objavljen.

Lukašenko je za magazin rekao da mu je potreban mobilni balistički raketni sistem Iskander, koji ima domet do 500 kilometara i može da nosi konvencionalne ili nuklearne bojeve glave, preneo je Rojters.

- Potrebno mi je nekoliko divizija na zapadu i jugu, neka budu (tamo) - rekao je on.

Lukašenko nije naveo da li je sa Moskvom razgovarao o dobijanju tog raketnog sistema.

Izvor: www.blic.rs
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #128 on: November 13, 2021, 08:43:22 pm »



Белорусија је ипак друга држава и сумњам да ће им Руси продати своју верзију, а не извозну.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #129 on: November 15, 2021, 12:04:37 pm »



Rusija potpisala ugovore o izvozu naoružanja vredne više milijardi dolara


Rusija, bez obzira na pandemiju, potpisala je tokom 2021. godine ugovore za izvoz naoružanja u vrednosti od oko 10 milijardi dolara, saopštio je direktor Federalne službe za vojno-tehničku saradnju Dmitrij Šugajev na izložbi Dubai Airshow 2021.

„Bez obzira na poteškoće, izazvane pandemijom, saradnja sa našim partnerima je čvrsta i konstruktivna. Broj novih ugovora je premašio 10 milijardi dolara, što osigurava stabilnost porudžbina koje se nalaze na nivou od 55 milijardi dolara“, rekao je Šugajev.

Kako je saopštila ranije pres-služba "Rosoboroneksporta", samo je tokom izložbi naoružanja kao što su MAKS, "Arena-2021" zaključeno bilo 30 ugovora u vrednosti od tri milijardi evra.

Šugajev je naglasio da preliminarne ocene rezultata vojno-tehničke saradnje ove godine pokazuju da se ugovori realizuju po planu.


izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #130 on: December 04, 2021, 06:17:17 pm »

Za kojim tipom ruskog naoružanja vlada najveća pomama u svetu?

Najveći interes inostranih kupaca u 2021. godini je vezan za nabavku savremenih sistema PVO S-400 „Trijumf“ i 96K6 „Pancir-S1“- rekao je direktor Federalne službe za vojno-tehničku saradnju Dmitri Šugajev. On je istakao da je visoka popularnost ovih sistema posledica njihove angažovanosti u borbenoj eksploataciji (Sirija).

Šugajev je istakao da povećan interes u svetu ima i praktično kompletna gama vazduhoplovne tehnike koje prooizvodi ruski vojnoindustrijski kompleks. „To je minimim 50 procenata našeg obima prodaje“ – istakao je direktor Federalne službe za vojno-tehničku saradnju (FSVTS).
Prema rečima direktora FSVTS, što se tiče inostranih kupaca posebno je atraktivan protitenkovski raketni sistem „Kornet“, višecevni lanseri raketa kalibra 300mm „Smerč“ i drugi sistemi koji spadaju u kategoriju visokopreciznog naoružanja.

On je takođe rekao da se smanjenje obima isporuke ruskog naoružanja i vojne tehnike ne očekujeu narednim godinama. Na današnji dan ukupna suma potpisanih ugovora sa ruskim vojnoindustrijkim kompleksom prelazi cifru od 52 milijarde američkih dolara.

Izvor: https://rs.rbth.com/science/93776-rusko-naoruzanje-pomama-u-svetu
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #131 on: December 17, 2021, 07:34:41 am »

Merkelova poslednjeg dana na vlasti odobrila izvoz oružja u Egipat
Tanjug 16.12.2021.

Poslednjeg dana na vlasti vlada Angele Merkel odobrila je izvoz oružja u Egipat, što se u Nemačkoj smatra "škakljivim" zbog kršenja ljudskih prava u toj zemlji, prenose mediji.

Odluka o izvozu oružja sadržana je u pismu bivšeg ministra privrede Petera Altmajera koje je 7. decembra uputio predsednici parlamenta Berbel Bas, i u pismu se pominju tri odluke o izvozu naoružanja, navodi nemačka agencija DPA.

Prvi se tiče odobrenja za "Thyšenkrupp Marine Systems" za izvoz tri fregate tipa MEKO A-200 EN u Egipat, a cena jedne fregate je pola milijarde evra. Takođe je odobreno firmi "Diehl Defence" da izveze 16 sistema vazdušne odbrane tipa IRIS-T SLS/SLX, takođe, u Egipat.

Pored toga "ThyšenKrupp Marine Systems" dobio je odobrenje da izveze podmornicu tipa 218 SG u Singapur.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #132 on: December 27, 2021, 07:18:30 am »

Nemačka prodala Egiptu oružje vredno više od 4 miliona evra
Tanjug 27.12.2021.

U poslednjih devet dana mandata je nemačka Vlada Angele Merkel odobrila izvoz naoružanja i vojne opreme u vrednosti od skoro pet milijardi evra, od čega je preko četiri milijarde evra namenjeno Egiptu, javlja Dojče vele (DW) pozivajući se na pisanje nemačkih medija.

Time se volumen izvoznih dozvola za naoružanje uvećao na preko devet milijardi evra u ovoj godini, što je rekord za Nemačku. Te podatke iznelo je Ministarstvo ekonomije na upit poslanice Levice Sevim Dagdelen. Daleko najveći poručilac nemačkog naoružanja je Egipat koji je pod sumnjom kršenja ljudskih prava i učešća u sukobima u Jemenu i Libiji, navodi DW. Samo Egiptu je poslednjih dana mandata odobrena nabavka od preko četiri milijarde evra.

Kako je nedavno pisao nedeljnik ''Špigel'', u pitanju su tri ratne fregate koje pravi nemačka ''Tisenkrup'', kao i 16 sistema za protivvazdušnu odbranu firme ''Dil difens''. ''Špigel'' je u izveštaju nazvao odluku Berlina škakljivom jer Egipat učestvuje u ratnoj koaliciji protiv pobunjenika u Jemenu, premda navodno više ne učestvuje aktivno u borbama. Sa druge strane, Nemačka bi kod isporuke najmodernijih sistema naoružanja morala da ima u vidu i susedni Izrael. Nepisano je pravilo da izraelska vojno-tehnološka prednost ne sme biti ugrožena nemačkim isporukama oružja susedima, piše list. Ali ne samo to, Nemačka zvanično ima politiku prema kojoj ne bi smela da izvozi oružje zemljama umešanim u konflikte gde se krše ljudska prava, što je do sada često ignorisano, navodi DW.

Poslanica Levice Dagdelen je doprinos novog kancelara Olafa Šolca izvozu oružja u Egipat, koji je u to vreme bio ministar finansija i vicekancelar, nazvala teškom hipotekom za novu Vladu, prenosi DW.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #133 on: January 03, 2022, 08:58:26 pm »

Ovo oružje biće hit u inostranstvu
Novosti online 03. 01. 2022.

RUSKI odbrambeni koncern „Rosoboroneksport“ imenovao je pet izvoznih modela ruskog naoružanja koje strani kupci najželjnije iščekuju – na prvom mestu našao se napredni laki lovac pete generacije „Šahmat“.

- U top pet izvoznih primeraka predstavljenih 2021. godine našli su se laki taktički avion 'Šahmat', koji je predstavljen na (avio-kosmičkom sajmu) MAKS i (izložbi) 'Dubai eršou', zatim izviđačko-udarni kompleks bespilotnih letelica 'Orion E' koji je prikazan u Rusiji i u inostranstvu, potom višecevni bacač raketa sa termobaričnom municijom TOS-2 'Tosočka', automat 'Kalašnjikov' AK-19 i protivavionski raketni sistem S-350 'Vitjaz' - rekao je generalni direktor korporacije Aleksandar Mihejev. Kako je dodao, svetsko tržište oružja se 2021. godine značajno prilagodilo radu u uslovima pandemije. Ruski specijalni izvoznik oružja uspeo je da učestvuje u 17 međunarodnih izložbi.

Premijera lakog taktičkog aviona „Šahmat“ (Su-75) održana je u julu 2021. godine na avio-salonu MAKS, kada je predstavljen prototip. Prilikom njegovog projektovanja korišćena su iskustva sa konstruisanja Su-75. Po spoljnom izgledu veoma liče, ali će „Šahmat“ biti mnogo lakši zahvaljujući jednom motoru. Proizvodiće se prema „stelt“ tehnologiji (imaće radio-apsorbujući premaz), biće opremljen naoružanjem unutar trupa, najnovijom avionskom tehnikom i moći će da upravlja malim dronovima. Su-75 može da razvije brzinu do 1.900 kilometara na čas, dok mu je borbeni radijus 3.000 kilometara.

„Šahmat" će se proizvoditi u fabrici u Komsomoljsku na Amuru (KnAAZ). Prvi let je planiran za 2023. godinu, a serijska proizvodnja 2025. godine.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #134 on: January 04, 2022, 05:32:00 pm »

Prvo skoči pa reci hop.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.