PALUBA
March 29, 2024, 07:22:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 53   Go Down
  Print  
Author Topic: Crna hronika - kratke vesti  (Read 200864 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #135 on: January 21, 2012, 09:29:10 pm »




   Kako to da beneficije važe samo za oficire i podoficire, a ne i za profesionalne vojnike i civilna lica? Najbolje da se potčinjenima ukine i plata, da žive u kasarnama, ako su oženjeni i imaju porodice da ih se odreknu dok su u vojsci a kada se zapuca njih prve poslati tamo gde se gine. Ako prežive sve to jednostavno ih otpustiti sa 40 godina i 20 godina rada u vojsci neka prose na ulici......................

............................. Zar u JNA nije bio korektan i human odnos pretpostavljenog prema potčinjenom da smo to morali postepeno odbaciti i usvojiti nama strane odnose sluge i gospodara?






Покренуо си заиста многа питања, на каја би било лепо да ти се одговори.
Ипак, мислим, да на није место да овакву расправу водимо на овој теми.

Да се пребацимо на неку тему о статусним питањима професионалних лица или неку другу, која је адекватна, проблемима који су истакнути.

Покренута питања заслужују коментаре.

Љуба
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #136 on: January 21, 2012, 09:48:47 pm »

Као прво драги Micha ја и говорим да такви, који ће отићи чим почне "да ради било каква фирма у њиховој општини" и не треба да буду у Војсци. То нису професионалци, нити ће већина бити. Као друго, ако ниси знао војска је по дефиницији "кастинска" организације у којој постоји подела на официре, подофицире, и војнике. И они нису једнаки ни по обавезама, ни по правима. И то је тако бар 2-3000 хиљаде година.  Занимљиво, то нико није до сада променио, чак ни у комунисти, ни у ЈНА. Једно време у СССР-у су нешто покушали (са изборима и гласањем за комадире и старешине), чак укинули ченове (као и Кинези) па одустали. Чик, погоди зашто. Показало се да не функционише. Једноставно систем функционише јер се зна ко малтер меша а ко висак држи. Овим не желим да кежем нити то мислим да су војници нека нижа група људи, која није достојна части и уважавања. Сваког војника, подофицира или мнладог официта сам лично увек поштовао као човека и мерио његов рад по ономе шта ради и чине. Саслушао сам свакога али сам одлуке доносо ја као официр и очекивао и тражио да се спроведу без поговора, као што сам их ја спроводио (али и давао своје мишљење, које није увек прихатано). Шта више, права војника, као људи се ни у једној организацији не поштују више него у војсци. Радио сам и радим и у војсци и у државним фирмама и у приватним фирмама па ето, могу да поредим.

У регрутној војсци објективно постоји присила да војник буде војник (мора, држава га тера). У професионалној војсци, војник то сам прихвата добровољно. То што су код нас "добровољци" из нужде (јер немају неки други поасо) указује да нисмо досегли професионализам као стандард. Али, ја сматрам да када нешто прихвати професионални војник (војник, подофицир, официр) има и да испуни. Држава га није примила да само прима плату, има дравствено и пензионо осигурање, већ да оде тамо где се можда и глава губи. Такав је то посао. Па ко хоће...

И не претим ја затором никоме него сматрам да се неозбиљност мора санкционисати (и код официра и код подфицира). Ако си нешто потписао онда то и поштуј. То наравно важи за обе стране. Не спорим ја да неко тражи шта му припада, али мора и да да (на пример да остане цели уговорни рок, осим у оправданим случајевима). Није војнички занат барварски, правнички учитељски и сл. У војничком послу  због тога што неко није дошао на посао може понеко и понекад и главу да изгиби (или ногу, као Кузма).

У професионалним војскама постоји институт часног и нечасног отпуста. Часно је када неко потпише угвор и након тога оде из војске. Часно је и када се неко разболи и не може да обавља своју дужност. Часно је када због породичних проблема мора да се варати. Али је нечасно када потпише уговор "остаћу три године" а тражи после два месеца јер се "зезнуо". Нечасно је када дође време за неки бробени задатак,а војник тражи отпуст.

Иначе о времену ЈНА, бар у највећем раздобљу све најбоље.  Тамо су ипак захтевани професионални стандарди код официра и подофицира, заснован на овом коцепту који ја предлажем и за "војнике по уговору". У неким другим написама на овом форуму написао сам да је један од битних елемената професионализма могућност "остваривања каријере", односно да од војника постанеш генерал ("Сваком каплару из војничког ранца вири маршалска палица" - кажу да је рекао Наполеон). То неће моћи огромна већина, али треба пружити шанску за оне који то могу или хоће. На пример, код уписа у Војну академију, то што је неко професионални војник треба вити предност (уз остале критеријуме). Или додељивање стипендије за неки факултет  а када се заврши превођењем у официрски чин и сл.

Ако си професионални војник и заиста мислиш да преко твојих леђа официр зарађују чинове, станове и пензије, иди одмах  одатле. Не дозволи им. Тако ћеш помоћи себи а њима одмоћи.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #137 on: January 21, 2012, 09:51:02 pm »

Да, ову дискусију треба пребацити у тему о "Како постати професионални војник". Молим модераторе да то и учине.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #138 on: January 21, 2012, 10:45:02 pm »


   Vidim raspalila se tema. Mogao bih ja stosta da napisem o samim problemima VPU. Najveci problem ubedljivo je nemogucnost "penzionisanja" u VS. Kolaju neke pricice da ce se dozvoliti penzionisanje VPU sa 20 godina staza uz neku bednu penziju. (ne preko 15 000 din,150e), i to bi bilo nesto. Megucnost prekomande na radna mesta na kojima moze da se radi preko 40. godine (uglavnom su to cuvarske sluzbe). Pored onih redovnih tipa,mala plata, teski radni uslovi, mnogo stvari zakonski i regulativno neresenih, ima tu svega. Evo,naprimer ove. Meni nije ove godine dozvoljeno da odem na godisnji odmor u letnjem periodu ,iako po zakonu mora da mi se obezbedi deo odmora da koristim leti. Onda sam u sred zime po naredjenju otisao na odmor,jer do februara svi moramo da iskoristimo odmor od prosle godine (ustvari je do juna). Ima toga mnogo.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #139 on: January 21, 2012, 10:50:42 pm »

Po kom zakonu moraš da ideš leti na odmor?
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #140 on: January 21, 2012, 11:13:38 pm »




   Tačno. Po zakonu treba da se iskoristi u toku kalendarske godine, a ukolilko zbog potreba službe ili drugih opravdanih razloga lice nije bilo u mogućnosti da ga iskoristi prenosi se u narednu kalendarsku godinu, ali najdocnije do 30. juna. Inače vojnici po ugovoru vrše izuzetno odgovorne državne funkcije pa ne mogu da koriste godišnji leti nego u februaru kada niko normalan ne ide na odmor. Njihove starešine usled visoke stručnosti i dobre međusobne organizovanosti moraju, jadne , da idu na odmor u mrskom julu i avgustu hrabro poštujući zakon.


Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #141 on: January 21, 2012, 11:49:15 pm »




   Slažem se da postoji tzv. kastinska podela, mada mislim da to nije pravi naziv jer se pripadnost jednoj kasti stiče rođenjem a ne time što je neko upisao vojnu akademiju jer roditelji nisu mogli da ga školuju. Mladi ljudi koji žele da pristupe vojsci, a bez upisivanja vojne akademije mogu to da učine samo kao vojnici, pošto srednja vojna škola ne postoji odavno, niti se vrši prijem podoficira iz civilstva. U zadnjih pet-čest godina nisam upoznao nijednog profesionalnog vojnika koji je postao podoficir iako ih ima i sa višim i visokim školama. Doduše čuo sam da se negde to dogodilo ali to je više urbana legenda. Znači ova država više ne školuje za podoficira koji je stub svake vojske, već će po potrebi, s vremena na vreme, ponekog vojnika sa završenim liderskim kursom prevesti u podoficira. O stručnom osposobljavanju civilnih lica neću ni da pričam pošto su oni balast i tehnološki višak u vojsci. Znači na ovaj ili onaj način se ukidaju dve komponente odbrane, vojska se zahvaljuje na uslugama ovim strukturama i jeste da je sada brojčano manja ali je ujedno kompaktnija te hrabro prihvata nove misije! Zamislite da je Aleksandar Makedonski ukinuo kovače, kuvare, oružare, lekare ili recimo raspustio konjicu i rekao: Hvala ali meni će sada trebati samo pešadija . Verovano sada ne bismo ni čuli za njega pošto ne bi daleko stigao.
   Biti vojnik je zanat, baš kao i limarski, stolarski, bravarski. I to kakav zanat. Kralj svih zanata koji se dugo i mukotrpno uči! Malo je onih koji to mogu, pa kad je već tako zašto ne poštovati one koji uprkos svemu i dalje ostaju. Oficir isto treba prvo da je vojnik a zvanje dobija kroz službu. Oznake na uniformi nisu merilo pameti, fizičke lepote i sposobnosti već nivo koji je neko stekao vršeći svoju službu. Zato mislim da niko nije bogom dan za bilo koje mesto u društvu pa i u vojsci, da bi bio preprivilegovan i u toj svojoj oholosti s prezirom gledao na niže od sebe.


Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #142 on: January 22, 2012, 12:07:34 am »

Au, ala si ti isfrustriran...

1. godišnji odmori
Kod planiranja godišnjih odmora bitno je da ne dodje do poklapanja da u istovreme idu računopolgačai iz jedne jedinice, zatim komandir i zamenik komandira i slično. Oko ugovoraca, siguran sam da ne idu svi ugovorci zimi, već da ima i onih koji idu leti? Ili ćeš me ubediti da je tvoja jedinica kada je reč o ugovorcima prazna zimi, a leti kolo vodite pošto nema starešina?

2. školovanje za podoficira
postoje profesionalni vojnici koji su iškolovani za podoficire (moduli 1,2,3) ali da bi se proizveli u čin podoficira treba da se stvore uslovi, tj. slobodno formacijsko mesto podoficira. Nadam se da nema potrebe za daljim objašnjavanjem.

3. mladi ljudi ako žele da pristupe vojsci, a da ne budu samo i samo profesionalni vojnici, ipak bi trebali da upišu Vojnu kademiju. AKo ništa drugo, onda da se ne bi sutra zaposlili kao profesionalni vojnici i bili isfrustrirani kao ti.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #143 on: January 22, 2012, 12:23:18 am »


 Jeste da je davno bilo i da je situacija malo specifična ali radi verodostojnosti moram da kažem. Bar je kod nas bilo ovako: imao sam vojnika po ugovoru( električar po VES-u) Obe godine dok smo bili na brodu je njegov i moj godišnji odmor usklađivan i kao takav odobravan od strane pretpostavljene komande.U toku mog boravka u GDO-u promenuo sam sva tri sektora( B.Palanka;Bogojevo; Bezdan ,kao i neko vreme koje sam proveo u K-di odreda Apatin) Vršio sam dužnosti: K-dir ČMP-a; K-dir karaule; K-dir obezbeđenja mosta i starešina motorista na RPČ-u. Znači, gde je trebalo i šta je trebalo da se radi. Ako si Profesionalac ideš i radiš ono što ti se naredi. Ako nećeš, prosto, odeš iz " Firme" i tražiš gde je bolje.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #144 on: January 22, 2012, 11:38:49 am »


  Rade,niko od VPU iz moje cete nije bio preko leta na odmoru. Ja sam jedini bio na prolece na 10 dana odmora,i to posle mnogo moljakanja ,jer sam sredjivao kucu da mogu da se uselim,tih 2 nedelje mi je uglavnom proslo radno. Staresine su bili na odmoru u toku leta. Kod njih je vazilo ono sto kile kaze. Trenutno je na odmoru vise od 60% ljudstva iz cete.

  Da se ne lazemo. Znam ja da nas ima malo i da su potrebe velike. Staresine su nam mnogo puta izlazile u susret za dan,dva slobodno kad nam je nesto trebalo, ali to ne resava problem. Ev,ove godine su planirani odmori leti. Napravljen je neki raspored za koj ja znam da nece imati veze sa onim sto ce se desiti (tereni,bolovanja,itd). Videcemo kako ce biti. Ja bih najiskrenije voleo sve to da imam reseno u vidu nekog zakona, crno na belo. Ako vec ne mozemo kao svi ostali,da vidimo kako mozemo. A price tipa "ti su u vojsci" ,da znam gde sam i sta je moj posao, ali to nije razlog da mi se skinu elementarna radna prava.

  Rade,mozda ne pise da se jedan deo godisnjeg odmora mora koristiti leti,ali takodje ni ne pise da se ceo godisnji mora koristiti po naredjenju.Sto se tice zakona o vojsci o tom pitanju nema nista,pa svako moze slobodno tumaciti kako zeli. Daleko od toga da ja imam lose staresine,sve su to dobri ljudi, medjutim cesto postupaju i sami po naredjenjima,pa ne mogu nista uraditi.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #145 on: January 22, 2012, 11:43:51 am »

Tihi, i dalje ne mogu da verujem da u jedinici na godipnji odmor starešine idu leti, a ugovorci zimi. To je van svake pameti. Postoji plan korišćenja godišnjih odmora koji se izradjuje pre početka kalendarske godine gde se definišu termini, broj dana itd. Od tog plana može da se odstupi "ako se zarati".
E sad, druga je stvar što se ugovorci ucenjuju radnom knjižicom. Ali, i tu ima leka - od PMH tima pa redom.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #146 on: January 22, 2012, 12:16:11 pm »




   Pa zar osnovni cilj PMH tima nije određivanje granice psihološke izdržljivosti svakog člana vojničkog kolektiva ponaosob. Ne vidim kako prikupljanje rezultata nakon psihološkog iscrpljivanja ljudstva može uticati na korišćenje GO. Jedino ako pripadnik pokazuje znake nervnog rastrojstva pa da ga ovaj tim pusti da se malo odmori, da ne bi pukao. Pod uslovom da baš to i nije zadatak ovog tima.


Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #147 on: January 22, 2012, 12:19:02 pm »

Osnovni cilj PMHT jeste preventiva. Ako neko iznese da pripadnici nisu zadovoljni svojim tretmanom, te da to ima posledica itd. možda konačno nekome i svane. Možda. Bolje nego stajati kao ovca.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #148 on: January 22, 2012, 12:38:25 pm »




   Pa u zadnje vreme nam je izgleda sudbina najsličnija sudbini ovaca. Svi misle neće baš mene a šta se drugom dešava nije moja stvar. Poništavanjem individualnosti pod parolom žrtvovanja za kolektivni cilj otvara se mogućnost za sve oblike maltretiranja, šikaniranja i gubitka ljudskih prava. NWO je između ostalog velika laboratorija u kojoj se vrši eksperiment nad živim ljudima u kojem nema mesta za one koji slobodno izražavaju svoju volju i iznose zahteve i kritike, ali to smo do sada više puta kroz istoriju videli, a neki od nas i osetili.


Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #149 on: January 22, 2012, 12:39:57 pm »

Većina profesionalnih vojnika izražava neki bunt, pod parolom da su im ugrožena prava itd. Kada ih upitaš šta su uradili po tom pitanju, svi sležu ramenima.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 53   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.