PALUBA
April 25, 2024, 08:08:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4]   Go Down
  Print  
Author Topic: Operativno stanje Hrvatskih topovnjaca i buducnost raketnog naoruzanja  (Read 6681 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #45 on: April 23, 2021, 03:36:29 am »

Torpedo 011, vi ste totalno u pravu.  Nazalost vise se ne misli o mnogo drugcijim buducnostima nego samo jednoj.

A sto je komicno je da istocni Evropljani izgleda nisu otkrili ili nece da razumju da je NATO u ogromnim problemima.  Mozda Amerikanci gledaju Rusiju kao neprijatelja ali Njemci i drugi Evropljani ne.  Isto tako su tu problemi sa Turskom koja je NATO saveznik.

A same Amerika polagano propada i muci se da se takmice s Kinom.

Tako jednog dana ove istocne Evropske zemlje racunajuci Hrvatsku  otrkiju previse kasno da ih niko ne stiti.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #46 on: April 23, 2021, 01:29:30 pm »

Mislim da sposobnosti minskog i protumiskog ratovanja spadaju u NATO deklarirane Ciljeve sposobnosti.

HRM zbog toga upravo priprema rekonstrukciju i modernizaciju dva desantna broda - minopolgača klase "Silba" (DBM-81 "Cetina" i DBM-82 "Krka").


Opremanje i modernizacija desantnih brodova minopolagača 81 i 82

MORH je raspisao natječaj za izradu projektne i izvedbene dokumentacije za modernizaciju i opremanje broda DBM-81 "Cetina", procijenjene vrijednosti 1.080.000,00 kn bez PDV-a (vrijednost projektne dokumentacije). Izrada je pokrenuta u svrhu dostizanja NATO standarda polaganja mina i zadovoljenja prihvaćenih NATO sposobnosti.

Dokumentacija je podijeljena u cjeline:
- modernizacija oružnog sustava broda
- modernizacija elektroenergetskog sustava i sustava automatike
- modernizacija dizel-električnih agregata
- modernizacija NBK sustava broda
- modernizacija sustava za podizanje i spuštanje tereta
- modernizacija sustava sivih i crnih voda
- modernizacija sustava zauljenih voda
- rekonstrukcija jarbola
- modernizacija radarskog i navigacijskog sustava
- rekonstrukcija kormilarnice i ostalih brodskih prostora nakon demontaže opreme

Dokumentacijom se definira nabava i ugradnja opreme u svrhu dostizanja sposobnosti:
(1) osposobljenost za provedbu minskog ratovanja - polaganje mina "otvorenog tipa"
(2) osposobljenost za provedbu planiranja minskog ratovanja - polaganje mina "otvorenog tipa"
(3) osposobljenost za provedbu zaštitnih i defanzivnih sadržaja minskog ratovanja - polaganje mina "otvorenog tipa"
(4) opremljenost brodova sukladno standardima za brod-minopolagač predviđenim ACO Forces Standards Vol. IV - Martitime Forces Standards (od 23.10.2017.)

Rok za izradu dokumentacije je 31.03.2020.

Više informacija na obris.org: Počele pripreme za modernizaciju DBM-81 "Cetina"


Što se minolovaca tiče - pregovara se sa saveznicima o nabavi dva rabljena broda.


Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #47 on: April 26, 2021, 08:39:17 pm »

Kao i do sada, nacionalizam ti neda da progledas i shvatis sta ti stranci rade. Sta ce da rade tvojim naslednicima. Koliko se naplacuje kupanje? Gde ide ta lova? Cije proizvode koristis? Koliko vam je kuna odneo moj zamljak? Branio bi svoje, ja to cenim. Najlakse je uzeti pusku i braniti se. Ali ajde se odbrani od toga sto ce  ti deca placati strancima da jedu, piju, oblace se, putuju, rade za njih. Umesto da rade za sebe, svoju buducnost pa i za svoju mornaricu i rakete. Nemoj misliti da vam je bolje nego bilo gde na balkanu. U istoj ste serpi, koliko god se trudili da ste u boljoj.
Pa mislim ne znam sta da dodam na ovo?
Nemam problema sa nacionalizmom ali imam sa nacionalistima.
Ja ne moram nikome da placam za kupanje!
Djeca neka sebi biraju put kao sto sam ga ja gradio i birao.
Puska me ne zanima, niti ratovanje, pricamo o mornarici i metafori obrane obale i teritorija, to je na visim nivoima od tebe i mene i ne moze netko prorocanski da kaze da ce da nestane necija mornarica, to je uvreda za visemilenijsku tradiciju pomorstva na predmetnom podrucju.
Meni stranci nista ne rade i sa njima nemam problema. Ti si pod strancima i zivis po njihovim pravilima, ja nisam. Ja bih volio da taj mentalitet proradi i kod nas ali tesko, tako da sigurno znas da je bolje gore nego ovamo ali ovdje ljudi ne vole da im dijaspora popuje to si valjda vec shvatio.
Ja da sam vani ne bih se puno osvrtao na ove domace kmetove, ali sam tu gdje jesam i kao sto postujem druge, ocekujem da i drugi postuju mene.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #48 on: April 26, 2021, 08:59:01 pm »

Mislim da sposobnosti minskog i protumiskog ratovanja spadaju u NATO deklarirane Ciljeve sposobnosti.

HRM zbog toga upravo priprema rekonstrukciju i modernizaciju dva desantna broda - minopolgača klase "Silba" (DBM-81 "Cetina" i DBM-82 "Krka").


Opremanje i modernizacija desantnih brodova minopolagača 81 i 82

MORH je raspisao natječaj za izradu projektne i izvedbene dokumentacije za modernizaciju i opremanje broda DBM-81 "Cetina", procijenjene vrijednosti 1.080.000,00 kn bez PDV-a (vrijednost projektne dokumentacije). Izrada je pokrenuta u svrhu dostizanja NATO standarda polaganja mina i zadovoljenja prihvaćenih NATO sposobnosti.

Dokumentacija je podijeljena u cjeline:
- modernizacija oružnog sustava broda
- modernizacija elektroenergetskog sustava i sustava automatike
- modernizacija dizel-električnih agregata
- modernizacija NBK sustava broda
- modernizacija sustava za podizanje i spuštanje tereta
- modernizacija sustava sivih i crnih voda
- modernizacija sustava zauljenih voda
- rekonstrukcija jarbola
- modernizacija radarskog i navigacijskog sustava
- rekonstrukcija kormilarnice i ostalih brodskih prostora nakon demontaže opreme

Dokumentacijom se definira nabava i ugradnja opreme u svrhu dostizanja sposobnosti:
(1) osposobljenost za provedbu minskog ratovanja - polaganje mina "otvorenog tipa"
(2) osposobljenost za provedbu planiranja minskog ratovanja - polaganje mina "otvorenog tipa"
(3) osposobljenost za provedbu zaštitnih i defanzivnih sadržaja minskog ratovanja - polaganje mina "otvorenog tipa"
(4) opremljenost brodova sukladno standardima za brod-minopolagač predviđenim ACO Forces Standards Vol. IV - Martitime Forces Standards (od 23.10.2017.)

Rok za izradu dokumentacije je 31.03.2020.

Više informacija na obris.org: Počele pripreme za modernizaciju DBM-81 "Cetina"


Što se minolovaca tiče - pregovara se sa saveznicima o nabavi dva rabljena broda.



Oba DBM su namjenski građena i da polazu mine i imaju tu sposobnost naznacenu u svom imenu.
Sta tu nije kompatibilono sa NATO standardom? Da li je prije bio neki istocni ili JUS standard? Svojevremeno su nabavljane i svedske mine za JRM, ne znam sta je od toga ostalo u HRM?
Da li je predviđeno novo minsko naoruzanje za HRM?
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #49 on: May 03, 2021, 12:38:50 am »

Sto se tice novih raketnih sistema, Rumuni su narucili Naval Strike Missile sa 4 lansera za obalne baterije za $286 milijona.  Broj raketa nije spomenut.

https://www.mapn.ro/cpresa/16963_mapn-a-semnat-acordul-de-tip-guvern-la-guvern-aferent-programului-de-inzestrare-cu-sistemele-de-rachete-antinava

https://militaryleak.com/2021/04/29/romania-signs-contract-for-naval-strike-missile-coastal-defense-systems-nsm-cds/

Znaci koliko ce Hrvatskoj trebati novaca da zamijene 3 MOL i rakete na 5 topovnjaca?

Isto tako se spominje da ce te rakete stici u Rumunsku izmedu 2021-24. Koliko razumijem Hrvatske RBS-15 isticu 2024-e.  Znaci ako HRM zeli da zadrzi protiv brodske rakete trebat ce ih naruciti vec sada ako zele da budu operativne kad RBS-15 istekne resurs.


« Last Edit: May 03, 2021, 01:10:00 am by dead1 » Logged
Pages:  1 2 3 [4]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 25 queries.