PALUBA
April 25, 2024, 10:47:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Atomi nuklearnih sila bez kontrole?  (Read 41698 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #90 on: January 28, 2021, 07:18:39 am »



Rusija očekuje brzu ratifikaciju sporazuma START u Americi


Moskva se nada da će američki Kongres vrlo brzo ratifikovati produženje Sporazuma o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START 3), izjavio je na konferenciji za novinare prvi zamenik stalnog predstavnika Rusije u UN Dmitrij Poljanski.

„Želeo bih da vas obavestim da je danas ruski parlament već ratifikovao ovo produženje, tako da je lopta na strani SAD i nadamo se da će to biti učinjeno vrlo brzo“, rekao je Poljanski.

U utorak su predsednici Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, Vladimir Putin i Džo Bajden, razgovarali telefonom, nakon čega su naredili svojim saradnicima da hitno rade kako bi uspeli da produže Sporazum o strateškom naoružanju. Putin je istog dana predao Državnoj dumi odgovarajući nacrt zakona o ratifikaciji sporazuma.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #91 on: January 28, 2021, 12:59:07 pm »



Zajednički uspeh Moskve i Vašingtona: Kako je svet primio dogovor o strateškom naoružanju


O produženju Sporazuma o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START 3) između Rusije i SAD do 2026. godine priča se sa obe strane okeana. Međunarodni eksperti smatraju da se taj korak može oceniti kao bezuslovni uspeh Rusije i Amerike. Produženje sporazuma su podržale mnoge zemlje.

Peking je pozdravio dogovor Rusije i Amerike o produženju sporazuma START 3 - kinesko Ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da će taj korak doprineti globalnoj strateškoj stabilnosti, miru i međunarodnoj bezbednosti. Peking se nada da će zemlje što pre završiti neophodne procedure za produženje sporazuma.

Sporazum START 3 tema je i u Parizu. List „Puan“ piše da je produženje sporazuma jedna od „najvrućih“ diplomatskih tema Moskve i Vašingtona. „Figaro“ podseća da je raskid sporazuma mogao rezultirati strateškom krizom za same Sjedinjene Američke Države.

I nemački mediji su pisali o produženju ovog važnog sporazuma. „Frankfurt algemajne“ navodi da je Moskva i ranije upozoravala da je neophodno produžiti sporazum kako bi se izbegla nova trka u naoružanju.

Izgleda da su i u Americi saglasni sa tim argumentima.

„Na osnovu onoga što sam video i što je saopštila administracija Donalda Trampa o novom sporazumu START 3, Rusija izvršava svoje obaveze. I novi sporazum nije neka vrsta poklona koji dajemo Rusima. On je očigledno i u našem interesu u smislu da nam daje predvidivo ograničenje jezgra ruskog nuklearnog arsenala, kao i da nam daje ogroman pristup podacima i kontrolama koje inače ne bismo imali“, rekao je američki državni sekretar Entoni Blinken.

Američki list „Nešenal interest“ poziva čitaoce da prate kako će se dalje razvijati rusko-američki odnosi, nakon što su se pomerili sa mrtve tačke.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #92 on: January 29, 2021, 05:58:50 pm »

Posle razgovora sa Bajdenom, Putin potpisao važan Zakon
Novosti online 29. 01. 2021.

PREDSEDNIK Rusije Vladimir Putin potpisao je Zakon o produženju Sporazuma o strateškom ofanzivnom naoružanju (START 3) na pet godina.

- Predsednik je potpisao federalni zakon ‘O ratifikaciji Sporazuma o produženju Sporazuma između Ruske Federacije i Sjedinjenih Američkih Država o merama za dalje smanjenje i ograničenje strateškog ofanzivnog naoružanja od 8. aprila 2010. godine’ - navodi se u saopštenju Kremlja.

Podsetimo, prošlog utorka predsednici Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, Vladimir Putin i Džo Bajden razgovarali su telefonom, nakon čega su naložili svojim saradnicima da hitno rade kako bi uspeli da produže Sporazum o strateškom naoružanju. Putin je istog dana predao Državnoj dumi odgovarajući nacrt zakona o ratifikaciji sporazuma. Dan kasnije Državna duma i Savet Federacije su ratifikovali produženje Sporazuma o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja.

Sporazum START 3

Rusija i Sjedinjene Američke Države potpisale su Sporazum o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START-3) 2010. godine. Prema njegovim uslovima, svaka strana će smanjiti svoje strateško ofanzivno naoružanje na takav način da, sedam godina nakon stupanja na snagu sporazuma i ubuduće, njihova ukupna količina ne prelazi 700 raspoređenih interkontinentalnih balističkih raketa, podmorničkih balističkih raketa i teških bombardera, 1.550 bojevih glava na njima, 800 raspoređenih i neraspoređenih lansera ovih raketa. Sporazum je na snazi do 5. februara ove godine, osim ako ne bude zamenjen naknadnim sporazumom pre tog datuma. Može produžiti za najviše pet godina (odnosno do 2026. godine) uz obostranu saglasnost strana. Predsednik Rusije Vladimir Putin predložio je oktobra prošle godine da se START-3 produži na godinu dana bez ikakvih preduslova.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #93 on: February 03, 2021, 03:34:25 pm »



Stupio na snagu dogovor o produženju sporazuma START 3


Dogovor o produženju Sporazuma o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START 3) stupio je na snagu 3. februara, Rusija i Sjedinjene Američke Države razmenile su odgovarajuće note, navodi se u saopštenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova.

„Ministarstvo spoljnih poslova Rusije razmenilo je 3. februara note sa ambasadom SAD o završetku unutrašnjih procedura neophodnih za stupanje na snagu dogovora o produženju Sporazuma o merama za dalje smanjenje i ograničenje strateškog ofanzivnog naoružanja od 8. aprila 2010. Shodno tome, ovaj sporazum stupio istog dana je na snagu“, ističe se u saopštenju.

U saopštenju se dodaje da će „Sporazum delovati u obliku u kojem je potpisan, bez ikakvih izmena i dopuna, do 5. februara 2026. godine“.

„Ključni značaj za postizanje ovog dogovora bio je telefonski razgovor predsednika Rusije Vladimira Putina i američkog predsednika Džozefa Bajdena 26. januara“, naglasilo je Ministarstvo.

Moskva očekuje da će produženje Sporazuma pomoći da se prevaziđe tendencija sloma mehanizama kontrole naoružanja i spremna je da sarađuje sa Sjedinjenim Američkim Državama na jačanju globalne strateške stabilnosti. 

Ministarstvo navodi da će biti potrebni „značajni napori“ da se rusko-američki dijalog u ovoj oblasti „vrati na stabilan put, kako bi se postigli novi veći rezultati koji jačaju našu nacionalnu bezbednost i stratešku stabilnost u svetu“. 

„Rusija je spremna za takav rad. Pozivamo Sjedinjene Američke Države da pokažu jednako odgovoran pristup i da konstruktivno odgovore na naše inicijative“, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova.

Ranije je pres služba Kremlja saopštila da je ruski predsednik Vladimir Putin potpisao dokument o produženju Sporazuma o strateškom ofanzivnom naoružanju (START-3) na pet godina.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #94 on: February 03, 2021, 04:20:50 pm »



Amerika i NATO pozdravljaju produženje sporazuma START 3 sa Rusijom: Jača bezbednost celog sveta


Produženje rusko-američkog Sporazuma o merama za dalje smanjivanje i ograničavanje strateškog ofanzivnog naoružanja (START 3) jača bezbednost Sjedinjenih Američkih Država, njenih saveznika, partnera i celog sveta, navodi se u pismenom saopštenju američkog državnog sekretara Entonija Blinkena. NATO je takođe pozdravio odluku o produženju sporazuma.

„Neograničena nuklearna trka dovela bi u opasnost sve nas“, istakao je američki diplomata.

Takođe je istakao da SAD nameravaju da pregovaraju sa Rusijom o svim vrstama nuklearnog naoružanja za vreme trajanja sporazuma START 3, koji je produžen na pet godina.

„Predsednik Džo Bajden jasno je stavio do znanja da je produžetak sporazuma samo početak naših napora usmerenih na rešavanje bezbednosnih izazova u 21. veku. SAD koriste vreme, dobijeno zahvaljujući produženju sporazuma START 3 na pet godina, kako bi, konsultujući se sa američkim Kongresom i našim saveznicima, razradile sa Rusijom sistem kontrole naoružanja koji će obuhvatiti sve njeno nuklearno oružje“, objasnio je Blinken.

Istovremeno je dodao da SAD nameravaju i da sarađuju sa Rusijom, kao i u slučaju sa produženjem sporazuma START 3, ali i da je pozovu na odgovornost za „neprijateljske postupke“.

I Severnoatlantska alijansa je pozdravila produženje Sporazuma o strateškom naoružanju sa Rusijom.

„NATO sa zadovoljstvom prihvata i u potpunosti podržava sporazum SAD i Rusije, koji je usmeren na produžavanje START 3 na pet godina. NATO saveznici smatraju da će sporazum doprineti međunarodnoj stabilnosti“, navodi se u saopštenju Alijanse.
 
Prethodno je rusko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo da je Dogovor o produženju Sporazuma o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START 3) stupio na snagu 3. februara, Rusija i Sjedinjene Američke Države razmenile su odgovarajuće note.

U saopštenju se dodaje da će „Sporazum delovati u obliku u kojem je potpisan, bez ikakvih izmena i dopuna, do 5. februara 2026. godine“.

Ranije je pres služba Kremlja saopštila da je ruski predsednik Vladimir Putin potpisao dokument o produženju Sporazuma o strateškom ofanzivnom naoružanju (START-3) na pet godina.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #95 on: February 11, 2021, 04:34:45 pm »



Rusija sumnja da Zapad priprema ograničeni nuklearni sukob


Nespremnost Zapada da potvrdi formulaciju Gorbačova-Regana o neprihvatljivosti nuklearnog rata izaziva sumnje u to da se priprema ograničeni nuklearni sukob, rekao je zamenik šefa ruske diplomatije Sergej Rjabkov.

On je istakao da u Vašingtonu „sa zanosom i javno“ govore o destabilizirajućim konceptima koji ne isključuju mogućnost upotrebe nuklearnog oružja u oružanom sukobu.

„Kategorički odbacujemo koncept ograničenog nuklearnog rata. Kategorički se ne slažemo sa pokušajima da nam se pripišu neke ideje u duhu eskalacije radi deeskalacije. Smatramo da se oni koji se time bave sami kreću u pravcu uvođenja takvih ideja u svoje vojno planiranje“, rekao je diplomata.

Takođe je istakao da je neophodno potvrditi formulu Gorbačova – Regana o tome da „u nuklearnom ratu ne može biti pobednika i on nikad ne treba da se započne“. To treba učiniti kako bilateralno, tako i u širem formatu nuklearne petorke, dodao je Rjabkov.

„Ta jasna i precizna konstatacija danas treba da bude kolektivno podržana. Svetu je potreban takav signal. I nespremnost zapadnih kolega da se slože sa tim našim predlogom samo pojačava sumnju u to u kom pravcu ide njihova vojna misao i ne planiraju li oni ograničeni nuklearni sukob“, rekao je diplomata.

Predsednik SSSR-a Mihail Gorbačov i predsednik SAD Ronald Regan svojevremeno su utvrdili da je nuklearni rat neprihvatljiv.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #96 on: February 18, 2021, 09:45:35 am »



Američki diplomata: Potreban sporazum o daljem smanjenju nuklearnog arsenala SAD i Rusije


Rusija i SAD moraju da učine pomak u pregovorima o kontroli naoružanja tokom dejstva Sporazuma o strateškom ofanzivnom naoružanju, jer svet čeka da vidi da li će dve zemlje sa najvećim nuklearnim arsenalima početi dodatno da ih smanjuju, izjavila je bivša zamenica generalnog sekretara NATO-a i bivša zamenica državnog sekretara SAD Rouz Getemeler.

„Smatram da je ovo važno pitanje, prioritet za obe strane – da se u najkraćem roku postigne sporazum o daljem smanjenju, uključujući direktno ograničenje bojevih glava. A razlog je taj što će revizijska konferencija o neširenju oružja biti održana u avgustu 2021. godine, a istovremeno je stupio na snagu takozvani Sporazum o zabrani nuklearnog oružja (START-3)... Dakle, svet posmatra da li će Sjedinjene Američke Države i Rusija nastaviti da smanjuju i uništavaju nuklearno oružje“, rekla je Getemelerova za Sputnjik.

Prema njenim rečima, potrebno je postaviti ciljeve koji su ostvarivi u doglednoj budućnosti. Konkretno, moguće je dogovoriti smanjenje broja bojevih glava u pripravnosti, jer ih je defakto manje od 1550 jedinica propisanih sporazumom START-3.

„Dakle, ako bismo želeli da pošaljemo signal, mogli bismo da se dogovorimo u svojstvu paralelne i jednostrane mere i kažemo: ‘umesto 1550, sada ćemo raspoređivati 1450 bojevih glava’. To je mali korak, ali mislim da bi mogao biti moguć rani signal da nameravamo da nastavimo da sprovodimo Sporazum o neširenju i režim neširenja oružja uopšte“, predložila je Getemelerova.

Ona je dodala da bi sledeći korak dveju država na polju kontrole naoružanja trebalo da bude sporazum o smanjenju broja svih nuklearnih bojevih glava, a ne samo onih u pripravnosti.

„Mislim da je novi glavni aspekt o kojem mi i Rusija već dugo razgovaramo taj kako ćemo ograničavati neposredan broj bojevih glava... U prošlosti smo uvek smanjivali broj bojevih glava, jednostavnim uklanjanjem nosača i odlaganjem u skladište. A nismo se dogovorili o merama za verifikaciju njihovog uništavanja. I Sjedinjene Američke Države i Rusija su neprestano uništavale bojeve glave, ali to je uvek bila jednostrana stvar“, objasnila je ona.

Prema njenom mišljenju, potrebno je razgovarati o svim bojevim glavama, jer se one u tehnološkom pogledu ne razlikuju mnogo jedne od drugih i sve zavisi od nosača na koji mogu da se postave.


O paketu kontrole naoružanja

Ideja o izradi paketa sporazuma između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije u oblasti kontrole naoružanja zaslužuje pažnju, mnogi u SAD takođe govore o ovome, dodala je ona.

„Iskreno govoreći, veoma su me zainteresovale reči zamenika ministra spoljnih poslova (Rusije Sergeja Rjabkova) da su mogući neki povezani sporazumi. Mislim da je ovo možda dobar pravac. Mnogi u SAD takođe misle u ovim terminima. Ne bih želela da se sve ugura u jedan sporazum. Možda bi bilo bolje da imamo različite sporazume za različite vrste naoružanja ili druge tehnologije“, precizirala je ona.

Prema njenim rečima, u ovoj oblasti je poželjan pristup korak po korak i prvo je potrebno utvrditi ciljeve dostižne za kraće vreme.

„Zbog toga mi se sviđa ideja Sergeja Rjabkova o različitim sporazumima koji će vremenom biti razvijeni. Mislim da ovo prilično ima smisla. I mislim da se za četiri godine može mnogo postići“, dodala je Getemelerova.

Ranije je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov izjavio da bi novi sporazumi o strateškoj stabilnosti i kontroli naoružanja mogli biti uobličeni kao paket međusobno povezanih sporazuma.


Perspektive PRO sistema

Prilikom razmatranja strateške stabilnosti Rusija i SAD bi trebalo da razgovaraju o sistemima za protivraketnu odbranu obeju zemalja, smatra Getemelerova.

„Mislim da bi bilo dobro da jednostavno počnemo time što ćemo saslušati u čemu je zabrinutost Rusije. Mislim da je prošlo nekoliko godina otkako smo imali ozbiljne, podrobne rasprave o ovome. Takođe ću reći da je i Rusija napravila veliki korak u svojim tehnologijama protivraketne odbrane. Po mom mišljenju, bilo bi dobro održati bilateralne razgovore o ovom pitanju kako bi se shvatilo gde se obe strane kreću u oblasti PRO“, precizirala je Getemelerova.

S jedne strane, Rusija smatra da američki lanserni sistemi protivraketne odbrane u Evropi mogu da se upotrebe kao ofanzivno oružje. S druge strane, Rusija ima svoja nova dostignuća, kao što je sistem PVO S-400 i S-500, o kojima takođe treba razgovarati, konstatovala je ona.

Zamenik ruskog ministra Sergej Rjabkov izjavio je ranije da je bez napretka po ovom pitanju teško moguće produženje Sporazuma o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja i zaključivanje novog sporazuma.


Povratak na razgovor o sajber bezbednosti

Rusija i Sjedinjene Američke Države treba da se vrate na razgovore o pravilima igre u polju sajber tehnologija, smatra bivša zamenica generalnog sekretara NATO-a i bivša zamenica američkog državnog sekretara Rouz Getemeler.

„Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije) Sergej Rjabkov pomenuo je ovo pitanje u svojim nedavnim izjavama, pa me zanima da li on ubraja kontrolu u oblasti kibernetike pod ista pitanja kao i kontrolu naoružanja. Ali slažem se da se moramo vratiti na ove diskusije“, zaključila je ona.

Prema njenim rečima, potpuna kontrola druge strane u ovoj oblasti teško da je moguća, ali u prošlosti su već postojali pregovarački procesi koji su omogućavali da se naprave pomaci u razvoju nekih osnovnih principa i mera za izgradnju poverenja.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #97 on: February 23, 2021, 08:27:07 am »



Saradnja u oblasti strateške stabilnosti


Američki državni sekretar Entoni Blinken je rekao da je Vašington spreman na saradnju sa Moskvom po pitanjima strateške stabilnosti.

„Spremni smo da uključimo Rusiju u pregovore o strateškoj stabilnosti u vezi sa kontrolom naoružanja i novim bezbednosnim pitanjima. Bićemo objektivni prema širim izazovima koje predstavlja Rusija, kao i prema tome kako naši nuklearni arsenali jedni drugima predstavljaju egzistencijalne pretnje“, dodao je američki državni sekretar.

Tokom svog govora, Blinken je takođe podsetio da su se ranije Sjedinjene Američke Države i Rusija dogovorile o produženju Sporazuma o merama za dalje smanjenje i ograničenje strateškog ofanzivnog naoružanja (START, START-3) na pet godina.

„Ova odluka učinila je naše zemlje i svet bezbednijim. A (za vašingtonsku administraciju) to je bio samo početak naših napora za eliminisanje nuklearnih pretnji“, konstatovao je šef američke diplomatije.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #98 on: February 24, 2021, 12:16:48 pm »



Američki general: Poslednje što želimo je rat sa Rusijom i Kinom


U ovom trenutku, američki sistemi protivraketne odbrane su fokusirani na Severnu Koreju, a prati se i Iran zbog njegovog programa razvoja balističkih raketa, saopštio je zamenik predsednika Komiteta načelnika štabova oružanih snaga SAD general Džon Hajten.

„Potencijal naše nacionalne protivraketne odbrane u ovom trenutku je, očigledno, fokusiran na Severnu Koreju, a ne na Kinu, Rusiju i Iran. Počinjemo pažljivo da pratimo Iran, pošto Iran značajnim tempom nastavlja da gradi rakete“, rekao je Hajten tokom video-konferencije koju je organizovao vašingtonski Centar za strateška i međunarodna istraživanja.

„Protivnici SAD nas prate već 25 godina. Napravili su strategije borbe protiv naše jake zemlje, i odlučili da ulože značajna sredstva u rakete“, smatra Hajten.

On je podsetio da su Oružane snage SAD „uvek odvojeno razmatrale svoju nuklearnu doktrinu, PRO, kosmos“.

„Moramo početi da gledamo na strateško odvraćanje na način koji uzima u obzir sve (ove faktore) u celini“, dodao je general.

SAD pažljivo prate „značajna ulaganja“ Rusije i Kine u raketne tehnologije radi obuzdavanja ovih izazova, jer ne žele rat sa ruskom i kineskom vojskom, izjavio je Hajten.

„Sagledavamo praktičan problem (ravnoteže) ruskih nuklearnih snaga i njenog potencijala sa našim mogućnostima za efikasno reagovanje. Ako pogledate na regionalne potencijale Rusije i Kine, njihova ulaganja u rakete srednjeg dometa (krstareće, hipersonične i balističke), onda je to izazov. Potrebno je proučiti ovu situaciju, zaštititi sebe, boriti se protiv ovih izazova, obuzdavati, jer poslednje što želimo je rat sa Rusijom i Kinom“, izjavio je general.

Prema njegovim rečima, SAD moraju da budu u stanju da reaguju na izazove. Hajten tvrdi da kineske rakete srednjeg dometa prete SAD u zapadnom Pacifiku.

„Pažljivo to pratimo. Rusija i Kina izdvajaju značajna sredstva za raketnu tehnologiju. Apsolutno je potrebna pažljiva analiza, kako se najbolje tome suprotstaviti“, zaključio je general.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #99 on: February 24, 2021, 02:19:18 pm »

Rusija je spremna
IZVOR: TANJUG SREDA, 24.02.2021.

Moskva je spremna za multilateralne pregovore o razoružanju sa svim zemljama koje poseduju nuklearne potencijale, poručio Sergej Lavrov.

Ruski ministar spoljnih poslova je tokom video obraćanja učesnicima konferencije o razoružanju u Ženevi potvrdio da će Rusija nastaviti da daje značajan praktičan doprinos procesu raketnog i nuklearnog razoružanja, prenosi Tass.

"Za sledeći korak na tom putu biće potrebno da se u taj proces uključe sve države koje raspolažu nuklearnim kapacitetima, posebno Velika Britanija i Francuska. Rusija je otvorena za multilateralne pregovore koji bi se vodili na bazi konsenzusa, uz poštovanje legitimnih interesa svih strana i uz njihovu saglasnost", poručio je ruski šef diplomatije.

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #100 on: February 24, 2021, 02:24:50 pm »

среда, 24.02.2021.

Русија неће распоређивати ракете у регионима где нема америчких

Предлог Русије да се ракете средњег и кратког домета, копненог базирања, не распоређују у регионима у којима неће бити распоређено слично америчко оружје остаје на снази, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров током женевске Конференције о разоружању.

„Уздржаност у ракетној сфери у условима прекида важења Споразума о ракетама средњег и кратког домета остаје питање од првостепене важности. Наш предлог остаје на снази: нећемо распоређивати такве ракете копненог базирања у регионима у којима нису распоређена слична средства америчке производње. Позивамо државе НАТО-а да предузму сличне кораке. Наши конкретни предлози о узајамним мерама верификације су добро познати”, рекао је Лавров преноси Спутњик. Он је нагласио да је Москва отворена за вишестрани дијалог о питању разоружања са свим државама које поседују нуклеарно наоружање, између осталог са Великом Британијом и Француском.

„Инсистирамо да Русија и САД и други учесници „нуклеарне петорке” још једном потврде основну формулу да у нуклеарном рату не може бити победника и да он никада не треба да буде покренут”, указао је Лавров. Инфраструктура за брзо реаговање америчког нуклеарног оружја у иностранству мора бити ликвидирана, подвукао је руски министар наводи Спутњик.

„Америчко нуклеарно оружје мора бити враћено на територију САД, а инфраструктура за његову инсталацију у иностранству - ликвидирана”, рекао је Лавров.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #101 on: March 01, 2021, 09:35:54 am »



Britanska ambasadorka u UN: London spreman da razmotri predloge sporazuma o nuklearnom naoružanju


London je spreman da razmotri sve predloge o kontroli strateškog ofanzivnog naoružanja (START), ali smatra da ispunjava sve svoje obaveze u ovoj oblasti, izjavila je stalna predstavnica Velike Britanije pri UN Barbara Vudvord u intervjuu za RIA Novosti.

Upitana da li smatra da je moguće da se Velika Britanija i Francuska pridruže novim sporazumima između SAD i Rusije o kontroli naoružanja, Vudvardova je rekla da će London „svakako pogledati sve nove predloge koji budu dolazili iz Sjedinjenih Američkih Država, Rusije i Kine ili iz bilo koje kombinacije (zemalja)“.

Istovremeno je naglasila da je Velika Britanija „već preduzela veoma značajne korake ka ispunjavanju svojih obaveza u nuklearnom razoružanju u skladu sa članom 6. Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja“.

Prema njenim rečima, London održava pouzdan minimum nuklearnog obuzdavanja, a Velika Britanija ima „jedinstveni sistem isporuke“ i zemlja je „otvorena i transparentna u kontekstu svoje doktrine“.

„Dakle, u ovom trenutku smatramo da u potpunosti ispunjavamo svoje obaveze, svesni smo novih problematičnih i rizičnih oblasti i ostajemo otvoreni za dalje diskusije“, dodala je ona.

Vudvordova je navela da je Velika Britanija „veoma snažno posvećena održavanju efikasne međunarodne kontrole naoružanja, razoružanja i neširenja oružja“. Osim toga, prema njenim rečima, London iskreno pozdravlja produženje Sporazuma o strateškom ofanzivnom naoružanju (START 3) na pet godina.

Međutim, prema njenim rečima, START 3 je samo deo šire slike.

„Od trenutka zaključenja Sporazuma o strateškom ofanzivnom naoružanju, videli smo razvoj i razmeštanje sistema nuklearnog naoružanja koji nisu obuhvaćeni sporazumom START 3 niti bilo kojim drugim sporazumom o strateškoj kontroli naoružanja. To je jedan problem“, istakla je ona.

Drugi problem je, prema njenom mišljenju, povezan sa nedostatkom transparentnosti u pogledu doktrina i širenja nuklearnih programa, što povećava rizik od pogrešnih proračuna.

Ambasadorka je dodala i da bi pristupanje Kine američko-ruskom sporazumu o strateškom ofanzivnom naoružanju bio važan dodatak izgradnji strateške stabilnosti, ali odluka je na Pekingu.

„Ako je Kina zainteresovana, sposobna i voljna da ispuni kriterijume, to će biti važan dodatak za izgradnju nuklearne stabilnosti i efikasne kontrole naoružanja, ali to pre svega zavisi od gledišta Kine“, navela je ona.

Rusija i Sjedinjene Američke Države u februaru su produžile Sporazum o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja bez izmena i dopuna za pet godina – do 5. februara 2026.

Bivša američka administracija aktivno se zalagala za pridruživanje Kine pregovorima Rusije i Sjedinjenih Američkih Država o strateškom ofanzivnom naoružanju. Rusija je, sa svoje strane, navodila da bi u tom slučaju bilo logično da se u sporazume uključe i Velika Britanija i Francuska, koje su takođe nuklearne sile.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #102 on: March 02, 2021, 06:27:03 am »

Američki analitičar upozorio Pentagon, satelitski snimci dokazuju sve
Novosti online 01. 03. 2021.

KINA navodno razvija sposobnost lansiranja naprednih interkontinentalnih balističkih raketa iz podzemnih skladišta kako bi mogla brzo da reaguje na potencijalni nuklearni napad, smatra američki stručnjak Hans Kristensen, objavila je agencija AP.

Kristensen, koji je analitičar pri Federaciji američkih naučnika, izveo je zaključak o Kini nakon što je analizirao niz satelitskih fotografija do kojih je nedavno došao. Prema njegovim rečima, slike ukazuju na to da Kina pokušava da se suprotstavi onome što smatra sve većom američkom pretnjom. Pentagon još nema komentar na ove tvrdnje. Analitičar je dodao da fotografije, kako izgleda, pokazuju da je Kina započela izgradnju najmanje 16 podzemnih skladišta na ogromnom poligonu za testiranje raketa u blizini Đilantaja u severnom delu zemlje.

Ova podzemna skladišta su dodatak već postojećim, kojih je 20, a u kojima se nalaze stariji modeli interkontinentalnih balistički raketa DF-5, objasnio je Kristensen, dodajući da to predstavlja samo deo broja skladišta balističkih raketa kojima raspolažu SAD i Rusija. AP je izvestio da se čini da su skoro sva skladišta koje je uočio Kristensen dizajnirani da prime sofisticirane kineske interkontinentalne balističke rakete DF-41, čiji je domet Aljaska i veći deo kontinentalnog dela Amerike. Interkontinentalne balističke rakete novije generacije sadrže komponentu na čvrsto gorivo koja omogućava operateru bržu pripremu rakete za lansiranje u poređenju sa DF-5. Kristensen tvrdi da očigledni napor Kine da napravi skladišta u kojima mogu da ubace DF-41 pokazuje da pokušava da uspostavi održivost svojih (nuklearnih) snaga.  Tvrdnje dolaze nakon što je Pentagon u svom godišnjem izveštaju o kineskim vojnim dešavanjima prošlog leta argumentovao da Peking planira da pojača mirnodopsku sposobnost svojih nuklearnih snaga postavljanjem više interkontinentalnih balističkih raketa u podzemna skladišta.

Kina je prošle godine odbila da se pridruži rusko-američkim pregovorima o budućnosti poslednjeg velikog pakta o kontroli naoružanja, Novog sporazuma o smanjenju strateškog naoružanja (START), tvrdeći da ima samo delić nuklearnih arsenala kojima raspolažu Moskva i Vašington.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #103 on: March 17, 2021, 07:23:32 pm »

Džonsonova vizija "Globalne Britanije": Želi da razvije meku moć širom sveta, a to uključuje više nuklearnog oružja
Tanjug 17.03.2021.

Britanski premijer Boris Džonson objavio je u utorak 10-godišnji plan svoje vlade da pojača međunarodno trgovinu i razvije “meku moć” širom sveta, u okviru aspiracija da monarhija postane “Globalna Britanija”.

Ali, Džonsonova vlada je iznenadila mnoge objavljujući da će takođe povećati svoj arsenal nuklearnih bojevih glava, ne samo da odvrati tradicionalne pretnje već da se suoči sa potencijalnim biološkim, hemijskim i čak sajber napadima, piše “Vašington post”.

- Britanija će povećati zalihe nuklearnih bojevih glava na više od 40 odsto, kako bi povećala bezbednost rizičnom globalnom okruženje i suočila se sa novom tehnološkom pretnjama - izjavio je Džonson.

Velika Britanija je ranije smanjivala zalihe nuklearnog oružja, a 2010. vlada je postavila ograničenje od 180 bojevih glava, prenosi Tanjug. Do sredine 2020. Džonson je ukinuo tu granicu i rekao da će broj biti povećan na najviše 260 bojevih glava. U vladinom saopštenju je navedeno da pojedine države sada znatno povećavaju i šire svoj nuklearni arsenal uz ocenu da jačanje globalne konkurencije, izazovi međunarodnog poretka i širenje potencijalno razornih tehnologija predstavljaju pretnju strateškoj stabilnosti. Ističe se da Britanija “neće upotrebiti, niti pretiti da će upotrebiti, nuklearno oružje protiv bilo koje ne-nuklearne države potpisnice Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja iz 1968, navodi “Post”.

“Rezervišemo pravo da ponovo razmotrimo ova uverenja ukoliko to bude neophodno zbog budućih pretnji oružja masovne destrukcije, poput hemijskog i biološkog, ili novih tehnologija”, dodaje se.

Vlada je rekla da je povećanje broja bojevih glava “priznanje evoluirajuće bezbednosne okoline, uključujući razvoj tehnoloških i doktrinalnih pretnji”, a stručnjaci ističu da to ukazuje da će u slučaju biološkog, hemijskog ili sajber napada velikog obima Britanija razmotriti nuklearni kontra-napad. Reagujući na objavu britanske vlade, zamenik ministra inostranih poslova Rusije Aleksandar Gruško rekao je da namera Britanaca da povećaju svoj nuklearni potencijal potvrđuje potrebu za njihovim uključivanjem u novu bezbednosnu jednačinu.

- Namera Londona da uveća svoj nuklearni potencijal za 40 odsto je novi argument koji objašnjava zašto buduća jednačina bezbednosti, o kojoj smo spremni da pregovaramo sa SAD, kao vodećim nuklearnim silama, mora da sadrži sve faktore koji utiču na vojnu bezbednost i stabilnost - rekao je on.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #104 on: March 21, 2021, 12:22:41 pm »



Rusija optužuje Britaniju da krši sporazum, povećava broj nuklearnih glava


Britanske vlasti su prekršile više međunarodnih sporazuma jačajući svoje vojne nuklearne kapacitete, izjavio je ruski ambasador u Londonu Andrej Kelin u intervjuu za britanski radio LBC.

- Svet je iznenađen jer Velika Britanija povećava broj nuklearnih glava. Šta to radite u Velikoj Britaniji? Povećavate za 40 odsto broj bojevih nuklearnih glava, čime krište sporazum o neširenju nuklearnog oružja, ali i mnoge, mnoge druge sporazume koji podrazumevaju samo smanjenje vojnih nuklearnih kapaciteta - ukazao je ruski ambasador, prenosi TASS.

On smatra da du odnosi Londona i Moskve "skoro mrtvi", te istakao da su ostale samo kulturne i ekonomske veze, prenose ruske novinske agencije.

Kelin je naveo da je u decembru 2019. godine poslednji put razgovarao sa britanskim ministrom spoljnih poslova Dominikom Rabom.

Britanske vlasti su najavile prošle nedelje da nameravaju da povećaju svoj nuklearni arsenal za 40 odsto, na 260 bojevih glava, zbog toga što je vlada Velike Britanije konstatovala da je zemlja izložena tehnološkim i doktrinarnim pretnjama iz većeg broja zemalja.

U Pregledu spoljne i odbrambene politike, koji je odobrio premijer Boris DŽonson, navodi se da Velika Britanija treba da poveća svoj nuklearni arsenal suočavajući se sa novim globalnim bezbednosnim pretnjama.

Velika Britanija je saopštila da će podići gornju granicu zaliha nuklearnih bojevih glava na 260 sa 180. U tom izveštaju, takođe, Rusija je kvalifikovana kao "najveća pretnja britanskoj bezbednosti" u evroatlantskom regionu.

Ugovor o neširenju nuklearnog oružja, koji je Britanija ratifikovala, stupio je na snagu 1970. Vlada Velike Britanije saopštila je da svojim planovima ne krši taj pakt.

Kremlj je tada rekao da žali zbog britanske odluke, za koju je sugerisao da bi štetila međunarodnoj stabilnosti, dok je rusko Ministarstvo spoljnih poslova taj potez opisalo kao ozbiljan udarac međunarodnoj kontroli naoružanja.

izvor
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 22 queries.