PALUBA
April 16, 2024, 01:37:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Atomi nuklearnih sila bez kontrole?  (Read 41454 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #150 on: October 24, 2021, 06:47:43 am »



Hiperzvučno oružje postalo noćna mora za Ameriku


Razvoj hiperzvučnog oružja stvara podsticaje za rat i Rusija, SAD i Kina treba o ovom pitanju da razgovaraju, pišu američki mediji.

„Vašington post“ navodi da ove tri zemlje rade na perspektivnom hipersoničnom oružju koje predstavlja „opasnost i problem“. Kako se naglašava, „interkontinentalna balistička raketa može da prebaci nuklearnu bojevu glavu preko okeana za 30 minuta – scenario noćne more sa početka hladnog rata“.

Kako ukazuje američki list, SAD zaostaju u razvoju ovog oružja. Mnogi eksperti pozivaju da se hiperzvučni proizvodi uključe u šemu kontrole naoružanja. Uz to, govori se i o tome da Kina i Rusija moraju da razgovara sa SAD o ovom pitanju.

„Neki analitičari smatraju da hiperzvuk može da promeni ratne planove, stvarajući stimulanse za izvođenje napada na protivnika bez upozorenja“, navodi se u tekstu, čiji autori naglašavaju da ruske rakete mogu da zaobiđu američku protivraketnu odbranu. Pored toga, oni ukazuju i na pretnju trke u naoružanju.

Podsetimo, Pentagon je potvrdio da je testiranje hiperzvučnog naoružanja bilo neuspešno zbog problema sa busterom. U Velikoj Britaniji su konstatovali da su SAD beznadežno zaostale za Rusijom i Kinom u „hiperzvučnoj trci“. Britanski „Fajnenšl tajms“ je saopštio da je Kina u avgustu, uz pomoć rakete-nosača, lansirala hiperzvučni leteći aparat koji može da nosi nuklearno oružje. Zvanični Peking je saopštio da Kina nije testirala novi tip naoružanja, već svemirski aparat.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #151 on: October 26, 2021, 09:50:22 am »



Antonov poručio Americi: Nema razgovora o nuklearnom oružju dok ga ne povučete iz Evrope


Preduslov za razgovor sa Sjedinjenim Amričkim Državama o nestrateškom nuklearnom naoružanju je njegovo povlačenje iz Evrope, izjavio je ruski ambasador u SAD Anatolij Antonov.

„Preduslov za razgovor o nestrateškom nuklearnom oružju je povlačenje američkih bojevih glava te klase iz Evrope na nacionalnu teritoriju, kao i eliminisanje infrastrukture za skladištenje i održavanje tog oružja i prekid prakse 'zajedničkih nuklearnih misija unutar NATO-a'“, istakao je diplomata.

Istovremeno, Antonov je ocenio da se dijalog o strateškoj stabilnosti između Rusije i SAD razvija se u dobrom pravcu.

Već sada može da se govori o tako važnom rezultatu kao što je definisanje cilja strateškog dijaloga, istakao je Antonov, dodajući da će u njegovoj osnovi biti određivanje parametara režima kontrole naoružanja u cilju razvoja aktuelnog Sporazuma o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START 3).

S tim u vezi, dodao je da je važno ne politizovati dijalog koji je trenutno profesionalnog karaktera.

„Dve velike nuklearne sile – Rusija i Amerika, moraju da vode računa o bilteralnim odnosima. Od nas u velikoj meri zavisi strateška stabilnost u svetu. Nije slučajno to što ne samo Moskvu i Vašington, već i prestonice drugih država brine gomila problema koji su se nakupili poslednjih godina u bilateralnim pitanjima“, upozorio je ambasador.


Ofanzivno i odbrambeno naoružanje

Kako je rekao, Moskva namerava da u dijalogu sa Vašingtonom pokrene pitanja koja se tiču uzajamne veze strateškog ofanzivnog i odbrambenog naoružanja. Za Rusiju je to najvažniji problem u kontekstu narednog sporazuma koji će zameniti START 3.

„Postizanje opipljivog rezultata biće moćan signal svetskoj zajednici o privrženosti Rusije i SAD očuvanju međunarodnog mira i bezbednosti. Pored toga, potencijalni rezultat će se nesumnjivo pozitivno odraziti na stabilnost Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja“, smatra diplomata.


Rusija protiv trke u naoružanju

Moskva se zalaže za sprečavanje raspoređivanja raketa srednjeg i malog dometa u bilo kom delu sveta i trke u naoružanju, naglasio je ruski ambasador. Nismo zadovoljni stanjem stvari u toj oblasti, kaže Antonov.

S tim u vezi, ruska strana predlaže Americi da se tokom strateškog dijaloga razmotri i hiperzvučno naoružanje, kao i drugo visokoprecizno nenuklearno naoružanje, uključujući bespilotne sisteme.

„Predlažemo da se usredsredimo na najopasnije naoružanje sa stanovništa 'podrivanja' ravnoteže snaga. Konkretno, na sisteme isporuke koji su sposobni da pri prvom udaru pogode metu na nacionalnoj teritoriji druge strane, kao i na razmeštene bojeve glave“, dodao je.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #152 on: October 27, 2021, 04:20:07 pm »



Putin upozorava: Preti nova runda trke u naoružanju


Ukidanjem Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa azijsko-pacifički region je suočen sa perspektivom nove runde trke u naoružanju, upozorio je ruski predsednik Vladimir Putin.

„U više navrata smo napomenuli da je prestankom važenja Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa region suočen sa mogućnošću pojave tih udarnih sredstava na svom ogromnom prostoru, a samim tim i sa izgledima za novu rundu trke u naoružanju“, izjavio je predsednik u obraćanju na Istočnoazijskom samitu u režimu video-konferencije.

Rusija je, kao što je poznato, shvatajući svu opasnost takvog razvoja događaja, proglasila unilateralni moratorijum na raspoređivanje raketa srednjeg i kratkog dometa u azijsko-pacifičkom regionu i drugim regionima sveta i pozvala na ozbiljan razgovor o tom pitanju sa svim zainteresovanim državama, podsetio je Putin.

„Taj ruski predlog ostaje na snazi, i njegova aktuelnost čak raste“, istakao je.

Sporazum o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa je prestao da važi 2. avgusta 2019. godine. Ruski lider Vladimir Putin je izjavio ranije da je Moskva spremna da ne raspoređuje rakete 9M729 na evropskom delu zemlje, ali uz recipročne korake NATO-a. Takođe je predložio Alijansi da se testiraju sistemi „Edžis ašor“ sa lanserima Mk-41 u bazama u Evropi i 9M729 u objektima u Kalinjingradu.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #153 on: October 29, 2021, 06:04:47 am »



Kina ima novo oružje; "Ne možemo se odbraniti"


Kineska Akademija za tehnologiju lansirnih vozila ponosno je 19. jula objavila kako je u svemir lansirala svoju raketu br. 77 (Dugi marš).

Zapovednik Glavnog štaba američkih oružanih snaga, general Mark Mili, rekao je u sredu uveče kako je taj test uporediv sa “Sputnjik trenutkom”– kad je Sovjetski savez šokirao zapadni svet postavljanjem svojeg prvog satelita u orbitu oko Zemlje.

Nešto više od mesec dana posle lansiranja te rakete, 24. avgusta, svečano je objavljeno i lansiranje još jedne, 79. rakete.

Ono što se dogodilo između, a Kina je prećutala, šokiralo je američke vojne stručnjake i zaoštrilo napetosti u rastućem hladnom ratu između Pekinga i Vašingtona.

Ispod većine radara, doslovnih i figurativnih, proletela je raketa Dugi marš 78.

Nosila je prototip oružja koje su Sovjeti razvijali za vreme Hladnog rata, nazvanog "Sistem delimično orbitalnog izbacivanja bombi”.

Radi se o pretnji na koju SAD zasad nemaju odgovora, a Pentagon je sad prvi put i javno priznao da ona postoji.

"Ono što smo videli bio je vrlo značajan događaj testiranja sistema hipersoničnog oružja. I on je vrlo zabrinjavajući”, rekao je Mili za Blumberg.

Kina je već i pre eksperimentisala s hipersoničnim oružjem, koje je zabrinjavajuće samo po sebi. Hipersonične brzine, po definiciji barem pet puta brže od brzine zvuka, čine zadatak uočavanja i obaranja projektila na vreme gotovo nemogućim.

Rusija i Kina trenutno vode u razvoju hipersoničnih oružja, dok SAD zaostaju, pa je tako ove godine već odobrio čak 70 programa razvoja kako bi uhvatio korak s istočnim suparnicima.

U razvoj hipersoničnog oružja uključile su se i Francuska, Australija, Indija, Nemačka, kao i Japan.

No ono što se nalazilo u raketi Dugi marš 78 posebno je zastrašujuće po zapadne vojne stručnjake. Ona nije bila samo platforma za hipersonično oružje, već za oružje koje može doseći orbitu oko Zemlje i napasti bilo koju tačku na planeti sem ako je moguće predvideti koji je njegov cilj.

Većina američkih sistema za rano otkrivanje napada nalazi se na severu SAD i štiti od napada balističkih projektila koji dolaze iz smera Severnog pola – najkraće putanje između SAD i Rusije.

Oružje koje pre napada ulazi u orbitu moglo bi obići Zemlju oko Južnog pola, ili napraviti nekoliko krugova, ili doći iz nekog trećeg, sasvim neočekivanog smera. Jednom kad napusti orbitu i krene prema svojoj meti, orbitalno hipersonično oružje može lako izbeći sisteme protivraketne odbrane, a njena putanja može je voditi ispod radara koji bi trebalo da je otkrije.

SAD upravo intenzivno radi na sistemima obaranja ovakvih oružja, ali oni još uvek ne postoje. Čak i kad će postojati, njihova će efikasnosti zavisiti od niza faktora, od njihove brzine, količine projektila koji su lansirani istovremeno, pa do njihove pokretljivosti.

Zapadni analitičari otkrili su ovoga leta kako Kina gradi nova polja silosa za interkontinentalne balističke projektile. U pokrajini Gansu, pored grada Jumena, gradi se 120 silosa. Oko 300 kilometara severozapadno, pored grada Hamija u pokrajini Ksinđijang, gradi se još 110 silosa. Čak i kad bi se samo deo novoizgrađenih silosa posvetio skladištenju novih, delimično orbitalnih sistema, to bi predstavljalo izuzetno ozbiljnu pretnju po SAD.

Ali kinesko oružje još uvek je u fazi razvoja i zasad se koristi istom raketom kojom Peking šalje satelite i astronaute u svemir. Biće potrebno još vremena pre nego što se sistem uprosti i prilagodi za vojnu upotrebu.

U međuvremenu, Kina tvrdi kako nije bila reč ni o kakvom oružju, već da je testirala raketoplan – prototip kineske verzije svemirskog šatla. Ipak, naknadno se utvrdilo kako je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan, pričao o testiranju koje se održalo u julu.

Misteriozni let 78 nije ni spomenuo.

Portparol američkog ministarstva odbrane Džon Kirbi pokušao je da ublaži izjave zapovednika Glavnog štaba, pa je nakon Milijevog intervjua za Blumberg naglasio kako se ne radi o tehnologiji koja je Pentagonu nepoznata, pa je dodao kako SAD ima odbrambene mogućnosti koje “treba samo poboljšati”.

"I naš razvoj hipersoničnih sposobnosti je stvaran, opipljiv i mi apsolutno radimo na tome da razvijemo te sposobnosti”, rekao je Kirbi i naglasio kako “neće ući u detalje testiranja ni gde se sad nalazimo po tom pitanju”.

Uprkos Kirbijevom uveravanju, predstavnik američke odbrambene firme Rejteon, Gregori Hejz, upozorio je samo dan ranije kako su SAD “barem nekoliko godina iza” Kine kad se radi o razvoju hipersonične tehnologije.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #154 on: October 30, 2021, 09:09:06 am »



Saveznici Amerike zabrinuti: Bez doktrine preventivnog nuklearnog udara Rusija i Kina u prednosti


Saveznici Amerike u Evropi i na Pacifiku nastoje da utiču na Belu kuću kako bi sprečili američku administraciju da se opredeli za princip da nuklearno oružje ne upotrebe prvi, jer bi to, navodno, „ohrabrilo“ Rusiju, pišu britanski mediji.

Kako se navodi u članu „Fajnenšel tajmsa“, nuklearna politika SAD iz vremena Hladnog rata je „ciljano nejasna“.

Teoretski SAD mogu da nanesu preventivni nuklearni udar zbog čega se njihovi saveznici osećaju sigurnim pod njihovim „nuklearnim kišobranom“.

U članku se navodi da administracija predsednika Džozefa Bajdena sada analizira američku politiku po pitanju primene nuklearnog oružja.
 
Prema navodima dobro upoznatih izvora, SAD su saveznicima poslali anketu da bi saznali šta oni misle o promenama u nuklearnoj politici. Većina je negativno reagovala na bilo kakve promene.

Prema informacijama britanskog dnevnika, protivnici revizije te politike su Britanija, Francuska, Nemačka, Japan i Australija.

Mnogi strahuju da Bajden razmatra prelazak na princip „jedinstvenog cilja“ kada bi Amerika upotrebila nuklearno oružje samo u konkretnim okolnostima. Prema mišljenju mnogih, takav princip neće dovesti do poboljšanja stabilnosti nego će samo učiniti da Moskva i Peking budu još smeliji.

„Biće to veliki poklon za Kinu i Rusiju“, navodi neimenovani evropski zvaničnik.

Podsetimo, predstavnici NATO su više puta optuživali Rusiju da radi na planovima primene nuklearnof oružja, a pri tome se SAD nisu odrekle koncepcije preventivnog udara.

Moskva je, pak, isticala da je za nju nuklearno oružje samo sredstvo zaštite kao i da ruska nuklearna doktrina ne predviđa preventivni napad.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #155 on: October 31, 2021, 08:23:56 am »



Quote
US says China has tested a nuclear-capable hypersonic weapon

Top US General Mark Milley has expressed concern over an advanced hypersonic weapons test reportedly carried out by China. He compared it to the Soviet Union's "Sputnik" breakthrough during the Cold War.

The Pentagon's top general said on Wednesday that China is making significant advances in hypersonic weapons systems, which would be difficult for the US to defend against.

Mark Milley, chairman of the Joint Chiefs of Staff, is the first top Pentagon official to confirm China's successful test.

"What we saw was a very significant event of a test of a hypersonic weapon system. And it is very concerning," Milley told Bloomberg TV.

He also addressed comparisons that have been made to early wins by the Soviet Union in the Cold War space race.

"I don't know if it's quite a Sputnik moment, but I think it's very close to that," the general said.

The Soviet Union launched the Sputnik satellite in 1957, which caught the US by surprise and led to fears it was falling behind technologically in an accelerating arms race.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #156 on: November 04, 2021, 08:17:19 am »



Pentagon upozorava da Kina povećava nuklearni arsenal


Pentagon je danas značajno revidirao svoju procenu o planovima Kine da poveća svoj arsenal nuklearnog oružja narednih godina, navodeći da bi Peking mogao da ima 700 bojevih glava do 2027. godine, a do 2030. možda čak i 1.000.

Iako su te brojke značajno manje nego što su trenutni nuklearni kapaciteti SAD, koje imaju 3.750 bojevih glava, one predstavljaju veliku promenu u američkoj proceni u odnosu na prošlu godinu, kada je Pentagon upozorio da će Kina do kraja ove decenije imati najviše 400 bojevih glava.

U velikom godišnjem izveštaju o kineskoj vojsci koji podnosi Kongresu, Pentagon je ponovio zabrinutost zbog povećanog pritiska na Tajvan koji Kina smatra svojom teritorijom, kao i zbog kineskog hemijskog i biološkog pgorama i tehnoških dostignuća.

Ipak, u izveštaju Pentagona naglasak je na rastućem kineskom nuklearnom arsenalu, prenosi Rojters.

- Tokom naredne decenije NR Kina namerava da modernizuje, diverzifikuje i poveća svoje nuklearne snage - kaže se u izveštaju.

Dodaje se da je Kina počela izgradnju najmanje tri silosa za skladištenje interkontinentalnih balističkih raketa.

Kina je saopštila da je njen arsenal znatno manji nego američki i ruski i da je spremna za dijalog, ali samo ako Vašington smanji zalihe svog nuklearnog oružja na kineski nivo.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #157 on: November 05, 2021, 07:05:16 am »

Четвртак, 04.11.2021.

Пекинг као манипулацију оценио извештај САД о нуклеарном арсеналу Кине

Кинеске власти су данас као „манипулацију” оцениле извештај америчког Министарства одбране који указује на бржи развој кинеског нуклеарног програма.

Амерички извештај је „пун предрасуда”, рекао је новинарима портпарол кинеске дипломатије Ванг Венбин. Он је оптужио Вашингтон да настоји да „преувелича” тезу о кинеској претњи.

Пентагон је у среду објавио извештај у којем се наводи да Кина повећава своје нуклеарне снаге много брже него што су амерички званичници предвидели пре само годину дана. Пентагон није навео колико бојевих глава Кина има сада али је пре годину дана наведено да је тај број нешто више од 200 и да би могао да се удвостручи до краја деценије, преноси Бета.

У поређењу са тим САД имају 3.750 комада нуклеарног оружја и не планира да тај број повећа. До 2003. укупан број тог оружја у САД је био око 10.000.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #158 on: November 07, 2021, 06:41:26 am »

Ne želimo da odustanemo od koncepta preventivnog nuklearnog napada
Novosti online 06. 11. 2021.

PENTAGON ne želi da odustane od koncepta preventivnog nuklearnog napada na kome insistira predsednik Sjedinjenih Američkih Država DŽo Bajden, piše list „Politiko“.

- Bajdenove višedecenijske ambicije da smanji ulogu nuklearnog oružja u vojnom potencijalu Sjedinjenih Američkih Država suočavaju se sa sve većim otporom Pentagona, posebno kako na videlo izlaze informacije o sve većim arsenalima Rusije i Kine - navodi američki list, pozivajući se na izvore. Kako se ističe, razgovara se o konceptu odustajanja od preventivne upotrebe nuklearnog oružja, kao i mogućem saopštenju da će jedini cilj nuklearnog arsenala SAD biti obuzdavanje nuklearnog rata. I jedno i drugo bi bilo značajno odstupanje od sadašnje koncepcije Vašingtona, precizirano je u članku. Očekuje se da će po tom pitanju biti održan sastanak na visokom nivou u Beloj kući u novembru.

- Ali pojedinci u Pentagonu vide svet drugačije od predsednika, posebno zbog rasta nuklearnih snaga Rusije i modernizacije ruskog naoružanja. Tako da, uprkos tome što će Bajden doneti konačnu odluku o nuklearnom pozicioniranju američkih snaga, Ministarstvo odbrane već traži načine kako da utiče na predsednika ne dajući mu mnogo izbora - navodi list.

Izvor iz Pentagona saopštio je za „Politiko“ da je malo verovatno da će odustajanje od preventivnog nuklearnog napada biti ponuđeno Bajdenu kao jedna od opcija razvoja nuklearnih snaga. Međutim, portparol Pentagona DŽon Kirbi rekao je da je to „netačno“, istakavši da je u toku „detaljan proces“ razgovora o tome.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #159 on: November 08, 2021, 11:21:34 am »



Rusija: Moguća promena američke nuklearne politike


Rusija nema razloga da veruje da bi Sjedinjene Američke Države mogle da preispitaju svoju politiku i pređu na princip prve upotrebe nuklearnog oružja, izjavio je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov za Sputnjik.

„Za sada nemamo nikakve informacije koje ukazuju da se krenulo u tom pravcu. Upravo je suprotno“, rekao je Rjabkov.

On je napomenuo da je Moskva „videla izveštaje o dijalogu između saveznika SAD, posebno u Evropi, i Vašingtona, tokom kojeg su evropske zemlje NATO-a, ako je verovati izveštajima, insistirale na nepokolebljivosti postojećih parametara američkog nuklearnog štita“.

„Smatramo da se pod nepokolebljivošću smatra i da ne postoje nikakve promene u doktrini“, dodao je diplomata.
 
Istovremeno je primetio da „za sada u kontaktima sa nama i pod sadašnjom administracijom i, naravno, pod administracijom (Donalda) Trampa, nije bilo ni najmanjeg nagoveštaja da je takav pokret moguć“.

„Svi signali koje smo slušali i koje akumuliramo, između ostalog i proučavanjem situacije i analiziranjem onog na čemu moramo da radimo, pre ukazuju na suprotno – da Amerikanci smanjuju prag upotrebe svog nuklearnog oružja, stvarajući sve veću neizvesnost u vezi sa time pod kojim uslovima se takva opcija (opcija primene) može razmatrati. Izražavali smo zabrinutost da takav pristup sam po sebi destabilizuje situaciju i slabi stratešku stabilnost. Ipak, u šemi ‘suparništva velikih sila’, koja je uvedena u vreme Trampa i koje se i sada pridržavaju, nuklearno oružje dobija sve veći značaj i sve veću ulogu. To je zabrinjavajuće. Ako sada, kako se kaže, vetar tamo počne da menja pravac, situacija će izgledati drugačije“, naglasio je zamenik ministra.

Rjabkov je dodao da Rusija očekuje da će na sledećem sastanku sa SAD o strateškoj stabilnosti čuti od Vašingtona razmišljanja o njihovoj ažuriranoj nuklearnoj doktrini.

„Oni nastavljaju da rade na nuklearnoj doktrini u njenoj ažuriranoj verziji. Očigledno postoje neka dodatna razmatranja koja mogu da nam iznesu u tom pogledu kada se ponovo sretnemo“, objasnio je on.

Ranije je časopis „Fajnenšel tajms“ objavio da američki partneri, uključujući Veliku Britaniju, Nemačku, Francusku i Japan, pozivaju Sjedinjene Američke Države da odustanu od prelaska na politiku zabrane prve upotrebe nuklearnog oružja.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #160 on: November 21, 2021, 11:09:11 am »



Američki general: Rusija superiornija od SAD po hipersoničnim kapacitetima


Sjedinjene Američke Države nisu toliko napredne u hipersoničnoj tehnologiji kao Rusija i Kina, smatra zamenik načelnika američkih Svemirskih snaga general Dejvid Tompson.

„Nismo napredni kao Kinezi ili Rusi u oblasti hipersoničnih programa“, rekao je Tompson na Međunarodnom bezbednosnom forumu u Halifaksu, prenosi „Politiko“.

Tompson je primetio da američke svemirske snage rade na „utvrđivanju tipa satelitske grupe“ koja je zemlji potrebna za praćenje hipersoničnih raketa. Prema njegovim rečima, ovo je „novi izazov, ali mi nemamo odgovor na ovaj izazov“.

Rusija je trenutno jedina zemlja na svetu sa hipersoničnim raketama koje se nalaza na borbenoj dužnosti ili su u stanju visoke pripravnosti. U Oružanim snagama Rusije nalaze se avionski sistem „Kinžal“ sa hipersoničnom raketom, hipersonična raketa „Cirkon“ je na državnim ispitivanjima, a takođe postoje i strateške rakete sa hipersoničnim blokom „Avangard“.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #161 on: November 23, 2021, 04:10:56 pm »



Šojgu: Američki bombarderi vežbali primenu nuklearnog oružja protiv Rusije


Ruska vojska primećuje značajno povećanje aktivnosti strateških bombardera američkog Ratnog vazduhoplovstva u neposrednoj blizini ruske državne granice, izjavio je ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu.

„Primećujemo značajnu aktivnost američke strateške avijacije u blizini granice Rusije. U proteklih mesec dana izvedeno je oko 30 letova u blizini ruskih granica, što je 2,5 puta više, nego prošle godine“, rekao je Šojgu na sastanku sa kineskim kolegom Vejem Fengheom.

"Samo u 2020. godini američka strateška avijacija je izvela 22 leta iznad Ohotskog mora, dok ih je 2019. godine bilo svega tri", dodao je ruski ministar, istakavši da piloti vežbaju taktiku nanošenja raketnih udara, što predstavlja pretnju i za Kinu.

On je naglasio da su "ovog meseca, tokom vojnih vežbi strateških snaga SAD, Thunder 10, strateški bombarderi uvežbavali opciju primene nuklearnog oružja protiv Rusije gotovo istovremeno iz zapadnog i istočnog pravca".

"Minimalna udaljenost od naše državne granice iznosila je 20 kilometara", saopštio je ruski ministar.

Kina i Rusija su dugogodišnji strateški partneri, podsetio je ministar, napominjući da je sada, u uslovima sve veće geopolitičke turbulencije i povećanja konfliktnog potencijala u različitim delovima sveta, posebno važan razvoj interakcije dve zemlje.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #162 on: December 05, 2021, 07:17:11 am »

Zajedno za smanjenje rizika od nuklearnog sukoba
Tanjug 04. 12. 2021.

RUSIJA, Kina, Velika Britanija, SAD i Francuska, ili Pet velikih nuklearnih sila (P5), odlučne su da sarađuju na smanjenju strateških rizika tokom sledećeg ciklusa revizije Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja (NPT), navodi se u zajedničkom saopštenju sa desete konferencije P5, održanoj u Parizu od 2. do 3. decembra.

Ministarstvo spoljnih poslova Rusije objavilo je danas saopštenje na svojoj internet stranici u kojem se navodi da su države P5 prepoznale svoju odgovornost da rade zajedno na smanjenju rizika od nuklearnog sukoba, prenosi TASS. Kako se navodi, one nameravaju da nadograde svoj dosadašnji rad na smanjenju strateškog rizika u okviru procesa P5, i tokom sledećeg ciklusa revizije NPT-a, kako bi se smanjila verovatnoća upotrebe nuklearnog oružja.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #163 on: December 06, 2021, 07:15:54 am »

Uvertira za veliki januarski skup o neširenju naoružanja, u sedištu UN
G. ČVOROVIĆ - J. KERBLER 05. 12. 2021.

PET velikih nuklearnih sila (P5), Francuska, Velika Britanija, SAD, Rusija i Kina, spremne su da zajednički rade na smanjenju rizika i podržavaju krajnji cilj - bezbedan svet bez nuklearnog naoružanja. To je zaključak konferencije, održane u Parizu krajem minule sedmice, koja je bila uvertira za veliki skup od 4. januara, u sedištu UN, u NJujorku.

Ta, Deseta revizijska konferencija potpisnika Ugovora o neširenju nuklearnog oružja biće, već na početku godine, jedan od najznačajnijih svetskih skupova u 2022. Zbog pandemije, konferencija je dvaput odlagana. Skup će potrajati sve do 28. januara. U zajedničkom saopštenju iz Pariza, ističe se i značaj Sveobuhvatnog sporazuma o zabrani nuklearnih proba, koji je pre četvrt veka otvoren za potpis. Ugovoru se do sada pridružila 191 država, uključujući pet sa nuklearnim oružjem, čime je to postao najprihvaćeniji multilateralni sporazum o naoružanju. MIP Rusije podseća da je "sporazum neprocenjiv doprinos čovečanstvu, neophodan za suzbijanje pretnji".

Rusko ministarstvo objavilo je, na svojoj internet stranici, saopštenje u kom se navodi da su države P5 prepoznale svoju odgovornost da rade zajedno na smanjenju rizika od nuklearnog sukoba. Kako se navodi, one nameravaju da nadograde svoj dosadašnji rad na smanjenju strateškog rizika u okviru procesa P5, i tokom sledećeg ciklusa revizije NPT-a, kako bi se smanjila verovatnoća upotrebe nuklearnog oružja.

Učesnici pariskog skupa potvrdili su posvećenost nastavku pregovora o efikasnim merama oko sporazuma o opštem i potpunom razoružanju pod strogom i efektivnom međunarodnom kontrolom. Istaknuto je da je, više od 50 godina po stupanju na snagu, Sporazum dao vitalan doprinos čovečanstvu, pružanjem međunarodnog okvira neophodnog za zaustavljanje širenja nuklearne opasnosti.

Nuklearne sile istakle su važnost Moratorijuma na nuklearne testove i predanost ciljevima zona slobodnih od nuklearnog oružja, uključujući zonu u jugoistočnoj Aziji, kao i bliskoistočnu zonu. Opasnosti od nuklearnog naoružanja iz dana u dan su sve veće, pogotovo kada je reč o novim razornim tehnologijama. Godinama se vuku i pitanja nuklearnog dosijea Irana i raketnog programa Severne Koreje, ali i razorna opasnost od tehnologije hipersoničkih i nuklearnih projektila, kibernetičke tehnologije.

Pružena je puna podrška Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju. Nuklearna energija, kada je reč o miroljubivoj upotrebi, ima brojne prednosti, pre svega u rešavanju klimatskih promena, pa će se na predstojećoj konferenciji o tome izuzetno mnogo govoriti.

ARGENTINAC PREDSEDNIK?

KANDIDAT za predsednika konferencije je argentinski diplomata Gustavo Zlauvinen, kojem su predstavnici Pet velikih, dali u Parizu punu podršku. U toku su intenzivni razgovori sa mnogim svetskim državnicima kako bi se u NJujorku potpisao konačni dokument i akcioni plan.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #164 on: December 09, 2021, 12:27:38 pm »



Ruski Generalštab: U pripravnosti više od 95 odsto kopnenih nuklearnih lansera


Nuklearna trijada Rusije obezbeđuje realizaciju zadataka obuzdavanja potencijalnog protivnika, a u pripravnosti je stalno više od 95 lansirnih sistema kopnenih strateških nuklearnih snaga, izjavio je načelnik Generalštaba Oružanih snaga Rusije Valerij Gerasimov.

Tokom brifinga sa vojnim atašeima stranih država, Gerasimov je rekao da raketne snage strateške namene nastavljaju da se naoružavaju sistemima „Jars“ a za borbenu primenu spremaju se sistemi „Avangard“.

„U borbeni sastav pomorskih strateških nuklearnih snaga uskoro će ući još jedna nuklearna krstarica sa balističkim raketama ‘Bulava’ “, naveo je Gerasimov.

Načelnik Generalštaba ruske vojske naveo je i da se nastavlja modernizacija strateških aviona sa raketnim naoružanjem.

„Razvoj strateških nuklearnih snaga odvija se striktno u skladu sa međunarodnim obavezama, određenim Sporazumom START 3“, rekao je Gerasimov.

Prema njegovim rečima, Rusija, u postojećoj situaciji, nastavlja planske aktivnosti u cilju jačanja odbrambene sposobnosti zemlje što isključuje mogućnost da se bezbednosti države nanese šteta.

„Tokom godine Oružane snage su realizovale zadatke u cilju podizanja borbenog potencijala, što je između ostalog obuhvatilo naoružavanje savremenim naoružanjem i vojnom tehnikom, unapređivanje rukovođenja vojskom i oružjem i obučavanje vojnika“, rekao je visoki vojni zvaničnik.


Testiranje „Cirkona“ uspešno se privode kraju

Gerasimov je rekao i da se testiranja brodskog raketnog sistema „Cirkon“ uspešno privode kraju, a u okviru njih je potvrđena mogućnost gađanja hiperzvučnom raketom sa broda ali i nuklearne podmornice dok je pod vodom.

Mornarica je tokom avgusta dobila šest novih brodova, dodao je on.

„Cirkon“ je prva hipersonična krstareća raketa na svetu sposobna za kontinuirani aerodinamični let sa manevrisanjem u gustim slojevima atmosfere. Može podjednako efikasno da pogađa ciljeve na kopnu i na vodi. Dometa je preko 1.000 kilometara, a razvija brzinu od oko devet Maha, što je devet puta brže od brzine zvuka.


izvor
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.