PALUBA
September 22, 2019, 10:45:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News:

Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 ... 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Crna hronika - kratke vesti  (Read 92815 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #525 on: December 23, 2016, 06:21:58 pm »

Mislim da je to delimicno tacno. Koliko ja rezonujem tek za otprilike nesto vise od 2 meseca kada decembarska generacija zavrsi obuku ista ce preuzeti deo strazarske odnosno cuvarske sluzbe. Ali takodje koliko znam u ovoj generaciji nema toliko ljudi da bi mogli preuzeti kompletnu cuvarsku i strazarsku sluzbu. Mislim da ce oni to preuzeti od marta meseca tamo gde je najpotrebnije a mozda ce negde jednim delom smeniti sada angazovane PRV. O ukidanju cuvarske sluzbe mislim da nema ni reci, uostalom i to sto budu radili vojnici na dobrovoljnom sluzenju vojnog roka ce se zvati verovatno istim imenom dakle postojace ta sluzba samo sto ce nju vrsiti u vojnici decembarske klase. Naravno i oni posle decembra.

Cuvarska sluzba je bila zamisljena tako da uglavnom PRV od 40+ godina rade (navodno u cuvarskoj sluzbi su mogli raditi do 50. godine). Ukidanjem iste se tim vojnicima smesi raskid ugovora, tj da se preciznije izrazim, neproduzavanje ugovora.

Nije tačno, ne širi paniku.
Kuzma®
Administrator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #526 on: December 24, 2016, 10:16:29 am »

ČUVAR MAGACINA ORGANIZATOR Uhapšenopeti osoba zbog KRAĐE ARSENALA ORUŽJA iz vojnog magacina

t.m.s. - M. Jovićević | 23. 12. 2016 - 15:18h  izmena vesti 16:01h

Pet osoba, među kojima je čuvar magacina, uhapšeni su zbog krađe oružja iz vojnih magacina u novembru ove godine i trenutno se nalaze na saslušanju u Višem javnom tužilaštvu.
Kako "Blic" ekskluzivno saznaje, uhapšeni čuvar, zaposlen u Ministarstvu odbrane bio je glavni organizator krađe, a vojna policija je pretresom njegove i kuće četvorice saradnika pronašla deo ukradenog oružje. Svi uhapšeni su priznali krađu.

Prema saopštenju policije, uhapšeni su B.S. (26), M.L. (24), M.M. (22), S.N. (22) i S.V. (40).

- Pripadnici MUP-a, u koordinaciji sa pripadnicima Ministarca odbrane i Vojske Srbije su rasvetlili krađu iz vojnog magacina u Ostružnici. Pretresom, koji je izvršen na 14 lokacija u Beogradu, Surčinu, Bečmenu i Pećincima pronađene su dve automatske puške M70, 840 metaka i veća količina ukradene vojne opreme. Osumnjičenima je određeno zadržavanje do 48 sati, saopštio je MUP.

Prilikom redovne kontrole stanja materijalnih sredstava, naoružanja i municije u skladištima u garnizonu Beograd, u jednom od njih ustanovljeno je da nedostaje 70 poluautomatskih pištolja CZ-99 9 mm, pet automatskih pušaka M-70 AB2 7,62 mm i dva sanduka municije kalibra 7,62 mm i 9 mm, saopšteno je iz Ministarstva odbrane Republike Srbije.

Odmah po utvrđivanju nestanka naoružanja i municije, ministar odbrane i načelnik Generalštaba VS formirali su komisije nadležne za utvrđivanje uzroka nastanka ovog vanrednog događaja.

- U istražne radnje uključeni su Vojnobezbednosna agencija, Vojna policija i Tužilaštvo. O rezultatima istrage javnost će biti blagovremeno obaveštena - saopšteno je tada iz Ministarstva.

Ministar odbrane naredio je vanrednu kontrolu svih magacina ličnog naoružanja i opreme.

Izvor:Blic.rs
tihi
zastavnik I klase
*

« Reply #527 on: December 24, 2016, 12:54:52 pm »

Mislim da je to delimicno tacno. Koliko ja rezonujem tek za otprilike nesto vise od 2 meseca kada decembarska generacija zavrsi obuku ista ce preuzeti deo strazarske odnosno cuvarske sluzbe. Ali takodje koliko znam u ovoj generaciji nema toliko ljudi da bi mogli preuzeti kompletnu cuvarsku i strazarsku sluzbu. Mislim da ce oni to preuzeti od marta meseca tamo gde je najpotrebnije a mozda ce negde jednim delom smeniti sada angazovane PRV. O ukidanju cuvarske sluzbe mislim da nema ni reci, uostalom i to sto budu radili vojnici na dobrovoljnom sluzenju vojnog roka ce se zvati verovatno istim imenom dakle postojace ta sluzba samo sto ce nju vrsiti u vojnici decembarske klase. Naravno i oni posle decembra.

Cuvarska sluzba je bila zamisljena tako da uglavnom PRV od 40+ godina rade (navodno u cuvarskoj sluzbi su mogli raditi do 50. godine). Ukidanjem iste se tim vojnicima smesi raskid ugovora, tj da se preciznije izrazim, neproduzavanje ugovora.

Nije tačno, ne širi paniku.

ПОЗИТИВАН ПОМАК У РЕШАВАЊУ СТАТУСА ПРОФЕСИОНАЛНИХ ВОЈНИКА СТАРИЈИХ ОД 40 ГОДИНА

Датум креирања: 03 новембар 2016

Министар одбране наложио је формирање Дирекције за физичко-техничко обезбеђење војних објеката. Циљ формирања је да се задаци физичког обезбеђења које се до сада реализовало ангажовањем формацијског и ванформацијског људства убудуће реализују запослени у Дирекцији као засебној целини Министарства одбране.

Новина је што би се попуна људством вршила првенствено људством старијим од 40 година којима је као професионалним војницима онемогућено да наставе рад у активној служби услед старости или здравствених ограничења. Планирано је да се први уговор склопи на период од три године, а затим изврши превођење у радни однос на неодређено време.

Јединицама је прослеђена анкета коју могу попунити заинтересована лица којима служба престаје закључно са крајем 2017.године. Сви заинтересовани могу се обратити персоналним органима својих јединица ради попуњавања анкете.

Војни синдикат Србије поздравља ову одлуку министра одбране, као први конкретан корак у изналажењу решења статуса професионалних војника. Војни синдикат Србије је министру одбране више пута предлагао начине за решавање статуса професионалних војника на заједничким састанцима од којих је последњи реализован у јулу ове године.

Сматрамо да је ово одлична прилика да професионални војници који због старосне доби не могу остати у професионалној војној служби трајно реше свој статус и задрже радно место у систему одбране.

Izvor: Sajt Vojnog sindikata
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*

« Reply #528 on: December 24, 2016, 07:49:47 pm »

Да се нико не заварава, трајно решење не постоји.

Не могу да судим колико је ово решење у оперативном, квалитативном смислу најбоље или оптимално јер немам све релевантне податке. Могу рећи да у неким страним армијама постоји служба која се бави обезбеђењем војних објеката. Међутим, ова служба (такође ангажује професионалне војнике старијих годишта), као на пример у британској армији обезбеђује најважније, кључне објекте, као она у којима је нуклеарно наоружање, велика складишта и сл. Мање важне објекте обезбеђују цивилне фирме које се баве приватним обезбеђењем уз посебну сертификацију фирми и ангажованог људства(провере за руководиоце фирме, њено пословање и ангажовано људство).
Kuzma®
Administrator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #529 on: December 24, 2016, 07:53:13 pm »

Malo smo se udaljili od naslova ove teme a za ovakvu diskusiju postoji i druga tema o standardu pripadnika VS. Zato bi bilo najbolje da se vratimo na temu a o ovome da se nastavi na za to predvidjenom mestu. Hvala.
ssekir75
poručnik korvete
*

« Reply #530 on: December 24, 2016, 08:36:34 pm »

боље да се не враћамо на тему... Roll Eyes
Kuzma®
Administrator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #531 on: December 24, 2016, 08:44:46 pm »

U pravu si 
dzumba
kapetan bojnog broda
*

« Reply #532 on: December 24, 2016, 09:14:14 pm »

Претресом су нашли пушке и муницију (не све). Међутим, пиштоља нема. Ко зна, можда су ови то радили по наруџбини ("за познатог купца" Cool) па су их већ "испоручили" наручиоцу.
Kuzma®
Administrator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #533 on: December 27, 2016, 09:53:13 am »

U Nišu uhapšeno pet vojnih lekara zbog mita

Pripadnici Vojno-bezbednosne agencije i vojne policije uhapsili su pet vojnih lekara specijalista iz Niša i četiri osobe koje se bave trgovinom ortopedskim pomagalima, lekovima i suplementima zbog primanja odnosno davanja mita i zloupotrebe službenog položaja.

Kako se navodi u saopštenju Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapšeno je pet pripadnika vojske, lekara iz Vojne bolnice u Nišu i četiri osobe koje su ovlašćeni predstavnici privrednih društava koja se bave trgovinom ortopedskim pomagalima, lekovima i suplementima.

Oni su uhapšeni zbog sumnje da su lekari propisivali i preporučivali pacijentima ortopedska pomagala, lekove i suplemente čiju su distribuciju obavljali samo pojedine firme za šta su, na osnovu prethodnog dogovora sa predstavnicima tih privrednih društava, periodično primali određene novčane naknade.

Time je učinjeno više krivičnih dela primanje i davanje mita i zloupotreba službenog položaja. Uhapšenim je određeno zadržavanje do 48 sati, nakon čega će uz krivičnu prijavu biti predati nadležnom Višem javnom tužilaštvu u Nišu radi saslušanja.

Izvor: http://rs.n1info.com/
Karlo
potporučnik
*

« Reply #534 on: December 27, 2016, 10:12:56 am »

Meni je ovdje interesantno da se ovo događa u vojsci,pogotovu u ustanovama koje treba da prednjače u moralu-etici(ovdje i lekarsaka).Ovo se događa i svugdje u društvu ali ovdje nikako ne bi smjelo.Neznam koliko sam u pravu ali vjerujem, da kod nas i nema oblasti gdje nije zavladao nemoral i kriminal.Teško da će se to rješiti od onih koji to trebaju rješavati jer izgleda da niti oni nisu bolji.
Postoje neke teorije (mislim da ih je iznosio neki Čupić) ali on tvrdi da tu treba osnovati jezgro ne iz SUP-a nego od pošteno odabranih tužioca ( oko 700 njih,koji bi očistili i SUP i dalje Sudstvo itd...).Priznat će te da je ovo vjerovatno malo moguće.

Poz.
Kuzma®
Administrator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #535 on: December 27, 2016, 05:48:34 pm »

Posto sam osoba koja koristi ortopedska pomagala evo da kazem par reci.

Ne vidim nista lose u tome da neko pa bio to i lekar preporuci pacijentu gde bi mogao uraditi ortopedsko pomagalo. Meni su jos pre 15 godina lekari preporucili i ni jednog trenutka se nisam pokajao. Da li je neko ima finansijsku zahvalnost od firme kod koje radim protezu ne znam i ne zanima me. Znam da za sve ove godine nikada nisam imao problema sa protezom, da funkcionisem dosta dobro i da mogu biti zahvalan i lekarima i proteticarima na tome.

Kvalifikacija ``samo pojedine firme koje se time bave`` je u najmanju ruku neobicna jer samo pojedine firme se i bave protetisanjem, izradom ortopedskih pomagala itd. Isto kao sto se samo pojedine firme bave proizvodnjom secera naprimer.

Opet malo hapsenja pred Novu godinu - 5 u VS u Nisu, 30 policajaca u Cacku...Koliko ce uhapsenih bidi sudski procesuirano i koliko ce njih stvarno biti proglaseno krivim ostaje nam da vidimo. Kada cemo videti to tesko da iko u ovoj zemlji zna.
tihi
zastavnik I klase
*

« Reply #536 on: December 27, 2016, 05:51:46 pm »

To ste potpuno u pravu. U Srbiji su se sve velike afere, obicno zavrsavala oslobadjajucim presudama, i velikim isplatama optuzenih za pritvorno vreme i moralnu stetu. Hapsenja su samo blato u ocima za siroke mase.
dzumba
kapetan bojnog broda
*

« Reply #537 on: December 28, 2016, 08:25:17 pm »

Један од проблема правосудног система јесу тужилаштва. По новом Законику о кривичном поступку они сада воде и истрагу. Питање колико су мотивисани (веома су оптерећени великим бројем предмета), кадровски попуњени па и стручни. Често се дешавало да не саставе оптужницу како треба (не туже за праву ствар, не траже саслушање свих сведока и сл.) а врло лако су подлегали притиску (а они постоје и врло су изражени, посебно тзв. индиректни). Најчешће су своје одустајање од предмета (ових због притиска) квалификовали недостатком доказа. Када тужилац то уради, ништа не помаже што полиција често говори да су докази добри. Тужилац има суверено право да само он о томе одлучи. И не може се кривично гонити због тога (чак и кад то уради потпуно погрешно, заштићен је законом) већ га само може дисциплински гонити надређени тужилац, а то најчешће значи "појео вук магарца".
Kuzma®
Administrator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #538 on: December 30, 2016, 12:43:55 pm »

Sa trojicom zakljucen sporazum o priznanju krivice. Slucaj resen.
Inace po inicijalima bih rekao da je ovaj Š.Z ortoped koji me lecio posle ranjavanja i covek koji mi je dok sam lezao ulio nadu da cu sa protezom raditi gotovo kao da se nista nije desilo. Vrhunski strucnjak i covek. Naravno ako je on, ipak sa ja tamo lezao pre gotovo 16 godina.

29.12.2016
Саопштење

Због основа сумње да су у својству лекара-специјалиста Војне болнице у Нишу прописивали и препоручивали пацијентима ортопедска помагала, лекове и суплементе чију су дистрибуцију вршили само поједини привредни субјекти за шта су, на основу претходног договора са представницима ових привредних друштава, на незаконит начин периодично примали одређене новчане накнаде, у Вишем јавном тужилаштву у Нишу у својству осумњичених саслушани су Ш. З, Ђ.Д, М.С, В.С. и Б.М.

Након саслушања осумњичених, због постојања основа сумње да је на наведени начин учињено кривично дело злоупoтреба службеног положаја из члана 359. Кривичног законика и кривично дело примања мита из члана 367. Кривичног законика, Више јавно тужилаштво у Нишу је против наведених лица донело наредбу о спровођењу истраге. Против свих осумњичених је на основу предлога Вишег јавног тужилаштва у Нишу одређен притвор по основу одредбе члана 211. став 1. тачка 2. Законика о кривичном поступку због постојања околности да ће утицајем на сведоке ометати кривични поступак.

У вези наведеног догађаја, као овлашћени представници привредних друштава која се баве трговином ортопедским помагалима, лековима и суплементима у Вишем јавном тужилштву у Нишу у својству осумњичених за кривично дело давање мита из члана 368. став 1. Кривичног законика саслушани су Ж.Б, П.Н, М.С, К.Р. и П.Д. којима је након саслушања укинуто задржавање и пуштени су на слободу, док је против осумњиченог П.Д. на основу предлога Вишег јавног тужилаштва у Нишу, судија за претходни поступак Вишег суда у Нишу одредио меру забране напуштања боравишта из члана 199. Зaконика о кривичном поступку.

Више јавно тужилаштво је са осумњиченима П.Н, М.С, К.Р. и П.Д. закључило споразум о признању кривичног дела који је упућен Вишем суду у Нишу ради одлучивања по њима.

Izvor: sajt MO RS
pvanja
poručnik bojnog broda
*

« Reply #539 on: December 31, 2016, 05:41:30 pm »

Samo da napomenem da je ovo sasvim uobicajena praksa u civilnom zdravstvu ne samo za ortopedska pomagala vec i za lekove.
Pages:  1 ... 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 ... 46   Go Up
  Print  

Jump to: