PALUBA
March 29, 2024, 06:37:06 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Atomi nuklearnih sila bez kontrole?  (Read 40942 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #165 on: December 26, 2021, 07:52:23 am »

Treći svetski rat? Sve zavisi od Moskve i Vašingtona
IZVOR: SPUTNJIK SUBOTA, 25.12.2021.

Rusija i SAD neće dopustiti da izbije treći svetski rat, jer bi doveo do uništenja čitavog čovečanstva, rekao je Evgenij Murajev.

"Svaki razuman čovek shvata da neće biti trećeg svetskog rata ni sutra ni posle Nove godine", konstatovao je bivši poslanik Vrhovne rade Ukrajine, istakavši da u ovom slučaju nuklearno oružje igra ulogu faktora obuzdavanja. Murajev je siguran da sastanak predsednika SAD i Rusije Džoa Bajdena i Vladimira Putina u junu u Ženevi, kao i odustajanje Vašingtona od uvođenja sankcija protiv "Severnog toka 2" svedoče o navodnom predstojećem dogovoru između te dve zemlje.

Podsetimo, u poslednje vreme Kijev i zapadne zemlje tvrde da Rusija planira "napad" na Ukrajinu. Moskva je te optužbe više puta negirala, ističući da nikome ne preti i da kretanje njene vojske po njenoj teritoriji nikoga ne treba da zabrinjava.

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #166 on: January 03, 2022, 08:31:00 pm »

Pet najvećih svetskih sila izdale saopštenje: Protivimo se upotrebi nuklearnih arsenala u ofanzivne svrhe
Srna 03.01.2022.

Kina, Francuska, Rusija, Velika Britanija i SAD izdale su zajedničko saopštenje u kojem su potvrdile protivljenje upotrebi nuklearnih arsenala u ofanzivne svrhe.

Svetske sile obećale su da će zajedno raditi na nuklearnom razoružavanju.

"Potvrđujemo stav da se u nuklearnom ratu ne može pobediti i da se on nikada ne sme voditi. S obzirom da nuklearna upotreba ima dalekosežne posledice, takođe potvruđujemo stav da nuklearno oružje – dok god postoji – treba da služi odbrambenim ciljevima, da treba da odvraća od agresije i sprečava rat", navodi se u saopštenju.

U saopštenju se ističe da će potpisnice saopštenja nastaviti da poštuju "bilateralne i multilateralne sporazume o neširenju oružja, razoružavanju i kontroli naoružanja", uz tvrdnju da nijedna od nuklearnih raketa nije usmerena ka bilo kojoj zemlji.

Pet nuklearnih sila nisu jedine zemlje u svetu koje posjeduju atomsko naoružanje. Indija i Pakistan poseduju takvo oružje, a smatra se da i Izrael ima nuklearni arsenal. Severna Koreja takođe je testirala nekoliko nuklearnih naprava. Saopštenje je objavljeno u vreme kada su odnosi između nuklearnih sila na istorijski niskom nivou. Rusija i SAD se već dugo prepiru zbog razmještanja američkih raketa u Evropi, a američki poslanici optužuju Moskvu da planira invaziju na Ukrajinu, što je Kremlj negirao. Pojedini članovi Kongresa SAD čak su pozvali i na nuklearni rat u slučaju navodne ruske invazije na Ukrajinu.

SAD nisu pred razgovore NATO-a i Rusije govorile o uklanjanju svojih nuklearnih raketa iz Evrope, a beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko nagovestio je da bi Bjelorusija mogla da ustupi teritoriju za razmještanje ruskih raketa. Osim toga, SAD tvrde da Kina "dramatično povećava zalihe nuklearnog oružja".

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #167 on: January 03, 2022, 08:51:52 pm »

"Velike sile prihvatile predlog Rusije"
Novosti online 03. 01. 2022.

MOSKVA računa na to da će zajednička izjava lidera pet nuklearnih zemalja o poštovanju sporazuma o sprečavanju nuklearnog rata doprineti smanjenju međunarodnih napetosti, izjavila je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.

- Računamo na to da će u aktuelnim teškim uslovima međunarodne bezbednosti odobrenje lidera pet nuklearnih sila takve političke izjave doprineti smanjenju nivoa međunarodnih tenzija i obuzdavanju trke u naoružanju, kao i da će doprineti jačanju poverenja i formiranju temelja za buduću kontrolu ofanzivnog i odbrambenog naoružanja i njihovoj međusobnoj vezi, kao i merama za smanjenje rizika - navodi se u saopštenju.

Prema rečima Zaharove, zvanična Moskva pozdravlja zajedničku izjavu pet nuklearnih sila – Kine, Rusije, Velike Britanija, SAD, Francuske, objavljenu 3. januara 2022. godine o privrženosti Sporazumu o neširenju nuklearnog oružja, kao i rešenosti da vode dijalog zasnovan na uzajamnom poštovanju i priznavanju međusobnih interesa.

- Ruska Federacija čvrsto polazi od toga da u nuklearnom ratu ne može biti pobednika, kao i da on nikada ne bi trebalo da bude pokrenut - istakla je diplomata, dodajući da je Moskva dosledno promovisala ideju o potvrđivanju tog principa. S tim u vezi, navela je da je "dokument pripremljen na rusku inicijativu i uz najaktivnije učešće ruskih predstavnika".

Objavljivanje dokumenta trebalo je da se sprovede u vezi sa početkom 10. Konferencije za reviziju Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja, kaže Zaharova i dodaje da je u NJujorku trebalo da bude otvorena 4. januara, ali da je odložena zbog pogoršanja epidemiološke situacije u SAD. Ipak, s obzirom na važnost te zajedničke izjave, nuklearne sile su odlučile da ne odlažu njeno objavljivanje, objasnila je portparolka ruskog MIP-a. U saopštenju se dodaje da dokument "petorke" dopunjuje i razvija bilateralne izjave usvojene ranije na najvišem nivou sa SAD u zajedničkoj izjavi predsednika od 16. juna 2021. godine, kao i Kinom u zajedničkoj izjavi od 28. juna 2021. godine povodom 20. godišnjice potpisivanja Sporazuma o dobrosusedstvu, prijateljstvu i saradnji.

- U izjavi se odražava ideja koja je za nas važna - o nedopustivosti bilo kakvog rata između nuklearnih država, i nuklearnog i uz upotrebu konvencionalnog naoružanja. U njoj se takođe potvrđuju obaveze koje su ranije prihvatile zemlje "petorke" o tome da neće uperiti nuklearno oružje jedni na druge ili na treće zemlje. U multilateralnom formatu je potvrđen i princip vođenja dijaloga između naših zemalja na osnovu uzajamnog poštovanja i priznavanja interesa i uzajamne zabrinutosti u oblasti bezbednosti - navela je Zaharova.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #168 on: January 04, 2022, 07:04:59 am »

Gutereš pozdravio zajedničku izjavu pet svetskih sila o sprečavanju nuklearnog rata
Tanjug 04.01.2022.

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš pozdravio je danas zajedničku izjavu lidera SAD, Rusije, Kine, Britanije i Francuske o sprečavanju nuklearnog rata.

„Generalni sekretar pozdravlja zajedničku izjavu država sa nuklearnim oružjem o sprečavanju nuklearnog rata i izbegavanju trke u naoružanju“, saopštio je portparol generalnog sekretara UN Stefan Dižarik, prenosi TASS. On je rekao da Gutereš zahvalan zbog opredeljenja ovih zemalja za bilateralni i multilateralni diplomatski pristup kojim bi se izbegli vojni sukobi, ojačala stabilnost i predvidljivost, povećalo međusobno razumevanje i poverenje i sprečila trka u naoružanju koja nikome ne bi koristila i koja bi ugrozila sve.

„Generalni sekretar koristi priliku da ponovi ono što je više puta rekao: jedini način da se eliminišu svi nuklearni rizici je da se eliminiše svo nuklearno oružje. On ponavlja svoju spremnost da radi sa državama koje imaju nuklearno oružje i svim državama članicama kako bi se taj cilj postigao što pre“, navodi se u saopštenju portparola UN.

Lideri Rusije, Velike Britanije, Kine, SAD i Francuske izdali su danas zajedničko saopštenje o sprečavanju nuklearnog rata i odustajanju od trke za naoružanjem, saopšteno je na sajtu Kremlja.

- Kina, Francuska, Rusija, Velika Britanija, SAD razgovaraju o izbegavanju rata između nuklearnih sila i smanjenju strateških rizika, što je naša glavna odgovornost. Saglasni smo da u nuklearnom ratu nema pobednika i da nikada ne sme doći do toga - preneo je TASS.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #169 on: January 04, 2022, 09:42:50 am »



Kina upozorava SAD: Ne procenjujte naš nuklearni arsenal na osnovu snimaka


Direktor odeljenja za kontrolu naoružanja pri kineskom Ministarstvu spoljnih poslova Fu Cong pozvao je danas Vašington da ne procenjuje kineski nuklearni arsenal na osnovu satelitskih snimaka.

-Pokušaji da se pomoću satelitskih snimaka otkrije kakav Kina ima nuklearni arsenal su neozbiljni za Sjedinjene Države - rekao je Fu.

Nekoliko američkih medija objavilo je prošle godine da Kina gradi silose za interkontinentalne balističke rakete na najmanje tri lokacije, a "Vašington tajms" tvrdi da je u obaveštajnim izveštajima takav zaključak izveden na osnovu satelitskih snimaka napravljenih 2021.

Prema izveštajima američkih medija, američki zvaničnici kažu da će u tri raketne baze biti raspoređeno i 350 do 400 nuklearnih projektila dugog dometa.

Međutim, kineski list "Ženmin žibao" objavio je, pozivajući se na kineske vojne eksperte, da su američki analitičari greškom procenili da su temelji za vetrogeneratore silosi za interkontinentalne balističke rakete.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #170 on: January 05, 2022, 07:25:10 am »

Dan posle saopštenja o sprečavanju atomskog rata, Peking najavio modernizaciju arsenala
I. STANOJEVIĆ 04. 01. 2022.

SAMO dan pošto je pet zemalja, stalnih članica Saveta bezbednosti, objavilo apel da se mora i može izbeći nuklearni rat, Peking, iako i sam potpisnik te objave, saopštio je da modernizuje sopstveni nuklearni arsenal.

Istovremeno, Kina je odbacila optužbe Vašingtona da svoje rezerve nuklearnog oružja ubrzano uvećava po obimu. Peking, naime, tvrdi da je i dalje reč o "minimumu, neophodnom za obezbeđivanje nacionalne bezbednosti". Kina ističe da je uvek zastupala "politiku nezapočinjanja sukoba", a to važi i za nuklearno naoružanje koje, kako tvrdi, ne bi upotrebila prva. Tako će biti i ubuduće, naglasio je u utorak Fou Ciong, generalni direktor Odeljenja za kontrolu naoružanja pri Ministarstvu spoljnih poslova Kine. On je odbacio američke tvrdnje da Kina širi svoj nuklearnih arsenal. Vašington je nedavno objavio da Peking planira da do 2030. godine ima čak 1.000 nuklearnih bojevih glava.

Na ogorčenje zbog činjenice da je Peking povukao potez kojim protivureči onome što je parafirao i na šta se obavezao, Fou Ciong, međutim, poručuje da bi Rusija i SAD, kao dve najveće nuklearne sile, trebalo prve da naprave korake ka razoružavanju, jer raspolažu sa 90 odsto nuklearnih bojevih glava na planeti. On je u utorak pozvao Vašington da ne procenjuje kineski nuklearni arsenal na osnovu satelitskih snimaka, jer je to "neozbiljno".

Nekoliko američkih medija objavilo je da Kina gradi silose za interkontinentalne balističke rakete na najmanje tri lokacije, a "Vašington tajms" tvrdi da je u obaveštajnim izveštajima takav zaključak izveden na osnovu satelitskih snimaka i da će u tri raketne baze biti raspoređeno oko 400 nuklearnih projektila dugog dometa. U saopštenju o sprečavanju atomskog rata, na kome je i potpis Pekinga, ističe se da do nuklearnog rata nikada ne sme da dođe i da u njemu ne bi bilo pobednika. Saopštenje su, pored Kine, potpisale još četiri stalne članice Saveta bezbednosti, Rusija, Velika Britanija, Francuska i SAD, ističući da ostaju posvećene ispunjavanju obaveza iz Ugovora o neširenju nuklearnog naoružanja.

Poručuju da "nuklearno naoružanje treba da služi isključivo u odbrambene svrhe, sa ciljem odvraćanja i sprečavanja izbijanja rata". Širenje takvog naoružanja moralo bi da bude sprečeno, ističe se u objavi, koja dolazi usred rastućih geopolitičkih tenzija između Moskve i zapadnih sila zbog pozicioniranja ruskih trupa na granici sa Ukrajinom.

- Odlučni smo da vodimo konstruktivni dijalog i uvažimo tuđe bezbednosne interese i brige, ali nijedno nuklearno oružje ne sme da cilja na drugo oružje, niti na drugu državu - ističe se u izjavi Pekinga, Moskve, Pariza, Londona i Vašingtona - Cilj nam je da diplomatskim pristupom izbegnu vojni sukobi i ojača međusobno razumevanje i poverenje.

ZA SVET BEZ NUKLEARNOG ORUŽJA

PRIORITET je nastavak pregovora na zaustavljanju trke u nuklearnom naoružanju u ranoj fazi i, istovremeno, nuklearno razoružanje, poručuju ovih pet zemalja u svom dokumentu. One se obavezuju da će nastaviti napore za sprečavanje neovlašćene i nenamenske upotrebe ove vrste naoružanja, jer je krajnji cilj svet bez nuklearnog oružja.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #171 on: January 17, 2022, 08:53:28 am »




Američki mediji: Ruske diplomate "nagovestile" da se rakete mogu pojaviti u blizini američke obale


Ruske diplomate, na pregovorima sa predstavnicima SAD i NATO-a o bezbednosti, „nagovestile“ su mogućnost razmeštanja nuklearnih projektila „bliže američkoj obali“ u slučaju da Zapad ne prihvati zahteve Moskve o bezbednosnim garancijama u Evropi, piše „Njujork tajms“, pozivajući se na zapadne diplomate koje su učestvovale u diskusijama.

Po verziji lista, ruski predstavnici nisu direktno saopštili da postoje takvi planovi. „Njujork tajms“ ne navodi ni na koji način su ti nagoveštaji izražavani niti o kojim državama i teritorijama „u blizini američke obale“ se radi. Ipak, on tvrdi da bi to omogućilo da se skrati vreme doleta raketa do cilja na pet minuta.

Po mišljenju autora članka, ne može se reći koliko su ozbiljni ovi planovi niti da li su oni pokušaj da se zaplaše zapadne države da prihvate ruske zahteve na pregovorima. U isto vreme, kako ističu novinari, ove namere podsećaju na Karipsku krizu sa početka šesdesetih godina prošlog veka.

Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov ranije je izjavio da ne isključuje mogućnost da bi u slučaju neuspeha pregovora sa Zapadom o bezbednosnim garancijama mogle biti preduzete mere poput razmeštanja ruske vojne infrastrukture na Kubi i u Venecueli.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #172 on: January 18, 2022, 01:16:11 pm »




Uz „Cirkone“ razmeštanje ruskih vojnih baza u Latinskoj Americi postaje nepotrebno?


Eventualno razmeštanje ruske vojne infrastrukture u Latinskoj Americi, konkretno na Kubi i u Venecueli, moglo da bude nepotrebno zahvaljujući činjenici da Rusija poseduje hiperzvučne rakete „Cirkon“, ocenili su u ruskoj Dumi.

„Uz postojanje savremenih vidova naoružanja, kao što su hiperzvučne rakete, više nema potrebe za razmeštanjem ruskih vojnih baza na Kubi i u Venecueli jer brod naoružan raketama ‘Cirkon’ koji bi se nalazio u jednoj uslovnoj tački na Atlantiku bio bi u potpunosti sposoban da izvrši bilo koji zadatak i da odmah ode – to može da bude brod ili podmornica“, rekao je šef Odbora Dume za odbranu Andrej Kartapalov u emisiji „Solovjov lajv“.

Prema njegovim rečima, baza je nepokretan objekat koji s jedne strane predstavlja pretnju, ali je, s druge strane, i sam ranjiv.

„Zbog toga mislim da nije neophodno razmeštati infrastrukturu, i teško da se ta ideja i razmatra, ali ništa se ne može isključiti“, ocenio je političar.

Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov rekao je nedavno na temu raspoređivanja ruske vojne infrastrukture na Kubi i u Venecueli da ništa ne može da potvrdi ali ni da isključi.

S druge strane, savetnik američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan je rekao da će Amerika odlučno reagovati ako Rusija bude raspoređivala svoje vojne snage u Latinskoj Americi.

„Cirkon“ je prva hipersonična krstareća raketa na svetu sposobna za kontinuirani aerodinamični let sa manevrisanjem u gustim slojevima atmosfere uz pomoć sopstvenog potiska motora tokom čitave rute. Ona može podjednako efikasno da pogađa ciljeve na kopnu i na vodi. Rakete „Cirkon“ mogu da dostignu brzinu do devet maha (preko 10.000 kilometara na sat), a njihov domet je preko 1.000 kilometara. Planirano je da ovim raketama budu naoružane podmornice i brodovi.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #173 on: February 01, 2022, 08:37:22 am »




Bivši načelnik Generalštaba Rusije: Prototip hipersoničnog oružja je testiran još 2004. godine


Bivši načelnik Generalštaba Oružanih snaga Rusije Jurij Balujevski izjavio je da je u Rusiji prototip hipersoničnog oružja testiran još 2004. godine.

„Skrećem pažnju na 2018. godinu i izjavu Vladimira Putina o tome da Rusija ima oružje koje nemaju drugi i teško da će se ono pojaviti kod naših protivnika. Danas vam mogu reći čak i datum, februar 2004. godine. Na poligonu Pleseck je testiran prototip letećeg bloka koji se danas zove hipersonično oružje“, rekao je on u intervjuu televiziji „RBK“.

Ranije je objavljeno da Pentagon namerava da utiče na rukovodioce najvećih američkih kompanija kako bi ubrzali razvoj hipersoničnog oružja. General američkih kosmičkih snaga Dejvid Tomson smatra da SAD zaostaju za Kinom i Rusijom u programima ove vrste naoružanja.

Krajem prošle godine predsednik Rusije Vladimir Putin je tokom sednice u Ministarstvu odbrane Rusije izjavio da pojavom infrastrukture NATO-a u Ukrajini vreme za koje rakete mogu da dolete do ruske prestonice može da se smanji od sedam do deset minuta, a hiperzvučnih raketa do pet minuta. Prema rečima Putina, naoružanje Alijanse u Ukrajini može da bude ozbiljan izazov za Rusiju i da dovede do konfrontacije.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #174 on: February 05, 2022, 07:42:54 am »

"Ako želite mir, spremite se za nuklearni rat!" - Atomsko oružje nije izašlo iz mode i može li Amerika da parira Rusiji i Kini?
Blic 04.02.2022.

Кao američki potpredsednik u januaru 2017. godine, Džo Bajden je održao govor u kojem je podržao ideju "sveta bez nuklearnog oružja“. Prošle godine je preuzeo dužnost obećavajući da će smanjiti američko oslanjanje na to oružje - možda uz obećanje da Vašington nikada neće prvi upotrebiti nuklearno oružje u sukobu, ili možda tako što će smanjiti, čak i eliminisati, interkontinentalne balističke raketne snage zemlje.

Bajdenova prva godina bila je šamar stvarnosti, piše "Blumberg". Pretnja ruske agresije u istočnoj Evropi podsetila je američke saveznike na ulogu koju bi američko nuklearno oružje moglo da igra u njihovoj odbrani. Zahvaljujući dramatičnom kineskom nuklearnom razvoju, Amerika će se uskoro suočiti sa nuklearnim vršnjakom u Pacifiku. Severna Кoreja nastavlja da širi svoj arsenal. Neki američki saveznici u Evropi i Aziji lobirali su protiv obećanja da se neće prvo koristiti ili smanjenja američkog arsenala.

Bajden možda želi budućnost u kojoj nuklearno oružje postaje irelevantno, ali to jednostavno nije pravac u kojem svet ide, piše "Blumberg". Kako smatra američki list, Vašington se suočava sa novim nuklearnim dobom - erom žestoke, višestrane konkurencije, koja istovremeno podseća na Hladni rat i mnogo je složenija od njega. Tokom Hladnog rata, američke konvencionalne snage su uglavnom bile nadmašene u Evropi i drugim ključnim mestima. Pretnja od nuklearne eskalacije bila je krajnja garancija slobodne bezbednosti sveta, a nuklearna ravnoteža je oblikovala preuzimanje rizika i donošenje odluka na obe strane podele Istok-Zapad.

Ipak, pošto bi upotreba nuklearnog oružja bila tako užasna, nuklearna strategija je uključivala ozbiljne dileme. Кako bi Vašington mogao da uravnoteži potrebu da se izbegne nuklearni rat sa ciljem da ga dobije? Da li bi SAD trebalo da u velikoj meri koriste nuklearno oružje na početku borbe, u nadi da će brzo pobediti, ili bi trebalo da eskaliraju postepeno, u nadi da će ograničiti nastalu štetu? Najosnovnije, kako bi mogle verodostojno da prete upotrebom nuklearnog oružja ako bi ono moglo da slomi civilizaciju?

Nuklearni rat je bio i nezamisliv i previše verovatan, tako da globalna supersila nije imala drugog izbora osim da se pripremi za tu mogućnost što je detaljnije moguće, piše "Blumberg". To se promenilo kada se Hladni rat završio. Pretnja od Armagedona se drastično smanjila. SAD su postale toliko vojno dominantne da im nije bilo potrebno nuklearno oružje. Nakon Hladnog rata došlo je do kontinuiranog smanjenja Pentagonovog nuklearnog arsenala, često kodifikovanog u sporazumima sa Rusijom. Predsednik Barak Obama je 2009. godine pozvao na eventualno ukidanje oružja - koketirao je sa deklaracijom o zabrani prve upotrebe, čak i dok je odobravao skupu modernizaciju postojećih američkih snaga.

Pošto je nuklearna strategija "izašla iz mode", američki politički stratezi i vojni oficiri gravitirali su drugim pitanjima. Strateški nuklearni arsenal bio je toliko zapostavljen da se u američkoj Strategiji nacionalne bezbednosti iz 2002. uopšte ne pominje. Bajdenov govor u januaru 2017. bio je preostali optimizam ere u kojoj je nuklearno takmičenje velikih sila izgledalo kao anahronizam, piše "Blumberg". Međutim, novo nuklearno doba je već počelo.

Novo nuklearno doba

Ako je nuklearno oružje postalo manje relevantno nakon Hladnog rata, nisu svi dobili dopis. Indija i Pakistan su progurali svoj put u nuklearni klub, a dvobojskim testovima 1998. Severna Кoreja je svoj mali arsenal učinila sve opasnijim. Iran je krenuo ka nuklearnom pragu. I nisu samo manje sile poboljšale svoje sposobnosti.

Pod predsednikom Vladimirom Putinom, Rusija je preokrenula nuklearnu atrofiju iz postsovjetske ere. Кao deo višegodišnjeg programa modernizacije, Putinov režim je drastično unapredio većinu svojih nuklearnih raketnih snaga. Ulagala je u "nestrateško“ nuklearno oružje, poput torpeda i raketa kratkog dometa, i eksperimentisala sa "egzotičnim" opcijama kao što su autonomna podvodna vozila i krstareće rakete na nuklearni pogon. Rusija je takođe proširila niz okolnosti u kojima bi mogla da upotrebi nuklearno oružje, čineći ga važnijim za svoju vojnu strategiju, dok su SAD išle u suprotnom smeru.

Zatim, tu je Peking. Кina je možda nekada posedovala "minimalno sredstvo odvraćanja“ – mali, relativno ranjiv arsenal, dizajniran isključivo da spreči nuklearni napad na samu Кinu – ali to više nije slučaj. Кineski test sistema za frakciono orbitalno bombardovanje (u suštini, sistem za isporuku nuklearnog oružja koji kruži oko Zemlje pre nego što se baci na svoju metu) samo je deo mnogo većeg arsenala. Кina sada gradi sigurniju i sofisticiraniju "nuklearnu trijadu“ — kombinaciju nuklearnih bombardera, kopnenih interkontinentalnih projektila i balističkih projektila lansiranih sa podmornica. Njene ICBM snage se brzo šire. Pentagon predviđa da će Кina imati više od 1.000 isporučivih bojevih glava do 2030. — arsenal dostojan supersile.

Povratak konkurencije velikih sila doneo je sa sobom povratak nuklearnog rivalstva. U međuvremenu, konvencionalna slabost čini nuklearno oružje još važnijim za strategiju SAD. Tokom protekle dve decenije, ruska i kineska izgradnja konvencionalnog oružja dramatično je promenila odnos snaga u istočnoj Evropi i zapadnom Pacifiku. Vašington i njegovi saveznici mogli bi teškom mukom da se bore protiv ruskog napada na Estoniju ili kineskog na Tajvan. Staro pitanje postaje ponovo relevantno: da li bi SAD započele nuklearni rat da izbegnu gubitak konvencionalnog? Verovatnoća da će rat sila biti nuklearni znatno je veća nego što mnogi Amerikanaci shvataju, piše "Blumberg". Ako bi Кina napala Tajvan, verovatno bi koristila svoje konvencionalne projektile da uništi američku vazdušnu i pomorsku imovinu u Pacifiku. U roku od nekoliko dana, SAD bi se mogle suočiti sa izborom između poraženog Tajvana ili upotrebe nuklearnog oružja protiv kineskih luka, aerodroma ili invazionih flota.

Alternativno, ako se američko-kineski rat pretvori u krvavi ćorsokak, američki lideri bi mogli da budu u iskušenju da iskoriste nuklearne pretnje ili udare kako bi naterali Кineze da priznaju poraz. Da li ovo zvuči ludo, pita se američki portal? Vašington je više puta razmatrao nuklearne napade na Кinu poslednji put kada su dve zemlje imale rat u "ćorsokaku", u Кoreji.

Nuklearne bombe bi takođe mogle da budu opcija u sukobu između Rusije i NATO-a. Moskva može da osvoji teritoriju u istočnoj Evropi, ali verovatno ne može da dobije dug rat protiv NATO-a. Scenario koji zabrinjava američke planere poznat je kao "eskalacija radi deeskalacije“: u suštini, Rusija osvaja nešto teritorije, a zatim preti da će upotrebiti nuklearno oružje, ili možda čak ispali hitac upozorenja, kako bi primorala NATO da sklopi mir pod Putinovim uslovima.

Ove mogućnosti su počele da utiču na američku strategiju pod predsednikom Donaldom Trampom. Ta administracija se zalagala za "ograničene“ nuklearne opcije — sposobnost izvođenja malog broja udara da bi se porazila kineska ili ruska konvencionalna agresija ili da bi se odvratile njihove pretnje nuklearnom eskalacijom. Ulagao je u krstareće rakete lansirane sa podmornica i balističke rakete. "Ako želite mir, pripremite se za nuklearni rat“, napisao je jedan nedavno napušteni zvaničnik Pentagona 2018. godine.

Bajden se sada suočava sa istim problemima, zaključuje "Blumberg". Nuklearno oružje postaje sve važnije, a Amerika nije spremna za novo rivalstvo.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #175 on: February 13, 2022, 08:27:25 pm »

Na današnji dan pre 62 godine Pariz u alžirskoj pustinji izveo testiranje atomske bombe
Goran Čvorović 13. 02. 2022.

NEKOLIKO novinara, čije je prisustvo određeno lutrijom iz šešira, poređalo se jedan do drugog, strogo prateći instrukcije. Seli su na pod, okrenuli leđa epicentru udaljenom dvadeset kilometara, glavom među kolenima, sklopljenih ruku ispred sebe, sa tamnim naočarima za zaštitu.

Pred detonaciju, kao najava, uz zvuke trube, ispaljeno je najpre pet žutih raketa, a zatim po jedna narandžasta i bela i na kraju crvena. Minut kasnije, strahovit blesak zaparao je nebo i za sobom zakovitlao peščanu prašinu trista metara u krug, pod vrelinom od nekoliko miliona stepeni. Na bistrom nebu pojavila se ogromna bela pečurka, izrastajući iz zlokobne ljubičaste drške.

Tako je izvršena prva francuska nuklearna proba, baš na današnji dan, 13. februara 1960. godine, u pustinjama tad još uvek francuskog Alžira, usred Alžirskog rata. Svemu su prisustvovala i dvojica radijskih novinara koja su ushićeno prenosila impresije. Ova svetska premijera direktnog prenosa eksplozije nuklearne bombe hitno je, zatim, prebačena avionom u Pariz i tokom dana emitovana u programu.

General De Gol je na ovaj način želeo da pokaže snagu Francuske u svetu, a na projektu A-bombe radio je tajno odmah od završetka Drugog svetskog rata, da naslednike Gala više nikada ne bi zadesile ponižavajuće situacije kao prilikom izbijanja dva velika svetska rata. Zvanični naziv ove probe bio je "Plavi jerboa", po pustinjskom skočimišu koji tuda tumara. Plava boja dodata je kao simbol Francuske u svetu.

I pored velikog protivljenja lokalnog stanovništva, prva francuska nuklearna proba izvršena je tačno u 7.04 ujutro, u svitanje, dok je po novinarskoj reportaži nebo rudelo nad pustinjom, u vojnom nuklearnom centru u Hamudiji u regionu Regan koji je pripadao tadašnjem francuskom departmanu Sahare, na oko 1.200 kilometara vazdušnom linijom od glavnog grada Alžira. Sve je pripremano u blizini, u podzemnom centru u kome je radilo između šest i sedam hiljada ljudi.

Plutonijumska bomba je bila postavljena na metalni toranj visok 100 metara i razvila je snagu od 70 kilotona. Seizmološki aparati u Strazburu uhvatili su potres u 7 sati i 20 minuta! S vojne tačke gledišta, bio je to potpuni uspeh. Francuska je tako postala četvrta nuklearna sila u svetu, posle SAD, SSSR i Velike Britanije. Ujedno, bila je to najjača prva proba. Američka je imala jačinu 19 kilotona, sovjetska 22, a britanska 25. Eksplozija usred Sahare imala je jačinu tri do četiri puta veću od od one u Hirošimi.

Prisutni novinari su bili veoma izloženi zračenju izazvanom eksplozijom bombe. Ali, loša sudbina zadesila je i stanovnike najbližih naselja udaljenih 70 kilometara. Procenjeno je da su radioaktivne padavine u prvi mah zagadile područje široko oko dvesta kilometara i dugačko oko sto. U regionu su primećene mnogobrojne anomalije i zdravstveni problemi. Uvećao se broj kancerogenih oboljenja, naročito tiroidne žlezde i pluća, a registrovani su i slučajevi leukemije i abnormalnih genitalnih formacija.

Tek je 2014. godine, kada je skinuta oznaka tajnosti s određenih dokumenata, moglo da se sazna da su radioaktivne čestice padale duže nego što je prvobitno bilo predviđeno, punih trinaest dana. Vazdušne struje, koje su se u danu eksplozije kretale s istoka na zapad, širile su ih daleko po Africi, a kasnije i po Evropi.

Dan po detonaciji, nuklearni oblak je stigao do glavnog grada Čada Ndžamene i prestonice Centralnoafričke Republike Bangija. Zatim se kretao ka zapadnoj Africi i četiri dana kasnije došao do prestonice Malija, Bamaka. Dve sedmice kasnije pojavio se na obalama Sicilije i Španije. Susedne zemlje tadašnjem francuskom Alžiru žestoko su se pobunile, a Maroko je opozvao ambasadora iz Pariza.

Francuska je zatim u kratkom roku izvela seriju eksplozija u istom sektoru, sličnog naziva. "Bela jerboa" eksplodirala je 1. aprila 1960. i to baš tokom posete ruskog predsednika Nikite Hruščova Parizu, 27. decembra je usledila "crvena jerboa", a 25. aprila sledeće godine "zelena jerboa". One su, ipak, imale znatno manju snagu, bile su samo "pratnja" glavnoj eksploziji i imale su snagu manju od pet kilotona.

Početkom dvehiljaditih, započeto je sa istragom povodom nedovoljne zaštićenosti civila i vojnih lica, a tek su 2006. neki od najzagađenijih delova zabranjeni za pristup. Francuski sud je 2008. odredio invalidsku penziju bivšem vojniku starom 65 godina zbog bolesti koju je mogla da izazove nuklearna proba kojoj je prisustvovao. Posle toga, vlasti su utvrdile sumu od ukupno 10 miliona evra kao nadoknadu žrtvama.

Francuska je od 1960. do 1996. izvela ukupno 210 nuklearnih proba, ukupne snage od oko 13 megatona, a na njima je radilo oko 150.000 vojnih lica i civila. Uz četiri pomenute, od 1961. do 1966. izvršeno je i 13 podzemnih proba u Ekeru, takođe na jugu Alžira, zatim 46 vazdušni proba od 1966. do 1974. u Polineziji oko ostrva Moruroa i Fangatofa, a potom još 147, na istom mestu, podzemnih, od 1975. do 1996, kada su definitivno obustavljene odlukom tadašnjeg predsednika Žaka Širaka, koji je bio suočen sa sve većim kritikama iz zemlje i sveta zbog šteta koje prirodi i čoveku nanose ove probe.

Posle izlaska Velike Britanije, Francuska je sada jedina nuklearna sila unutar EU. Ta snaga na vojnom polju pomaže joj da održi lidersku poziciju, njenom predsedniku Makronu da predlaže, čak, i formiranje evropske vojske, a ovih dana daje mu, između ostalog, i značajan legitimitet da u ime cele Unije pregovara sa Moskvom i Kijevom, pokušavajući da Evropu, punu nuklearnih bojevih glava, povede u drugom pravcu, ka mirnijoj luci.

ZABRANJENO ZA LETOVE

IZ bezbednosnih razloga, prostor od devedeset hiljada kvadratnih kilometara iznad epicentra eksplozije bio je zabranjen za letove još od oktobra 1959. godine, dok je u trenutku detonacije proširen na milion i po kvradratnih kilometara.

GENERAL GALOA OTAC PROJEKTA
ZA vođenje projekta proizvodnje prve francuske atomske bombe, koji se sprovodio u najvećoj tajnosti, bio je zadužen general Pjer Mari Galoa (1911-2010). Dobio je nadimak oca francuske nuklearne strategije.

Izvor. www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #176 on: March 09, 2022, 07:16:01 am »




SAD: "Rusija nam je glavni rival u oblasti oružja za masovno uništenje"


Američka obaveštajna služba pretpostavlja da će Rusija u doglednoj budućnosti ostati glavni konkurent SAD u oblasti oružja za masovno uništenje (OMU).

Ovo piše u izveštaju kancelarije direktora Nacionalne obaveštajne službe Avril Hejns.

"Procenjujemo da će Rusija ostati glavni i najsposobniji konkurent SAD u oblasti oružja za masovno uništenje u doglednoj budućnosti, imajući u vidu da proširuje i modernizuje potencijal svog nuklearnog naoružanja, kao i potencijal svog strateškog i nestrateškog oružja", pominje se u izveštaju.

Godišnji izveštaj američke obaveštajne službe o proceni pretnji objavljen je u ponedeljak. Sam izveštaj datira od 7. februara i pripremljen je na osnovu informacija dostupnih prema stanju na 21. januar.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #177 on: March 11, 2022, 06:53:14 am »

Oglasilo se rusko ministarstvo: Ne smemo da dozvolimo da se to desi!
Novosti online 10. 03. 2022.

NUKLEARNI rat je nemoguć, saopštio je Igor Višnjevetski, zamenik direktora odeljenja za kontrolu naoružanja Ministarstva spoljnih poslova Rusije.

On je dodao da mnogi stručnjaci razumeju kakve bi posledice nuklearni rat imao po svet.

- Nuklearni rat ne može da se inscenira, jer bi to dovelo do kraja civilizacije, čovečanstva. Ne možemo ni na koji način da dozvolimo da se to desi - dodao je on. Višnjevetski je istakao da je isporuka nuklearnog naoružanja toliko napredovala, da bi nuklearni rat zahtevao brzu razmenu nuklearnih udara i njih niko ne bi mogao da zaustavi. On je odbacio sugestije da bi "ograničena" upotreba nuklearnog oružja mogla biti moguća.

- Ko bi mogao da "ograniči" takvo naoružanje, posebno ako je u pitanju veštačka inteligencija - rekao je on.

Rusko ministarstvo je odbacilo optužbe da su granatirali područje koje je dovelo do nestanka električne struje u Černobilju.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #178 on: March 14, 2022, 11:12:22 pm »

Crne slutnje generalnog sekretara UN: "Sačuvajte sigurnost nuklearnih postrojenja"

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš izjavio je danas da je nedavim podizanjem nivoa pripravnosti nuklearnih snaga u Rusiji porasla opasnost od nuklearnog konflikta.

Piše: Tanjug
14.03.2022.

To je razvoj događaja koji ledi krv u žilama, ono što je nekada bilo nezamislivo vratilo se u okvire mogućeg, rekao je on, preneo je Rojters. Guterš je najavio da će Ujedinjene nacije izdvojiti dodatnih 40 miliona dolara za povećanje humanitarne pomoći Ukrajini, preneo je BBC. Govoreći u Njujorku, on je rekao da će ta sredstva pomoći da se u zemlju dostave kritične zalihe hrane, vode, lekova i drugih vitalnih zaliha, kao i da će se obezbediti novčana pomoć onima kojima je potrebna.

Generalni sekretar UN je upozorio da dalja eskalacija sukoba u Ukrajini bilo slučajna ili namerna, preti celom čovečanstvu. Gutereš je, takođe, pozvao na trenutni prekid neprijateljstava i ozbiljne pregovore zasnovane na principima Povelje UN i međunarodnog prava.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #179 on: March 26, 2022, 12:18:28 pm »




Rusija: Aktiviraćemo nuklearno oružje samo u slučaju odbrane suvereniteta zemlje


Postoji nekoliko slučajeva u kojima Rusija ima pravo da upotrebi nuklearno oružje i svi su navedeni u ukazu predsednika – to govori o odlučnosti zemlje da zaštiti svoj suverenitet, ali u teškim situacijama pregovori su najbolji i najispravniji način, rekao je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev za Sputnjik.

„Ti slučajevi su naznačeni u dokumentu koji je odobren predsedničkim ukazom i to pokazuje našu odlučnost da štitimo nezavisnost, suverenitet naše zemlje, da nikome ne damo povoda čak ni za najmanju sumnju u to da smo spremni da pružimo dostojan odgovor na bilo kakve napade na našu zemlju, na njenu nezavisnost, na njen kurs“, rekao je Medvedev, govoreći o dokumentu koji se tiče nuklearnog obuzdavanja.

On je istakao da postoji nekoliko slučajeva kada Rusija ima pravo da upotrebi nuklearno oružje: kada je na Rusiju izveden raketni napad uz upotrebu sredstava za nuklearno uništavanje; prilikom upotrebe nuklearnog oružja protiv Rusije ili njenih saveznika; u slučaju napada na kritičnu infrastrukturu usled čega je paralizovana aktivnost ruskih nuklearnih snaga za obuzdavanje. Četvrti slučaj je kada je izvršen akt agresije protiv Rusije ili njenih saveznika usled čega je ugroženo postojanje zemlje, čak i bez primene nuklearnog oružja, odnosno primenom konvencionalnog naoružanja.

„Govorim o tome jer ste me pitali. Međutim, mi polazimo od toga da su u najtežim situacijama, poput trenutne, na primer, oko Ukrajine – pregovori, diplomatski napori ipak najbolji i najispravniji put. Drugo je što pregovori ne uspevaju uvek, ali je neophodno ići tim putem“, pojasnio je Medvedev.


Uvek postoji opasnost od nuklearnog sukoba

Kako je precizirao, niko ne želi nikakav rat, ali uvek postoji pretnja od nuklearnog sukoba.

„Niko ne želi nikakav rat, pogotovo nuklearni – to je pretnja postojanju ljudske civilizacije. U tom smislu u pravu su analitičari koji kažu, možda donekle cinično, ali bez obzira na to, da je nastanak nuklearnog oružja sprečio ogroman broj sukoba u 20. i 21. veku. To je istina“, istakao je zamenik predsednika Saveta bezbednosti.

Po njegovim rečima, „stoga je očigledno da pretnja uvek postoji“.

„Kao bivši vrhovni komandant dobro sam svestan njenih razmera, a i svi naši ljudi znaju da su ciljevi nuklearnog oružja zemalja NATO-a objekti na teritoriji naše zemlje, a naše bojeve glave su usmerene na ciljeve koji se nalaze u Evropi i SAD. Ali takav je život. Zato uvek treba misliti na to i voditi odgovornu politiku“, ocenio je Medvedev.

On je podsetio na Kubansku raketnu krizu 1962. godine koji je „otrežnjujuće delovala na sve – na rukovodstvo SAD, NATO-a, Sovjetskog Saveza, Varšavskog pakta“.

„Tada je zaista bio Hladni rat, sada je situacija, po mom mišljenju, na neki način gora nego tada, jer u tom periodu naši protivnici nisu pokušavali s tolikim besom da dovedu situaciju u Sovjetskom Savezu do tačke ključanja“, ocenio je Medvedev.

Konkretno, nisu uvodili sankcije industriji ili poljoprivredi, a pogotovo da uvodi personalne sankcije.

„Nikome nije padalo na um da uvodi sankcije Brežnjevu, Podgornom, Kosiginu. Oni su, naravno, shvatali da je to besmisleno, kao i sada, ali tada im je bar doteklo pameti da to ne čine. Sada su svi u nepovoljnom položaju.

Uveli su sankcije, ali je potrebno razgovarati, makar da bi se sprečile svakakve neželjene posledice, uključujući one strašne kao što su, recimo, sukob Rusije i NATO-a. Izgleda da su svi sankcionisani, svi su na tamo nekom spisku“, zaključio je Medvedev.


izvor
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.