PALUBA
March 28, 2024, 06:43:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Antikineski vojni savez  (Read 55830 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #330 on: September 25, 2021, 06:54:48 am »


Quote
Huawei executive freed in Canada, two Canadians released by China

Two Canadians detained in China on spying charges were released from prison and flown out of the country on Friday, Prime Minister Justin Trudeau announced Friday, hours after a top executive of Chinese communications giant Huawei Technologies resolved criminal charges against her in a deal with the U.S. Justice Department.






Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #331 on: September 25, 2021, 09:23:39 am »



Ministarstvo odbrane Litvanije upozorilo na opasnost od kineskih mobilnih telefona


Ministarstvo odbrane upozorilo da su u ovim uređajima softverski ugrađene cenzura, kao i mogućnost prisluškivanja

Građani bi trebalo da se otarase svojih kineskih mobilnih telefona i da izbegavaju kupovinu novih, upozorilo je litvansko ministarstvo odbrane!

Neobična preporuka usledila je nakon izveštaja Nacionalnog centra za sajber-bezbednost, koji je testirao mobilne telefone kineskih proizvođača koji imaju 5G mrežu.

Testiranja su pokazala da jedan od modela proizvođača „Šaomi“ ima softverski podešenu cenzuru, dok drugi model proizvođača „Huavej“ ima sigurnosne propuste i može se koristiti kao prislušni uređaj.


Daljinska aktivacija

Obe kompanije su demantovale optužbe. „Huavej“ tvrdi da ne zloupotrebljava podatke korisnika, dok „Šaomi“ navodi da ne primenjuje cenzuru u svojim proizvodima.

- Naša preporuka svim građanima je da ne kupuju nove kineske mobilne telefone, a oni koji ih već imaju da ih se otarase što je pre moguće - rekao je Margiris Abukevičijus, zamenik ministra odbrane Litvanije.

Kako prenosi BBC, u jednom od novijih modela proizvođača „Šaomi“ pod oznakom „Mi 10T 5G“ otkriven je softver koji cenzuriše termine kao što su „slobodni Tibet“ „živela nezavisnost Tajvana“ „ili demokratski pokreti“. Pod cenzurom se nalazi ukupno 449 termina u sistemu za aplikacije kod ovog proizvođača, kao i internet pretraživač koji je po difoltu instaliran na telefonu. U modelima ovog telefona koji se prodaju u Evropi ta mogućnost cenzure je isključena, ali se može daljinskim putem aktivirati u svakom trenutku.


Server u Singapuru

Istraživanje je pokazalo da se enkriptovani podaci korisnika „šaomija“ šalju na server u Singapur.

- To je vrlo važno ne samo za litvanske građane već i za sve vlasnike „šaomija“ - navodi litvanski Nacionalni centar za sajber-bezbednost.

„Šaomi“ je sa svojim jeftinim modelima ostvario rast prodaje od 64 odsto u drugom kvartalu ove godine u poređenju sa istim periodom u 2020.

Kod „Huavejevog“ modela „P40 5g“ utvrđeno je da korisnike usmerava na kupovinu aplikacija koje su inficirane virusima i mogu se zloupotrebiti za prisluškivanje. SAD su podržale izveštaj vlasti u Viljnusu i sada se čeka zvanična reakcija Brisela.


Spor između dve zemlje

Povlačenje ambasadora

Preporuka litvanskih vlasti građanima usledila je u jeku napetosti između dve zemlje. Prošlog meseca Kina je zatražila od Litvanije da povuče svog ambasadora iz Pekinga i najavila da će povući ambasadora iz Viljnusa. Sukob je nastao kada je Tajvan objavio da će svoju misiju u Litvaniji zvati predstavništvo Tajvana. ovo ostrvo svoje misije u Evropi i SAD naziva po imenu prestonice Tajpej, kako bi se izbegao naziv ostrva koje Kina smatra delom svoje teritorije.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #332 on: September 25, 2021, 08:57:18 pm »

Nož u leđima NATO-a, poniženje Evrope i(ili) za napad na Kinu
Novosti onlajn 24. 09. 2021.

RAT žestokim rečima već je otpočeo. Ako se Australija usudi da provocira Kinu, poručeno joj je iz Pekinga, „Kina će je nemilosrdno kazniti... Australija treba da se pripremi za najgore“.

Dok je istim povodom Francuska optužila Australiju i dve svoje NATO saveznice, SAD i Veliku Britaniju, da su joj zabile nož u leđa. I zapretila im posledicama. Taj povod ovakvim reakcijama bila je obznana da je u Indo-pacifičkom regionu, izgleda u potpunoj tajnosti, oformljen novi trojni pakt Sjedinjenih Američkih Država, Ujedinjenog Kraljevstva i njegove bivše kolonije Australije, poznat pod akronimom AUKUS. Ove tri države, saopštio je prošle srede predsednik Amerike DŽozef Bajden, „odavno su verni saveznici, a od danas smo još i bliži. Danas preduzimamo novi istorijski korak ka produbljivanju i formalizovanju naše saradnje, zato što svi shvatamo da dugoročno obezbeđivanje mira i stabilnosti u Indo-pacifiku predstavlja imperativ (...), jer budućnost naših nacija, kao i čitavog sveta, zavisi od slobodnog i otvorenog Indo-pacifika“.

Te je u tu miroljubivu svrhu saradnje, stabilnosti i otvorenosti najavljeno i da će Amerika prodati Australiji 8 nuklearnih podmornica. No naravno, da nije reč o miru i stabilnosti, nego o pokušaju gušenja Kine, što je veoma otvoreno na Si-En-Enu obrazložio vojni analitičar ove mreže Sedrik Lejton, rekavši da „trgovačke rute u tom regionu moraju da štite naše zajedničke snage, kako bi obezbedile da nijedna druga mornarica ne može da im ima pristup. To se odnosi na rute za naftu s Bliskog istoka i za sirovine iz Afrike, od čega Kina u velikoj meri zavisi“.

Kroz Južno kinesko more, inače, kako pokazuju podaci američkog Ministarstva energetike, prolazi preko 30 odsto svetskog toka nafte pomorskim putem. Tako da nimalo ne čudi što Kina reaguje žustro. „Kanbera će najverovatnije postati meta uzvratnih mera Pekinga, kako bi se poslalo upozorenje i drugima. Otuda, australijske trupe najverovatnije će biti prva grupa zapadnih vojnika koji će svoje živote straćiti u Južnom kineskom moru“, u uredničkom komentaru poručuje „Global tajms“, list koji se na Zapadu smatra za neformalno spoljnopolitičko glasilo rukovodstva u Pekingu. Dok njegov lider Si Đinping udarac Zapadu ovih dana uzvraća i svojim obraćanjem samitu lidera karipskih i latinoameričkih zemalja, u kome ih poziva da izgrade „zajednicu budućnosti“ na temelju onoga što rade već 7 godina.

KOLATERALNA ŠTETA

A kolateralna šteta američko-britansko-australijskog partnerstva protiv Kine postali su Francuska i Evropska unija.

Evropska unija ponižena je na svetskoj sceni, jer je svoju strategiju za Indo-pacifik objavila u istom danu u kome je, bez njenog znanja i učešća, objavljeno formiranje američkog trojnog pakta za taj region — te je pomenutu evropsku strategiju malo ko uopšte i primetio — dok je Francuska, uz ugled, ostala i bez gotovo 90 milijardi dolara. Tolika je, naime, bila vrednost ugovora, s periodom važenja od 50 narednih godina, koji je ova zemlja potpisala s Australijom za izgradnju podmornica. Taj ugovor je sad raskinut i umesto Francuza, od australijskog okretanja protiv Kine zarađivaće Amerikanci.

Francuska reaguje kočoperno. Žan-Iv le Drijan, njen ministar inostranih poslova, „pristojno rečeno“, kako sam ocenjuje, ovaj potez opisuje kao „pravi nož u leđa“. Upotrebljava i reči kao što su „dvoličnost“, „prezir“ i „laži“ i na konsultacije, u znak protesta, povlači svoje ambasadore iz Kanbere i Vašingtona — po prvi put u istoriji odnosa Amerike i Francuske, koja je njen najstariji saveznik.

Takođe, pripretio je Le Drijan i „budućnost NATO-a biće pogođena“, a pariski „Mond“ najavljuje i da će Francuska od svojih saveznika iz Evropske unije zahtevati više „strateške autonomije“ u odnosu na Vašington i London. Ali „veliko je pitanje da li će Francuska uspeti da ovaj bilateralni poraz pretvori u promociju strateške autonomije“, opominje ovim povodom „NJujork tajms“.

PROPAGANDNO PRESTROJAVANJE

S kojim su ciljem SAD, Britanija i Australija formirale vojni pakt u Indo-pacifiku? Kako će Kina morati da im uzvrati? I kakve će posledice sve to ostaviti po Evropu? Ovo su pitanja o kojima su u „Novom Sputnjik poretku“ govorili vojni analitičar LJuban Karan i novinar iz Londona Siniša LJepojević.

- Nijedan zapadni vojni sporazum nije defanzivan u svojoj prirodi - pa tako ni ovaj, izričit je LJuban Karan - Sa američkog stanovišta, NATO prestaje da bude svrsishodan — dok su se SAD fokusirale na izmišljenu rusku pretnju, Kina je ojačala i time ugrozila američke interese, zbog čega oni sada pokušavaju da se prestroje. Otuda i fokusiranje na ogromni prostor Indo-pacifika, s idejom da se vojnički zapreti Kini

Formiranje AUKUS-a prati mnogo propagande, skreće pažnju Siniša LJepojević: „Ove tri države, uz Kanadu i Novi Zeland, još od kraja Drugog svetskog rata imaju svoj vojni i obaveštajni savez ’Pet očiju‘. Tako da u vojnom smislu AUKUS ne predstavlja ništa suštinski novo; prve nuklearne podmornice, uostalom, Australiji mogu da budu isporučene tek 2040. godine. Formiranje ovog pakta pre svega predstavlja političku poruku da uprkos svim problemima sa kojima se suočava, naročito posle fijaska u Avganistanu, Amerika ne odustaje od uloge svetske sile. Realnost je, međutim, drugačija — i Amerika i Evropa su, jednostavno, zakasnile kada je o Kini reč, postale su isuviše zavisne od nje da bi na ovakav način mogle da joj se suprotstave...“

Upravo iz tog razloga, napominje LJuban Karan, „Kina i ne treba da strahuje od presecanja pomorskih ruta s Bliskog istoka i iz Afrike. Od tog scenarija je štiti ekonomija, a ne vojska — presecanje ovih tokova izazvalo bi ekonomski šok u čitavom svetu, a ne samo u Kini i niko to sebi ne može da priušti“.

DUBOKI RASKOL U NATO-U

S druge strane, događanja u vezi s Indo-pacifičkim regionom sigurno će izazvati dalje potrese među zapadnim saveznicima.

- Povlačenje ambasadora iz Vašingtona i Kanbere predstavljalo je snažnu poruku - smatra Siniša LJepojević, „a Francuska bi mogla i da blokira donošenje određenih odluka u NATO-u. Ne treba zaboraviti da joj sledeće godine slede predsednički izbori, što vlastima u Parizu predstavlja dodatni motiv da reaguju na uvredu koja im je naneta, kako bi to poniženje ublažili“.

U londonskom „Gardijanu“ Piter Rikets, bivši britanski ambasador u Francuskoj, navodi da u toj zemlji „postoji duboki osećaj izdaje“ i ocenjuje da novonastala situacija deluje kao „kompletan krah poverenja između saveznika, koji stavlja pod sumnju ono zašta se NATO zalaže. Ovo stvara duboki raskol posred NATO alijanse“...

- Imam utisak da su se SAD i Velika Britanija namerno opredelile da Francuskoj nanesu ovakvo javno poniženje - komentariše LJuban Karan - Da su hteli, sigurno je da su ovo mogli da izvedu i na mnogo elegantniji i tiši način. Pritom, nije ovde reč samo o Francuskoj — ovo je poruka i drugim državama da mogu da prođu na isti način. I to ne može, a da ne ostavi teške posledice po organizaciju i čvrstinu NATO pakta. Nasuprot tome, treba očekivati da će AUKUS ići u pravcu širenja nekim drugim državama iz tog regiona.

KINA ILI SAD

„NJujork tajms“ predviđa da će se Evropa tek naći pred, možda, i sudbinskim izborom. „Novo američko savezništvo sa Australijom i Britanijom protiv Kine približilo je Evropu pitanju koje ona nastoji da izbegne: Na čijoj si strani?", piše ovaj list.

- Zapadna Evropa i dalje čeka kraj Drugog svetskog rata i odlazak oslobodilačke američke vojske sa svoje teritorije. Sa SAD su Evropljani uvezani i tehnološki i pre svega ekonomski, tako da deluje da mnogo izbora zapravo i nemaju. A opet, Evropa, i to pre svega Nemačka, u sve većoj meri zavisi od Kine i teško je zamisliti da će se odreći svog dela kolača. U takvoj situaciji, jedino što može jeste da nastavi da kupuje vreme i da se nada da neće biti stavljena pred taj izbor. Ali dalji sukob Kine i SAD je neminovan.

Takvo uverenje kao da sve više sazreva i u Pekingu. Te „Global tajms“, gotovo izazivački, redakcijski uvodnik posvećen žestokoj kritici AUKUS-a završava sledećim rečima: „Evo interesantnog pitanja: Ko je sposobniji da izdrži globalni haos? Kina ili oni?“

„Pandemija kovida 19 pokazala je da su kinesko društvo i ekonomija, s visokim stepenom državne kontrole, neuporedivo otporniji na turbulencije od država zapadne demokratije“ odgovara LJuban Karan.

- Nema sumnje da Kina ima mnogo veći kapacitet da izdrži haos - saglasan je i Siniša LJepojević i zaključuje: „Kina se ne plaši, nije nervozna, a ima i ogroman kapacitet unutrašnjeg tržišta koji joj omogućava da izdrži spoljne potrese i ovo vreme zaoštravanja odnosa. I to je svima jasno, pa i Amerikancima. Zato i jesu toliko nervozni.“

Izvor. www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #333 on: September 25, 2021, 09:04:44 pm »


Nož u leđima NATO-a, poniženje Evrope i(ili) za napad na Kinu


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #334 on: September 26, 2021, 09:36:48 am »



Quote
War with China: Are we closer than we think? | Under Investigation

Under Investigation has put together a war table of experts to forecast how we participate and ultimately survive if a war comes to fruition between China and the United States.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #335 on: September 26, 2021, 12:16:46 pm »



Moskva treba da bude oprezna zbog vojnog partnerstva Vašingtona, Londona i Kanbere


Rusija treba da bude oprezna u vezi sa stvaranjem novog vojno-tehnološkog partnerstva između Australije, Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije u Indo-Pacifičkom regionu (AUKUS), smatra direktor ruske Spoljno-obaveštajne službe Sergej Nariškin.

„Uzmimo, na primer, nedavne događaje vezane za stvaranje novog vojno-tehnološkog saveza između Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije i Australije. Vreme će pokazati šta je to. Ali moramo biti oprezni“, izjavio je Nariškin u intervjuu za „RT“.

Nariškin je primetio da je uprkos nedavnim izjavama američke administracije da je bezbednost u zemlji njen najvažniji prioritet, Vašington nastavlja da razvija nove ekspanzionističke planove.

Prema njegovim rečima, izjave američkog predsednika Džozefa Bajdena i rukovodilaca administracije da je bezbednost unutar SAD važnija od širenja demokratije u inostranstvu prvenstveno predstavljaju reakciju na sramni beg iz Avganistana.

„Znamo da su često reči američkih lidera u suprotnosti sa postupcima. Već vidimo razvoj novih ofanzivnih planova. Gledajte, Sjedinjene Američke Države pokušavaju da zadrže uticaj na teritoriji Avganistana, na region jačanjem svojih pozicija u zemljama centralne Azije“, naglasio je on.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #336 on: September 26, 2021, 12:50:51 pm »




 Grin Grin Grin


Quote
Australia's Defence Policy Explained




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #337 on: September 27, 2021, 07:02:19 am »



Pakt koji je uzdrmao Zapad pokazuje kako bi Svet u budućnosti mogao da izgleda


Amerika, Velika Britanija i Australija otkrile su novo bezbednosno partnerstvo, sa ne tako zvučnom skraćenicom AUКUS. Tri države su inače bliske saveznice, ali glavna stavka u novom aranžmanu je opremanje Australije flotom naprednih podmornica na nuklearni pogon. Američki predsednik Džo Bajden, australijski premijer Skot Morison i britanski premijer Boris Džonson takođe su najavili planove za opsežniju saradnju u oblasti sajber bezbednosti, veštačke inteligencije i kvantnog računarstva.

Te osnovne činjenice o AUКUS -u su prilično jasne. Ali zašto je do tog saveza došlo i šta on tačno znači, komplikovanije je objasniti i daleko više otkriva u kom pravcu čitav svet ide.

Prvo i najočiglednije, ovaj potez je klasična ilustracija politike ravnoteže snaga i pretnji. Iako Кina nigde nije pomenuta u saopštenju, ne treba biti genije da se shvati da je ova inicijativa preduzeta kao odgovor na, kako to Zapad vidi, rastuću kinesku pretnju. Ova shvatanja su delimično zasnovana na jačanju Кine, uključujući i njenu sposobnost da projektuje pomorsku snagu u azijsko-pacifičkom regionu, ali i njene otvoreno revizionističke ciljeve u određenim oblastima. Opremanje Australije dugim, izuzetno tihim podmornicama na nuklearni pogon omogućiće Kanberi da igra aktivniju ulogu u regionu, zajedno sa ostalim članicama četvorostranog bezbednosnog dijaloga (Amerika, Indija i Japan).

Drugo, iako je ono što se dešava u izvesnoj meri čisto strukturalno, odnosno odražava promene u ravnoteži ukupnih sposobnosti, Peking nema koga da okrivi osim sebe. Do nedavno je australijski stav prema kineskom usponu bio podeljen - poslovni lideri nadali su se da će sačuvati unosne komercijalne veze, a istaknuti stratezi upozoravali su da suprotstavljanje rastu kineske moći nije u interesu Australije. Ali sve ratobornije kinesko ponašanje, posebno odluka da uvede trgovinski embargo kao odgovor na australijski predlog za nezavisnu međunarodnu istragu o poreklu korona virusa, izazvalo je zaoštravanje u Australiji. Кineski kontraproduktivan odgovor je podsetnik da Amerika nije jedina velika sila sposobna za diplomatske zloupotrebe, piše "Forin Polisi".

Treće, najava je pažljivo odmeren korak za koji će biti potrebno nekoliko godina da se ostvari. Novi aranžman ne ugrožava vladavinu Кomunističke partije u Кini niti ima za cilj ugrožavanje kineske ekonomije, što bi bilo kontraproduktivno. Ali akcije najavljene 15. septembra komplikovaće kineske napore da projektuju snagu na moru i kontrolišu kritične linije komunikacije. Кao takve, one će ometati buduće kineske pokušaje da nadvladaju obližnje zemlje. Ukratko, to je potez osmišljen da obeshrabri ili osujeti svaki potencijalni pokušaj kineske regionalne hegemonije.

Četvrto, reakcije trećih strana biće ključne, ne samo u azijsko-pacifičkom pozorištu. Francuska vlada je besna zbog aranžmana jer je on poništio prethodnu australijsku obavezu da kupi 12 konvencionalnih podmornica od Francuske. Pariz je otišao toliko daleko da je otkazao svečani događaj u Vašingtonu kojim se slavilo 240 godina francusko-američke saradnje, a potom i povukao ambasadore iz Vašingtona i Kanbere. Francuska je snažan zagovornik jačeg evropskog bezbednosnog stava, a Pariz bi mogao da ima potencijalnu ulogu i u delovima Pacifika.

Reakcije u regionu će, međutim, biti još važnije. Ovde je ključno pitanje da li se pakt tumači kao odmeren, ali pravovremen čin kolektivne odbrane ili kao nepotrebna provokacija, odnosno koliko će azijske zemlje koje žele da sačuvaju mir, Ameriku ili Kinu doživeti kao one koje "remete mir“.

Кonačno pitanje je nuklearna dimenzija. Trojica lidera naglasili su da će se dogovor ograničiti na prenos tehnologije nuklearnog pogona (poput reaktora za napajanje novih podmornica), ali ne i na tehnologiju nuklearnog naoružanja, a nove podmornice neće biti naoružane takvim oružjem. Australija je dugo bila snažan protivnik širenja nuklearne energije i oprezna prema civilnoj nuklearnoj energiji, a Morison je ponovio taj stav u svojim izjavama.

Ali moguće je da se ovde dešava nešto suptilnije. Reaktorima koji se koriste u američkim nuklearnim podmornicama potreban je visoko obogaćen uranijum, a Australija će dobiti pristup ovoj tehnologiji kako se njena flota širi. To jeste korak u pravcu šire nuklearne infrastrukture. To je takođe pokazatelj veće spremnosti Amerikanaca i donekle Britanaca da prenesu visoko osetljive tehnologije bliskim saveznicima.

Stoga bi sve ovo moglo da se smatra znakom da bi Amerika mogla postepeno da ublaži svoje tradicionalno protivljenje širenju nuklearnog oružja, ako i kada to okolnosti zahtevaju. Civilni nuklearni sporazum Amerike sa Indijom iz 2005. u skladu je sa tim zaključkom, a i novi aranžman sa Australijom može se posmatrati u sličnom svetlu. Кako će druge države - poput Južne Кoreje i Japana - videti ovu odluku i kako će je Peking tumačiti, tek će se videti u budućnosti.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #338 on: September 27, 2021, 07:35:12 am »



Quote
‘Our desire is to maintain peace’: Dutton

Defence Minister Peter Dutton says the Australian government’s desire “is to maintain peace” with China.

“But you don’t maintain peace from a position of weakness,” Mr Dutton told Sky News Australia.

“And we have made historic decisions here, we’ve come to agreements that have never been able to land before.

“That reflects the period in which we’re living, and what we think potentially lies ahead.”




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #339 on: September 27, 2021, 07:47:47 am »



Quote
Einar Tangen on Quad meeting

CGTN's Gerald Tan speaks with political and economic affairs commentator Einar Tangen about about the first in-person Quad meeting between the U.S., Australia, India and Japan.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #340 on: September 27, 2021, 09:51:21 am »



Novi trilateralni pakt pokazao Zapadu kako izgleda novi svetski poredak


Partnerski pakt Australije, SAD i Velike Britanije (AUKUS) jasno je pokazao Zapadu kako izgleda novi svetski poredak uveden na osnovu izmišljenih pravila, a ne na osnovu međunarodnih pravila, izjavila je portparolka ruskog Ministarstva inostranih poslova Marija Zaharova.

"Ceo Zapad konstantno stavlja na dnevni red nova pravila, predstavljajući ih kao zakon. Svi ponavljaju da će novi svetski poredak biti zasnovan na tim novim pravilima. I svima se dopalo. Međutim, mnogi su počeli da izražavaju nezadovoljstvo čim su dobili priliku da vide taj koncept na delu, kada su SAD, Britanija i Australija, bez pitanja drugih, stvorili trilateralni pakt koji menja odnos svetskih sila u smislu međunarodne bezbednosti'''', rekla je Zaharova.

Ona je dodala da u konkretnom slučaju, nova pravila, koja su još juče bila interesantna, nisu bila tako privlačna svima.


izvorl
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #341 on: September 27, 2021, 12:23:33 pm »



Quote
'No question' France ‘let Australia down’ on $90 billion submarine program

Independent Senator Rex Patrick says there is no question the French “let Australia down” when it comes to the $90 billion submarine program which was scrapped.

“The French are probably rightfully disturbed that they didn’t get given notice,” he told Sky News host Peta Credlin. 

“But there's no question that the French have let Australia down in relation to this program.

“It went from $50 billion to a $90 billion program. It was delayed - the last two milestones were 10 and eight months respectively late. 

“We weren't meeting expectations in relation to Australian industry content and it’s not clear we were going to get a regionally superior submarine, which is what we contacted for.”



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #342 on: September 28, 2021, 06:41:15 am »



Kineski gigant na udaru zbog navodne cenzure korisnika


Kineski proizvođač pametnih telefona „Sjaomi“ saopštio je da angažuje nezavisnog eksternog stručnjaka da proceni tvrdnje litvanske vlade da smartfoni ove korporacije imaju funkciju cenzure.

„Pošto odbacujemo kvalifikacije u datim zaključcima, angažujemo nezavisnog eksperta kao treću stranu da proceni tvrdnje navedene u izveštaju“, naveo je u saopštenju portparol kineske kompanije.

Saopštenje je usledilo nakon što je Ministarstvo odbrane Litvanije pozvalo prošle nedelje potrošače da bace kineske telefone, posle izveštaja Nacionalnog centra za sajber bezbednost u kojem se tvrdi da je u telefone „Sjaomija“ navodno ugrađena mogućnosti cenzure.

Kineska kompanija je tada u reagovanju navela da njeni uređaji „ne cenzurišu komunikaciju korisnika bilo da je reč o dolaznim ili odlaznim pozivima“.

„Sjaomi“ nije precizirao koju nezavisnu organizaciju angažuje za sprovođenje procene, a portparol je Rojtersu otkrio da je reč o organizaciji sa sedištem u Evropi.

Kao odgovor na tvrdnje o cenzuri, kompanija je objavila da koristi jedan advertajzing softver kako bi zaštitila klijente od određenih sadržaja, poput pornografije i komentara koji vređaju lokalne korisnike, što je praksa koja, kako kaže, predstavlja standard u ovoj industriji.

Iz „Sjaomija“ su dodali da je u pogledu privatnosti podataka kompanija usklađena sa ISO/IEC 27001 standardima za upravljanje bezbednošću informacija i sa ISO/IEC 27701 sistemom za upravljanje privatnošću podataka, što su dva okvira za praćenje evropske Opšte uredbe o zaštiti podataka o ličnosti, preneo je Tanjug.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #343 on: September 28, 2021, 07:18:58 am »




Quote
China tries to woo France as Australians question value of AUKUS deal

China is reaching out to France seeking closer cooperation amid a feud between Paris and its Western allies over the AUKUS security pact



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #344 on: September 28, 2021, 07:15:23 pm »

Rusija upozorava na rizik koji stvara AUKUS na Pacifiku
Novosti onlajn 28. 09. 2021.

PARTNERSTVO Amerike, Velike Britanije i Australije AUKUS povećaće tenzije u regionu i podstaći će niz država da nabave nuklearne podmornice, izjavio je stalni predstavnik Rusije pri međunarodnim organizacijama u Beču Mihail Uljanov.

- U svakom slučaju, 'inovativni' pristup AUKUS-a podmornicama veoma je rizičan. On će povećati tenzije u regionu i podstaći će niz država da traže nuklearne podmornice. Smatram da planovi saveza AUKUS nisu dobro promišljeni - napisao je Uljanov na Tviteru.

Ranije je direktor ruske Spoljno-obaveštajne službe Sergej Nariškin rekao da Rusija treba da bude oprezna u vezi sa stvaranjem novog vojno-tehnološkog partnerstva između Australije, Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije u Indo-Pacifičkom regionu. Australija, SAD i Velika Britanija su 15. septembra sklopile bezbednosni pakt AUKUS, kojim će Kanbera dobiti tehnologiju da izgradi osam podmornica na nuklearni pogon. Australija je nakon ulaska u pakt odustala od kupovine podmornica od Francuske, zbog čega je Pariz optužio Kanberu zbog laži i povukao ambasadore iz Vašingtona i Kanbere.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 23 queries.