PALUBA
March 29, 2024, 07:01:39 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Atomi nuklearnih sila bez kontrole?  (Read 40944 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #60 on: November 12, 2020, 02:16:32 pm »



Lavrov: Predlog o produžetku Sporazuma o strateškom naoružanju nije znak slabosti Rusije


Predlog Rusije za produženje Sporazuma o smanjenju strateškog naoružanja sa Sjedinjenim Američkim Državama nije znak slabosti Moskve, kako to američka strana pokušava da predstavi, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.

„Svako može da dobije u ovoj situaciji, ako govorimo o sporazumu o strateškom naoružanju, samo ako se ovaj ugovor produži bez preduslova“, istakao je Lavrov.

„To smo predložili pre više od godinu dana, a oko toga su Amerikanci, iz nekog razloga, odjednom počeli da traže znake naše slabosti i zainteresovanost da sporazum mora biti produžen po svaku cenu. Počeli su da iznose neprihvatljive zahteve“, rekao je Lavrov na onlajn konferenciji za štampu.

Ruski ministar dodao je da su poslednje izjave odlazeće američke administracije po pitanju mogućeg produženja ovog sporazuma „užurbane“.

„Navodno, Rusija nema mnogo vremena da odluči s kim želi da potpiše (sporazum): sa Trampom, ili želi da sve ovo pokloni Bajdenu, ili ipak želi da udovolji Trampu, kako bi on ukrao Bajdenu spoljnopolitički trijumf“, rekao je Lavrov i dodao da su to razgovori koji se vode sa stanovišta mentaliteta „ko će pobediti, ko će izgubiti“.

Ministar je ponovio da je Rusija u ovoj situaciji zainteresovana da sve strane pobede.

Takođe je naveo i da Moskva ne očekuje jasne predloge Sjedinjenih Američkim Država o Sporazumu o smanjenju ofanzivnog naoružanja dok se ne sumiraju konačni rezultati izbora.

„Mislim da sada, u uslovima uzrujanosti koja se razvila u Sjedinjenim Američkim Državama u okviru tekućeg prebrojavanja glasova, tužbi i drugih perturbacija, od Amerikanaca – ni od Trampovih ljudi, ni od budućeg Bajdenovog tima – verovatno ne treba očekivati nikakve razumljive predloge koji bi bili realni i koji ne bi bili prožeti trenutnom situacijom“, objasnio je Lavrov.


Neprihvatljivi američki uslovi

Šef ruske diplomatije istakao je da su SAD nedavno postavile mnoge dodatne uslove za produženje ovog sporazuma, koji su za Rusiju neprihvatljivi.

„Već smo bili u takvoj situaciji kada su američki inspektori sedeli na kontrolnim punktovima našeg vojno-industrijskog kompleksa. Bilo je to devedesetih godina i, shvatate, više nikada neće biti povratka na ovaj sistem“, naglasio je ministar.

„Ne znam čega ovde ima – interesovanja za pravi dijalog o strateškoj stabilnosti kako bi se osigurala bezbednost i svoje zemlje, i svojih saveznika, i čovečanstva u celini, ili ipak, kako mi se čini, ima više nekog piara, pokušaja da se sebi podigne cena“, zaključio je Lavrov.

Lavrov je podsetio da Rusiji nije potrebno produženje Sporazuma o strateškom naoružanju ništa više od Sjedinjenih Američkih Država.

„Veoma bismo želeli da ga produžimo i stavili smo na sto sve što se može učiniti za to. Odgovor treba da daju Amerikanci. Ako je odgovor negativan, pa, živećemo bez ovog sporazuma. Imamo sve kako bismo osigurali našu bezbednost“, precizirao je ministar.

Lavrov je dodao da je Moskva spremna da u dijalogu o Sporazumu razgovara o novim vrstama naoružanja, ali sistemi „Posejdon“ i „Burevesnik“ ne potpadaju pod taj dokument.

„Spremni smo da započnemo razgovor o svim novim vrstama naoružanja, uključujući i ona koja je predsednik Putin najavio pre dve godine i koja se sada aktivno razvijaju i stupaju u službu. Sistemi ‘Sarmat’ i ‘Avangard’, otvoreno smo izjavili, potpadaju pod Sporazum o strateškom i ofanzivnom naoružanju. Spremni smo da ovo oružje uvrstimo u sporazum. Ostalo – „Posejdon“, „Burevesnik“ i brojni drugi ne potpadaju pod ovaj sporazum“, precizirao je Lavrov.


Sporazum o strateškom naoružanju

Predsednik Rusije Vladiimir Putin predložio je u oktobru da se Sporazum o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START-3) produži na godinu dana bez ikakvih preduslova i poručio šefu ruske diplomatije Sergeju Lavrovu da formuliše taj stav Rusije i predoči ga Americi.

Rusija i Sjedinjene Američke Države potpisale su ovaj sporazum 2010. godine. Prema njegovim uslovima, svaka strana će smanjiti svoje strateško ofanzivno naoružanje na takav način da, sedam godina nakon stupanja na snagu sporazuma i ubuduće, njihova ukupna količina ne prelazi 700 raspoređenih interkontinentalnih balističkih raketa, podmorničkih balističkih raketa i teških bombardera, 1.550 bojevih glava na njima, 800 raspoređenih i neraspoređenih lansera ovih raketa.

Sporazum ostaje na snazi deset godina (do 5. februara 2021. godine), osim ako ne bude zamenjen naknadnim sporazumom pre tog datuma. Takođe se može produžiti za najviše pet godina (odnosno do 2026. godine) uz obostranu saglasnost strana.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #61 on: November 13, 2020, 09:21:55 am »



Nebenzja: Bajden shvata potrebu za produženjem Sporazuma o strateškom naoružanju


Demokratski kandidat za američkog predsednika Džo Bajden shvata potrebu za produženjem Sporazuma o smanjenju strateškog naoružanja, izjavio je ruski stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja u intervjuu za Sputnjik.

„To ne znači da će, ako dođe demokratska administracija, sa Amerikancima sve ići vrlo glatko na polju naoružanja i razoružanja. Ali činjenica je da Bajden shvata potrebu produženja Sporazuma o strateškom naoružanju o kojem je, inače, ne tako davno govorio Vladimir Putin“, istakao je Nebenzja.

Predsednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama održani su 3. novembra. Prema preliminarnim podacima, pobedio je Bajden, o čemu su izvestili najveći američki mediji. Istovremeno, Donald Tramp tvrdi da izbori još uvek nisu završeni i da namerava da svoju pobedu odbrani na sudu.

Sporazum o strateškom ofanzivnom naoružanju između Rusije i SAD stupio je na snagu 5. februara 2011. godine i njime se predviđa da svaka zemlja smanji svoj nuklearni arsenal tako da za sedam godina ukupan broj tog naoružanja ne premašuje 700 interkontinentalnih balističkih raketa, balističkih raketa na podmornicama i teškim bombarderima, kao i 1.500 bojevih glava i 800 raspoređenih i neraspoređenih lansirnih sistema.

Danas je ovo jedini sporazum o ograničenju naoružanja koji je na snazi između dve države, ali on ističe 5. februara 2021. godine. Ako se ne produži, u svetu neće biti sporazuma koji ograničavaju arsenale najvećih nuklearnih sila.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #62 on: November 13, 2020, 07:04:12 pm »



Vašington: Moskvi zbog nečega teško da pristane na ograničavanje nuklearki


Amerika smatra da je Moskvi „iz nekog razloga teško da pristane na ograničavanje broja nuklearnih bojevih glava“, ali se nada da će se to uskoro promeniti. To je rekao pomoćnik američkog državnog sekretara za međunarodnu bezbednost Kristofer Ford.

„Ispostavilo se da je Moskvi iz nekog razloga veoma teško da se složi sa nama oko principa ograničavanja ukupne količine naših nuklearnih arsenala i da produži Sporazum o smanjenju i ograničavanju strateškog nuklearnog naoružanja, ali se nadamo da će se to uskoro promeniti“, rekao je Ford na godišnjoj konferenciji Konzorcijuma EU o neširenju i razoružavanju, saopštava Stejt department.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #63 on: December 02, 2020, 08:25:10 am »



Moskva: Produženje Sporazuma o ofanzivnom naoružanju kupilo bi vreme za rusko-američke pregovore


Produženje Sporazuma o smanjenju i ograničavanju strateškog ofanzivnog naoružanja omogućilo bi da se kupi vreme za rusko-američke pregovore o budućoj kontroli naoružanja,

Rusija je iznela konkretna razmatranja, lopta je na strani Sjedinjenih Američkih Država, navodi se u komentaru portparolke Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marije Zaharove.

„Podjednako je važno da bi se produženjem Sporauma moglo dobiti na vremenu za sveobuhvatne rusko-američke pregovore o budućoj kontroli nuklearnog raketnog naoružanja, uzimajući u obzir sve faktore koji utiču na stratešku stabilnost. U okviru dijaloga sa Sjedinjenim Američkim Državama Rusija je iznela konkretna razmatranja u vezi sa tim. Tako da je sada lopta na strani Vašingtona“, istakla je Zaharova.

Prema njenim rečima, očigledno bi bilo primerenije da se rukovodstvo Sekretarijata Alijanse obrati Amerikancima i pozove ih da se ipak pozabave produženjem Sporazuma o strateškom naoružanju i konstruktivnom radu na jačanju strateške stabilnosti i kontrole naoružanja.

„Osim toga, želeli bismo da podsetimo članice NATO-a i generalnog sekretara ove organizacije na ruske predloge za deeskalaciju situacije u Evropi u uslovima raskida Sporazuma o raketama srednjeg i kratkog dometa, koji podrazumevaju uzajamno proverive moratorijume na razmeštanje raketa srednjeg i kratkog dometa na evropskom tlu... U svakom slučaju, bilo bi korisnije pozabaviti se tim pitanjima nego apsurdno tvrditi da Rusija povećava svoj vojni potencijal ‘oko NATO-a’“, dodala je portparolka.

Ona je navela da je Rusija zbunjena činjenicom da generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg govori o raskidu Sporazuma o strateškom naoružanju kao o nečemu unapred određenom, iako većina država Alijanse podržava produženje ovog sporazuma.

„Moglo bi se samo pozdraviti što je Alijansa konačno odlučila da se pozabavi situacijom u oblasti kontrole naoružanja koja se neprestano pogoršava kao rezultat doslednog uništavanja ugovora i sporazuma u ​​ovoj oblasti od strane Sjedinjenih Američkih Država. Međutim, ne može, a da ne izazove čuđenje činjenica da generalni sekretar NATO-a govori o prekidu dejstva Sporazuma o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja kao o nečemu što je već potpuno unapred određeno, iako apsolutna većina država-članica NATO-a, ako je verovati izjavama njihovih predstavnika, podržava produženje ovog sporazuma“, ističe se u komentaru.

Zaharova dodaje da bi Moskva želela da shvati zašto je Stoltenberg toliko uveren da Sporazum nema realne perspektive.

„Rusija se više puta zalagala za bezuslovno produženje Sporazuma o strateškom naoružanju u obliku u kojem je potpisan. Odgovarajući predlog zvanično je prosleđen drugoj strani Sporazuma – Sjedinjenim Američkim Državama – još decembra prošle godine i od tada je više puta potvrđivan. Sasvim je očigledno da produženje pretpostavlja očuvanje svih ograničenja predviđenih Sporazumom, kako u pogledu strateških nosača, tako i nuklearnih bojevih glava“, konstatovala je Zaharova.

Ranije je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg na konferenciji za štampu u vezi sa sastankom ministara spoljnih poslova zemalja NATO-a, koji se održava 1-2. decembra, izjavio da je planirano da se na ovom sastanku razgovara o pristupima održavanja režima kontrole naoružanja, „uključujući ograničenja na nuklearne bojeve glave, uzimajući u obzir da Sporazum o strateškom naoružanju ističe u februaru sledeće godine“.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #64 on: December 10, 2020, 12:45:59 pm »



Zaharova: SAD prebacuje odgovornost na Rusiju po pitanju Sporazuma o ofanzivnom oružju


Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova smatra da se u pitanju produženja Sporazuma o ofanzivnom oružuju vidi težnja Sjedinjenih Američkih Država da na Rusiju prebace odgovornost za ćorsokak u koji je Bela kuća dovela konsultacije o ovoj temi.

Komentarišući izjave specijalnog izaslanika američkog predsednika za kontrolu naoružanja Maršala Bilingslija, Zaharova je podsetila da je predstavnik aktuelne američke administracije negativno reagovao na zvanični ruski predlog dat još u oktobru 2018. godine da se usvoji bilateralna izjava kojom se potvrđuje neprihvatljivost nuklearnog rata u kojem ne može biti pobednika i koji se nikada ne sme pokrenuti.

Prema njenim rečima, izgleda neobično da se, suprotno opšteprihvaćenoj diplomatskoj praksi, reakcija saopštava Rusiji dve godine kasnije preko zakasnele objave govora američkog predstavnika na ekspertskom seminaru.

„Samo odbijanje našeg predloga od strane Sjedinjenih Američkih Država teško da može da izazove iznenađenje u svetlu namerno vođene politike Vašingtona ka snižavanju praga upotrebe nuklearnog oružja i aktivnu realizaciju vojnih programa, koji svedoče o opasnoj i apsurdnoj nameri Sjedinjenih Američkih Država da vode nuklearni rat i pobede u nuklearnim sukobima“, naglasila je Zaharova.

Portparolka je ukazala na činjenicu da se u pitanju produženja Sporazuma o strateškom ofanzivnom naoružanju takođe vidi težnja da se „na rusku stranu prebaci odgovornost za ćorsokak u koji je američka administracija dovela konsultacije o ovoj temi svojim beskrajnim pokušajima da ‘podigne lestvicu’ i iscenjka za sebe značajne jednostrane prednosti“.

Ona je podsetila da Rusija nastavlja da se zalaže za bezuslovno produženje ovog Sporazuma obliku u kome je potpisan, na petogodišnji period predviđen njegovim odredbama.

Ranije je Bilingsli izjavio da SAD ne moraju da potvrde stav o nedopustivosti nuklearnog rata, koji je sadržan u zajedničkoj američko-sovjetskoj izjavi iz 1985. godine.

Predsednik Rusije Vladimir Putin predložio je u oktobru da se Sporazum o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START-3) produži na godinu dana bez ikakvih preduslova i poručio šefu ruske diplomatije Sergeju Lavrovu da formuliše taj stav Rusije i predoči ga Americi.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #65 on: December 17, 2020, 07:13:42 am »

Teheran podržava potpuno nuklearno razoružavanje u svetu
Srna 17.12.2020.

Iran podržava krajnji cilj Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja, a to je opšte i potpuno razoružavanje u svetu pod strogom i efikasnom međunarodnom kontrolom, izjavio je stalni predstavnik Teherana pri međunarodnim organizacijama u Beču Kazem Garib Abadi.

On je rekao da je Iran ubeđen da je prvi neophodan korak ka nuklearnom razoružavanju obustavljanje svih proba nuklearnog oružja i drugih nuklearnih eksplozija, kao i zaustavljanje kvantitativnog razvijanja i kvalitativnog unapređivanja takvog naoružanja. Abadi je govorio na sednici pripremne komisije za Sporazum o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih testova, multinacionalni sporazum potpisan 1996. godine kojim se zabranjuju svi nuklearni testovi u svim okruženjima, bilo u civilne ili vojne svrhe.

Sporazum su potpisale 184 zemlje, ali još nije stupio na snagu jer ga nisu ratifikovali SAD, Izrael, Kina, Egipat, Indija, Pakistan, Iran i Severna Koreja, podsetio je "Sputnjik".

Abadi je kritikovao pristup SAD neširenju nuklearnog oružja jer strahuje da bi Vašington mogao da nastavi sa aktivnostima nuklearnog testiranja i time ugrozi međunarodni mir i bezbednost. Iran je deo Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja, koji je potpisan 1968. godine, i održava nuklearni program koji je strogo civilni. Vlasti Irana su u više navrata kritikovali SAD i Izrael zbog njihove "zabrinutosti" u vezi sa nuklearnim aktivnostima Teherana. U Teheranu smatraju da SAD i Izrael nemaju pravo da kritikuju Iran zbog nepostojećeg programa nuklearnog oružja, dok te zemlje, u isto vreme, imaju pristup ogromnom arsenalu takvog naoružanja.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #66 on: December 17, 2020, 02:52:59 pm »



Putin: Nakon izlaska SAD iz PVO počela je trka u naoružanju


Američki PVO je smetnja za novo rusko oružje, rekao je Putin. On je dodao da Rusiji ništa nije ostalo već da napravi oružje koje će zaobići nuklearni kišobran, inače bi ruski nuklearni potencijal bio faktički poništen.

SAD radi na teoriji „munjevitog visokopreciznog udara“. Tj, udara po komandnim centrima. Međutim, za sada oni ne poseduju hipersonično oružje.

"Kada bude, mi ćemo se pripremiti", naveo je on.

U toku je rad na najnovijim sistema naoružanja. „Kindžal“ i „Peresvet“ su već predati vojsci.

Putin je podsetio da se Rusija nalazi na 6 mestu po veličini vojnog budžeta. Ipak, ona uspeva da uradi to, što drugi ne mogu.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #67 on: December 17, 2020, 03:01:33 pm »



Ruski ambasador u Vašingtonu: Predlog Moskve o START 3 i dalje na snazi


Predlog Moskve o tome da se Sporazum o smanjenju i ograničenju strateškog ofanzivnog naoružanja produži na pet godina bez ikakvih uslova i dalje je na snazi, rekao je ruski ambasador u Americi Anatolij Antonov.

Antonov je govorio na video-konferenciji u organizaciji Univerziteta u Džordžtaunu.

„Rusija je decembra 2019. godine predložila SAD da se Sporazum produži na pet godina bez bilo kakvih uslova... “, rekao je ambasador, dodajući da partneri u Vašingtonu nisu spremni na to.

On je rekao da je aktuelna američka administracija tokom pregovora praktično ignorisala pitanja koja brinu Moskvu, uključujući pitanje protivraketne odbrane. Bavili su se samo pitanjima od interesa za Ameriku.

Ambasador je rekao da se Rusija nada da će biti moguće s novom administracijom imati susrete u vezi sa START 3 ali da je spremna na dogovor i sa odlazećom administracijom.

„Vrata našeg pregovaračkog tima su otvorena i spremni smo na dijalog. Razumem da je za Ameriku važno da postoji saglasnost obe partije kada je reč o potencijalnom sporazumu sa Rusijom. I spreman sam da radim na tome i sa republikancima i sa demokratama“, dodao je Antonov.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #68 on: December 25, 2020, 07:31:35 am »



Mediji: Bajden „zavrće slavinu“ – smanjuju se troškovi za nuklearno oružje


Administracija izabranog predsednika SAD Džozefa Bajdena planira da revidira program modernizacije nuklearnih snaga u pravcu smanjenja rashoda i smanjenja uloge nuklearnog naoružanja u vojnoj strategiji Pentagona, prenosi list „Vol strit džurnal“, pozivajući se na biše zvaničnike.

Prema rečima izvora lista, Bajdenova administracija će verovatno preispitati odluku Pentagona o pravljenju nove interkontinentalne balističke rakete kopnenog baziranja. Troškovi njene izrade, uključujući i bojevu glavu, procenjuju se na više od 100 milijardi dolara.

„Moramo da modernizujemo naše sile za obuzdavanje. Ali mi ne možemo da potrošimo tu sumu novca koja je sada izdvojena“, rekao je jedan bivši zvaničnik, prenosi „Vol strit džurnal“.
Prema rečima sagovornika američkog lista, smanjivanje uloge nuklearnog oružja zahtevaće jačanje potencijala konvencionalnog naoružanja.

Podsetimo, elektorski koledž potvrdio je 14. decembra pobedu Džoa Bajdena na predsedničkim izborima u SAD. Njegova inauguracija je zakazana za 20. januar.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #69 on: December 28, 2020, 09:07:20 am »



Ministarstvo odbrane Rusije: Stav SAD o Sporazumu o ofanzivnom naoružanju mogao bi da se promeni


Stav Vašingtona po pitanju produženja Sporazuma o smanjenju i ograničavanju strateškog ofanzivnog naoružanja može se promeniti iz političkih razloga, smatra zamenik ministra odbrane Rusije Aleksandar Fomin.

„Rusija je predložila Sjedinjenim Američkim Državama da produže Sporazum i istovremeno započnu zajednički rad na pripremi novog sporazuma koji bi uzimao u obzir sve faktore koji utiču na stratešku stabilnost. Istovremeno, američka strana ima druge prioritete, zbog kojih ne pokazuje interesovanje za produženje Sporazuma. Zbog trenutne političke situacije u Sjedinjenim Američkim Državama ne isključujemo mogućnost da bi stav Amerikanaca po ovom pitanju mogao da se promeni“, izjavio je Fomin u intervjuu za „Rosijsku gazetu“.

On je podsetio da trenutni Sporazum ističe 5. februara 2021. godine.

Fomin je primetio da Sjedinjene Američke Države već odavno slede politiku usmerenu na jačanje svoje vojne moći.

„Američka strana se pod izmišljenim izgovorima odriče svojih ugovornih obaveza u oblasti kontrole naoružanja koje ometa postizanje globalne dominacije. Nakon povlačenja iz Sporazuma o PRO 2002. godine, sledeći korak američke strane bilo je raskidanje Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa“, rekao je on. 

Prema njegovim rečima, kako bi smanjila negativne posledice raskidanja Sporazuma o likvidaciji raketa od strane Sjedinjenih Američkih Država, ruska strana je predložila zemljama NATO-a da se pridruže ruskom moratorijumu na razmeštanje raketa srednjeg i kratkog dometa.

„Važan element u realizaciji naših predloga mogle bi biti mere uzajamne verifikacije u vezi sa oružjem zbog kojeg su strane izražavale zabrinutost (Rusija – o univerzalnim lanserima Mk-41 u Rumuniji i Poljskoj, SAD – o raketama 9M729)“, precizirao je Fomin.

„Ako naš poziv ne naiđe na podršku i započne razmeštanje američkih raketa u Evropi, zadržavamo pravo na adekvatan odgovor“, naglasio je on.

Zamenik ministra odbrane takođe je naglasio da je Rusija zabrinuta zbog povlačenja Sjedinjenih Američkih Država iz Sporazuma o otvorenom nebu.

„Verujemo da Sporazum, ipak, zadržava svoj pozitivan potencijal. Određivaćemo dalju politiku u vezi sa Sporazumom o otvorenom nebu uzimajući u obzir spremnost ostalih država-potpisnica da garantuju da američkoj strani neće prenositi informacije dobijene tokom osmatračkih letova iznad teritorije Rusije. Nastavićemo da pratimo razvoj situacije u vezi sa ovim Sporazumom i donositi odluke na osnovu interesa nacionalne bezbednosti“, zaključio je Fomin.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #70 on: December 28, 2020, 09:19:03 am »



Nemački mediji: Hipersonično oružje - košmar za Evropu


Nemački list „Velt“ nazvao je eru razvoja hipersoničnog oružja košmarom za evropsku bezbednost.

Autori članka podsećaju na testiranje interkontinentalnih raketa sa ruske podmornice u Ohotskom moru. Tada je na američkoj vojnoj bazi u Nemačkoj bila uključena sirena za uzbunu – mislili su da je lansirana prava raketa.

Po njihovom mišljenju, ovaj slučaj pokazuje da SAD ne isključuju raketni napad na Evropu i zato su svi na oprezu. Oni, ipak, priznaju da zbog brzine oružja postoji rizik „da ne uspeju da podignu uzbunu“.

„Sa pojavom takozvanog hipersoničnog oružja raniji lanci za upozorenje i protivraketnu odbranu postaju beskorisni, a vreme za reagovanje se dramatično smanjuje“, navodi se u članku.

Analitičari berlinskog analitičkog centra za spoljnu politiku smatraju da hipersonično oružje može da naruši ravnotežu između nuklearnih sila i omete pregovore o razoružanju.

Po njihovim rečima, liderske pozicije u oblasti hipersoničnog oružja zauzimaju Rusija i Kina, dok SAD „preduzimaju sve napore“ da ih stignu. Pri tom, kako se navodi, ruskog predsednika Vladimira Putina ne zabrinjava rad SAD u ovoj sferi, pošto Rusija poseduje efikasna sredstva za odbranu – protivvazdušni raketni sistem S-500 i „izvesnu modernizovanu raketu-presretač“.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #71 on: January 05, 2021, 09:42:34 am »



Ruski poslanik rekao pod kojim uslovom START 3 ima šanse da „preživi“


Predsednik odbora Državne dume Rusije za međunarodne odnose Leonid Slucki smatra da je za uspešno produženje Sporazuma o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START 3) potrebno da se SAD što pre izjasne, a idealno bi bilo – na dan inauguracije novoizabranog predsednika Džoa Bajdena. Kako kaže, tada postoji šansa da se Sporazum spase.

Slucki je objasnio da iz Bajdenovog tima stižu „očekivani signali“ – Džejk Salivan, kojeg novoizabrani američki predsednik namerava da imenuje za savetnika za bezbednost, saopštio je da namerava da se dogovara o pitanju produženja Sporazuma. Prema rečima ruskog poslanika, Salivan je istovremeno ponovio „mantre“ o potrebi da se „kazne“ odgovorni za mitske sajber-napade koji se i dalje pripisuju Rusiji.

„Teško je ne složiti se s prvim delom njegove tirade. Zaista, START 3 treba produžiti, pre svega, zbog garantovanja poštovanja sistema nuklearnog obuzdavanja. Stav Rusije je poznat. Mi se generalno zalažemo za njegovo produženje i spremni smo da diskutujemo o opcijama za vremenske okvire. Ali praktično nema vremena za to, jer Sporazum može prestati da postoji već za mesec dana – 5. februara. Stoga je za njegovo uspešno produženje potrebno da se američka strana izjasni što pre, a idealno – baš na dan inauguracije Džoa Bajdena 20. januara. Tada ima šanse da se START 3 spase“, rekao je Slucki novinarima.

Prema njegovim rečima, drugi deo izjave u vezi sa sajber-napadima je „znak nasleđa antiruske politike administracije Donalda Trampa i Baraka Obame“.

„Osim toga, Bajden je već bio jedan od glavnih inicijatora obuzdavanja Rusije. Međutim pokušaji 'kažnjavanja' u stilu novog highly likely (vrlo verovatno) teško da će imati neki rezultat. To je evidentno“, dodao je.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #72 on: January 18, 2021, 02:47:55 pm »



Lavrov o odbijanju Amerike da prizna nedopustivost nuklearnog rata: To o mnogome govori


Odbijanje Amerike da potpiše izjavu o nedopustivosti nuklearnog rata i spuštanju praga primene nuklearnog oružja u doktrinarnim dokumentima o mnogome govori, izjavio je ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov.

Na taj način je šef ruske diplomatije prokomentarisao reči specijalnog izaslanika američkog predsednika za kontrolu naoružanja Maršala Bilingslija o tome da SAD ne bi trebalo da potpišu izjavu o nedopustivosti nuklearnog rata i da ne moraju da potvrde stav o tome, koji je sadržan u zajedničkoj američko-sovjetskoj izjavi iz 1985. godine. On se pozvao na to da navodno Sporazum o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START 3) ne pokriva više od 60 odsto strateškog naoružanja Rusije.

„To nije prosto hir Bilingslija ili drugog američkog zvaničnika, koji smatra neprihvatljivim za SAD da potpišu izjavu o nedopustivosti nuklearnog rata. To je odraz doktrinarnih principa koji se učvršćuju u američkim doktrinama za upotrebu sile, nuklearnog oružja. Spuštanje nivoa punjenja bojevih glava, računajući na to da one mogu da se iskoriste kao oružje na bojnom polju i odbijanje da se u doktrini utvrdi da nuklearno oružje može da se primenjuje samo kao odgovor na napad na SAD, te doktrinarne nijanse o mnogo toga govore“, istakao je Lavrov.

S tim u vezi, on je dodao da se Rusija nada da će dobiti odgovor na pitanje ko će tačno određivati stav Amerike u vezi upotrebe nuklearnog oružja.

„Veoma nam je važno kako će i ko će, na kraju, određivati stav SAD u oblasti strateškog ofanzivnog naoružanja“, rekao je Lavrov na godišnjoj konferenciji za štampu.

Kako je rekao, Rusija i dalje nije dobila odgovor na inicijativu, verovatno već od pre dve godine, ako ne i više, o tome da se u novim uslovima jasno potvrdi ono što su svojevremeno izjavili Mihail Gorbačov i Ronald Regan.

„O neprihvatljivosti nuklearnog rata, o nemogućnosti pobede u nuklearnom ratu i o tome da se nuklearni rat nikada ne sme pokretati iz ovih razloga“, rekao je ministar.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #73 on: January 20, 2021, 07:51:54 am »


Nova američka administracija tražiće produžetak sporazuma o kontroli strateškog naoružanja sa Rusijom


Nova američka administracija planira da se veoma brzo angažuje na produžetku sporazuma o strateškom naoružanju (Novi START), rekao je Entoni Blinken, koga je novoizabrani predsednik SAD Džo Bajden predložio za državnog sekretar.

Blinken je to rekao tokom saslušanja u Senatu, koji treba da potvrdi njegov izbor.

„To je nešto sa čime moramo da se suočimo veoma brzo, jer nam se krajnji rok približava. Tražićemo produžatak, izabrani predsednik treba da odluči koliko će on trajati“, rekao je Blinken. On je pohvalio Rusiju što je ispunila svoje obaveze prema poslednjem sporazumu između dve zemlje.

„Prema onome što sam video, prema onome što je administracija Donalda Trampa izvestila, kada je u pitanju Novi START, Rusija je bila veoma dobra u odnosu na svoje obaveze. Novi START nije nikakav poklon koji dajemo Rusiji. On je očigledno i u našem interesu u smislu da nam daje predvidivo ograničenje jezgra ruskog nuklearnog arsenala, kao i da nam daje ogroman pristup podacima i kontrolama koje inače ne bismo imali“; rekao je on.

Blinken je naveo da nisu kontaktirali Rusiju po tom pitanju, jer Bajdenov tim poštuje princip da država ima jednog predsednika, onog kome teče mandat.

U isto vreme, kandidat za šefa Pentagona Lojd Ostin naveo je u pisanom svedočenju Senatu da je „pitanje produžetka Novog START-a sa Rusijom u nacionalnom interesu SAD“.

Novi START, poslednji preostali sporazum dve države o kontroli strateškog naoružanja, ističe 5. februara.



« Last Edit: January 21, 2021, 03:10:13 pm by Dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #74 on: January 21, 2021, 03:11:16 pm »



Zaharova: Sporazum o zabrani nuklearnog naoružanja ne doprinosi realnom razoružanju


Rusija smatra da Sporazum o zabrani nuklearnog oružja ne može da doprinese smanjenju nuklearnog oružja i ne namerava da se pridružuje ovom dokumentu, izjavila je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.

Prema njenim rečima, stav Moskve u vezi sa pomenutim sporazumom, koji stupa na snagu 22. januara, ostaje nepromenjen.

„Poštujemo stavove pristalica što skorijeg odustajanja od nuklearnog naoružanja, ali ne delimo pristupe za postizanje ovog cilja, koji podrazumevaju veštačko forsiranje procesa nuklearnog razoružanja, zbog čega smatramo da je izrada ovog dokumenta greška. Ovaj sporazum ne može da doprinese procesu ograničavanja i smanjivanja nuklearnog oružja“, istakla je portparolka. 

Zaharova je skrenula pažnju na to da Sporazum „očigledno izaziva nesuglasice unutar međunarodne zajednice“.

„Razvijen je bez uzimanja u obzir osnovnih principa na kojima se zasniva Sporazum o neširenju nuklearnog oružja i postojeće strateške realnosti“, konstatovala je ona.

„Sporazum takođe ne uzima u obzir ključne probleme koji se moraju rešiti kako bi proces nuklearnog razoružanja bio održiv na globalnom nivou“.

Ona je naglasila da „Sporazum neće imati obavezujući karakter za Rusiju i druge zemlje koje ga neće potpisati ili ratifikovati“.

„Ne smatramo da on uspostavlja neke univerzalne nove standarde ili norme niti promoviše razvoj međunarodnog običajnog prava. Čvrsto smo uvereni da se stvarni napredak na putu nuklearnog razoružanja može obezbediti samo na osnovu konsenzusnih odluka u kontekstu jačanja međunarodne bezbednosti i stabilnosti, čime se povećava bezbednost svih država bez izuzetka. Ovaj dokument očigledno ne ispunjava ove kriterijume“, zaključila je Zaharova.

Krajem oktobra 2020. godine Međunarodna kampanja za uklanjanje nuklearnog oružja saopštila je da je 50 zemalja ratifikovalo Sporazum o zabrani nuklearnog oružja i da će stupiti na snagu 22. januara 2021. godine. Rusija, kao i druge zemlje „nuklearnog kluba“, odnosno zemlje koje poseduju nuklearno oružje, nisu potpisale sporazum.

izvor
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 23 queries.