PALUBA
March 29, 2024, 05:43:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... 53   Go Down
  Print  
Author Topic: Crna hronika - kratke vesti  (Read 200855 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #555 on: February 23, 2017, 04:36:50 pm »




   Na sreću niko nije životno ugrožen, osim jednog pripadnika sa težim povredama glave koji je teže povređen. Putovanje na dužim relacijama je svakodnevnica velikog procenta zaposlenih u VS i posledica je smanjenja broja pripadnika odnosno tzv. organizacijsko-transformacijakih promena pre desetak godina. Zbog ranije rešenog stambenog pitanja ili jednostavno zbog boljih uslova života u većim gradovima ( posao za supružnika i mogućnost kvalitetnijeg školovanja dece) pripadnici vojske se žrtvuju i ne preseljavaju porodice u drugi garnizon već se odlučuju da svakodnevno putuju i po nekoliko stotina kilomeara ili čak da se sa porodicom viđaju samo neradnim danima (sindrom poznat kao " Vikend Tata "). Osim velikog materijalnog troška kojem su izloženi tu je i manje vremena provedenog sa porodicom što pored eventualne saobraćajne nezgode ima i svoje druge negativne posledice. Hronična neispavanost, nedostatak koncentracije, agresivnost tokom dužeg niza godina ostavljaju traga na mentalno zdravlje kao i na odnose unutar porodice.

   O svemu ovome se jako dobro zna u vrhu vojske, naročito nakon uvođenja psihološke službe koja prati i utiče na mentalno stanje velikog procenta pripadnika jedinice, ali se malo čini na otklanja nju ovih problema. Osiromašenje i teški uslovi rada uticali su na masovan odlazak iz vojske ali to nije jedini negativni efekat koji pogađa. Jako je velik broj razvoda koji su nastali kao direktna posledica svih pomenutih dešavanja. Ali ovo bi trebalo više da bude u temi Standard pripadnika VS.



Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #556 on: February 23, 2017, 07:11:02 pm »

U Pancevu je bilo mnogo ljudi iz Kikinde, Zrenjanina, pa smo mi (lokalci) uglavnom zuljali vikende da bi oni mogli da ostanu kuci. Koliko je OK, toliko i nije jer jer i mi imamo vikend obaveza, ili prosto zelimo da provedemo vreme sa porodicama, ali smo bili u velikoj maanjini, u mojoj ceti samo nas 3-4 iz Panceva, ostalih 20-ak 30+ km. I ja sam bio na podnosljivih 14km od Kasarne, i opet sa kretao na posao u 6 da bih stigao da se presvucem uzmem opremu i sve sto je potrebno. Od vojnika se ocekivalo da bude u uniformi 15 min ranije na poslu, nisi smeo da putujes u uniformi, sto znaci da moras biti najmanje 30 min ranije na poslu (ne placeno) i uvek smo ostajali 10-30 min nakon radnog vremena na "sastanku" takodje neplaceno. Jedina motivacija za ostanak u VS je strah da ne mogu naci drugi posao, i nista vise.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #557 on: February 23, 2017, 07:32:04 pm »

U razvijenom svetu je sasvim normalno da se ne radi u prizemlju zgrade u kojoj stanuješ nego da se na posao putuje, sad, kako ko, neko manje neko više.

Dok sam radio na Brionima, celo jedno leto sam imao autobus ispred Arene u Puli u 04.15, radno vreme počinjalo u 06.50 ali smo dolazili i sat i po ranije, opet je malo zavisilo od broda Fažana - Brioni. Kad zaduva bura kući se nije išlo - brod nije isplovljavao. Kad počne leto, znali smo i po ceo mesec da ostanemo na poslu jer će možda "drugovi" tražiti da upotrebe jahtu. U septembru 1982. konačno došao kući, stariji sin imao godinu i po i zaboravio me, plakao je par dana kad ga ja uzmem.

@Lovac, nisi bio na ukrcanju inače ne bi pitao takve stvari. Ko i u kojoj vojsci na svetu brine o porodicama vojnih lica?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #558 on: February 23, 2017, 08:38:56 pm »

Boro, činjenica je da nisam bio na ukrcanju, i radno mesto mi je uglavnom bilo na pragu kuće:
1. H. Novi - Prevlaka, kolima 15 minuta.
2. H. Novi - Kumbor, kolima 15 minuta.
3. H. Novi - Meljine, kolima 5 minuta.

Imali smo i mi borbenih i raznoraznih drugih dežurstava u jedinici, ali sve je to trajalo do izvršenja konkretnog zadatka: popune bromova i brodova raketama. B/k za narednu popunu je uvek bio spreman u mtrb - prema planu pretpostavljene komande, tako da smo u tom pogledu imali veoma malo vanrednih zadataka. Ako se desio neki kvar na ukrcanim KR, mi smo imali pripremljene dežurne timove, koji su pozivani od kuće. I dok je dežurni oficir u jedinici, sa vojskom pripremio sredstva i vozila - dežurni tim je već bio na svom radnom mestu, spreman na odlazak na intervenciju.

Ali, da ne dužim dalje - mnogo smo se udaljili od teme i odosmo u debeli off topic.

Ova diskusija koju smo započeli jeste veoma interesanta, ali možda bi je trebalo prebaciti u odgovarajući topic - gde bi raspravljali o tome kako smo izvršavali svoje obaveze i dužnosti na svom radnom mestu. Ima mnogo toga da se priča o raznolikostima vojničkog (oficirskog) hleba!

Da se vratim na temu: veoma mi je žao mladih ljudi koji su povređeni. A svestan sam da ti mladići rade za sitne pare - samo da bi održali golu egzistenciju za sebe i svoje porodice.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #559 on: February 23, 2017, 08:44:24 pm »

Inace kada je pomenuta cinjenica da je rec o mladim ljudima koji bi trebalo da imaju i vreme za porodicu, ima mojih vrsnjaka od oko 40-ak leta koji zbog takvog nacina zivota jos nisu ni na putu da zapocnu stvaranje porodice. A kako stvari stoje taj put se i ne nazire. A priliku koju su imali do 30 godina su propustili.
A cujem pricu da je medju tim mladim ljudima koji iamju porodicu podosta onih koji su razvedeni. Glavni uzrok se sam namece.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #560 on: February 23, 2017, 09:03:32 pm »

Није ваљда војска крива и за повећан број развода?! Је**ш ти тај брак који пукне зато што глава породице проведе више времена на послу. Кладим се да госпођи, с друге стране, не би сметало да јој домаћина пошаљу на пола године у мисију на нпр. Кипар. Издржала би некако...
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #561 on: February 23, 2017, 09:10:46 pm »

Nije vezano za vojsku i zbog toga izvinite za OT...

Naime, ako se neko nalazi na birou za nezaposlene u Svajcarskoj, on ne sme da odbije ponudjeni posao ako mu je potrebno 2 sata da se preveze do radnog mesta. S obzirom da imaju devetocasovno radno vreme plus pauzu od 12-13h koja nije placena,znaci da na radnom mestu provedete 10h . Dakle u tom slucaju svaki dan ste odsutni 14h od kuce ,zbog 9h rada...Putovanje vam nije placeno niti provedeno vreme u prevozu...Ovo sam napisao da bih priblizio neke demo(n)kratske tekovine kojima tezimo u buducnosti...

Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #562 on: February 23, 2017, 09:31:23 pm »

Neko gore je napisao...
Da jeste beda, da jeste strah od gubitka posla, da jeste van pameti raditi toliko daleko...ali mora se.
Gospodje sa malom decom ne brinu da li im se muzevi smucaju ko zna gde nego ne zele da budu samohrane majke, a to nisu.
Nije za svakog to je cinjenica ali ne treba preterivati.
Ja sam u ono vreme bio neozenjen i bez dece i bilo mi je manje vise sve jedno. Danas je to vec druga prica...
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #563 on: February 23, 2017, 09:37:05 pm »

Napisao sam da dam cuo, mozda je to subjektivno misljenje onoga od koga sam cuo. Nisam proveravao i nemam uvid u tu statistiku.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #564 on: February 24, 2017, 01:01:48 am »




   Kuzma sigurno nisi puno ni pogrešio jer je statistika upravo po tom pitanju poražavajuća! Smanjenje plata i dnevnica uz enormno odsustvovanje od kuće za šta nema adekvatne naknade, uz opšte srozavanje standarda razara i brakove koji su se činili najuzornijim. Pre desetak godina je npr. neko radio i dobio stan u ondašnjem garnizonu Niš u kome se u međuvremenu ugasilo desetak kasarni i drugih vojnih ustanova. Supruga je bila zaposlena a deca su krenula u školu u velikom gradu dok je tata dobio prekomandu u recimo Vranje, što je kudi-kamo bliže nego Sombor ili Bačka Topola. Glava porodice se u takvoj situaciji žrtvuje i ustaje svako jutro u 4.00 a vraća se kući posle 17.00 da bi sačuvao posao ali i porodicu, što je veliki napor koji traje nekima i više od 10 godina.

   Zbog toga su naša braća i putovala toliki put na posao svakodnevno iako nisu u Švajcarskoj, Lihtenštajnu ili srednjevekovnoj Franačkoj i doživeli nezgodu koja im se mogla dogoditi 1000 puta pre toga a do penzije još dva puta toliko. Svako jutro put garnizona i drugih objekata i ustanova VS kreću stotine, u privatnoj režiji iznajmljenih autobusa, odnedavno zabranjenih kombija ili običnih putničkih automobila sa pripadnicima vojske koji idu da izvrše svoju dužnost kao vojnici ali i kao hranitelji svojih porodica. I njihova sudbina je ista kao i ovih iz 4. brigade, stavljaju glavu u torbu ali ne odustaju. Uglavnom.

   Penzionisani pripadnici nekadašnje vojske verovatno ne znaju, ali danas više nema organizovanog prevoza zaposlenih u vojsci vojnim autobuskim linijama na posao i sa posla kako je bilo do 2004.g. VS je sada u obavezi da organizuje prevoz samo kada se grupno ide na službena putovanja kao što su gađanja, tereni i slični zadaci mada to često puta bude i kamion sa ceradom. I tako npr. od Novog Sada do Vranja  u recimo februaru na smenu u KZB jer nema sredstava za iznajmljivanjem civilnih autobusa, a vojnih više nemamo ali to je druga tema.

  Takođe, povreda na putu do posla i prilikom odlaska sa posla se više ne tretira kao povreda na radu, što je posledica usklađivanja vojnih propisa sa Zakonom o radu, tako da su ovi nesrećnici pred zakonom tretirani kao da us npr. išli na Sabor u Guču ili na Turijsku kobasicijadu tj. vojna organizacija nema nikakve obaveze prema njima te ih zato u bolnici obilazi pukovnik pomoćnik ministra, dok ministar nema vremena jer je sprečen drugim obavezama.

   Za tzv. putne troškove u VS može se mesečno dobiti max. nešto manje od 12.000 RSD, bez obzira što je cena autobuskog (ili železničkog ako postoji) prevoza daleko viša. U sličnim državnim organima poput Policije ili Uprave za izvršenje krivičnih sankcija isplaćuje se puna cena autobuske karte (koja nekada prvazilazi i platu zaposlenog) što je mnogo pravičnije. Ako mi je vojska dala stan u jednom mestu ili omogućila da podignem kredit za kupovinu istog u tadašnjem mestu službovanja a nakon toga me prekomandovala,zbog potrebe službe, u drugo mesto onda neka i plati punu cenu za takvu odluku.

   Nakon višedecenijske službe u ovoj organizaciji mogu kao i ostali koji su sličnog iskustva da pretpostavim šta će biti epilog ove saobraćajne nezgode:

   1. Pooštriće se kontrole i sankcije protiv kombi prevoznika, uvedene nakon pokretanja kampanje za ukidanje istog da bi neko mogao da otkupi Lastu ili sličan prevoznički gigant.
   2. Zabraniće se dolazak pripadnika VS na posao privatnim ili iznajmljenim automobilima i autobusima u cilju sprečavanja saobraćajnih nezgoda.
   3. Ukinuće se isplata putnih troškova a ostaće samo tzv. pešački kilometar max. do krajnje ivice građevinskog zemljišta opštine/grada u kome se nalazi garnizon u kome ste na službi.
   4. Povređeni zbrinuti u civilnoj bolnici u Vranju će sami morati da plate bolnički dan i troškove lečenja jer se nezgoda desila u vanradno vreme.
   5. Pripadnici Vojske koji imaju stan u vlasništvu ili koriste službeni stan u drugom garnizonu imaju stanovati u kasarni da bi bili dostupni 24h a ujedno da ne budu žrtve saobraćajnih nezgoda i time kvare broj miliona pređenih kilometara bez nezgode vojnih motornih vozila i privatnih vozila pripadnila Vojske, a što se redovno čita na informisanjima u svim jedinicama VS...






Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #565 on: February 24, 2017, 06:40:29 am »

 

    Ja sam cesto bio svedok price komandira garnizon kada drzi informisanje nakon neke saobracajne nesrece, gde apeluje da se vozi polako, prilagodi voznja uslovima puta, ako je vozac umoran da stane, odrema pa dodje na posao, bitno je samo da dodje... Medjutim, u praksi, svako kasnjenje na posao je bilo praceno u najmanju ruku raportom kod komandira cete i pisanjem izjave, naravno ribanje je sastavni deo toga. Ja nisam imao tih problema, nisam putovao daleko, i gotovo nikada nisam zaksnio na posao (ili ne daj boze zadatak) Medjutim iz tih razloga od nas se ocekivalo da pre odlaska na zadatak dodjemo vece pre na posao i prespavamo u kasarni. U svakom slucaju, putovanja su sastavni deo vojske i kao takva uvek ce ih pratiti nesrece na putu, kada vise, kada manje, i to se ne moze izbeci. Ono sto se moze, je da se organizuje malo bolje prevoz iz gradova koji imaju veci broj pripadnika koji putuju na posao (npr, vojska da obezbedi prevoz na posao umesto sto placa mesecne troskove), da se rizik pri putovanju na posao ponovo vrati kao povreda na radu (ako do toga dodje) i naravno, da se odekvatnije odgovori na finansijske proobleme vojnika, koji su uvek vezani sa bracnim i porodicnim. Razbijeni brakovi, i nezenje od 40+ god nisu retkost u vojsci.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #566 on: February 24, 2017, 04:09:14 pm »

Sve što je napisano u zadnjih nekoliko postova je veoma tužno i nikako se ne može usaglasiti sa bombastičnim naslovima u dnevnim novinama gde se SR vojska tretira kao ''lokalna velesila''.

Međutim, mnogo smo se udaljili od teme ovog topica, i trebalo bi ove diskusije staviti na ''svoje mesto'', pa da nastavimo sa žalopojkama i objektivnim kritikama na račun države.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #567 on: February 24, 2017, 04:40:39 pm »

Kucam sa mobilnog i zato evo samo link http://www.danas.rs/drustvo.55.html?news_id=339497&title=Vojska+se+snalazi+za+prevoz%2C+povre%C4%91eni+nisu+ni+osigurani

Cisto da neke stvari budu jasnije. A sto se sile tice tu ne treba brinuti, ti ljudi ce sve uciniti za ovu zemlju koja za njih vrlo malo radi jer da nije tako odavno bi oni skinuli uniformu.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #568 on: February 24, 2017, 06:05:37 pm »

Ako su vesti sa ovog linka tačne - to je ravno katastrofi!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #569 on: February 24, 2017, 08:35:10 pm »

@Micha opet "bocka" penzionere...

Prema zakonu o BZR povreda na putu do posla i nazad računa se kao povreda na radu, dok Zakon o radu to ne razmatra uopšte. Ove stvari radim već dve godine ovde: http://www.tehpro.rs/
Logged
Pages:  1 ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... 53   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.