PALUBA
March 28, 2024, 06:42:25 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... 53   Go Down
  Print  
Author Topic: Crna hronika - kratke vesti  (Read 200822 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 310


« Reply #540 on: December 24, 2016, 09:14:14 pm »

Претресом су нашли пушке и муницију (не све). Међутим, пиштоља нема. Ко зна, можда су ови то радили по наруџбини ("за познатог купца" Cool) па су их већ "испоручили" наручиоцу.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #541 on: December 27, 2016, 09:53:13 am »

U Nišu uhapšeno pet vojnih lekara zbog mita

Pripadnici Vojno-bezbednosne agencije i vojne policije uhapsili su pet vojnih lekara specijalista iz Niša i četiri osobe koje se bave trgovinom ortopedskim pomagalima, lekovima i suplementima zbog primanja odnosno davanja mita i zloupotrebe službenog položaja.

Kako se navodi u saopštenju Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapšeno je pet pripadnika vojske, lekara iz Vojne bolnice u Nišu i četiri osobe koje su ovlašćeni predstavnici privrednih društava koja se bave trgovinom ortopedskim pomagalima, lekovima i suplementima.

Oni su uhapšeni zbog sumnje da su lekari propisivali i preporučivali pacijentima ortopedska pomagala, lekove i suplemente čiju su distribuciju obavljali samo pojedine firme za šta su, na osnovu prethodnog dogovora sa predstavnicima tih privrednih društava, periodično primali određene novčane naknade.

Time je učinjeno više krivičnih dela primanje i davanje mita i zloupotreba službenog položaja. Uhapšenim je određeno zadržavanje do 48 sati, nakon čega će uz krivičnu prijavu biti predati nadležnom Višem javnom tužilaštvu u Nišu radi saslušanja.


Izvor: http://rs.n1info.com/
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #542 on: December 27, 2016, 10:12:56 am »

Meni je ovdje interesantno da se ovo događa u vojsci,pogotovu u ustanovama koje treba da prednjače u moralu-etici(ovdje i lekarsaka).Ovo se događa i svugdje u društvu ali ovdje nikako ne bi smjelo.Neznam koliko sam u pravu ali vjerujem, da kod nas i nema oblasti gdje nije zavladao nemoral i kriminal.Teško da će se to rješiti od onih koji to trebaju rješavati jer izgleda da niti oni nisu bolji.
Postoje neke teorije (mislim da ih je iznosio neki Čupić) ali on tvrdi da tu treba osnovati jezgro ne iz SUP-a nego od pošteno odabranih tužioca ( oko 700 njih,koji bi očistili i SUP i dalje Sudstvo itd...).Priznat će te da je ovo vjerovatno malo moguće.

Poz.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #543 on: December 27, 2016, 05:48:34 pm »

Posto sam osoba koja koristi ortopedska pomagala evo da kazem par reci.

Ne vidim nista lose u tome da neko pa bio to i lekar preporuci pacijentu gde bi mogao uraditi ortopedsko pomagalo. Meni su jos pre 15 godina lekari preporucili i ni jednog trenutka se nisam pokajao. Da li je neko ima finansijsku zahvalnost od firme kod koje radim protezu ne znam i ne zanima me. Znam da za sve ove godine nikada nisam imao problema sa protezom, da funkcionisem dosta dobro i da mogu biti zahvalan i lekarima i proteticarima na tome.

Kvalifikacija ``samo pojedine firme koje se time bave`` je u najmanju ruku neobicna jer samo pojedine firme se i bave protetisanjem, izradom ortopedskih pomagala itd. Isto kao sto se samo pojedine firme bave proizvodnjom secera naprimer.

Opet malo hapsenja pred Novu godinu - 5 u VS u Nisu, 30 policajaca u Cacku...Koliko ce uhapsenih bidi sudski procesuirano i koliko ce njih stvarno biti proglaseno krivim ostaje nam da vidimo. Kada cemo videti to tesko da iko u ovoj zemlji zna.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #544 on: December 27, 2016, 05:51:46 pm »

To ste potpuno u pravu. U Srbiji su se sve velike afere, obicno zavrsavala oslobadjajucim presudama, i velikim isplatama optuzenih za pritvorno vreme i moralnu stetu. Hapsenja su samo blato u ocima za siroke mase.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 310


« Reply #545 on: December 28, 2016, 08:25:17 pm »

Један од проблема правосудног система јесу тужилаштва. По новом Законику о кривичном поступку они сада воде и истрагу. Питање колико су мотивисани (веома су оптерећени великим бројем предмета), кадровски попуњени па и стручни. Често се дешавало да не саставе оптужницу како треба (не туже за праву ствар, не траже саслушање свих сведока и сл.) а врло лако су подлегали притиску (а они постоје и врло су изражени, посебно тзв. индиректни). Најчешће су своје одустајање од предмета (ових због притиска) квалификовали недостатком доказа. Када тужилац то уради, ништа не помаже што полиција често говори да су докази добри. Тужилац има суверено право да само он о томе одлучи. И не може се кривично гонити због тога (чак и кад то уради потпуно погрешно, заштићен је законом) већ га само може дисциплински гонити надређени тужилац, а то најчешће значи "појео вук магарца".
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #546 on: December 30, 2016, 12:43:55 pm »

Sa trojicom zakljucen sporazum o priznanju krivice. Slucaj resen.
Inace po inicijalima bih rekao da je ovaj Š.Z ortoped koji me lecio posle ranjavanja i covek koji mi je dok sam lezao ulio nadu da cu sa protezom raditi gotovo kao da se nista nije desilo. Vrhunski strucnjak i covek. Naravno ako je on, ipak sa ja tamo lezao pre gotovo 16 godina.

Quote
29.12.2016
Саопштење

Због основа сумње да су у својству лекара-специјалиста Војне болнице у Нишу прописивали и препоручивали пацијентима ортопедска помагала, лекове и суплементе чију су дистрибуцију вршили само поједини привредни субјекти за шта су, на основу претходног договора са представницима ових привредних друштава, на незаконит начин периодично примали одређене новчане накнаде, у Вишем јавном тужилаштву у Нишу у својству осумњичених саслушани су Ш. З, Ђ.Д, М.С, В.С. и Б.М.
 
Након саслушања осумњичених, због постојања основа сумње да је на наведени начин учињено кривично дело злоупoтреба службеног положаја из члана 359. Кривичног законика и кривично дело примања мита из члана 367. Кривичног законика, Више јавно тужилаштво у Нишу је против наведених лица донело наредбу о спровођењу истраге. Против свих осумњичених је на основу предлога Вишег јавног тужилаштва у Нишу одређен притвор по основу одредбе члана 211. став 1. тачка 2. Законика о кривичном поступку због постојања околности да ће утицајем на сведоке ометати кривични поступак.
 
У вези наведеног догађаја, као овлашћени представници привредних друштава која се баве трговином ортопедским помагалима, лековима и суплементима у Вишем јавном тужилштву у Нишу у својству осумњичених за кривично дело давање мита из члана 368. став 1. Кривичног законика саслушани су Ж.Б, П.Н, М.С, К.Р. и П.Д. којима је након саслушања укинуто задржавање и пуштени су на слободу, док је против осумњиченог П.Д. на основу предлога Вишег јавног тужилаштва у Нишу, судија за претходни поступак Вишег суда у Нишу одредио меру забране напуштања боравишта из члана 199. Зaконика о кривичном поступку.
 
Више јавно тужилаштво је са осумњиченима П.Н, М.С, К.Р. и П.Д. закључило споразум о признању кривичног дела који је упућен Вишем суду у Нишу ради одлучивања по њима.

Izvor: sajt MO RS
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #547 on: December 31, 2016, 05:41:30 pm »

Samo da napomenem da je ovo sasvim uobicajena praksa u civilnom zdravstvu ne samo za ortopedska pomagala vec i za lekove.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #548 on: January 03, 2017, 03:01:27 pm »

Korupcionaška afera u Nišu - Farmaceuti priznali podmićivanje lekara!
B. Janačković   03.01.2017.

Više javno tužilaštvo u Nišu sklopilo je sporazume o priznanju krivičnog dela davanja mita sa ovlašćenim predstavnicima farmaceutskih kuća P.N, M.S, K.R. i P.D. koji koji je upućen Višem sudu radi odlučivanja.

Sporazum je u tužilaštvu postignut 29.decembra a, kako nam je potvrđeno, o njemu će se Viši sud u Nišu izjasniti posle praznika. Kako je “Blic” pisao predstavnici farmaceutskih kuća su uhapšeni krajem decembra prošle godine, zajedno sa još petoricom lekara specijalista te zdravstvene ustanove Š.Z, Đ.D, M.S, V.S. i B.M., u velikoj antikorupcionoj akciji u Vojnoj bolnici u Nišu koju su sproveli Vojno - bezbedonosna agencija, vojna policija, niška policija i VJT u Nišu. Lekari se sumnjiče da su propisivali i preporučivali pacijentima ortopedska pomagala, lekove i suplemente čiju su distribuciju vršili samo pojedini privredni subjekti za šta su, na osnovu prethodnog dogovora sa predstavnicima ovih privrednih društava, na nezakonit način periodično primali određene novčane naknade. Nakon saslušanja osumnjičenih, zbog postojanja osnova sumnje da je na navedeni način učinjeno krivično delo zloupotreba službenog položaja i krivično delo primanja mita VJT je protiv lekara donelo naredbu o sprovođenju istrage. Lekarima je određen pritvor zbog postojanja okolnosti da će uticajem na svedoke ometati krivični postupak. Četvorica pomenutih predstavnika privrednih društava koja se bave trgovinom ortopedskim pomagalima sa kojima je sklopljen sporazum o priznanju krivice, kao I predstavnik jedne farmaceuske kuće Ž.B., nakon saslušanja u tužilaštvu ukinuto je zadržavanje I pušteni sun a slobodu dok je protiv osumnjičenog P.D., na osnovu predloga VJT u Nišu, sudija za prethodni postupak Višeg suda u Nišu odredio meru zabrane napuštanja boravišta.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #549 on: February 23, 2017, 12:37:56 pm »

NESREĆA KOD VLADIČINOG HANA: Autobus pun srpskih vojnika sleteo s puta (FOTO)

Novosti online | 23. februar 2017. 08:12 > 11:14 | Komentara: 6

Autobus koji je prevozio 28 pripadnika 4. brigade Kopnene vojske na relaciji Niš - Vranje, jutros je kod Vladičinog Hana sleteo s puta, a tom prilikom povređeno je 14 osoba, saopštilo je Ministarstvo odbrane

Autobus koji je prevozio 28 pripadnika 4. brigade Kopnene vojske na relaciji Niš - Vranje, jutros je kod Vladičinog Hana sleteo s puta, a tom prilikom povređeno je 14 osoba, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

Od ukupno 14 osoba koja su zadržana na pregledima u Zdravstvenom centru Vranje, jedno lice je sa težim povredama glave.

Kako se navodi u saopštenju, nesreća se dogodila oko 6.20 minuta, a za sada nije poznato zašto je autobus sleteo s puta.

Na mesto nesreće ubrzo su stigla vozila hitne pomoći, MUP-a i Vojne policije.

Autobus je vlasništvo firme Kavim - Jedinstvo iz Vranja, a pripadnici 4. brigade Kopnene vojske privatno su ga zakupili radi svakodnevnog prevoženja na posao na relaciji Niš-Vranje- Niš, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Foto:J.Stojkovic
Izvor: Vecernje novosti online



* autobus-nesreca-(1)_620x0.jpg (97.39 KB, 620x465 - viewed 48 times.)

* autobus-nesreca-(2).jpg (88.14 KB, 620x465 - viewed 48 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #550 on: February 23, 2017, 01:20:10 pm »

Nije valjda da svaki dan putuju blizu 200 km do posla i nazad?

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #551 on: February 23, 2017, 01:25:30 pm »

Putuju Lovac. Pre 3-4 godine sam iz Nisa povezao jednog vodnika. Zivi u Kragujevcu. Svakog dana ide autobus na toj relaciji i prevozi zaposlene u VS. On je tog dana morao da ostane nesto duze na poslu pa je zakasnio na prevoz.
Prica je da je jednostavno rasformiranjem nekih jedinica doslo do ovakve situacije. Nema odgovarajuce jedinice u blizini mesta stanovanja i hteo ne hteo moras da svakog dana putujes po stotinak kilometara u jednom pravcu. Druga opcija je odlazak iz vojske. Ali gde?
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #552 on: February 23, 2017, 03:08:25 pm »

Ovo nije nista cudno. Bas ovo sto je Kuzma rekao. I ja sam prelazio mnoogooo km mesecno zbog posla.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #553 on: February 23, 2017, 04:00:04 pm »

Svi pripadnici VS su relativno mladi ljudi.
Putovanje do posla i nazad po nekoliko sati, plus radno vreme od najmanje 8 sati, plus dežurstva i sl.

Pitam se: koliko vremena provode ti ljudi sa svojom porodicom i svojom decom?
Realno - oni kreću iz svojih domova pre 6 ujutro i nikad se ne vrate pre 6 uveče. Šta im ostaje za privatne potrebe, koliko vremena im ostaje za druženje sa prijateljima, svojom decom, za svoje hobije ....
Kakav motiv ih primorava da rade tako težak i odgovoran posao, za relativno male pare?

I pitam se: koliko su ti momci zadovoljni i koliko su motivisani za svoj posao?

Da li je u pitanju zaista tolika nestašica i beda u Sr?

Kad se uporedim sa njima: zadnjih 7 godina službovanja u vojsci sam radio u komandi RM - praktično na 5 minuta od svog stana. Na doručak sam redovno dolazio kući.
Kada nam je bilo najteže, u proleće 1999. deo komande, gde sam obavljao svoju dužnost je izmešteno u deo grada, blizu mog stana - tako da sam tada spavao kod kuće i sve obroke jeo u svom stanu.

Baš su čudni putevi sudbine! 
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #554 on: February 23, 2017, 04:17:31 pm »

Polazio sam autobusom u 06.00 na posao. Radio od 7 do 15.00 i kući se vraćao u 16.00. Tako punih 12 godina. Organiziranim prijevozom.
Logged
Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... 53   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.