PALUBA
April 25, 2024, 04:18:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Antikineski vojni savez  (Read 57156 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #210 on: September 17, 2021, 11:54:34 am »



Quote
Nuclear-powered submarines a ‘terrible decision’ which will make Australia ‘less safe’






Quote
China's reaction to AUKUS alliance 'almost theatrical'






Quote
Small defence contractors in ‘big trouble’ after French submarine deal dropped




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #211 on: September 17, 2021, 12:48:56 pm »



Quote
Australia's scrapped sub agreement with France 'a shocker of a deal'






Quote
AUKUS is the 'single most important military partnership' Australia has signed




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #212 on: September 17, 2021, 01:29:33 pm »



Quote
Paris rages over submarine deal while US calls France ‘a vital partner’

The French embassy in Washington has canceled a gala after the US, UK and Australia struck a deal – dubbed AUKUS – on Wednesday. While China and France are angry over the pact, others are asking what it could mean for NATO.


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #213 on: September 17, 2021, 02:18:47 pm »



Quote
AUKUS alliance does 'three things': Tony Abbott






Quote
China's military equipment is 'clearly offensively minded'



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #214 on: September 17, 2021, 02:52:43 pm »



Quote
Aukus pact: Reaction from France and China

Defence Secretary Ben Wallace has admitted at a defence fair in London that if he were French he would be disappointed over the Australian decision to axe diesel electric-submarines with a French firm, and switch to the UK and US technology for nuclear submarine propulsion.

The initiative announced this week will focus on helping the Australian navy procure a fleet of nuclear-powered submarines which is seen as a response to growing concerns over China.




Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #215 on: September 18, 2021, 05:47:29 am »

Novi pakt Amerike, Britanije i Australije uzdrmao svet: U Kini uzbuna, Pariz besni, Evropa posramljena
Blic 17.09.2021.

Iznenadna objava novog strateškog sporazuma između Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije i Australije podigla je buru u međunarodnoj zajednici. Dok je Francuska besna, zvaničnici Evropske unije, koji je u četvrtak popodne trebalo da objave svoju strategiju za Indo-Pacifik, su zbunjeni, a Kina je osudila “mentalitet Hladnog rata” i ocenila da je pakt zvan AUKUS pretnja miru u Indo-pacifičkom regionu.

AUKUS je nova, trilateralna strateško odbrambena alijansa, sklopljena inicijalno za izgradnju nuklearnih podmornica, ali i razvoj naprednih tehnologija i saradnju u Indo-pacifičkom regionu u kojem se širenje uticaja Kine smatra rastućom pretnjom. Australija će dobiti prvu nuklearnu podmornicu u okviru trilateralnog partnerstva koji je podelio zapadne saveznike. To ujedno znači da će Australija prekinuti ugovor sa Francuskom sklopljen 2016. o izgradnji 12 električnih podmornica. Inicijativa da se pomogne Australiji u razvoju nuklearne podmornice trajaće više od 18 meseci i uključivaće timove ratnih mornarica iz sve tri zemlje.

“Gardijan” ukazuje i da je ovo prvi put da su SAD podelile tehnologiju nuklearnog pogona sa nekim saveznikom sem Velike Britanije. Moguće je, piše britanski list, da ća SAD u međuvremenu upravljati borbenim podmornicama iz australijske pomorske baze HMAS Stirling u Pertu. Amerika će voditi projekt, a koju tačno tehnologiju je voljna da podeli nije poznato, kao ni uloga Britanije u nabavci podmornica.

Zašto je Australija promenila dobavljača?

Australija je imala dogovor sa Francuskom vredan 90 milijardi dolara koji je Australija pre pet godina sklopila sa francuskom “Naval grupom” da zameni zastarelu klasu podmorničke flote “kolins”. Međutim, kineska pretnja u Indo-pacifičkom regionu – koji obuhvata neke od najznačajnijih svetskih pomorskih puteva od Indije do Japana i južno do Australije – porasla je značajno poslednjih godina. Podmornice na nuklearni pogon, u tom kontekstu, imaju veći domet, brže su i teže za detektovanje, navodi “Gardijan”.

Britanski nacionalni bezbednosni savetnik Stiven Lavgrov ukazuje, međutim, da je AUKUS više od flote podmornica. On je pakt opisao kao možda najznačajniju saradnju “bilo gde u svetu u poslednjih šest decenija” i istakao da se projekt razvijao “nekoliko meseci”.

Američki predsednik Džo Bajden govorio je o potrebi da se održi “slobodan i otvoren Indo-Pacifik” i da se odgovori na “trenutnu stratešku okolinu” regiona.

Koja je reakcija Kine?

Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova reklo je da novi sporazum podstiče regionalnu trku u naoružanju. Peking je osudio AUKUS kao pretnju miru u Indo-pacifičkom regionu. Portparol Ministarstva Džao Liđijan je u četvrtak kritikovao trilateralni pakt kao odraz “zastarelog mentaliteta Hladnog rata i uskoumne geopolitičke percepije” koja “intenzivira” regionalnu trku u naoružanju Ii šteti međunarodnim naporima za neširenje nuklearnog oružja, preneo je “Politiko”.

Odnosi između Kine i troje saveznika iz pakta već su bili na niskom nivou, a sporazum – u kojem se Kina i ne pominje ali se naširoko shvaća da je odgovor na njenu ekspanziju u Južnokineskom moru i agresiji spram Tajvana – privukao je osude iz Pekinga. Liđijan je rekao da tri zemlje trebada “poštuju težnje ljudi iz regiona… inače će naštetiti sopstvenim interesima”. Kina je takođe dovela u pitanje australijsku posvećenost neširenju nuklearnog oružja, dok je državni list “Global tajms” objavio: “Australijske trupe će verovatno biti prva grupa zapadnih vojnika koji su izgubili živote u Južnokineskom moru”.

Takođe, Kina je u petak podnela zahtev da se pridruži Sveobuhvatnom i progresivnom sporazumu o transpacifičkom partnerstvu (CPTPP). Ministar trgovine Vang Ventao predao je kineski zahtev za pridruživanje sporazumu o slobodnoj trgovini u formi pisma novozelandskom ministru trgovine Dejmijenu Okonoru.

Koliko je besna Francuska?

Pariz je osudio pakt. Francuska je, kako su vlasti podsetile, “jedina evropska nacija prisutna u Indo-Pacifiku sa skoro tri miliona građana i preko 7.000 članova vojnog osoblja”. Ministar za Evropu i spoljne poslove Žan-Iv Le Drijan i ministarka odbrane Florens Parli su u saopštenju rekli da je takva odluka “za žaljenje”.

- Saveznici to ne rade jedan drugom - rekao je kasnije Drijan, poredeći Bajdenovu objavu sa "onim što je (Donald) Tramp nekad radio".

Reagovao je i bivši francuski ambasador u Vašingtonu Žerar Aro, koji je na “Tviteru” poručio da su SAD i Britanija Francuskoj “zabole nož u leđa u Australiji”. Aro se takođe zapitao zašto Australija nije tražila nuklearne podmornice od Francuske, međutim o besu Francuza možda najbolje govori “tvit” aktuelnog francuskog ambasadora u SAD Filipa Etjena koji je nekoliko sati nakon dogovora naveo:

“Zanimljivo, pre tačno 240 godina francuska mornarica porazila je britansku u zalivu Česapik, utirući put pobedi u Jorktaunu i nezavisnosti SAD”.

U saopštenju iz ambasade se ističe da odluka da se Pariz “isključi” pokazuje “nedostatak koherentnosti koji Francuska može samo sa žaljenjem da zabeleži”.

“Gardijan” podseća da je Francuska 2016. opisala ugovor sa Australijom kao “sporazum veka” i početkom 50-godišnjeg braka. Trebao je da simbolizuje širu australijsko-francusku alijansu u Indo-Pacifiku koja bi se proširila na obaveštajne podatke o oružju i kominikacijama. Australijsko partnerstvo je takođe bilo ključno u njihovoj Indo-pacifičkoj strategiji 2018.

U odbranu savezničkih odnosa u petak je ustao britanski premijer Boris Džonson. On je rekao da su odnosi Londona i Pariza postojani i čvrsti, te naglasio da novi odbrambeni pakt Britanije sa Australijom i SAD nije usmeren protiv bilo koje druge države.

- Naš odnos sa Francuskom, naši vojni odnosi su čvrsti. Stojimo rame uz rame sa Francuzima, bilo u Sahelu, gde vodimo zajedničku operaciju protiv terorista u Maliju, ili u Estoniji, gde trenutno imamo najveću operaciju NATO – rekao je.

Koje su neposredne posledice pakta?

Odnosi između Kine i SAD deluju da su na dobrom putu da nastave svoju trenutnu zategnutu putanju, ali je zapadna alijansa takođe uzdrmana. Francuski predsednik Emanuel Makron veruje da su australijske zabrinutosti ublažene, uprkos višestrukim upozorenjima Kanbere u vezi odlaganja i prekoračenja rokova, ali može biti i da su SAD iznele Australiji ponudu koju nije mogla da odbije. Takođe deluje očigledno da SAD ne veruju Makronu što se tiče Kine, jer je često govorio da želi da upravlja srednjim kursom između dve sile, kao i o autonomnoj Evropi koja funkcioniše pored Amerike i Kine.

Evropa u zapećku

Objava trilateralnog pakta zbunila je zvaničnike Evropske unije, posebno po pitanju odnosa sa Kinom. CNN piše da EU ima problem sa Pekingom jer, s jedne strane, blok želi da izgradi snažne ekonomske veze s Kinom, a s druge ima problem sa kršenjem ljudskih prava u azijskoj sili.

Da bi stvari bile gore, objava novog pakta je došla dan pre nego što je EU trebalo da predstavi željno iščekivanu strategiju za Indo-Pacifik. Zvaničnici u Briselu rekli su CNN-u da se na tajming objave AUKUS-a gleda sa neodobravanjem, jer je visoki predstavnik EU za spoljne poslove trebao da objavi njihovu sopstvenu strategiju u četvrtak popodne. U najboljem slučaju smatra se pomalo nepristojnim – a u najgorem potvrđuje da se EU, uprkos globalnim ambicijama Brisela, ne uzima kao ozbiljan geopolitički igrač. “Aksios” piše da je pakt posramio Evropljane koji su želeli da iznesu svoju strategiju.

- Pretpostavljam da takav dogovor nije ispečen prekjuče – rekao je šef evropske diplomatije Žozep Borelj na konferenciji otkrivanja strategije kojoj je AUKUS “ukrao šou” - Uprkos tome, mi nismo bili obavešteni – istakao je.

Neki smatraju da je AUKUS potkopao svake realne tvrdnje da Brisel ima uticajno prisustvo na svetskoj sceni.

- Činjenica da su SAD voljne da potroše više političkog kapitala i investiraju u bezbednosne i odbrambene veze sa Britanijom i Australijom pre nego što posegnu za moćima EU je veoma otkrivajuća – rekla je CNN-u Velina Čakarova, direktorka austrijskog Instituta za evropsku i bezbednosnu politiku - Očigledno je da EU mora prvo postati bezbednosni akter u Indo-Pacifiku kako bi je partneri anglosfere uzeli za ozbiljno – dodala je.

CNN ukazuje da trenutno nema konsenuza oko toga šta evropska odbrana znači ili kako bi trebala da izgleda. Francuska, jedina velika vojna sila u EU, zagovara koordinisanu odbrambenu politiku koja bi pružila bloku stvarne sposobnosti. Nedavna dešavanja u Avganistanu samo su učvrstila francuski stav da EU treba kapacitete za odbranu svojih interesa i da izgradi prisustvo u Indo-Pacifiku. Međutim, mala je verovatnoća za to.

- Kad vidim kako Makron i njegov tim govore o trupama na terenu, prosto ne vidim da će se to ikada desiti. Nacionalni lideri moraju da pošalju trupe u bitku. Neće kriviti EU kad se ljudi vrate kući u kesama za leševe – rekao je CNN-u neimenovani evropski diplomata.

Nezgodan tajming

Viši zvaničnik Bajdenove administracije rekao je “Aksiosu” da tajming objave pakta “nema veze” sa evropskim planovima i tvrdi da su američki zvaničnici “bili u kontaktu sa francuskih partnerima da diskutuju u AUKUS-u, uključujući (period) pre objave” sporazuma. “Aksios” navodi da su zemlje EU znale da “Evropa nije fokus” kad je Bajden ušao u kancelariju, kako je portalu rekao evropski diplomata.

- Ipak, ohrabrili su ih Bajdenovi simbolični koraci da obnovi odnose sa blokom koje je preduzeo nakon odlaska Donalda Trampa iz kancelarije, uključujući posetu Briselu na prvom putu u inostranstvu i obećanje da će koordinisati sa Evropom po ključnim pitanjima – rekao je diplomata.

Ali, povremeno bi se razočarali nedostatkom komunikacije i fleksibilnosti u praksi, uključujući jednostranu zabranu za vakcinisane evropske putnike. Haotično povlačenje američkih trupa iz Avganistana takođe je uzdrmalo odnose SAD i Evrope i dovelo do pitanja da li Evropa može i treba da uvelike zasniva svoju bezbednost na alijansi sa Vašingtonom. Francuski zvaničnici trebali su da održe gala veče u Vašingtonu da proslave savez i obeleže 240 godina od ključne pobede u američkoj revoluciji. Taj događaj je sada otkazan, navodi “Aksios”.

Koji je geopolitički značaj sporazuma?

Pakt znači da je Kina sada suočena sa moćnom, novom odbrambenom alijansom u Indo-Pacifiku, koju su pozdravili regionalni partneri poput Japana. Takođe potvrđuje da, nakon Bregzita, SAD i dalje žele Britaniju – ali ne i EU – za ključnog vojnog partnera. Daje i nov fokus Bajdenu, sa post-Avganistana na Aziju. Bajden će 24. septembra održati prvi samit “oči u oči” sa Kvadom, blokom koji obuhvata Japan, Australiju, SAD i Indiju. Pakt je pogodio i odnose između Australije i Novog Zelanda, koji je zabranio nuklearna plovila u svojim vodama pre više od tri decenije.

Novozelandske vlasti su potvrdile da Australija neće biti izuzetak i da će njihovim podmornicama biti zabranjen ulazak u njihove vode. Premijerka Džasinda Ardern rekla je, međutim, da novi pakt “ni na koji način ne menja” postojeće obaveštajne dogovore sa tri nacije ili sa petom članicom špijunske organizacije “Pet očiju” Kanadom. Profesor Dejvid Kepi, direktor Centra za strateške studije Univerziteta Viktorija u Velingtonu, rekao je da Novi Zeland nije “skrajnut”, ali da sporazum jasnije ilustruje postojeće razlike između zemlje i njenih bezbednosnih partnera.

Da li novi pakt krši sporazum o neširenju nuklearnog oružja?

Organizacija IAEA je rekla da će to ispitati, ali šest zemalja već koriste nuklearnu tehnologiju za pogon u svojim podmornicama. Takođe, lideri Australije, SAD i Britanije istakli su da će nove podmornice imati nuklearni pogon, ali ne i nuklearno oružje. Australijski premijer Skot Morison je istakao da njihove podmornice neće imati nuklearno oružje. Australija je potpisnica sporazuma o neširenju nuklearnog oružja (NPT).

Australijska flota gradiće se u Adelejdu, čime će ona postati sedma nacija u svetu koja poseduje nuklearne podmornice. Trenutno šest država u svetu poseduje nuklearne podmornice - SAD, Kina, Rusija, Francuska, Indija i Velika Britanija.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #216 on: September 18, 2021, 05:54:57 am »

Francuska opoziva ambasadore iz SAD i Australije
 Dojče vele , BBC 17.09.2021.

Francuski zvaničnici su objavili da će opozvati svoje ambasadore u SAD i Australiji radi konsultacija, u znak protesta protiv sporazuma koji uključuje i Veliku Britaniju, prenosi BBC.

Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je "iznuđena odluka" opravdana ozbiljnošću pakta.

Kao deo dogovora poznatog kao Aukus, Australiji će biti data tehnologija za izgradnju podmornica na nuklearni pogon. Sporazum, objavljen u sredu, obustavio je višemilionski ugovor koji je Francuska potpisala sa Australijom.

Francuski ministar inostranih poslova ranije je opisao pakt kao "nož u leđa"

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #217 on: September 18, 2021, 06:01:03 am »

Bela kuća reagovala na odluku Pariza da povuče svog ambasadora iz Vašingtona
Tanjug 17.09.2021.

"SAD žale zbog odluke Francuske da povuče svog ambasadora iz Vašingtona i nastaviće da se angažuju u narednim danima na rešavanju razlika između dve zemlje", izjavio je danas zvaničnik Bele kuće, javlja Rojters.

Francuska je prethodno saopštila da je odlučila da povuče svoje ambasadore iz SAD i Australije na konsultacije nakon što je Australija postigla sporazum sa SAD i Velikom Britanijom o isporuci novih nukelarnih podmornica, kojim je okončan dogovor o nabavci francuskih podmornica vredan 40 milijardi dolara. Ministar spoljnih poslova Francuske Žan Iv Le Drijan saopštio je da je ovakav potez predsednika Emanuela Makrona usledio zbog ozbiljnosti situacije.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #218 on: September 18, 2021, 06:10:59 am »

Bela kuća brani odluku da Australiji obezbedi tehnologiju za nuklearne podmornice
Tanjug 16. 09. 2021.

BELA kuća je danas branila američku odluku da Australiji obezbedi naprednu tehnologiju za podmornice na nuklearni pogon, odbacujući kritike i Kine i Francuske zbog dogovora.

Portparolka Bele kuće DŽen Psaki rekla je i da sporazum koji je objavljen u sredu, nije namenjen Kini, iako su SAD sve više zabrinute zbog kineskog uticaja u indo-pacifičkom regionu, preneo je Rojters.

- Ne tražimo sukob sa Kinom - rekla je ona novinarima.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #219 on: September 18, 2021, 06:14:52 am »



Quote
‘Who wants to go for confrontation with the US?’ - Willy Wimmer on the AUKUS submarine deal

Willy Wimmer, former vice-president of the OSCE and former State Secretary to Germany's Defence Minister, shares his views on the recent pact between the UK, Australia and the US.




Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #220 on: September 18, 2021, 06:18:28 am »

Pariz grmi, kraj "medenog meseca" između Bajdena i EU
Goran Čvorović 17. 09. 2021.
   
PONIŽENJE veka. To je samo jedan od izraza koje koriste francuski analitičari, posle ogorčenja koje je u čitavoj zemlji izazvala odluka Australije da naprasno odustane od kupovine 12 francuskih podmornica i okrene se Sjedinjenim Američkim Državama i Velikoj Britaniji, u stvaranju trilateralnog bloka u Pacifiku protiv Kine.

Trgovinski ugovor prerastao je tako u fijasko i istinsku diplomatsku krizu. Ministar spoljnih poslova Žan-Iv le Drijan, koji govori o "nožu u leđa", ističe s tim u vezi brutalnost i nepredvidivost delovanja nove američke administracije, po principu po kojem je, kako kaže, radio i Donald Tramp. Besan je bio i francuski ambasador u Vašingtonu koji je na američkoj televiziji preneo ogromno razočaranje Francuza. Ovdašnji komentatori naglašavaju da je na ovaj način faktički prekinut "medeni mesec" između DŽoa Bajdena, s jedne strane, i Francuske, ali i EU, s druge. Francuska želi da ovaj incident iskoristi za to da se Evropa u budućnosti još više osloni na sopstvene snage i da više ne zavisi od SAD. Makron je o tome govorio preksinoć s Merkelovom na radnoj večeri u Jeliseju, ali problem je u tome što ona uskoro odlazi s vlasti.

Američka administracija ističe da je Francuzima najavila da će doći do prekida ugovora, ali iz Ke d'Orseja naglašavaju da to nije istina. Ministarku vojske Florans Parli je, kažu u Parizu, njen američki kolega informisao svega nekoliko sati pre nego što je sporna odluka obelodanjena. Šef diplomatije SAD Entoni Blinken je pokušao da ublaži stvar, ističući da je Francuska vitalni partner njihove zemlje. Ali, to ništa nije promenilo. Ovakav nivo ljutnje u Parizu dugo nije viđen. Govori se o "pogaženoj reči". Iz protesta, francuski ambasador u Vašingtonu je ekspresno otkazao jedno gala-veče koje je trebalo da bude održano u ambasadi.

Šteta je ogromna, radi se o 56 milijardi evra. U Francuskoj ističu da se na ugovoru radilo pune dve godine, od 2014. do 2016, a da od tada, već punih pet godina, traju prenos tehnologije i obuka. Bilo je predviđeno da se na ovaj način utvrdi strateška autonomija za sledećih 50 godina. U Šarburu, tim povodom, već pet godina boravi 120 australijskih porodica, dok su se francuski stručnjaci isto tako privremeno nastanili u Adelaidi. Geopolitičari naglašavaju da to ništa nije čudno i da Amerikanci, kada su im u pitanju lični interesi, ne prezaju ni pred čim, pa ni pred tim da značajno pokvare odnose sa istorijskim saveznikom.

DIZEL "NUKLEARKE"

AUSTRALIJANCI su, navodno, hteli nuklearne podmornice, a ne na "dizel" pogon, one koje mogu i mesec dana da ostanu pod vodom a da ne izranjaju svakih nedelju dana, ali u Francuskoj naglašavaju da su sami to tražili i da bi dobili i nuklearke, da su to hteli. SAD i Velika Britanija suočavaju se sa sve većim međunarodnim kritikama zbog novog bezbednosnog pakta potpisanog sa Australijom. Dogovor, na koji se gleda kao na pokušaj suprotstavljanja Pekingu, izazvao je bojazan da bi mogao "dozvati" Kinu u rat, koja opet, sa svoje strane, optužuje tri sile da imaju "mentalitet hladnog rata".

Kineski državni list "Global tajms" upozorio je da će australijski vojnici verovatno biti "prvi koji će poginuti" u kineskom "kontranapadu". No, australijski ministar odbrane Piter Daton zanemario je reakciju Pekinga:

- Sa susedima u Indo-Pacifiku osiguravamo trajni mir, a ova saradnja ga čini sigurnijim regionom. To je stvarnost i nikakva propaganda ne može odbaciti činjenice.

Britanski savetnik za nacionalnu bezbednost Stiven Lavgrouv opisao je pakt kao "duboku stratešku promenu". On smatra da je pakt "možda najznačajnija saradnja u svetu u poslednjih šest decenija". Istovremeno, Vašington je pokušao da uguši bes u Parizu zbog pakta.

- Postoji niz naših partnerstava koja uključuju Francuze i neka partnerstva koja ih ne uključuju. A i Pariz ima partnerstva sa drugim zemljama koje ne uključuju nas. To je deo načina na koji funkcioniše globalna diplomatija - poručila je Bela kuća.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #221 on: September 18, 2021, 06:23:48 am »



Quote
Payne: Australia cannot be a 'bystander' amid China's growing assertiveness






Quote
PM's trip to Indonesia cancelled amid fallout over AUKUS alliance




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #222 on: September 18, 2021, 06:26:02 am »



Quote
France recalls ambassadors from Australia and America

There has been a major fracture in Australia’s diplomatic relationship with France after the unveiling of the AUKUS alliance.



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #223 on: September 18, 2021, 06:52:49 am »

Amerika se novim paktom hvata u koštac sa "pretnjama 21. veka" i Kini šalje jasnu poruku
Milijana Milikšić 18.09.2021.

Za one koji proučavaju istoriju Hladnog rata, nova inicijativa Vašingtona sa Londonom i Kanberom – poznata kao AUKUS – zvuči kao anagram od UKUSA, sporazuma o deljenju obaveštajnih podataka potpisanog pre 75 godina a koji je danas poznatiji kao partnerstvo “Pet očiju”.

Kad je sedmostrani tekst sporazuma UKUSA konačno objavljen u junu 2010, “Tajm” ga je nazvao jednim od najvažnijih dokumenta Hladnog rata koji “otkriva jedan od temelja specijalnog odnosa do kojeg Britanija i SAD i dalje rado drže”. Ali, za razliku od UKUSA sporazuma, alijansa AUKUS ima snažnu bezbednosnu i tehnološku dimenziju, piše “Gardijan”. Pakt dolazi u vreme kad mnoge zapadne prestonice rekalibrišu svoje odnose sa Kinom. Do unazad par godina, Australija je na primer insistirala na strategiji “ograđivanja” u promenljivoj regionalnoj dinamici. U jednom trenutku Kanbera se povukla iz Kvada, strateške alijanse sa Japanom, SAD i Indijom.

- Ovde je reč o investiranju u naše najveće izvore snage, naše saveze, i njihovo ažuriranje kako bi se bolje suočile sa pretnjama današnjice i sutrašnjice – rekao je američki predsednik Džo Bajden u sredu uveče - Reč je o povezivanju američkih postojećih saveznika i partnera na nove načine – dodao je. Ipak, ostavio je malo sumnje oko toga na koju je silu AUKUS usmeren. Nakon zajedničke objave pakta sa premijerima Australije i Britanije Skotom Morisonom i Borisom Džonsonom, novinari su zapitali:

- Da li ste rekli (kineskom) predsedniku Siju (Đinpingu) kad ste razgovarali prošle nedelje?

- Je li sve u vezi Kine? – upitao je drugi novinar.

Dali Jang, stručnjak za kinesku politiku Univerziteta Čikago, kaže da je ova trilateralna inicijativa iz perspektive Pekinga “još jedna koalicija na čelu sa SAD”.

- U poslednjih par godina kineska diplomatska zajednica uložila je mnogo napora da pokuša da spreči da se desi nešto poput ovog. Doduše, u međuvremenu je Peking takođe pokušavao da učvrsti svoje veze sa drugim zemljama, u nadi da će one moći da ostanu što je moguće neutralnije kad dođe do sporazuma kao što je ovaj – rekao je.

Da li će inicijativa AUKUS uspeti, ostaje da se vidi. Ipak je četverogodišnje predsedništvo Donalda Trampa pokazalo američkim partnerima kako se multilateralne inicijative mogu oštetiti preko noći promenom u Beloj kući. Ali, kako je rekla Juka Kobajaši iz Škole orijentalnih i afričkih studija u Londonu, ako AUKUS preživi, moći će da pokaže oblik buduće indopacifičke bezbednosne strategije kako Bajden ujedinjuje saveznike i partnere kako bi se uhvatili u koštac sa “pretnjama 21. veka”.

- Na prvi pogled izgleda kao tradicionalno bezbednosno partnerstvo, ali ako pogledate druga pomenuta područja – sajber i AI (veštačka inteligencija), na primer, ona odražavaju kinesku inicijativu “Put i pojas”. Pokriva više od bezbednosti i radi se o odvraćanju (od napada) – ističe Kobajaši.

Uoči objave pakta u sredu, viši američki zvaničnici rekli su novinarima da se inicijativa tiče “održavanja i poboljšanja odvraćanja” od napada. To je narativ o Kini koji se oblikuje ovih dana, piše “Gardijan” – ne vrti se sve oko sukoba već više oko odvraćanja, kao i saradnje. Uoči ključne klimatske konferencije, neki smatraju da SAD i Britanija žele da dovedu Kinu na svoju stranu kako bi pokazale da je odnos koji je istovremeno kompetitivan i kooperativan održiv u praksi.

- Ali ključno pitanje koliko će daleko Bajden otići sa ovom strategijom dvostrukog koloseka, ponašajući se kompetitivnije u mnogo čemu dok istovremeno signalizuje Pekingu da i dalje želi da razgovara i sarađuje po drugim pitanjima – kaže Nejsun Mahbubi, stručnjak za Kinu Univerziteta Pensilvanija.

- Da li će Kina uopšte biti zainteresovana za dimenzije saradnje ove strategije dualnog koloseka? – upitao je.

Nekoliko dana pre objave pakta 15. septembra Bajden i Si obavili su prvi telefonski razgovor za sedam meseci, ukazuje “Gardijan”. Prema “Fajnenšel tajmsu”, američki predsednik predložio je sastanak “u četiri oka”, ali Si nije odgovorio.

Kobajaši smatra da to pokazuje ograničenja strategije dvostrukog koloseka kad je reč o približavanju Kini.

- Vašington i njegovi savzenici treba da obezbede da imaju koherentnu strategiju. Treba da razlikuju globalna pitanja poput klimatskih promena, koja zahtevaju globalnu saradnju, uključujući Kinu, od bezbednosnih i odbrambenih pitanja obuhvaćena AUKUS alijansom, ali takođe da obezbede da imaju konzistentnu poruku – istakla je - Kina je broj jedan emiter štetnih gasova koji izazivaju efekat staklene bašte, pa bilo koji smisleni odgovor na klimatsku krizu zahteva Kinu – dodala je Kobajaši.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #224 on: September 18, 2021, 07:05:14 am »



Quote
France recalls its ambassadors to US and Australia in submarine deal backlash

France on Friday recalled its ambassadors to the United States and Australia in a ferocious row over the scrapping of a submarine contract, an unprecedented step that revealed the extent of French anger against its allies.






Quote
France recalls its ambassadors to US and Australia in submarine deal backlash

France on Friday said it was immediately recalling its ambassadors to the US and Australia for consultations after Australia struck a deal with the US and UK, which ended a $40 billion French-designed submarine deal.



Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.044 seconds with 22 queries.